Анална фисура 2

  • 120 679
  • 1 094
  •   4
Отговори
# 90
  • Мнения: 161
Здравейте,
Отдавна не е писано в темата, но тъй като тя беше много полезна за мен, реших да споделя и моя опит.
Преди около шест месеца ми се появи болка след едно по-трудно изхождане.
Мъчих се известно време като мислех, че това е от хемороиди, които имам от ученичка и са се обострили от раждането на детето ми. Да, ама не. Мехлеми, свещички, диети ( всичко разбира се, съобразено с това, че кърмя) и нищо. Болка всеки ден, първо за кратко, после по цял ден и естествено страх от това как ще стана на следващия ден и ще трябва да посетя двете нули.
Така...минават си месец след месец, аз се мъча, ставам нетърпима за себе си, както и за околните, не мога да понасям никой...Чета и препрочитам всичко в интернет по темата. Голям чудене падна, страх, рев, какво ми има, защо не минава.
Посещавам две болници, на едното място откриват фисура, мехлем и след 20 дни да се върна за операция на всичко(фисура+вътрешни и външни хемороиди). Добре, ама как ще си гледам детето след това-не отивам. Мехлема облекчи нещата за около две седмици, после пак начална точка. Отивам пак в едната болница- болезнен преглед и уж фисура няма( а къде е?) Така отчаяна вече стигам до д-р Матев. Преглед-без никаква болка. Решение дали да се оперирам-по-малко от 10 Мин.
Взимат ме първа за операция(по-добре, за да не се засилва и така силния ми страх. Това ми е първа операция) Екипа-супер. Събуждам се-болка няма!
Тръгвам си от клиниката, след 20 дни на контролен. Болка по пътя обратно към София-няма. Возих си се седнала, спирахме по пътя да ядем, дори не усещах марлята. Вечерта изпивам един аулин пак от страх и леко неприятно усещане.
Сутринта първото ходене до тоалетна мина добре, почти без болка(даже сравнено с тази от фисурата, направо нищо). На другия ден вече си кърмя детето-седнала.
После за тези 20 дни ми се случи да имам на няколко пъти по-трудно изхождане, кървене и дискомфорт, признавам поуплаших се, но бързо се оправих.
Днес е 22 ден от операцията, все още не се хваля с липсата на усещане там, но поне не боли. Доволна съм от този доктор, заслужава си всяка една стотинка и всички добри мнения, които се пишат за него.

Съжалявам за дългия пост, исках да е възможно най-подробен, за да мога да окуража някой, който се колебае още и страда.

# 91
  • Мнения: 2
 Zaraghamba. Искам да попитам понеже прочетох, че оперират безкръвно .Така ли беше и при теб и като цяло обясниха ли ти какво ще представлява операцията? И самият преглед какво представлява ? Имам проблем с хемороиди от години и след всяко изхождане излизат и не се прибират сами. Но вече не издържам и искам да ги махам .Разправят ми за операциите ,че те режат, че е опасно и незнам си какво и ми е яко притеснено... И по телефона може да споделиш ,както е по удобно...

Последна редакция: вт, 05 юни 2018, 14:35 от ivan000

# 92
  • Мнения: 161
Ами при мен вътрешните хемороиди не са ги пипали. Отстраниха само пролабирала кожа, която се подаваше извън дупето.
Това, което направи доктора за фисурата е левостранна вътрешна сфинктеротомия. Може да намериш в Гугъл какво точно представлява, но те съветвам да не гледаш клипове( не е приятно). За вътрешни хемороиди са ми предлагали в Токуда операция по метода THD. До колкото знам към момента е най-щадящ, но не е безкръвен( някой да ме поправи, ако бъркам). Имам познат, преминал през това, твърди, че възстановяването е бързо и не толкова болезнено, по-скоро дискомфортно. Безкръвно май е само махането с ластици. Ако не се лъжа д-р Матев, при който ходих аз прави и двете. Тук в София за ластици знам в Юнион и ОН Клиник, но имам впечатления само от първата. Моите вътрешни не знам в кой стадий са, но не остават отвън след изхождане. Ако твоите не се прибират мисля, че няма шанс за ластици, но това само лекар може да потвърди.
Прегледа навсякъде, където съм била е лягане с гръб към доктора и свиване максимално на коленете към тялото(нещо като клекнал, но легнал на една страна). Предполагам всички намазват локално с лидокаин, но може да има и други методи.
В Токуда преглеждат само с ръце(бъркат в дупето), в Юнион ползват и камера. При Матев не мога да кажа, също има апарат(камера), но аз нищичко не усетих.
Надявам се да съм успяла да отговоря достатъчно подробно. Ако има още нещо питай, ще се радвам да съм полезна с каквото мога Simple Smile

# 93
  • Мнения: 2
Благодаря за отговора ,може да те питам пак нещо след време. Дано повечето мнения за доктора Матев са верни ,защото мисля там да се прегледам ,ако се наложи.А на там отиват нещата...

# 94
  • София
  • Мнения: 16 193
Simple Smile Мдааа, вроятно няма доктор в България, за кого отзивите да са толкова положителни. Обаче, след като някой от раз те отърве от такава ужасяваща и продължителна болка като тази от аналната фисура, неизбежно говориш за него като за Бог.

# 95
  • Мнения: 320
Моля претърхелите левостранна сфинктеротомия.....при доктор Матев.
Да споделят опита си през непосредственно след манипулацията и първите дни.Болеше ли Ви вечерта след операцията.Можехте ли да вървите седите нормално същата вечер без да усещате марлята и усещянето сякаш сте "порязани" ,спазми, макар и леки? На следващият ден как беше деня Ви???А изхождането.Вярно ли е това , че колкото повече Ви е боляло преди манипулацията,толкова по-леко преминава възстановяването?Как спахте/пози/ ? .Моля Ви за информация през опита на вече  преминал през това .

# 96
  • Мнения: 161
Аз може би ще се повторя като кажа, че веднага след като се събудих от упойката болка нямаше. После си пътувах седнала, не усещах марлята. Не съм имала позиви, може и да е било заради обезболяващите, които са ми сложили.
Чак вечерта започнах да усещам лек дискомфорт, но нищо чак толкова притеснително. Пих един аулин за кураж. Спах доста по-добре от колкото очаквах, като се будих, за да се завъртам внимателно, не защото е боляло.
Бях се заинатила, че марлята ще оставя възможно най-дълго. Махнах я на сутринта без особена болка. Ходенето до тоалетна като се замисля също не беше толкова неприятно. Определено няма нищо общо с болката преди операцията. После си кърмих детето седнала. Ако нещо ме притесняваше след това пиех парацетамол и то по една таблетка за ден.
Страшно е като чуеш операция, но като помислиш, че след това всеки ден те приближава до подобрение си заслужава.

# 97
  • Мнения: 41
Моля претърхелите левостранна сфинктеротомия.....при доктор Матев.
Да споделят опита си през непосредственно след манипулацията и първите дни. Болеше ли Ви вечерта след операцията.Можехте ли да вървите седите нормално същата вечер без да усещате марлята и усещането сякаш сте "порязани" ,спазми, макар и леки? На следващият ден как беше деня Ви???А изхождането.Вярно ли е това , че колкото повече Ви е боляло преди манипулацията,толкова по-леко преминава възстановяването?Как спахте/пози/ ? .Моля Ви за информация през опита на вече  преминал през това .

Нищо страшно няма. Операцията ми беше юни 2015, махнах марлята с намокряне към осем вечерта в хотела. На другия ден шофирах до София. Сигурно е имало някаква болка, но вече не си спомням. До днес проблеми с това не съм имал.

# 98
  • Мнения: 1
Реших да се регистрирам и да споделя моя опит с тези неща, надявам се да затвърдят впечатленията и да помогнат на хората, които се чудят.

1. Он Клиник са пълни мошеници и измамници. Никога не ходете там.
2. Юнион Клиник са ОК като отношение, преглеждат и предлагат банд лигиране и консервативно лечение на фисура. Не са ме юркали за излишни процедури, но не ми установиха хроничната фисура и само се мотах месеци в дискомфорт, затова съм малко негативно настроен. Т.е очаквах като специалисти да могат да ми помогнат, но уви, само ме объркаха. При тях ми резнаха и един външен хемороид много професионално и веднага ме облекчи, взеха ми 150лв. нещо такова.
3. Всякакви дърти хирурзи, дето паплират и после обясняват теории от 50-те години. Ходил съм на няколко такива, в 5-та градска, в поликлиники, няма смисъл. Никакъв резултат няма от тях. Просто трябва отдавна да се пенсионират и да си гледат доматите, но уви...
4. Д-р Люцканов от болница Иван Рилски, има сайт в нета. Той доста адекватно ми откри фисурата за първи път, след като един малоумник (Д-р Георги Васев от Токуда) ми я сбърка с хемороиди. Не съм се оперирал при него, но го препоръчвам за преглед и има добри отзиви като хирург.
5. Махнаха ми един хемороид с банд лигиране и щях да умра от болки, но това е защото той беше достатъчно голям и захванаха и нервните окончания. Така, че всички реклами за безболезнени процедури са глупости. Винаги има дискомфорт, а болката зависи от конкретното усложнение.
6. Направих си THD операция, тя и HAL-RAR са еквивалентни методики. В моя случай нямаше пролапс на тъкан (3-ти, 4-ти стадий хемороиди) и имах само лек дискомфорт. Предполагам, че при по-тежки случаи ще има повече болки.
7. Според някои само операции като THD, Longo и други решават хеморидиалните проблеми. Други се кълнат, че band лигирането е ОК. Аз лично съм имал болки от фисурата и външни хемороиди. Не знам дали THD  ще ми реши проблема с външните, според хирурга трябва, но ще видим.

В момента отивам за преглед и консултация с д-р Матев, тъй като фисурата все още я имам, не минава и се съмнявам, че манипулацията по време на операцията за хемороиди ми реши този проблем.

След това ще ъпдейтна мнението, но за хората които имат болка сайта на д-р Матев за фисура и хемороиди е много коректен и дава пълна информация (съвпада с всичко което съм намерил по чуждестранни медицински журнали) и Ви съветвам да не отлагате. Аз се мотам 2 години в мъки, защото ме е страх да се оперирам, съветват ме да не се оперирам и всякакви глупости, но не си струва да се чудиш какво ядеш, да ходиш с кремчета и мазила навсякъде, камо ли съветите да се киснем в лайка. Това са много стари разбирания от 50-те години, когато операцията е да ти изрежат лигавицата и си умреш от болка. 2018 сме и има адекватни решения.

В обощение:
1. За хемороиди банд лигиране и THD, HAL-RAR са варианти със сравнително малък дискомфорт. Дали THD, HAL-RAR ще решат и проблеми с появяването на външни - би трябвало тъй като намалят притока на кръв към всички хемороиди.
2. Външните хемороиди минават сами или можете да отиде да ви го цепнат за 100-200лв и болката ще мине веднага, може да остане малка кожичка на мястото. Но това не гарантира, че няма пак да се напълни.
3. Фисурите. Тук болката е майка си и баща си, ако преди изхождане сте като здрави, а после ви боли то най-вероятно имате фисура и играта е да се отиде на адекватен хирург. Консервативно ако мине до месец супер, за целта трябва пиете слабителни за да излиза като каша и да мажете с кремчета (най-добър резултат дава един, който се намира супер трудно Проктен) и да отпускате сфинктера. Туй ако не стане, според мен се ориентирайте към операция.
4. Препоръчвам д-р Люцканов и като мина през Матев ще пиша.

# 99
  • Мнения: 44
Здравейте, включвам се по темата, тъй като форумът много ми помогна.
Имам вътрешни и външни хемороиди от 2004г., за лечението на които освен да се мажа с всякакви мехлеми нищо не бях предприемала.
Тази година по време на лечение на хеликобактер пилори с два антибиотика и след запек ми се отвори анална фисура. Първоначално си мислех, че болката е от хемороидите, но беше различна и нетърпима. Никога не ме беше боляло така досега, просто имаше моменти, в които виех от болка. Облекчаваше ме минимално седенето в ембрионална поза.
Имам малко детенце, за което не можех да се грижа, от болката станах раздразнителна и нетърпима.
Отидох на проктолог-хирург, първият който ми попадна - д-р Ерсин Ходжаджиков. След прегледа, докторът предложи с една операция заедно да премахне фисурата и хемороидите по метода Лонго. Болката беше толкова ужасна, че нито се замислих, само попитах "кога ?"
Въобще не се страхувах, защото си мислех, че по-голяма болка от тази фисура няма, е оказа се, че и болката от възстановяването беше голяма, но всичко отмина...
След операцията, имах много мъчителни спазми преди ходене по голяма нужда и чувството, че не мога да си задържам фекалиите.
За успокоение на всички, това е временно и отминава със зарастването на фисурата.
За възстановяването и зарастването на раната не ми помогна никакъв мехлем, само масло от облепиха, за което научих пак благодарение на форумите.
Специални благодарности д-р Ходжаджиков и на всички във форума!

# 100
  • Мнения: 443
Здравейте! Отдавна не съм писала. Продължавам да пробвам разни мазила, но за съжаление нито едно не помогна трайно. Исках да попитам за това масло от облепиха. Понеже четох, че е добре да се приема и вътрешно, освен мазането - та как точно става приема? И последно - колко време да се лекувам с него, и за колко време стига едно шишенце? Питам, за да си направя сметката, понеже в нашия град май го няма, поне да купя по - вече наведнъж, ако не е икономично.

# 101
  • Мнения: 44
Маслото от облепиха се приема вътрешно - сутрин на гладно половин час преди закуска и вечер преди лягане. Взема се една чаена лъжичка.
Мазането на фисурата - с пръст, колкото може по-навътре.
Тези неща съм ги прочела в руски форум за анални фисури. Руснаците използват маслото от облепиха за лечение на какво ли не.
Поръчах си го он лайн. Най-евтино го намерих в базар.бг.
Ето тук разбрах за облепихата: http://www.bg-mamma.com/?topic=187943.165

# 102
  • Мнения: 443
Благодаря за отговора! Ще пробвам и с него, дано помогне.

# 103
  • Мнения: 1
Излекувах брат ми от аналните фисури. Болката му беше толкова неописуема, че искаше да се самоубие. След две операции в он клиник минаха 4 години и фисурите отново се появиха. Три месеца ходихме по мъките и нито едно светило не успя да го излекува с хапчета и мехлеми. Болките бяха най-силни сутрин след изхождане. Брат ми спазваше неистова диета - само определени зеленчуци като тиквички, карфиол, броколи на пара.....
Та така реших да помогна на всички страдащи като споделя с вас рецептата
- истинска домашна свинска мас - 1/4 компотен буркан
- две шепи цветове от невен
- Дилтиазем - хапчета - един блистер - 10 бройки
- 1/2 тубичка лидокаин
Невенът се запържва в маста за 5 минути и се оставя да престои едно денонощие. На другия ден се загрява да се втечни и се прецежда. Прибавят се смлените хапчета и лидокаинът и получената смес се разбива с пасатор. Оставяте го в хладилник да се стегне и се мажете вечер и сутрин вътрешно анално. Става по-лесно с медицинска ръкавица. Ефект има още от третия ден.

# 104
  • София
  • Мнения: 16 193
Оперирана съм от д-р Атанас Матев, Стара Загора, вече 8 г. минаха оттогава и все още няма рецидив...пък вие си вярвайте на бабини деветини. С никакви хапчета и мазила няма как да отстраните кожен израстък с кръвоносни съдове. Можете единствено временно да обезболите.

Общи условия

Активация на акаунт