ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ - да я победим заедно! Тема 9

  • 66 573
  • 751
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 881
Поли,не съм специалистка,но и аз мисля като теб,все пак сме хора.
Моя проблем е,че като съм на работа и имам адски много няма как да вкарам нещо в устата си и откарвам по 10 часа без ядене,било то плод или каквото и да е,днес беше точно така и накрая хапнах ябълка,защото вече ми се моташе главата ooooh!
Говорим за алкохола,ами я кажете нещо и за цигарите,има ли пушачи тук и как се справяте,аз по принцип съм пушачка,но откакто забременях пичти не пуша,ако запаля 1-2 цигари за 1 месец,понякога и толкова няма,но ми е интересно да споделите ,благодаря ви Hug  bouquet

# 16
  • Мнения: 1 849
Моя проблем е,че като съм на работа и имам адски много няма как да вкарам нещо в устата си и откарвам по 10 часа без ядене,било то плод или каквото и да е,днес беше точно така и накрая хапнах ябълка,защото вече ми се моташе главата ooooh!
Ето това беше и моя начин на хранене преди, на който дължа диагнозата си ир и всичките наднормени кила!  Peace

Гледам за киноа говорите - аз го ползвам като ориз, с малко сол и подправки и към зеленчуците. Става за пълнени чушки, като гарнитура, с кашкавал и/или сирене на фурна и, и, и... Обожавам го!  Grinning
Относно алкохола - може от време на време по бира или чаша вино. Но като цяло има опастност да се появят повече странични ефекти, ако редовно се пие аклохол. Също така е възможно да се влошат чернодробните показатели, както и при недостатъчно хранене да се стигне до хипогликемия или лактоацидоза. Рядко и в умерени количества, по-лек алкохол не е забранен, но не е и препоръчителен. При мен специално двете бяха несъвместими като че ли! Wink
А относно килограмите - при мен с диета и спорт спадат, но с по-либерална диета и метформин за почти година не свалих нито едно кило, даже качих 2!  Crazy

Последна редакция: пт, 22 юни 2012, 10:35 от Jana Ina

# 17
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Тъкмо смятах да ви смъмря за алкохола и нередовното хранене, но вече са ме изпреварили Wink.
Искам  спомена за още едно удоволствие, което намалява чувствителността на клетките към инсулина - кафето. И не казвайте, че не може да се живее без него Wink, вече близо 8 години не съм близвала.

# 18
  • Мнения: 582
Тъкмо смятах да ви смъмря за алкохола и нередовното хранене, но вече са ме изпреварили Wink.
Искам  спомена за още едно удоволствие, което намалява чувствителността на клетките към инсулина - кафето. И не казвайте, че не може да се живее без него Wink, вече близо 8 години не съм близвала.

Ама наистина кафето ми е любимото нещо. А иначе не пуша! Не мога да си представя да замвстя кафето с чай или нещо такова. Това май засега ще ми остане в менюто, пък дори да знам че не е много полезно.  Rolling Eyes

Момичета вчера се премерих на кантара и ококорих ей такива очи  Shocked, като видях че съм свалила незнайно от какво 2,5кг. Все пак на "съобразително" хранене съм едва от тази седмица. Викам си брееей то без сладко много бързо се отслабва, но после много бързо се сетих, че от този месец не пия ОК и май от там съм изпишкала поне кило и половина вода.

# 19
  • Мнения: 1 849
Аз лично пия по едно кафе сутрин и не мисля, че ми пречи. То по принцип стимулира производството на инсулин, но изпито след закуската се понася по-добре от организма. Ендото още в началото ми каза, че ако е 1 чаша на ден (не говоря обаче за чаша 250мг, пълна с еспресо  Mr. Green ), няма проблем. Виж, ако се пият по 4 чаши през целия ден, това вече е съвсем друго!  Peace
Аз съм на мнение, че не трябва да се изпада в крайности!  Wink Все пак една чаша бира в месеца или едно кафе сутрин няма да ни убие. А пък и обикновенно количеството прави отровата!  Laughing
За това и вече не се изстезавам психически като изям парче шоколад или пък един забранен банан!  Grinning И все пак коктейли с метформин и ракийка не бих си правила!  Wink

# 20
  • Мнения: 4 187
Кафе пия. А не трябва, знам. От задължителните 3 съм ги намалила на едно със и едно без
 кофеин. За алкохола - ще си продължа в същия дух, почти без. И без това свикнах без чаша вино вечер.

Искам да ви питам и друго, за което си мисля напоследък.
Имате ли някакви други здравословни проблеми, които биха могли да бъдат свързани с ИР? Не говоря за хормонални, ПКЯ и другите обичайно заподозрени.
Аз например съм с много алергии, алергична астма, от няколко месеца - с диагностициран рефлукс (който свързвам с ИР индиректно, заради качените килограми и притиснатият нагоре в гръдния кош стомах, от което имам и хиатална херния), а също от около 2 години съм с мениеров синдром. Последните две неща някак съвпаднаха с влошаването ми напоследък на симптомите на ИР и се чудя има ли връзка и откъде изведнъж такъв срив на толкова нива Confused
Тази година ми започна чудно - с диагностициране на рефлукса и хернията, лекарства и диета заради тях, последва алергичен шок от лекарствата за рефлукса, друго лечение - един месец на схема Урбазон и противоалергични и диета, основно въглехидратна заради алергичната реакция, от което пък започнаха ежедневните хипогликемии (след като изкарах почти два месеца на бял хляб, ориз и картфи). И сега метформин. Ефектът на доминото...
Толкова различни лекарства през живота си не съм пила....
Та се чудя къде е първата причина за цялата тая работа. Дали не е точно ИР?

# 21
  • Варна
  • Мнения: 249
Здравейте момичета,

Jana Ina ме покани в темата и реших и аз да споделя.

Преди някъде 4 години ми откриха хиперинсулинемия и веднага на Метфогама 500 и на диета.
За 2 месеца свалих 6-7кг, а на следващата година още 6-7кг с 90 дневната диета.
Лично за мен, ако имате да сваляте много килограми, 90 дневната диета е идеалния вариант, защото е лесна за спазване, може да си позволявате различни храни вкл. малко сладко.
Картофи не обичам особено, но в дните за варива ядях много боб, леща, кафяв ориз (обожавам го) и много зеленчуци. В дните за въглехидрати - основно салати, пълнозърнест хляб, черен шоколад, понякога малко сладолед.

На всеки 6 месеца си правя изследване на инсулина и глюкозата и още след първите 6кг минаха на стойности около 5 и нещо, а от 2г са около 4-4.5.

Ако ви се спортува, както писах на Jana Ina, предпочитайте кардио упражненията на интервали. Ходих на инструктор и така се свалят най-много килограми, а не да тичате 30мин в едно темпо.
Загрявка 5-10 мин с бързо ходене, после 1 мин бързо тичане - 1 мин бързо ходене и така поне 30-35мин последвани от още 5-10 мин ходене за нормализиране на сърдечния ритъм.

Запаси от калории се горят чак след 30тата минута на упражнения, до тогава се използват запасите, които имате в момента или от предния ден.

# 22
  • Мнения: 800
На въпроса на мартеа за съпътстващи заболявания мога да кажа, че при мен няма такива, които да се свързват пряко с ИР. Аз също съм с мениеров синдром, който напоследък доста отшумя и дано не ми се появи някоя криза през бременността, че единственият начин да се оправям с тези кризи са лекарствата. При него причината е по-скоро с нервната система, стреса, преумората. Само дотолкова може да се свърже с инсулиновата резистентност.
Други заболявания нямам. Никога не съм била с наднормено тегло през живота си. Имах леки отклонения в липидния профил, които се коригираха с диета. Хормонални нарушения също нямам, нито ПКЯ. Щитовидната ми жлеза е без отклонения в анатомията и секрецията. Не пуша, движа се доста - предимно ходене пеш, грижи за домакинството. Храня се нормално и винаги е било така - не се тъпча, никога не съм прекалявала със сладкото или мазното, не съм преяждала.
Въпреки всичко съм със сериозна инсулинова резистентност, която не се влияе особено от начина ми на хранене и на живот. Дори като свалих 7кг с разделно хранене, пак не отчетохме никакво подобрение. Единственото обяснение на лекарите е наследственият фактор, но него не можем да променим.
И аз като jana ina мога да споделя, че с по-либерална диета и метформин не съм свалила и грам. За да махна тези 7 кг, спрях лекарствата и правих строга диета. С други думи, основният фактор е начина на хранене, който напълно може да компенсира по-малките дози лекарство (както беше в моя случай) и да доведе дори до по-добри резултати. Но все пак трябва да се отчитат и индивидуалните собености на организма.

# 23
  • Мнения: 51
Искам да попитам момичетата от Бургас , къде има магазин където мога да открия био храни , защото аз обикновено купувам от щанда за диетична и диабетична храна в по големите магазини?
Аз свалих 20кг ,а от както съм на Сиофор  мисля че са 8.За спорта не съм от най редовните , много се движа и карам велоаргометър и т.н.Алкохол си позволявам рядко и то бира или вино , по принцип не си падам много по алкохола, цигари не пуша.Поради работата която работех си създадох лошите навици да не се храня редовно , в повечето случаи само вечер , рядко нещо малко на обед, естествено ето и резултата.Вече обаче гледам да се храня редовно, най трудно ми е закуската да не пропускам , но заради лекарствата си налагам.Миналата година имах леко завишение на един хормон , но лекарите с които се консултирах бяха на мнение че не било толкова много че да има проблем.Тази година разбрах че имам кистозна повърхност на яйчниците , явно от свалените кг този хормон се беше нормализирал , но пуснах нови два които излязоха на горна граница, но ми казаха че ще влязат в норми като влезе и инсулина. Имам възелче на щитовидната открито от няколко години , но то не расте нямам проблем с хормоните на щитовидната , дори от миналата година започна да се втечнява.Не съм правила повторно изследване ,защото ми казаха след 6м.Реално никога съм нямала оплаквания от нищо , освен нередовен цикъл на моменти и рязко качване на кг в пубертета , това си е дало явно началото , но може би ако бях попаднала на лекари които да му обърнат повече внимание, нямаше днес да съм в това положение .Защото в крайна сметка единственото което се опитвах да правя е да пробвам разни диети при което след като ги спра качвам сваленото.
А всъщност това диагноза за цял живот ли е или все пак можем да се преборим с нея, цял живот ли ще сме на лекарства?

# 24
  • Мнения: 856
А всъщност това диагноза за цял живот ли е или все пак можем да се преборим с нея, цял живот ли ще сме на лекарства?
Диагноза за цял живот е, но това не означава, че трябва да сме цял живот на хапчета. Реално дори "диагноза" е силно казано. Реално това е състояние, синдром (когато има и ПКЯ). Единственото, което трябва да се научим да правим е да променим начина си на живот, за да не стигнем до усложнения след години - т.е. правилно хранене, спорт, здравословен начин на живот, поддържане на здравословни килограми. Нищо повече. Е, и редовно следене на състоянието, за да може ако се налага, да има корекции. Simple Smile

# 25
  • Мнения: 582
 Моите проблеми, които свързвам с ИР са ПКЯ. И при мен си мисля, че първоизточникът са яйчниците, защото проблемите с тях ми ги откриха преди 8 години. От тогава започна едно неспирно пълнеене, хапчета, абе омагьосан кръг. Слава Богу нямам толкова сериозни проблеми, които е изброила мартеа, или поне тези, които имам не ги свързвам с ИР.

 По отношение въпроса на plamak, аз мисля че дори и с една и съща диагноза, при всяка една от нас нещата стоят в известна степен различно. Например на мен инсулина ми е повишен, но кръвната захар не е; има момичета, които отслабват с диета и спорт, без хапчета, а други не. Въпросът е всеки да намери вярната формула за себе си.
 
 В тази връзка се сещам за едно момиче от Бургас(не се сещам точно ник...ако пише тук да ме извини  Embarassed), което разказва, че с правилен хранителен режим, без месо, алкохол, и с много спорт е успяла да вкара хормоните си в норма, да свали килца и кистите по яйчниците са изчезнали. Искренно се радвам на такива развръзки, защото това е възможно най-добрият варянт за всяка от нас.

# 26
  • Мнения: 881
Преди да забременея 2рия път и аз бях така,имах поликистозни яйчници,но никой не се сети да ми пусне ОГТТ+инсулин,а само ми назначаваха разни гин,изследвания.Реших и тръгнах на фитнес и за 2 месеца си върнах кг. и с диетка,така,че може би и при мен има голям напредък с тях,и затова ми е интересно защо не ме пробваха първо така а веднага ми назначиха хапчета сега,а не смея да рискувам на своя глава и да ги спра,вече на 2 ендота отидох точно заради хапчетата,единия казва не ги пий,др.казва пий ги,гинеколога дефакто той ми ги изписа,дано не греши Praynig
За ИР ендокринолог ми каза,че не е болестно състояние,а моментно,и да не се притеснявам,но.....няма как да не се,то е съвсем нормално,все пак става въпрос за здравето ни,което е най-важното в тоя живот,но и аз мисля,че с диетка и спорт нещата ще се оправят с всички ни,много късмет момичета Peace Peace Hug

# 27
  • Мнения: 800
Много са случаите, когато ПКЯ се оставя само на лечението на гинеколозите, които изписват разни контрацептиви, от тях пък се пълнее и подобренията са временни. Дори аз имам такава близка, която сигурно от 10 години е с ПКЯ, напоследък дори и някакви изменения по шийката имаше (което не е във връзка с ПКЯ, но пък я оперираха) и въпреки това досега не е ходила нито веднъж на ендокринолог. Почти не яде, винаги е била предимно на вегетарианска храна, а пълнее осезаемо. И нито един гинеколог не се е светнал, че може би е с ИР. На това отгоре освен в България, е ходила на специалист и в друга страна с много добре развита медицина.
Що се отнася до това дали ИР е моментно състояние или диагноза за цял живот, в моя случай май е второто. Защото при наличие на рискови фактори - наднормено тегло, ПКЯ, лошо хранене, влечение към сладкото, застоял начин на живот, всеки от тези фактори по един или друг начин може да се коригира и това да доведе по подобряване на ИР. Но когато правиш всичко възможно и въпреки това няма подобрение, как да го приемеш освен като диагноза за цял живот? Моята единствена цел е да предотвратя диабета или поне да го отложа максимално във времето.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 065
Здравейте момичета, копирам си поста, че по-погрешка съм го написала в старата тема, та на въпроса -  днес бях на преглед при ендокринолог, понеже имам завишен ТСХ, и тъй като имам доста наднормено тегло  Embarassed и най-вече голяма талия, доктора предположи, че може да имам метаболитен синдром и съответно трябва да направя следните изследвания -
- креатинин, пикочна киселина, холестерол, 3-глицериди, HDL, LDL
- ОГТТ + ИРИ /КЗ - 0 и 120 минута, ИРИ - 0 минута/

Четейки тук виждам, че при обременяване с глюкоза се прави изследване на кръвната захар и инсулин на 0, 60 и 120 минута и се чудя на мен защо така ми ги иска, дали са достатъчни за поставяне на диагноза или така или иначе ще вися в лабораторията, поне да си направя трикратен профил.  newsm78

# 29
  • Мнения: 881
Аз мисля,че е редно да е 3кратен за ИР,не мисля,че ще загубиш ако го направиш на 0,60 и 120' само дето е малко по-скъп от 2кратния,и ще те бодат не 2 а 3 пъти newsm53
Успех  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт