било трудно да намериш работа

  • 25 501
  • 257
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 9 016
Аз не виждам нищо лошо, ако дадена малка фирма търси хора и попита първо служителите си. Какъв е проблемът да наемеш човек по този начин, ако той наистина отговаря на изискванията и си върши добре работата?
Уточнявам, че изключвам изкривените случаи, когато се назначават братовчеди и стринки, които освен да разхождат тоалети и да цъкат във ФБ по цял ден, друго не могат.

В големите компании се провеждат официални конкурси, но на мен не веднъж познати са ми звъняли, за да ми кажат, че има определена вакантна позиция, за която аз съм подходяща.

# 241
  • Мнения: 1 889
Зависи за каква позиция става въпрос. Едва ли Майкрософт си търсят персонал от на чичото стринката на чинката баджанака.

Смешно ми стана, защото е точно така! Не точно по такива роднински линии, но с препоръки. В тези фирми дори се толерира, ако препоръчаш някого, та дори и бонус може да получиш, ако препоръчан от тебе човек го наемат!  Wink

# 242
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Точно затова, в много случаи ще предпочета млад специалист пред 50-годишна консерва, която отбива номера.
Моите последни впечетления са, че тъкмо хора в т. нар. идеална възраст, сиреч около 30-годишни по-често отбиват номера и играят непукистки. Те си знаят прекрасно правата, но пък задълженията са им малко хента-пента. НЕ може млад човек да те пита "защо оставаш след работа" и "какво ти пука, че в производството няма работа" и аз да обяснявам като на новобранец, че ако няма производство, няма откъде дойдат заплатите. Работата е затова за да се свършва и да се гонят и спазват сроковете. Никой не те пита кога и как ще я вършиш, важното е да е свършена коректно и в срок. НЕщата са индивидуални и не винаги 50-годишната е консерва, която отбива номера. И обратното е вярно - не винаги младите са безотговорни. В това отношенеи не завиждам на HR-специалистите, от прима виста да отсеят кой ще върши и кой няма да върши работа.

# 243
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 917
Зависи за каква позиция става въпрос. Едва ли Майкрософт си търсят персонал от на чичото стринката на чинката баджанака.

Смешно ми стана, защото е точно така! Не точно по такива роднински линии, но с препоръки. В тези фирми дори се толерира, ако препоръчаш някого, та дори и бонус може да получиш, ако препоръчан от тебе човек го наемат!  Wink


Само да мине цедката да го наемат.... малка, но съществена подробност

# 244
  • Мнения: 11 241
E, те точно HR-ите са хента-пентата, дето прехвърля от левия крачол в десния и харчи overhead-а.
За другото си права.

# 245
  • Мнения: 1 889
Зависи за каква позиция става въпрос. Едва ли Майкрософт си търсят персонал от на чичото стринката на чинката баджанака.

Смешно ми стана, защото е точно така! Не точно по такива роднински линии, но с препоръки. В тези фирми дори се толерира, ако препоръчаш някого, та дори и бонус може да получиш, ако препоръчан от тебе човек го наемат!  Wink


Само да мине цедката да го наемат.... малка, но съществена подробност
Естествено, че трябва и да отговаря на условията и да е минал интервютата!
Мисля, че е напълно в реда на нещата щефът да предпочете, някого който му е бил препоръчан. Освен това в крайна сметка, ако наетият се издъни, този който го е препоръчал, също се компрометира.

# 246
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 917
Така е да, малко трудно е да препоръчаш някого, само защото го познаваш.
Иначе за бонуса при препоръчване - получава се след 1 година работа във фирмата

# 247
  • Мнения: 9 864
Всяка фирма сама определя кога да се получи бонуса. При нас практиката беше след изтичане на изпитателния срок, тъй като, логично, тогава служителят е одобрен.
Честно да ви кажа и аз бих предпочела някой препоръчан.

# 248
  • Мнения: 1 889
Всяка фирма сама определя кога да се получи бонуса. При нас практиката беше след изтичане на изпитателния срок, тъй като, логично, тогава служителят е одобрен.
Честно да ви кажа и аз бих предпочела някой препоръчан.

Да, и в нашата фирма е така!

# 249
  • Мнения: 4 300
Зависи за каква позиция става въпрос. Едва ли Майкрософт си търсят персонал от на чичото стринката на чинката баджанака.

Смешно ми стана, защото е точно така! Не точно по такива роднински линии, но с препоръки. В тези фирми дори се толерира, ако препоръчаш някого, та дори и бонус може да получиш, ако препоръчан от тебе човек го наемат!  Wink

при нас също. Нищо лошо не виждам. Да не говорим, че има общества, където без предишни препоръки и чистачка не наемат, а лоша атестация е огромен проблем. И хората са много старателни и добрички, пък нека е лицемерно. И никой не прави мизерии на изпроводяк.

# 250
  • Мнения: 9 016
Според мен българите гледат с негативизъм на подобна практика да се наемат хора с препоръки, защото от една страна я има и т.нар. шуробаджанащина, от друга страна е и нашият си комплекс, че аз винаги съм по-добрият, а другият непременно е некадърен  Crazy

# 251
  • Мнения: 348
Лошо няма в такъв случай, особено ако става въпрос за големите фирми в големите градове. Лошото идва, когато си в малък град и търсиш работа, когато масата обяви се пускат проформа, а нашият човек вече е ясен, когато за да работиш където и да е в градчето първо е важно кои са ти роднините и познатите, а след това какъв специалист си и т.н. Нищо лошо няма (дори напротив) да те наемат срещу препоръка, жалкото е, когато единствената ти препоръка е, че си брат на жената на приятеля на секретарката на кмета например.

# 252
  • София
  • Мнения: 39 034
Не говорех за връзкарството.
Говоря за това, че особено в момента,по-малките свестни фирми НЕ пускат обяви.
Дори да имат свободни позиции.
Свестни обяви има или от нови чуждестранни фирми или от стари големи и пак с чуждо участие.
Гледам "немските" пак са пуснали позиции - Била, Кауфланд, Практикер.
Жалко, че не знам немски.

# 253
  • Мнения: 348
Да, аз те разбрах по принцип. Точно така е, и аз ако съм работодател бих предпочела познат или препоръчан човек, това е нормално. Просто гледам от собствената си камбанария - връщам се в родния си град след 10 години в големия град, по стечение на обстоятелствата нямам близки приятели и роднини тук, съответно няма и кой да ме препоръча където и да е... Ходя на интервюта, за които знам, че са проформа, с надеждата все пак някой ден да ми излезе късметът. Не съм без образование, работила съм в свестни фирми, на добри позиции, но тук просто не става така. Да не говорим за случаите в които покривам на 100 % изискванията, посочени в обявата, а дори не ми се и обаждат за интервю (дори и да не съм точният човек според тях - няма как да го знаят ако не ме поканят). При мен основният проблем е, че съм с малко дете, ясно ми е. И все пак...

# 254
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Говоря за това, че особено в момента,по-малките свестни фирми НЕ пускат обяви.
Дори да имат свободни позиции.
Те и не наемат, работата е страшно намаляла, а в случай, че не е се разпределя между наличните служители срещу допълнително възнаграждение към заплатата или хонорар по някаква тарифа.
По тежките случаи пък изобщо и не плащат Stop

Общи условия

Активация на акаунт