декларация 264

  • 1 598
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 83
Здравейте! Имам належащ въпрос, който е въпрос на време. Купувам апартамент от трима наследника. Единият наследник е в Англия и е направил пълномощно на майка си да го представлява пред нотариус, но въпреки това е подписал и декларация 264 пред нотариус преди да тръгне, т.е. на 16.12.2011г.
Декларация 264 важи за календарната година или за 6 месеца след издаването му? Ще се осъществи ли сделката пред нотариуса?
Ще бъда много благодарна за отговори! Адвоката на банката казва, че пред нотариуса може и да мине, но може да се обори и да падне сделката, което ни плаши. Не знам към кого да се обърна, всяка инстанция ми дава различен отговор към въпроса и не знам кой е некомпетентния. ПОМОЩ!  Praynig

# 1
  • Мнения: 7
Декларацията по чл.264 от ДПОК действително важи за календарната година, в която е подписана, но имам спомен, че нотариусите ги признаваха до края на месец март на следващата година. Което теб, уви, не те устройва.  Confused

Най-добре говори с Нотариус, още по-добре с този, при който ще изповядате сделката.
Успех!

# 2
  • Мнения: 83
Декларацията по чл.264 от ДПОК действително важи за календарната година, в която е подписана, но имам спомен, че нотариусите ги признаваха до края на месец март на следващата година. Което теб, уви, не те устройва.  Confused

Най-добре говори с Нотариус, още по-добре с този, при който ще изповядате сделката.
Успех!

Благодаря за бързия отговор!
Ще питам, защото определено си е за притеснение! Благодаря още веднъж и хубава вечер!

# 3
  • Мнения: 15
Проблема е по скоро в службата по вписванията. Декларацията важи за календарната година, но изрично никъде не е записано. Говорете с нотариуса, при който ще изповядате сделката.  Той най - добре знае каква е практиката на конкретната служба. Относно изказването на адвокатката, ако банката има и най - малкото съмнение в нищожността на сделката, няма да отпусне кредита. В момента банките гледат да се подсигуряват на 300процента.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 990
Живеещият в Англия да отиде и да подпише нова декларация в българското консулство или английски превод пред местен нотариус, който вие след това ще преведете. Още по-лесен вариант е да се подпише двуезична декларация, но ме съмнява тамошния нотариус да се съгласи да я завери в този вид.  
Питайте българския нотариус дали има правна спогодба между България и Великобритания. Ако има, няма да е необходим апостил на декларацията, която е заверявана там.

# 5
  • Мнения: 83
Проблема е по скоро в службата по вписванията. Декларацията важи за календарната година, но изрично никъде не е записано. Говорете с нотариуса, при който ще изповядате сделката.  Той най - добре знае каква е практиката на конкретната служба. Относно изказването на адвокатката, ако банката има и най - малкото съмнение в нищожността на сделката, няма да отпусне кредита. В момента банките гледат да се подсигуряват на 300процента.

Пълномощното и декларацията са направени точно за това да има сделка с текст упоменаващ продажба и т.н., и така е тръгнал обратно за Англия.
Притеснява ме да не стане така, че да платим разходи при нотариуса и т.н. и сделката да падне при съдията по вписвания. Много ме притеснява. В момента съм в едно неведение и чакане...никой нищо не ти казва. Казват ми да чакам...
 Благодаря за коментара!

# 6
  • Мнения: 83
Живеещият в Англия да отиде и да подпише нова декларация в българското консулство или английски превод пред местен нотариус, който вие след това ще преведете. Още по-лесен вариант е да се подпише двуезична декларация, но ме съмнява тамошния нотариус да се съгласи да я завери в този вид.  
Питайте българския нотариус дали има правна спогодба между България и Великобритания. Ако има, няма да е необходим апостил на декларацията, която е заверявана там.

Живеещият в Англия е далеч от консулството и ще коства много средства и време, а наследниците не са малко и може да изтървем момента... много е рисковано...за всички...  Sad
Благодаря за коментара! Мислили сме го като вариант...

# 7
  • София
  • Мнения: 7 990
Заради това предложих и другата алтернатива - с местен нотариус. Правих подобна сделка с баща ми, който живее в чужбина и заверявахме документите по описания начин. Всичко мина без проблеми, АВ вписа сделката.

# 8
  • Мнения: 83
Заради това предложих и другата алтернатива - с местен нотариус. Правих подобна сделка с баща ми, който живее в чужбина и заверявахме документите по описания начин. Всичко мина без проблеми, АВ вписа сделката.

Благодаря Ви, ще го имам в предвид като вариант! Лека и ползотворна!

# 9
  • Мнения: 1
Здравейте мами  имам едно притеснение Изгубих пълномощното а съпругат ми е в Англия.Ходих до Нотариус и ми издадоха Справка Декларация ще мога ли да патувам с децата си

Последна редакция: чт, 18 мар 2021, 00:01 от Sisi_28

Общи условия

Активация на акаунт