Орхидея - тема 8

  • 111 767
  • 750
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 777
Момичета, благодаря Ви за отговорите за вида на орхидеята.  Hug
Имам още едно питане - пазарите ли си цветя от И-нет, в частност Ибей. Ако да, може ли да ми препоръчате изпитан търговец  Blush
Благодаря предварително  Heart Eyes   bouquet
Аз си взех едни, seedling size - супер малки... Сега искам да си поръчам голяма ванда и писах на предната страница ако има желаещи да си поделим доставката... дала съм и търговеца.
А моя дендробиум се оказа  Dendrobium Stardust Chiyomi https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/179134_3386 … 2_382632522_n.jpg

Последна редакция: пт, 08 юни 2012, 22:04 от ПиПеЛолита

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 204
ПиПеЛолита и аз открих същото за вида.Ако не е тайна къде го настани.Това ми е първия дендробиум и малко му се чудя,да не взема да го уморя.Предимно имам фаленопсиси и онцидиуми.
Също и 2-3 които са купувани намалени и без цвят.До сега нямам жертви и се развиват добре.
Може да се каже ,че съм съвсем начинаеща и уж чета ама все пак от опита на други е по-сигурно.

# 47
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
За жълтите дендита от Баумакс - оказа се, че не са безименни - Stardust Chiyomi /те Денима и Пипелота са писали вече/, оранжевият, доколкото разбрах, е Stardust Firebird. Има и розов - Stardust Rainbow Dance
Родословното им дърво включва и нобиле, доколкото разбрах са лесни за разцъфване и остават компактни растения.
Инфото е от прочетено във flowersnet  Simple Smile

# 48
  • София
  • Мнения: 13 173

По-скоро ми лилавееше  Wink. Имаше ги, но някак твърде много приличаха на цветовете на доста често срещания дендробиум-фаленопсис като този:



Цветовете на показания от теб са доста островърхи. Тези в Баумакс ми се сториха малко по-заоблени. Оранжевият и жълтият бяха много по-атрактивни като цветове. Е, и по розово-лилавия въздишах известно време, но здравият разум (доколкото е останал  Embarassed) надделя.  Laughing

Денима, имах един неуспешен опит на покупка от е-вау и повече не смея. Със сигурност има и добри търговци, но на нас ни изпратиха миниатюрни и болни растения, които загинаха. Е, и търговецът не оцеля  Wink. Явно не само на нас е изпратил лоша стока. 

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 204
Аз за мястото питах защото я оставих на вън.Сутрин само я огрява слънце.До колкото разбрах обичат да са на светло.То ще си покаже ,дано не я съсипя.

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 1 762
За Ибей сигурно всички си знаета ама да кажа, от доооста години пазаря от там, точно орхидеи не съм купувала но всякакви други щуротии съм пазарила. Че думата ми е гледаите рейтинга на продавача, това е много важно, да има много продажби на орхи и да има положителни оценки. Е това не е сто процента гаранция но все пак, винаги може да му сложите ложа оценка ако не ви хареса това което получите и да повдигнете диспут, така или иначе ще ви върнат парите. Вярно че продавачи с мн.продажби и висок рейтинг продават по скъпо но за цветя си заслужава Peace
Аз пък имам следния проблем: събрах си най съвестно кори от бор от гората варих ги сигурно час и половина, растлах на слънце да изсъхнат хубаво и ги прибрах в хартиена торба като са вече сухи. До тук добре, пресадих около 10 растения и всичко е ок, но мин. седмица се наложи да разделя един Мини Марк, пак в такива кори го сложих, и гледам след няколко дена корите мухлясали ooooh!, полях с топсинена вода и чакам. Между временно от много врене из цветята обърнах малкото растение и така или иначе му смених корите, тези които махнах отново накиснах в топсин и сложих на слънце, за сега нямат изгледи за мухъл. Но чуденката ми е каво да правя с по голямото растение, неискам да го разбутвам пак, че хич не изглежда добре, бебето му е изпило силите и едно такова ....... Някакви съвети да имате?

# 51
  • София
  • Мнения: 13 173
Мадлена, като казах, че опитът с е-вау е бил само веднъж, имах предвид за орхидеите. Иначе от години пазаруваме от там (в момента се чакат да пристигнат поне 3 неща). Въпреки това се чувствам измамена. За вандите за 1 долар си пишеше, че са бебета и беше според очакванията. Мой проблем си е, че не успях да я завъдя. Обаче пафчето трябваше да е с големина, достатъчна за цъфтеж, а беше 4-5 см голямо. Оказа се, че и цялото беше на петна. Пред заплахата за ниска оценка ни върна парите и нямаше как да не дадем отличната. Явно затова и преди е била такава. Обаче това не му попречи да изчезне като продавач много скоро след това. Освен това при доставка на 2 растения, всяко тежащо грамове, изпратени и в обща опаковка, таксите за изпращане бяха 2 (категорично отказа да бъдат с обща доставка). А опаковката беше най-обикновена картонена кутийка, в която бяха сложени 2 растения увити във вестник. Получихме ги почти след месец чакане, невероятно изсушени.

Последна редакция: сб, 09 юни 2012, 22:58 от Тaня67

# 52
  • Мнения: 0
Благодаря ти, ПиПеЛолита, за съвета!
Момичета, отново Ви моля за съвет.Сега я извадих моята красавица, защото имам съмнения, че не се чувства добре. Погледнете и вие и е ме посъветвайте http://www.facebook.com/media/set/?set=a.3282839279596.2124783.1 … 036741&type=1 ... има ли нужда да махам от корените преди отново да я върна в саксията. В момента обаче мисля ,че са сухи...мога ли да ги намокря, за да станат по - гъвкави и по - лесно да ги наместя в саксията? Изобщо, ако можете ми помогнете с цялата процедура. Ще Ви бъда много благодарна.

# 53
  • Мнения: 13 335
Привет момичета, търся някакво подробно описание как се отделя кейки и как да го засадя, но нищо не намирам.
Ще съм благодарна на помощ и съвети, ако някои са засаждали кейки.

# 54
  • Мнения: 812
За да отделиш кейка,трябва да има корени поне 4-5 см за да може да оцелее.Пусни снимка да видим.

# 55
  • Мнения: 13 335
Утре ще пусна снимка, че да не влизам сега в стаята на щерката.
5 коренчета има между 2 и 5 см и 4 листенца.
Чакам сега да прецъфти и тогава.Но някъде бях чела че можело само юни и май да се отделят newsm78

# 56
  • Мнения: 12
Здравейте девойки  Grinning

Искам да ви питам, тъй като преди време бях гледала едно клипче, в което се обясняваше, че прекалено дългите корени пречат на фаловете и една девойка извади един фал с много дълги корени и отстрани всички долни (макар и здрави) корени, като остави само няколко от най-младите корени и обясняваше, че тази процедура освежава растението и трябва да се прави когато корените побеснеят и се навият около саксията. Фалчето, което изряза беше в стандартна саксия и после пак си го върна в нея като го оряза.

Та въпроса ми е някоя от вас правила ли е такова нещо, тъй като моите вече излизат от саксиите и се самоизбутват нагоре, навивайки коренчета по дъното и извън саксиите в застрашителни размери? Показвам и снимков материал на една, в която направо не се вижда субстрата.... а не ми се ще да ги местя в по-големи... ще ми отидат всичките кашпи на вятъра....

# 57
  • София
  • Мнения: 6 010
 Shocked
ихаааа
от колко време е при теб тази сладурана?
За съжаление не мога да помогна със съвет.

# 58
  • Мнения: 200
Здравейте, от известно време /около 2-3 месеца/ листата на едната ми орхидея едно по едно пожълтяват и падат. Орхидеята я имам от 2 години и я гледам все по един и същи начин, няма промяна в отглеждането й. В момента е с два цветоноса, но окапването на листата ме притеснява. Не съм я пресаждала, изчаквам да свърши цъфтежа и тогава.
На какво може да се дължи пожълтяването на листата?

# 59
  • Мнения: 0
Здравейте отново от мен,не съм писала отдавна но темата я следя.Имам няколко въпроса.С какво да наръся орхидеите си срещу това бялото мъхестото паяче,понеже забелязах на 2 от орхидеите че има и за сега само ги отстранявам като ги видя но това едва ли е решение.Не ми се иска да плъзне по всичките.Втория ми въпрос на какво може да се дължи изсъхване на цветонос с цъфнали цветове  при положение че листата и корените са добре,даже избива нови а цветовете увяхнаха накуп и цветоноса изсъхна до долу(като тази орхидея няма паячета).И трети последен въпрос-днес си взех от Практикер от преоценените орхидеи наречени от тях "микс" Тъй като е прецъфтяла и незнам как да разбера какъв вид е и съответно има ли нещо специфично по -различно при отглеждането и от това на фаленопсисите .Май това беше цял ферман стана но ще съм благодарна ако може някои да ми отговори Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт