За частното образование

  • 64 818
  • 1 014
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: X
Имайки предвид,че такова е положението в момента,се чудя не е ли по-добре да се насочим към начално училище с немски н-р (ако има и с други езици,моля споделете!),а после да се насочим към гимназия с английски и немския да остане втори език в гимназията?
Предварително благодаря за споделените мнения   bouquet


Ето, това е основното, което се чудя и аз в момента! Дали да започнем с немско, или английско основно училище, а после гимназия с друг език.  Confused
Ходих на ден на отворените врати в АК и там няколко пъти подчертаха на презентацията, че първата (подготвителна) година изравняват нивото на английския - напредналите ги занимават с някаква литература на английски, докато начинаещите учат усилено английски всеки ден. Та струва ли си всичките дадени пари в частни училища с английски преди това, след като в последствие ще тъпчат на място и ще чакат другите да ги догонват. И какво - излизат с перфектен английски и това е.
Докато, ако от 1 до 7 клас са в немско училище, после в АК; или обратното - първо в някое като Света София, Свети Георги и после - в немската гимназия, нещата ще са по-различни - ще владеят на много добро ниво 2 езика.
Макар че, дори и само английският, е достатъчен за следване в чужбина и то в много повече държави, отколкото примено би могло с немски.
А и другото ми чудене е кой точно език да се избере за втори - каква е гаранцията, че точно немски ще трябва в бъдеще на децата ми - защо да не е испански примерно, или френски, или руски? Никой не знае накъде ще го отвее вятърът. Ето примерно аз, на 33 години се отвях към Испания и горчиво съжалявах, че не знам езика - там английският въобще не ми свърши работа. А руският от училище все още ми върши работа, та и той не е за подценяване. Какви да са критериите за избор на език?

# 961
  • София
  • Мнения: 2 380
Жасмин, никой не знае кой език ще е най-търсен след 15 години. За руския - аз съм с руски, но освен за лична полза, не ми е потрябвал за друго, както и на болшинството.
Испания беше първата в Европа засегната от последната криза страна и страшно много и се отрази на икономиката, безработицата много се увеличи. Аз най-много харесвам английски и италиански, но за детето си бих избрала английски и немски. Икономиката на Германия се е доказала с годините като една от най-стабилните.
Училище с италиански и не мога да намеря за синът ми. НУКК, дето се влиза с прием и връзки и ми е много далече  и частното там не ми вършат работа. Просто няма избор на учили ща с този език.

# 962
  • София
  • Мнения: 6 999
Io_io, много хубава тема и разсъждения.   bouquet
Аз съм твърдо против английския като първи език. Кой друг език да е първи много зависи от това какво и къде ще е последващото образование на детето и от чист късмет кой език ще му е нужен.
Английският ни залива от всякъде и неминуемо се усвоява много по-лесно. Допълнително след като знаеш английски някак ставаш мързелив и не учиш лесно втори език.

Жасмин, абсолютно съм на твоето мнение за АК. Децата с добър английски скучаят малко или много първата година. Следващата е изключително натоварваща и изискваща, но дали след една година дрямка ще е могат да се справят?  newsm78

# 963
  • Мнения: X
Жасмин, абсолютно съм на твоето мнение за АК. Децата с добър английски скучаят малко или много първата година. Следващата е изключително натоварваща и изискваща, но дали след една година дрямка ще е могат да се справят?  newsm78

А и заслужава ли си парите, които са дадени за началните частни училища с английски, които излизат по 10 хиляди на година? Значи, плащаст се 80 хил. лв. за частно училище с английски език (от предучилищна до 7 клас вкл.) и след това в АК се тъпче на място 1 година (срещу още около 12 хил. лв.), докато другите деца догонят нивото - дотук над 90 хиляди лв. и само 1 език. Дали не е по-добре, а и по-евтино, както направи моята най-добра приятелка - да прати детето си да учи в Лондон 3 години - то беше там в 7, 8 и 9 клас - усвоило е английския в пъти по-добре, отколкото в което и да е българско училище с преподаване на английски. Все пак е живяло само в англо-говоряща среда, не знам дали е имало контакт с други българчета, а и не е живяло при роднини българи, а в общежитие към училището. После детето се върна в България и сега е в немско училище. Дори е много добре с немския, защото миналата година спечели някакъв конкурс по немски и 1 месец през лятната ваканция прекара в някакво училище в Германия, някакво международно обучение, но не помня по какво беше. Когато завърши догодина средното си образование, то ще знае перфектно 2 езика, а и ще има поглед върху ситуацията и образованието навън. Както се казва, ще има информиран избор. (То всъщност, вече е избрало - ще следва в Англия).
Цялото това нещо се е осъществило благодарение на някакви фирми, които пращат български деца да учат в западни училища, но не знам подробности. Спомням си само, че приятелката ми разказваше, че 1 или 2 години дъщеря й е ходила на летни езикови курсове в Англия, преди да замине да учи там, но тогава моите деца бяха съвсем малки и много не съм се интересувала от детайлите. Само това помня - дъщеря й преди да замине, учеше в частно училище и приятелката ми казваше, че не си заслужава да продължава да плаща тук, като там е в пъти по-добре. Но пък и 3 години раздяла с детето - не знам, на мен ми се струва непосилно. Но ето сега гледам детето и като го сравнявам с връсниците й - ами то е много по-зряло, ученолюбиво и организирано, да не говорим колко широк светоглед има.
А сега точно това ни предстои с малкия - кандидатстване за 1 клас - накъде да тръгнем - дали ЧУ тук, с кой език, дали изобщо да е в ЧУ предвид сумите (аз още се чудя на таксите - 10 хиляди за 1 клас ми се струват страшно много пари, предвид стандарта в България, а доколкото знам, в Англия беше около 15  хил.лв на година за 7 клас, но как можем да се сравняваме?)

Последна редакция: пн, 04 фев 2013, 13:15 от Анонимен

# 964
  • Мнения: 847
Ами, аз съм възпитаник на езикова гимназия и благодарение на това говоря единия език. Другия го учих в Англия (само език). Но аз разсъждам така: наистина харесвам АК и Златарски-заради организацията на учебния процес (особено АК), заради начинът, по който подхождат към децата и не на последно място-заради шансовете,които децата имат след това за висшето си образование.

От друга страна приоритетите (и нуждите) ми за начално образование са по-различни и дори по-практични  Blush искам детето да е в сигурна уютна среда, по-малко деца, гаранция за максимално усвояване на предвидения материал, малка общност, в която децата да се забавляват по интереси-всичко това с организиран транспорт и събрано на едно място-по този начин искам да предоставя на децата си хем по-добри условия, хем залагане на рутина на учене, избягване на обикалянето по различни извънкласни занимания, обратна връзка с родителите, надявам се да няма нужда от допълнителни занимания по основните предмети и ако има нужда,то те да се осъществяват в същото училище. Сумарно-ценово не е голяма разликата дали ще е ЧУ или ДУ с плащане на  Х-допълнителни курсове и спортове, плащане на някой да го води, разходи за таксита и т.н. Освен това, колкото и да звучи снобарско, средата за мен е много важна-както децата, така и родителите им.

И понеже наистина за мен всеки език е богатство,дори нямам претенции кой да е вторият основен език,но оставам с впечатление, че изборът е строго ограничен до немски за начално училище.  newsm78 С франски се сещам само за Френския лицей, който за съжаление не можем да си позволим, с Италиански само НУКК, където пък приемът е доста " сложен", а и средата не е това,което ми се иска май...та като че ли немският остава най-добър вариант за нас-все пак се говори в достатъчно държави в Европа.

Другото,което има значение е и цената,разбира се, защото не сме с неограничени възможности. В тази връзка имате ли представа как вървят отстъпките за 2ро дете и има ли такива?

Последна редакция: пн, 04 фев 2013, 13:30 от Io_io

# 965
  • София
  • Мнения: 455
Цитат
как вървят отстъпките за 2ро дете и има ли такива?
В "Света София" няма.
  Лично за мен, английският език ми е приоритет.  Но моите представи за втори език са малко по-екзотични  Simple Smile.

Последна редакция: пн, 04 фев 2013, 14:28 от Слънчев ден с превалявания

# 966
  • Мнения: 7 263
Цитат
как вървят отстъпките за 2ро дете и има ли такива?
В "Света София" няма.

В ПЧМГ има, определят се от Дирекора.

# 967
  • Мнения: 10
Здравейте, относно отстъпките, в проверяваните от мен   частни училища /"Българско школо", "Св. Климент Охридски"  и  "Образователни технологии"/  -  30 %отстъпка за второ дете в училището - говоря за пряк отговор от директорите

# 968
  • София
  • Мнения: 107
Здравейте, полезна тема, благодаря!
Миналата седмица бях в Българско школо, подадох заявление за предучилищна група, в друго училище не съм ходила, защото там всичко ме устройва. Хареса ми, че учебните часове не започват прекалено рано, а след обяд има опция детето да се вземе и малко по късно. Освен английски, както сте писали, учат и испански и руски по два часа седмично, но директорката ми обясни, че по тези езици няма оценки и след 4 клас родителите избират кой език (освен английския) да изучават. Сградата е супер, единствено стаята на предучилищния клас, която ми показаха, ми се стори малка. Отвън не можах да разгледам, защото времето беше много лошо.
Месец юни се организират допълнителни занимания като зелено училище и др.

Освен от това училище, се интересувах и от Рьорих, но до там така и не отидох, а и не намерих никаква информация за него. Ако и тази година имат седмица на отворени врати, бих го посетила, просто за информация.

# 969
  • Мнения: 382
svetkavitsa , каква е таксата на година в Петър Берон, как е транспортът, до колк очаса са следобед? Питам за началното училище.
Транспортът е от "врата до врата", занятията са от 8:30 до 16:30ч. Като всеки ден имат спорт. Учителката по основните предмети е една - тя води и самоподготовките, което според мен е много голям плюс, защото знае точно върху какво да обърне внимание при всяко дете.

Последна редакция: пн, 04 фев 2013, 15:01 от svetkavitsa

# 970
  • Мнения: 7 263
Ревен каква е таксата в Школото за предучилищна група? / може и на ЛС/

# 971
  • София
  • Мнения: 107
В главата ми е останала сумата от 4000 евро, но все пак не съм на 100% сигурна  Embarassed  така че да не подведа някого.........

# 972
  • София
  • Мнения: 2 380
Ревен каква е таксата в Школото за предучилищна група? / може и на ЛС/
http://bgshkolo.com/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC/

# 973
  • София
  • Мнения: 6 723
Имам един въпрос - децата до 4 кл. получават ли оценки, как е във вашите училища?
И как всъщност е уреден този въпрос в нормативната уредба?

# 974
  • Sofia
  • Мнения: 4 733
В главата ми е останала сумата от 4000 евро, но все пак не съм на 100% сигурна  Embarassed  така че да не подведа някого.........

Tочно толкова е  Peace

Общи условия

Активация на акаунт