Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ - 4

  • 102 623
  • 759
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 200
Здравейте мами! С доста кофти проблем съм а именно: фирмата към която работех миналата година август месец обявиха несъстоятелност със задна дата 2009г. факта, че имам много неизплатени заплати няма да засягам. Притеснена съм вече, че не ми подават последния болничен лист който е издаден на 10.06 и е до 01.08.2012г. Обърнах се към собственичката на фирмата тя си изтъква какви ли не смешни оправдания все едно тя ми дава парите. Обърнах се към трудова инспекция - е отговора им беше, че не се занимават с това да се отнеса към НОЙ. Е НОЙ  ми отговарят че ако си пусна жалба може би след някой и друг месец ще получа отговор,че е разгледана. И тук си задавам въпроса защо и за какво са тези институции? Та според мен май до съд ли до медии ли трябва да се стигне? За огромно съжаление и получих отговор от адвокат, че нямало как да ми помогне и можело да подам някъде си жалба за тромава или НЕ работеща администрация. Имате ли познати с подобен проблем, наясно ли сте какво да се направи .........
На този етап жалба в НОИ срещу работодателя /вече бивш/, че не представя болничния.

# 91
  • Мнения: 29
Здравейте момичета!  bouquet
Много съм притеснена, защото видях днес на страницата на НОИ относно болничния си, че "Актуален статус на документа: Спряно производство";"Разпореждане за спиране на производството №Д-03-999-19-00026842/15.08.2012г. " Обадих се веднага на ТРЗ-то на фирмата ни, а тя от своя страна звъннала в НОИ, а от там и обяснили, че болничният е сгрешен. Аз бях в болница от 05.07 до 09.07(диагноза лъжливо раждане в 30 г.с.) и са ми издали болничния - 4 дни болничен престой и 31 дни домашен. А  нямат право да ми издават домашен повече от 30 дни. Казали са от НОИ, че болничният е прехвърлен на ТЕЛК за проверка... Та въпросът ми е колко време отнема тази проверка и дали е възможно да ми откажат обезщетението?... Това е доход, на който много разчитам и сега увисвам с неплатен кредит и куп сметки.. А и ми предстои да родя скоро.. това забавяне и евентуално неплащане ще се отрази ли на среднодневното ми обезщетение за майчинство?

# 92
  • Мнения: 31
Здравейте мами, имам въпрос относно болничните, понеже от интернет страицата на НОИ  не мога да разбера нещо. Та болничният ми е от 02.07 до 15.07 вкл. т.е. 14 дневен но справката в интернет пище: брой дни-7, среднодневно възнаграждение 8,2024, изчислено и изплатено възнаграждение 57,42. Въпроса ми е защо след като болничния ми е 14 дневен са ми изплатени само 7 дни? Ако някой е по- наясно с тези неща ще сам му благодарна да ми рязясни Simple Smile

# 93
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте мами, имам въпрос относно болничните, понеже от интернет страицата на НОИ  не мога да разбера нещо. Та болничният ми е от 02.07 до 15.07 вкл. т.е. 14 дневен но справката в интернет пище: брой дни-7, среднодневно възнаграждение 8,2024, изчислено и изплатено възнаграждение 57,42. Въпроса ми е защо след като болничния ми е 14 дневен са ми изплатени само 7 дни? Ако някой е по- наясно с тези неща ще сам му благодарна да ми рязясни Simple Smile

толкова ти дължи НОИ-няма греша 7 дни са
и 3 дни от работодателя-той трябва да ти ги плати

имай предвид,че се изплащат само работните дни,а не всички дни

# 94
  • Мнения: 31
Искам да попитам още нещо: при всеки болничен ли първите 3 дни са от работодателя/ Имам предвид ако втория е непосредствено след първия пак ли работодателя ми дължи 3 дни?

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Искам да попитам още нещо: при всеки болничен ли първите 3 дни са от работодателя/ Имам предвид ако втория е непосредствено след първия пак ли работодателя ми дължи 3 дни?

при болничен продължение няма 3 дни от работодателят
при болничните за бременност и раждане също

# 96
  • Мнения: 169
Искам да попитам още нещо: при всеки болничен ли първите 3 дни са от работодателя/ Имам предвид ако втория е непосредствено след първия пак ли работодателя ми дължи 3 дни?
при болничен продължение няма 3 дни от работодателят
при болничните за бременност и раждане също
Само май трябва да се уточни за едно и също заболяване.
Ако 5 дена си бил в болничен за ангина,пък след това те е заболял кръстът и са все от личния лекар да речем,не се счита за продължение и има отново 3 дни от работодател.

# 97
  • Мнения: 2 200
Искам да попитам още нещо: при всеки болничен ли първите 3 дни са от работодателя/ Имам предвид ако втория е непосредствено след първия пак ли работодателя ми дължи 3 дни?
при болничен продължение няма 3 дни от работодателят
при болничните за бременност и раждане също
Само май трябва да се уточни за едно и също заболяване.
Ако 5 дена си бил в болничен за ангина,пък след това те е заболял кръстът и са все от личния лекар да речем,не се счита за продължение и има отново 3 дни от работодател.

Отделят се дни за работодател само ако има календарно прекъсване. Ако няма, независимо от диагнозата се смята за продължение и не се отделят дни.

# 98
  • Мнения: 103
Здравейте искам да попитам нещо. От юли месец ми започнаха болничните. Първия беше за 14 дни и след това с ЛКК го удължиха с по още 20 дни. Получих превод от НОИ за този месец. Сега август пак съм целия месец в болнично, които е продължение без прекъсване на този от преди това. Може ли да ми кажете как мога да си изчисля колко ще ми е болничния за август. И този болничен от юли ще окаже ли някакво влияние?

# 99
  • Мнения: 31
Цитат
Здравейте искам да попитам нещо. От юли месец ми започнаха болничните. Първия беше за 14 дни и след това с ЛКК го удължиха с по още 20 дни. Получих превод от НОИ за този месец. Сега август пак съм целия месец в болнично, които е продължение без прекъсване на този от преди това. Може ли да ми кажете как мога да си изчисля колко ще ми е болничния за август. И този болничен от юли ще окаже ли някакво влияние?
Изкарай си пик код от нои, след като вече са ти направили един превод там ще пише колко лв ти се полагат на ден.

# 100
  • Мнения: 1
Здравейте знаели нчкой за първа година майчинство защо ми пише на страницата на НОИ
актуален статус на документа:по случая са започнали плащания?
Мерси

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте знаели нчкой за първа година майчинство защо ми пише на страницата на НОИ
актуален статус на документа:по случая са започнали плащания?
Мерси

защото имаш преведена сума по болничия или декларацията

# 102
  • Мнения: 3 451
Имам следното питане.За месец август имам 15 дни отпуска и 15 дена болничен. Отпуската ми е платена+ имам изплащане сума от синдикати+надбавки за празника на фирмата. 15-те дена болничен ще ми се изплати.Та тогава при изчисляване доходи за майчинство за месец август кои доходи ще влизат-болничните или превода от работодателя с надбавките?
Болничният ми е от 15 до 30.08. Кога да чакам превод?

# 103
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам следното питане.За месец август имам 15 дни отпуска и 15 дена болничен. Отпуската ми е платена+ имам изплащане сума от синдикати+надбавки за празника на фирмата. 15-те дена болничен ще ми се изплати.Та тогава при изчисляване доходи за майчинство за месец август кои доходи ще влизат-болничните или превода от работодателя с надбавките?
Болничният ми е от 15 до 30.08. Кога да чакам превод?



За август ще ти вземат осигуровките от работодателя+сумата от която е изчислен болничния
Чакаш превод септември или октомври.Зависи от фирмата ти

# 104
  • Мнения: 242
Здравейте момичета,от 8август съм влезнала в 9 месец,подала съм болничен за 45 дни,но в НОИоще нищо не е отразено,та въпроса ми е когато родя ли ще почне изплащането на този болничен или...
Благодаря предварително!!! Hug

Общи условия

Активация на акаунт