Как да приготвим жито за Задушница?

  • 50 261
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Аз вече го правя така, както се харесва да го ядат.Варя го в много вода, докато се разпукат зрънцата.После го изсипвам над мивката в голяма цедка/мрежа за спагети, изплаквам със студена вода и оставям да се изцеди.Като се изцеди разбърквам със захар, орехи, стафиди, кора от лимон и портокал, счукани бисквити и канела.Не ме интересува,че става мокро, поне е сладко,ароматно и вкусно и всички го харесват и ядат.
Тайне, след сваряването го оставям да постои в горещата вода за 2-3 часа, отцеждам в гевгир и разстилам много тънко върху памучна кърпа. Понеже първата кърпа се намокря я сменям с втора суха и така остава цяла нощ. На другия ден го пресипвам в голяма купа и слагам ситно смлени  бисквити и орехи, кора от лимон, канела, ванилия. Пудрата захар слагам непосредствено преди поднасяне.

п.п. И аз изплаквам със студена вода в гевгира, а под кърпата - вестници

# 16
  • София
  • Мнения: 15 466
Коте, веднъж сложих на кърпа, не съм ли го измила, не помня, отдавна беше, но като залепна, няма отлепване, пък и моите го предпочитат не толкова сухо. Дъщерята вика никога не съм харесвала жито, ама от твоето не мога да спра да ям.Първо слагам орехите и стафидите, те попиват влага, после канелата, корите,захарта и накрая бисквитите, твърди, обикновени.

# 17
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Винаги ще позалепва - нишестето не може да се отстрани напълно. Ние го обичаме по-сухо. Бисквитите ми са Клевър на "Била".

# 18
  • Мнения: 7 488
Да си споделя и моя начин на правене  Laughing Варя житото в много вода, когато се разпукат зрънцата сипвам в гевгир и го измивам. Разстилам го върху хавлиена кърпа едната половина заема, с другата половина го завивам. Оставям го така цяла нощ. На сутринта го слагам в дълбока тава, слагам много захар, ние го обичаме сладко. Става мокро от захарта, но слагам галета докато стане рошаво. Ванилия, лимонова кора, орехи на парчета, канела не обичам и не слагам.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 422
Моята баба го правеше по следния начин: Слагаше го да заври, като поври 5 минути го сваляше от котлона. Слагаше го в едно вълнено одеяло и го оставя 4 часа. След това го миеше със студена вода в гевгир. На масата се постила кърпа памучна и се насипва с галета, после отгоре се разстила добре изцеденото жито и се посипва отгоре с галета. Оставяше го за през нощта, на другия ден го подслаждаше, слагаше му лимонова кора и орехи. Майка и тя така продължава да го прави.
Едно време баба ми я викаха на помените да им вари житото, много вкусно ставаше.

# 20
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 237
Слагаше го в едно вълнено одеяло и го оставя 4 часа.
Забелязала съм, че ориз и жито, оставени в горещата вода след варене, винаги са по-вкусни.

Общи условия

Активация на акаунт