Игрите от нашето детство –как се играеха?

  • 30 636
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Като за начало- закачете го на крачетата на 2 стола- на разстояние един срещу друг. После скачането е лесно: Позициите започват от най -ниско към най -високо (ако държи човек се започва от глезените, после коленца, ханш, кръстче, подмишници, врат и максимално най -високо, колкото са ръчичките които държат ластика изпънати нагоре) За самото скачане.. как да го опиша: ластика се прескача: "Ема, еса-са, еса-са о пи-пи я" -всяка връвчица по отделно. Това е първа игра. Втора игра е със обръщане т.е първо прескачаш в едната посока, после се завърташ и се връщаш скачайки наобратно. Има и много игри нататък: скачане назад , скачане с повдигане на първото или второто въже и минаване под него (т.е прескачаш само едното, а другото го държиш над главата си)...Аз съм сигурна че като започнете ще се сетите Wink) Peace  И аз сега започвам -тъкмо купих ластика и докато дребните са на градина, ще си го припомня  Grinning

# 16
  • Мнения: 48 014
Е, аз едно и две ги докарах, ама после....

# 17
  • Мнения: X
За играта на ластик любопитна подробност, която научих години по-късно, е че всъщност песничката е спелуване на думата MISSISSIPPI: ем-ай-ес-ес-ай-ес-ес-ай-пи-пи-ай.  Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 4 569
Момичета, има една архивирана тема за ластика и правилата - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=409691.0
И в wikipedia има за ластика - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B3%D1%80%D0%B0_%D0%BD%D0% … D1%82%D0%B8%D0%BA

Сега замислям да уча щерката да скача и ще разгледам тия теми, че и аз като Lost ги докарах по спомени до едно и две Simple Smile

# 19
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Е, аз едно и две ги докарах, ама после....
LOST за ласика ли имаш предвид? Ако да, стигали сме до три и четири но вече на десета степен сатваше доста трудно и екстремно, но пък никой не се отказваше докато не ги премине   Laughing

Сещам се за една игра на Стрелки. Децата се разделят на два отбора. Първият отбор тръгва и оказва пъта си със стрели нарисувани с тебешир, но не последователно а на различни места. Втория отбор тръква след известно време и по стрелките трябва да ги открие. Не си спомням дали имаше и друго в играта  Grinning

# 20
  • Мнения: 48 014
Ау v_spasova  мерси
Ще се скача довечера  smile3508  animal085 

# 21
  • Варна
  • Мнения: 148
Сещам се за една неказана до тук - "цепеница" - децата се разделяха по равно на две групи на разстояние една от друга и се хващаха за ръце. После от едната група извикват някое дете от другата, то се засилва и се опитва да "разцепи" линията. Ако не успее остава там, ако успее взема някой играч и се връща в своята група. и така се играе докато едната група превземе всички играчи.
Забелязала съм, че на сегашните деца всъщност са им много интересни нашите игри, просто трябва някой да им покаже. Аз с удоволствие разказвам, че даже се и включвам  Grinning.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 569
Е тая "цепеница" как я забравих ...
Много ми харесваше навремето  Whistling

# 23
  • София
  • Мнения: 2 148
Народна топка
Играта се играе с топка в нарисуван голям правоъгълник, разделен на две равни части - квадрати. В  края на големия правоъгълник има по един консул. Те целят играчите в полето,
когато топката се хване от играч той печели "живот" , ако консулът те уцели, щом нямаш "живот", губиш.
Ние го играехме така, че ако някой от играчите хване хвърлената от консула топка, това даваше право на изгорял играч от неговия отбор да се върне обратно в полето.

Играта на ластик помня, че имаше различни степени - ластикът можеше да е на нивото на глезените, на коленете, под дупето или на кръста. Захващаше се на един или на два крата, а отделно имаше и игра на пръстчета.

# 24
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Моите деца не проявиха голям интерес към ластика, но аз се наскачах - спомням си поне 10 игри. Тези с настъпването на ластика, бяха малко след мен - на тях не съм играла. Но тези с прескачането.... ще ви припомня малко:
Да Инка, степените са 7 (от глезени до въздушна) а игрите с най разнообразни: с 2 изпънати крака, с един изпънат и един свит, с 2 свити крака (заднешката); после тези същите но с обръщане - в средата на ластика или завъртане след излизане, после една в която първо се прескача вътрешния ластик т.е той се издърпва катона триъгълник към теб и съответно с другия крак влизаш в триъгълника или замяташ отгоре, това може да се изиграе и заднешком, друга игра е когато държиш едното въже (първото или второто)... изобщо толкова различни игри и вариации могат да се измислят.
Имаше и един ластик, който се държеше от 3-ма човека (на триъгълник) и се прескачаше по същия начин. Пееше се:"Фе-фе-фе, мирише на кафе. Дяволът се кръсти с кривите си пръсти, отиде на война- уби една муха. Опече я на шиш-нахрани цял Париж"
И третата игра с ластик която си спомня е плетеницата-някъде напред сте я споменали. Двамата които държат се оплитат, като ти трябва да минеш през дупките, които са се образували по между им без да мръднеш ластика.

# 25
  • Мнения: 62
Ех, че ме върнахте в детството  Hug
Не видях да е коментирано но на ластик играехме и на пръстчета.Държи се първо с един пръст, с два, три и т.н.
Освен всички изброени, любимата ми беше на играем на продавачки, що камъни и пръст съм продала, ехее  Grinning

# 26
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Народна топка
Играта се играе с топка в нарисуван голям правоъгълник, разделен на две равни части - квадрати. В  края на големия правоъгълник има по един консул. Те целят играчите в полето,
когато топката се хване от играч той печели "живот" , ако консулът те уцели, щом нямаш "живот", губиш.
Ние го играехме така, че ако някой от играчите хване хвърлената от консула топка, това даваше право на изгорял играч от неговия отбор да се върне обратно в полето.

Играта на ластик помня, че имаше различни степени - ластикът можеше да е на нивото на глезените, на коленете, под дупето или на кръста. Захващаше се на един или на два крата, а отделно имаше и игра на пръстчета.
Народната топка я разделяхме на Голяма НТ и Малка НТ, това зависи от броя на децата  Grinning
При малката няма раделение на два отбора, консулите след подаване на високите започват да целят, ако някой хване топката спасява изгорял играч.
А при голямата децета се разделят на два отбора с по един консул, игрището се разчертава, често я играехме по физическо  Grinning

# 27
  • Русе/ София
  • Мнения: 695
Това не е ли Народна топка на 1 и на 2 игрища. Ние така ги разделяхме - зависеше от броя играчи и от мястото с което разполагахме;)

# 28
  • София
  • Мнения: 7 206
На Държави играли ли сте? Simple Smile
С тебешир на асфалта.
Един голям кръг се разделяше на държави=броя на участниците (тука редовно пишехме САЩ, СССР и т.н), а в центъра на големия кръг имаше малък такъв с надпис STOP.
Леко ми се губят детайлите, но един броеше, другите бягаха, и след като се кажеше "Стоп", всички замръзваха на място.
И после този който брои си избираше някой, и казваше, че може да го стигне "на три великански, две човешеки и три миши стъпки" примерно. И ако успееше с точно толкова, си заграждаше парче от чуждата държава.

Тук са я описали доста по-добре от мен, естествено. Само има разлика със скоковето накрая.

Иначе на ластик, ръбче и федербал бях дъ бест  Sunglasses Народната я мразех.

# 29
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Това не е ли Народна топка на 1 и на 2 игрища. Ние така ги разделяхме - зависеше от броя играчи и от мястото с което разполагахме;)
Възможно е, защото при малката се играе на едно общо игрище, а при голамата игрището се разделя на две, но в различните краища на Бг явно се нарича по различен начин.

Много играехме на Филми, а също така и на карти: Кент- Купе, Блато  Grinning,

Общи условия

Активация на акаунт