Кое е по-важно? Работата или децата?

  • 1 738
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 400
Благодаря на всички ви за подкрепата!
Хубаво е да знаеш, че има и други хора които мислят като теб. Убедена съм, че всичко е само временно, че ще дойде (както се казва) и моят час, но кога- не е ясно newsm78 А докато чакам може и да изкарам едно висше Grinning
Мисля,4е не си постъпила правилно.Ти съЩо си го разбрала.Децата имат нужда от нас,да,но не и непрекъснато да си до тях.Трябва все пак да станат отговорни и самостоятелни хора.Това няма да стане като ти им седиш всяка ве4ер над главите заради домашните.
 
Това, че не ходя на работа не означава, че им вися на главите заради домашните - дори напротив! Нарочно оставям излизанията си или други задачи за времето след прибиране на детето от у-ще. По този начин тя остава самичка за около 1-2 часа през които от нея се очаква да се подготви. А ако не може или има нужда от помощ - имаме време и за това докато се прибере дребчо от градина. Освен това ходя да я посрещам само ако е много студено, хлъзгаво или имаме работа двете навън(училището е на две крачки от вкъщи- буквално гледам в двора му Wink)
Не знам сбъркала ли съм или не, но знам със сигурност само едно - не мога да си позволя "лукса" да работя по "n" часа на ден за тоя дето духа и да си разбия и семейството на всичко отгоре....Помня годините, в които майка ми работеше до късно вечер, а аз заспивах на масата в кухнята с надеждата да я дочакам, за да я помоля за съвет или помощ, а все не успявах...не искам дъщерите ми да го изпитват Naughty Crossing Arms
Надявам се съвсем скоро българските майки да не се изправят пред подобни дилеми, да им се оказва нужната подкрепа от държавата и обществото и да им се помага в интеграцията след периода на майчинство. Защото към момента - май такиви филми нема... Confused

# 16
  • София
  • Мнения: 2 952
Така поставен въпрос носи и отговора в себе си.
Всеки решава дали иска и може да съчетава двете. Зависи колко печели, колко години работа има зад гърба си, колко са големи децата....
Това, че някой ходи на работа далеч не означава, че си е зарязал децата.
Това, че някой не ходи на работа далеч не означава, че не си е зарязал децата.

Важното е всеки да намери баланс  Hug

# 17
  • Мнения: 3 098
Помня годините, в които майка ми работеше до късно вечер, а аз заспивах на масата в кухнята с надеждата да я дочакам, за да я помоля за съвет или помощ, а все не успявах...не искам дъщерите ми да го изпитват Naughty Crossing Arms
Надявам се съвсем скоро българските майки да не се изправят пред подобни дилеми, да им се оказва нужната подкрепа от държавата и обществото и да им се помага в интеграцията след периода на майчинство.

Да,съгласна съм с bip.bip,сама си отговори на въпроса.
Моите родители съЩо работеха страшно много_по4ти не ги виждах.Помагаше ми майка ми с у4ебния материал,но когато съм имала нужда.
Какво лошо има в това,4е аз така се нау4их на самостоятелност,вземах от градина и малкия си брат,ходехме заедно на тенис,на кръжоци,когато имах...Майка ми можеше да раз4ита за абсолютно вси4ко на мен и да е спокойна.Ако мога да го постигна и с моето дете Hug
А за май4инството в България и интегрирането след това,вие и сега сте си добре.
Тук имат 3 месеца платено май4инство и след това си захвърлят хлапетиите по ясли и тръгват на работа CrazyАко ли не,никой не им пази мястото Crossing ArmsСъЩо така откакто съм тук разбрах,4е западноевропейките са много дискриминирани,българката е много по_добре в това отношение.Въпреки,4е непрекъснато тръбят за правата на жените.

# 18
  • Мнения: 6 472
Мисля, че си постъпила правилно  bouquet На такова работно време не бих се съгласила да работя за момента. Все пак това не е единственият работодател в България и подозир, че ще успееш да си намериш работа с по- нормални и добно работно време.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 412
В твоя случай мисля, че си постъпила правилно. При това работно време и заплащане...
Интересно ми е положението на жените в други страни в Европа, от една страна вярно, че майчинството е 3 месеца, но имам наблюдения върху няколко семейства и там жените работят по 4 часа или са се отдали на самоусъвършенстване.
Определено не мисля, че жената трябва да работи по 12 часа, но трябва да оставя и сами децата за малко, а ми се струва, че в сегашното време има нужда от много повече контакти с децата. Преди 15-25 години какви опасности можеха да се случат на едно дете - много малко, а сега света е  по-шарен.

# 20
  • Мнения: 2 556
Първо бих искала да уточня, че преди около 5 години бих дала съвсем различен отговор по темата. Сега обаче мисля абсолютно, че е сто пъти по-добре да си останеш с децата, отколкото да работиш на някого си за малко пари. Навремето имах големи амбиции да градя кариера, да се доказвам и т.н. Сега го намирам за невероятна глупост (нямам предвид, че жените, гонещи кариера са глупави, говоря за това какво е показал собствения ми опит). Искам да изкарвам пари и да си живея добре, никаква кариера и социални контакти с "колеги" не ме блазнят. Аз работя от вкъщи - бизнеса ни е семеен - и не мисля да се юрвам повече да работя целодневно. Да, ще намеря някой да ми помага с децата, когато бебка порасне, но като цяло искам да си ги гледам аз.

Поздрави  Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 6 477
Мисля, че на този въпрос всеки отговаря сам за себе си! Има две страни на проблема - ОК, ако жената я удовлетворява да бъде майка-домакиня тогава всичко е точно. Но щом се задава въпрос, значи нещо не е съвсем точно. Не знам дали е много добре дали жената трябва да се откъсне прекалено много години от работата си ако има намерение да се върне обратно. Защото неминуемо се изостава...особено при конкуренцията на следващите по трасето. Ако жената има семеен бизнес тогава не е толкова фатално май - моя приятелка в Щатите така се върна "на работа" - в семейната фирма!
Идва момента, в който наистина децата отлитат, а жената остава в къщи и тогава май е по-трудно и неудовлетворително - доста филми имаше преди време по въпроса! Но пък тогава може да се смени страницата - ново образование, съвсем нова работа...винаги има избор!
Така че какво ще избере всяка от нас и строго индивидуално и всеки го решава най-добре сам за себе си! Пожелавам ви късмет в избора ида сте доволни! (аз за себе си избрах връщане на работа 1р4 месеца след раждането, бабата гледа дребната, но аз имам по-кратко работно време..и такаbouquet

Последна редакция: нд, 15 яну 2006, 20:19 от Morgana

# 22
  • Мнения: 2 556
О, мен ме блазнят доста социалните контакти, но не на служебна основа тип фирма - колеги - клиенти - това имах предвид  Wink И сега имам много служебни контакти в целия град и околността, но просто не са ми приоритет. Целта ми е да си контактувам най-вече с хора, които на мен са ми близки и приятни, а не с някой, с когото просто сме затворени в една стая по цял ден и това неминуемо ни е сближило. Домакиня пък ми е крайно неприятна дума и така не бих се нарекла никога  Confused

# 23
  • Мнения: 2 978
Скоро четох едно списание, в което пишеше, че една жена не бива да се чуства виновна, независимо какво е избрала.

Дали ще е с детето, супер....значи, ще имате повече време за него, ще сте заедно по цял ден.

Дали ще ходите на работа, пак супер, защото ще изкарвате повече пари за малкото съкровище, няма да загубите социалните си контакти- ако се притеснявате за това.

Т.е.. каквото и да изберете, не бива да съжалявате Naughty...просто ВИНАГИ когато имате повече свободно време, го прекарвайте с близките си. Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 1 370
Ами според мен зависи от случая. Ако мога, бих гледала детето си цял живот, но ако финансовото ми положение ме принуждава да започна работа, няма да имам избор

# 25
  • Мнения: 7 430
РАзбира се, че детето ми е по-важно, но бих го гледала докато както казват "поотръкне". Мисля си, че децата се чувствам най-добре като са сред дечица...а за работата както едно време майка ми казваше :"Цял живот ще работиш" Wink

# 26
  • Мнения: 4 629
Според мен е много важно майката да бъде с детето си през първите 3 години. Това му дава един добър старт и стабилно чувство за сигурност. След това идва и мястото за работата. Сигурно е трудно да се съчетае работата и гледането на дете, но пък не е невъзможно. Твоите деца по мое мнение са на възраст, която ти позволява да работиш щом имаш и желание.

# 27
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Зависи от човека и от ситуацията. Няма формула по която да можеш да прецениш и да кажеш да хубаво е да си с децата в къщи или да супер е да правиш кариера. Познавам майки, които са само домакини и такива, които здраво работят. И едните и другите са прави за себе си.
Аз лично реагирам на конкретната ситуацията. Понякога съм само домакиня, понякога уча, работя също според момента. Всяка ситуация си има плюсове и минуси и всеки сам преценява кое е най-доброто за него на момента.

# 28
  • Мнения: 3 248
Наистина за 100 лева - чисти пари залужава ли си? Не, че са малко пари ... но като сложиш двете неща на кантар, май не те натежават! Rolling Eyes
Винаги съм мислила, че децата са на първо място...за работа винаги има време, но не съм се сблъсквала с тази дилема лице в лице, така че не мога да бъда обективна! Thinking
Все пак да не забравяме, че детето се възпитава през първите седем години...виж в това съм убедена! Peace

# 29
  • Мнения: 9 990
Помня годините, в които майка ми работеше до късно вечер, а аз заспивах на масата в кухнята с надеждата да я дочакам, за да я помоля за съвет или помощ, а все не успявах...не искам дъщерите ми да го изпитват Naughty Crossing Arms
Надявам се съвсем скоро българските майки да не се изправят пред подобни дилеми, да им се оказва нужната подкрепа от държавата и обществото и да им се помага в интеграцията след периода на майчинство.

Да,съгласна съм с bip.bip,сама си отговори на въпроса.
Моите родители съЩо работеха страшно много_по4ти не ги виждах.Помагаше ми майка ми с у4ебния материал,но когато съм имала нужда.
Какво лошо има в това,4е аз така се нау4их на самостоятелност,вземах от градина и малкия си брат,ходехме заедно на тенис,на кръжоци,когато имах...Майка ми можеше да раз4ита за абсолютно вси4ко на мен и да е спокойна.Ако мога да го постигна и с моето дете Hug
А за май4инството в България и интегрирането след това,вие и сега сте си добре.
Тук имат 3 месеца платено май4инство и след това си захвърлят хлапетиите по ясли и тръгват на работа CrazyАко ли не,никой не им пази мястото Crossing ArmsСъЩо така откакто съм тук разбрах,4е западноевропейките са много дискриминирани,българката е много по_добре в това отношение.Въпреки,4е непрекъснато тръбят за правата на жените.

Абсолютно съм съгласна-за мен е безумие да стоя години вкъщи,за да гледам детето/аз пак си го гледам,не съм го зарязала/Така е-няма такова майчинство-3 години....никъде.НО,ако доходите на една майка и позволяват детегледачка,защото воденето и прибирането от ясла става по време,когато си на работа-този проблем нямаше да е проблем...и още-за работа има време,но не и за трудов стаж,точки и т.н. простотии,че да вземеш пенсийка накрая и да не висиш на децата си на свой ред.Малко грубо може би звучи,но на този етап-такава е реалността в Българско...

Общи условия

Активация на акаунт