За правата на децата ни! - тема 6

  • 87 776
  • 746
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 495
Мили, мами!
Пиша в темата, понеже всячески желая да помогна на детенце, което ми е роднина!
До момента е интегрирано безпроблемнно в учебното заведение, в което е било до 7-ми клас вкл.,
НО не е било диагностицирано с надлежните документи.
/Документите официално не са били предоставяни, като единствено директорката и кл.р-л са знаели за "особеността" на детето/
Детето е талант с международни изяви / грамоти/ от към музикални изяви на инструмент.
С успех, поведение и комуникации няма проблем.
Полага стандартно  изпити без РУ. /никога не е имало такъв/
Единственото му амплоа е да свири. Нейното желание е да бъде музикант - нар.музика.
Кандидатсвайки в муз. училище редовно е илиминарана, поради 2-ка на солфеж.
Другият изпит / инструментален/ е положен и е с мн.добра оценка.
Как може да се съдейства, за да продължи желаното образование?
Благодаря Ви предварително за отговорите!
Странно.Дъщеря ми е ТЕЛК,мин. година влезе в Музикално у-ще.Учителките,които я подготвяха знаеха за това.Само едната подметна,че ТЕЛК/а/може да и попречи.Взе си изпитите с 6.Според мен в този случай ТЕЛК/а/ няма нищо  общо.Нито пък ще помогне.Вярно,че материала е труден.Детето има право да се яви на 2 изпит.Все пак трябва да се подготви подобаващо.

# 61
  • Мнения: 495
И да добавя-много е важно как  е било обучавано детето.Дъщеря ми е с неврологични проблеми.Започнахме от 0.Взе 3годишен материял за 6 мес.НО,учителката я учеше на най-важното,без излишни допълнения.Обема на наученото беше много голям и аз трябваше да уча с нея.Ходеше и на 2 у-ща.Наистина трудно се издържа.Така,че много е важно как е учило детето.След като има такова желание,то със сигурност ще успее.Но трябва голяма помощ.Да опита пак.

# 62
  • Мнения: X
Взе си изпитите с 6.Според мен в този случай ТЕЛК/а/ няма нищо  общо.Нито пък ще помогне.Вярно,че материала е труден.Детето има право да се яви на 2 изпит.Все пак трябва да се подготви подобаващо.

И да добавя-много е важно как  е било обучавано детето.Дъщеря ми е с неврологични проблеми.Започнахме от 0.Взе 3годишен материял за 6 мес.НО,учителката я учеше на най-важното,без излишни допълнения.Обема на наученото беше много голям и аз трябваше да уча с нея.Ходеше и на 2 у-ща.Наистина трудно се издържа.Така,че много е важно как е учило детето.След като има такова желание,то със сигурност ще успее.Но трябва голяма помощ.Да опита пак.

Дами, много Ви благодаря за отговорите!   bouquet

Детенцето е било в музикална парелка до момента.
На солфеж е ходило допълнително на уроци.
На едната консултация по солфеж преди изпита ходих с нея. Бяха указани пропуските, в/у които да работи. Имам смътна представа от материята, понеже самата аз като малка съм свирала на пиано и пяла в градски хор, но това е преди 35г.
На самият изпит не съм присъствала. Дали не е "блокирала"?

elbosi , кога е този 2-ри изпит? Твоята дъщеря във Варненското музикално училище ли е?
При провеждането на изпита сама ли е била?

# 63
  • Мнения: 495
Дъщеря ми беше частна у-ка.и естественно в др. държавно-общо.Мин. год. беше приета  в Музикалното.Трудно издържаше на 2 у-ща и я подпомагах с гинко,чай с кардамон и джинжифил и естественно наравно с нея учех/докато и набия всичко в главата/.Важно е да разбира цялата информация.С 2 ръце съм за такова у-ще-особенно за деца с проблеми.Първо се учат на дисциплина,после изкуството им действа изключително добре.А русенските педагози/музиканти/ са най9добри в източна Б-я/Русе/.И никой не е споменавал за ТЕЛК.А на изпитите ние чакахме отвън.Ние наблегнахме на теорията по солфеж/ужасна е/,защото тогава въобще не можеше да пее.Сега вече има школовка.В това у-ще има и др. деца  със сериозни проблеми,но те са приети наравно с другите.Те са бъдещи колеги Simple Smile

# 64
  • Мнения: X
С 2 ръце съм за такова у-ще-особенно за деца с проблеми.Първо се учат на дисциплина,после изкуството им действа изключително добре.

elbosi,   bouquet

# 65
  • Мнения: 15 289
....

Последна редакция: чт, 28 юни 2012, 22:46 от Mama_Nana

# 66
  • Мнения: 157
Ние също до момента сме се борили сами, моята се явява на общо основание, но дори и да можех да я запиша без изпит, тя е с 53 процента ТЕЛК-пак нямаше да го направя. Децата според мен трябва, доколкото им е възможна да се научат да се справят сами. Ние само да ги подкрепяме, в противен случай ще им е много трудно. Трябва да си извоюват самостоятелност и да се чувстват пълноценни. Те не се различават с нищо от здравите деца, те са нашите деца. А за таланта няма спирачки, един ден той ще се докаже. Успех!

# 67
  • Мнения: 349
Ние също до момента сме се борили сами, моята се явява на общо основание, но дори и да можех да я запиша без изпит, тя е с 53 процента ТЕЛК-пак нямаше да го направя. Децата според мен трябва, доколкото им е възможна да се научат да се справят сами. Ние само да ги подкрепяме, в противен случай ще им е много трудно. Трябва да си извоюват самостоятелност и да се чувстват пълноценни. Те не се различават с нищо от здравите деца, те са нашите деца. А за таланта няма спирачки, един ден той ще се докаже. Успех!
Напълно съм съгласна.Моята е с 80%,но досега не сме се възползвали на изпити и състезания от ТЕЛК-а.Обсъждали сме го многократно,но тя самата иска да разчита на знанията си ,а не на предимството. Всичко е много индивидуално,винаги и за всеки. Мина успешно всичко до сега със собствения си труд и знания и какво самочувствие придоби.......Гордеем се с нея,СТРАШНО много....Проблемите и всичко останало изобщо не влияят на никого,тъй като за тях знае само класния,учителя по физкултура и някои нейни близки приятели,които са по-наблюдателни.
Вече втора година завършва избраното школо след кандидатстването с пълно 6.00 и то със знания и максимум усилия,а не благодарение на нахалство и ...............Как да не се гордеем? Blush Blush

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 1 656
Дъщеря ми е на почти 17г. и продължаваме да взимаме 189лв.+ детски двойно. Законът е такъв, че тези пари се взимат до 18г. и дори доката учи, но не по-късно от 20.Дори от един от форумите разбрах, че има право на стипендия по инвалидност в размер на 21лв., която се получава след навършване на 16г. и вече получаваме и нея. Така, че, мами, търсете за правата на децата ни по форумите, защото никой иначе не ни казва. Ние изпуснахме половин година от стипендията. Поздрави!
Във връзка със стипендията, попитахме в нашето училище, но казаха, че стипяндия получават деца с един родител и за успех. Въпросът ми беше, пише ли го някъде в закона?

# 69
  • Мнения: 157
Има една друга тема във форума, която аз я пуснах, тя е- на16-дете или възрастен. От мамите там научих, че децата с ТЕЛК, НАВЪРШИЛИ16г, имат право на стипендия, стига да е над 50 процента. Моята дъщеря си занесе документа за ТЕЛК, копие от лична карта и си подаде молба за стипендия. Има двама родители, успеха е над 5, но не надвишава пет и половина, но вече от 4 месеца взима стипендия, по-точно от три, защото я изплащат за тримесечие. Стипендията при тези деца е ЦЕЛОГОДИШНО! ТЪРСИ СИ ПРАВАТА, АЗ ГО ПИША ОТ ОПИТ И ГО РАЗБРАХ ОТ ДРУГИТЕ РОДИТЕЛИ, А ЗАКОНА НЕ СЪМ  ЧЕЛА. Успех с бюрокрацията!

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 1 656
А сега де. Ние ги вземаме тези 21 лв за успах над 5.50.. Дали другата стипендия не е различна политика на всяко училище ? Определено ще отида да си поговоря с директора , може би класната не е запозната , за да ни отговори така. Но вече никой няма да намерим, ччак на 15.09.

# 71
  • Мнения: 157
Децата нямат право на две стипендии, едната е за отличен успех, а другата е за заболяванията. В случая вие взимате за отличен успех, тя е срочна. а за телка са целогодишни. Не е различна за всяко училище. Първоначално и ние се обърнахме към класната, после тя ни насочи към секретарката на училището и тя прие документите, съответно след допитване с директора и проучване от МОН. Проучете си нещата, може още сега, училището едва ли е затворено. Пуснахте ли си документи и за винетка, аз и това разбрах от мамите във форума.

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 1 656
В целогодишна и летните месеци когато са във ваканция ли влизат? То детето се бори да хване стипендия с учене и сега ако и кажат че ще получава другата стипендия ще и изчезне хъса Simple Smile Това в кръга на шегата, в понеделник ще отида да разпитам и ще споделя.

# 73
  • Мнения: 157
Да, целогодишно са, като сигурно края на септември ще ги дадат за лятното тримесечие.

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 1 656
Все забравям да ви кажа, че при вадене на лична карта или задграничен паспорт на дете с ТЕЛК има намаление.

Общи условия

Активация на акаунт