Поредност на въвеждане?

  • 5 377
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 22
Привет на всички! Simple Smile
Днес бяхме на консултация и педито изнесе конско, че закъснявам със захранването - нови типове храна се въвеждали през 14 дни. Въобще не ми се спореше, аз и без това всеки път се съгласявам с каквото каже, но си правя каквото аз си знам и усещам за правилно.

Детето ми е на 7 пълни месеца, роди се здраво 3700, 51 см, навреме, кърмих и дохранвах, до момента не сме имали никакви оплаквания, не е боледувала, всички ваксини са сложени както си трябва. Започнах да я захранвам на 5 мес. и 20 дни със зеленчукови пюрета, всяко въвеждам за 4 дни, без пауза между тях - до момента съм въвела тиква, картоф, тиквичка с ориз, морков, пащърнак, царевица (на Семпер - картоф с царевица) - не е показала никакви реакции. Три седмици или почти месец след старта на захранването вече започнах и плодови пюрета - давам ги следобед, за закуска към 16 часа, след следобедния сън. До момента съм въвела: ябълка, круша, слива и от днес - започвам банан.
На 7 месеца е 70 см.и 8 кг., хемоглобин на 6 месеца:129

Режимът ни е следният:
- 6.30ч.: 180 мл. АМ след това спи докъм 8:30
- 10ч.:180 мл. АМ след това спи докъм 11:30
- 13:30ч.: Зеленчуково пюре 125мл., в което слагам 2 лъж.АМ, разтворени в малко вода (в дните, в които въвеждам нов зеленчук - давам последователно увеличаващи се лъжици и след около час пълно млечно хранене 180 мл.АМ, а в дните, в които въвеждам нов плод - давам цяло зеленчуково пюре от тези, които вече яде както съм описала по - горе, а постепенно увеличавам лъжиците на плодовото). Заспива към 14ч.докъм 16:30ч.
- 16:30ч.: плодово пюре 125 мл.(ако е въведено, ако не е по няколко лъжици за въвеждане)
- 19ч.: 180мл. АМ
- 21:30ч.: 180 мл.АМ

Според мен - мога да отделя още малко време, за вкарване на нови плодове: поне още 3 - 4 вида преди да въвеждам нов тип храна, за да имам по - голямо разнообразие да предлагам, а на обяд да си давам вече въведените зеленчукови. Педито твърди, че вече нямало време, трябвало каши да давам, че и следобедната закуска да е с тях, пюрето трябвало да мине на мястото на млякото в 10 ч.Жълтъци също, глутен трябвало да въвеждаме, месата и пр.

Вие какво мислите?
За какво да минава плод сутринта, като и без това след някой др.месец там ще има попара или др.закуска? За мен е по - логично да остане плод следобед, а кашите въобще не ги долюбвам, предпочитам да въвеждам първо месо, сирене, а каши най - накрая, защото детето ми е по - скоро поспаливо, не е от най - енергичните и се притеснявам да не качи прекалено (за последният 7 месец със захранване е качила 600гр.).
Въобще, имам си мое усещане за това кое би било полезно за детето и въобще не мисля, че закъснявам, по - скоро ми се вижда, че ако и въведа ударно всичко това (педиатърката предложи да въвеждам месо, жълтък и кисело млекце през..ами около седмица вика, до 10 дни между различните неща Laughing), най - много да отключим някой проблем.

Посъветвайте ме как да продължим със захранването от сега нататък. Ако имате предложения по настоящият режим - отворена съм за коментари.

Мерси предварително. Simple Smile

# 1
  • Мнения: 556
Справяш се много добре със захранването. Както го усещаш, така го прави. Майката знае най-добре  Simple Smile Кашите обаче имат своите полезни съставки и като не се прекалява не вярвам да качи прекалено.

# 2
  • Мнения: 15 379
Защо не харесваш кашите, авторке?
Наравно със зеленчуците, плодовете, млякото, месото и т.н. зърнените са пълноценна и особено нужна храна за бебетата под година.
Много майки проявяват неоснователен страх, че от каши се пълнене и че не са от особено значение в храненето на бебето. Това е суперпогрешно.

Педиатърът е прав - следобяд се дава млечна каша, а не само плод. Плодовете са междинно хранене, а следобяд детето има нужда от нещо млечно-зърнено на тази възраст.

# 3
  • Мнения: 22
Защо не харесваш кашите, авторке?
Наравно със зеленчуците, плодовете, млякото, месото и т.н. зърнените са пълноценна и особено нужна храна за бебетата под година.
Много майки проявяват неоснователен страх, че от каши се пълнене и че не са от особено значение в храненето на бебето. Това е суперпогрешно.

Педиатърът е прав - следобяд се дава млечна каша, а не само плод. Плодовете са междинно хранене, а следобяд детето има нужда от нещо млечно-зърнено на тази възраст.


Мерси за мнението.
Наистина ме притеснява малко как наддава, защото от започването на захранването - до момента, значи месец и седмица - качила е 600 гр., което за бебе на 7 месеца ми се вижда доста стремително покачване. Освен това си мисля дали няма да стане много бързо с новата храна. Реално остана на зеленчуково пюре на обед почти месец след започване на захранването, ако следобед вместо пюре плодово започна да давам и каша - притеснява ме, че ще ми откаже млякото в 18-19ч.което яде, което значи още по - малко мляко за деня (понеже кашата засища повече, дори и да я направя с АМ 180мл.колкото яде, подозирам,че няма да я изяде цялата).
Не мисля, че все още има голям апетит за нови неща, все още се засища на обяд с малко пюре 125 мл.и после пие вода, а след като дам и плодовото след сън - на практика двете я засищат от 13.30 до 19ч.Мислех да включвам каша по - натам, ако видя сигнали, че не и достига, но честно казано съм раздвоена - месото ли първо (след 2 дни влиза в 8 месец)или кашите?

Ако дам месо - пуешко, зайче и пиле - мога ли да ги въведа за 5 дни всяко месо, едно след друго?После след това въвеждане колко трябва да изчакам преди да започна да въвеждам кашите като нов вид храна?

# 4
  • Мнения: 22
Справяш се много добре със захранването. Както го усещаш, така го прави. Майката знае най-добре  Simple Smile Кашите обаче имат своите полезни съставки и като не се прекалява не вярвам да качи прекалено.

Мерси, аз не отричам кашите въобще изцяло, просто мислех първо да въведа месо, още плодове, зеленчуци - поне докато те я засищат и малко да ги отложа, та се чудех дали мога да поразместя така нещата..Детето си пие с апетит млякото още, хапва и пюретата, но не бих казала, че е чак с огромна охота, в смисъл - не се сърди и реве за още, когато свърши малкото бурканче..а толкова, пие хубаво водичка и приключваме с храненето, което ми говори, че още не е и за пюре от 190 мл.

Купила съм оризова каша, а в пюретата на Хип, които ползваме, има ориз, т.е. мисля, че се води въведен - при това положение педи казва, че направо мога да и забъркам една доза каша 180 мл. (щом толкова мляко яде)и да я дам следобед, правилно ли съм разбрала?

# 5
  • Мнения: 15 379
Въвела си ориз - да.
Можеш в рамките на 15 дни да въведеш 3-те основни вида меса, които си посочила.
След тях направо и млечна оризова каша. Цяла доза ако дадеш не е погрешно, защото детето на практика всеки ден хапва зеленчук с ориз, предвид хипските пюрета.



...следобед вместо пюре плодово започна да давам и каша - притеснява ме, че ще ми откаже млякото в 18-19ч.което яде, което значи още по - малко мляко за деня...

Грешка, така от обяда до вечерното мляко, детето изпуска едно млечно хранене, защото на мястото на млечната каша или млечна закуска, ти даваш само плодово пюре - на това му се казва изместено млечно хранене и това е погрешно.
Пиенето на много вода след пюрето, бих заместила с шише мляко, така храненето е пълноценно.

И не качва много, вероятно е по-едра.

# 6
  • Мнения: 22
Въвела си ориз - да.
Можеш в рамките на 15 дни да въведеш 3-те основни вида меса, които си посочила.
След тях направо и млечна оризова каша. Цяла доза ако дадеш не е погрешно, защото детето на практика всеки ден хапва зеленчук с ориз, предвид хипските пюрета.



...следобед вместо пюре плодово започна да давам и каша - притеснява ме, че ще ми откаже млякото в 18-19ч.което яде, което значи още по - малко мляко за деня...

Грешка, така от обяда до вечерното мляко, детето изпуска едно млечно хранене, защото на мястото на млечната каша или млечна закуска, ти даваш само плодово пюре - на това му се казва изместено млечно хранене и това е погрешно.
Пиенето на много вода след пюрето, бих заместила с шише мляко, така храненето е пълноценно.

И не качва много, вероятно е по-едра.


 Simple SmileА, не, мисля, че не ме разбра. Сутрин, после отново в 10ч. има само мляко, на обяд в зеленчуковото пюре добавям 2-3 лъжици разтворено в малко вода АМ(предлагах бутилка, но тя на практика се засища за момента и не иска да пие мляко след това), следобед след сън давам пюре плодово чисто за следобедна закуска, в 18-19 си е пълна доза АМ, в 21 - също пълна доза мляко. Общо 5 хранения за деня - 4и с чисто мляко, 5тото мляко е като добавка към зеленчук.пюре.
Ако следобед вместо пюре дам каша за следобедна закуска, направена с мляко към 16 часа - опасенията ми са, че поради по - голямото засищане може да изяде част от кашата, но да откаже след това млякото, което давам към 18-19..просто няма да е  гладна. Но, разбира се, ще опитам и ще видим. Simple Smile
Купих оризова безмлечна и елда с плодове - ще предложа, след месото.

# 7
  • Мнения: 15 379
Предвид обилното хранене, не се учудвай, че качва повече от добре Wink.

# 8
  • Мнения: 22
Предвид обилното хранене, не се учудвай, че качва повече от добре Wink.

 LaughingМислиш ли, че е обилно?
Аз мисля, че е ок да е 5 пъти, средното количество е направо като по учебник, тя си го избра. Но, всъщност нашата докторка твърди, че това, че изяжда скромно 125мл. е малко, твърде малко за възрастта и! Laughing
Трябвало да е от големите буркани!
Каква глупост..

# 9
  • Мнения: 15 379
Идеално се храни и идеално качва.
Моят син чак към втората си година започна да изяжда 190 грама на едно хранене.

# 10
  • Мнения: 22
Идеално се храни и идеално качва.
Моят син чак към втората си година започна да изяжда 190 грама на едно хранене.


Да, те децата си показват сами какво и що. Simple Smile
Мерси за инфото, тепърва ще се включвам с питанки.

# 11
  • Мнения: 135
Trapchinka, и от мен получаваш поздравления за успешното захранване! Детето си качва чудесно. И моята дъщеря качваше доста на възрастта на твоето дете, но откакто започна да пълзи и да се движи интензивно ела да я видиш...по 100 гр на месец...
Схемата ти е идеална, личи си, че четеш и се интересуваш от новостите.
Колкото до педиатърката- не й се връзвай. Педиатърката на едно приятелско дете на 7 месечна възраст убеждаваше майката, че детето трябва да се храни вече само 4 пъти на ден и Само вечер да пие АМ...Без коментар.

# 12
  • Мнения: 533
Твърдо за кашите-разнообразни и пълнозърнести по възможност, това че от тях се напълнява е необосновано.Като цяло следвай инстинкта си-най-добре си познаваш детето. И аз не спазвам и не признавам разни там грамове и милилитри.Наблягаме на млекцето.Другото колкото иска. newsm10

# 13
  • Мнения: 14
Здравейте и от мен! И аз да се включа, че се чудех... ние хапваме по 6 пъти на ден. Не е ли много? Станахме на 7 месеца.
6.30-7.30 АМ
10-10.30  Плодово пюре 125мл + 50мл вода с 1 мерителна лъжичка АМ
13-13.30  Зеленчуково  пюре (един или 2 дена) , редувам със Зеленчуково с месо (1 ден)+ 50мл вода  с 1 мер.лъж АМ
16-16.30  Каша (бананова,елда...) или АМ
19-19.30  АМ
24ч          АМ
   Имам на всяко хранене мляко. Притеснява ме броят на храненията и това , че последното е в 24ч. Ама си се буди и си иска. На приятелката ми детето последното (5-то храненене ) е в 21ч и спи като пън до 6 сутринта....
    Не съм въвела глутена още. С какво да го въведа -Каша или бурканче пюре?
Ще се радвам на всякакъв коментар.
Благодаря предварително !

# 14
  • Мнения: 27 524
Добре ви е режимът.  Peace Ама плодовото пюре не е хранене, а гледам, че за таков го водиш, при положение, че има 5 часа до следващото реално ядене. Плодовото давай между храненията, по малко. То не замества ядене!
1 м.л. АМ не е за 50мл вода, а за 30 (освен ако не даваш някакво мляко с такава пропорция?).
Когато се дава месно пюре, не се добавя мляко.
Какво прави и как яде бебето на приятелката ти, комшийката и стринката от другия блок, няма абсолютно никакво значение. Най-голямата грешка е това сравняване между децата - за прохождане, говорене, ядене... гледай си твоето дете и да не те интересуват другите изобщо.  Hug
Глутенът - няма значение, с каквото решиш. Аз лично въведох с глутенова каша, като добавих малко към безглутеновата.

Общи условия

Активация на акаунт