Недоносени преодоляли ЦКС (централно кординационно смущение)

  • 19 412
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 965
Merilin, от това, което си написала, поне на мен ми изглежда,че се развивате съвсем нормално и дай боже всички притеснения да отпданат съвсем скоро Peace.
Много се радвам, че има недоносени рискови деца без предписание за Войта от Чавдаров. Смуси, Хеликаза, а това означава ли, че Чавдаров не ви сложи никаква степен ЦКС? На каква възраст бяха децата? Питам, защото и на нас на първия преглед не постави никаква диагноза, но вече в 3-тия коригиран месец бяхме 2-ра към 3-та степен.
Честно казано, аз мисля, че Чавдаров достатъчно добре би могъл да прецени едно дете има ли проблем или не, особено ж5-6 коригиран месец, но се преекспонират нещата. Това, което мен ме дразни е, че родителите се оставят с впечатлението, че дали ще се прави Войта или не, е от решаващо значение за развитието на ДЦП. Основното е какво се е случило ,когато мозъкът е бил лишен от кислород. Ами както казах по-нагоре, ако превантивното действие беше доказано, за който и да е метод, той щеше да е водещ в световен мащаб. Никой родител или специалист не може да каже със сигурност с колко е допринесла каквато и да е рехабилитация през първите месеци след раждането. Да, мозъкът е пластичен и явно някой път се справя сам при увреждане, но за съжаление доста по-често не се справя. Тази пластичност и много бързото спонтанно навакасване (когато реално няма увреждане)  в някои случаи се използват от различни школи, не само Войта, за "доказване" на резултати. Иначе има ли проблем, рехабилитацията е задължителна, но за съжаление с ограничено действие и няма как да „поправи” причината. Много ми се иска някой да ме убеди в противното все още търся, но не намирам  Confused

# 16
  • Мнения: 3 914
Много ми се иска някой да ме убеди в противното все още търся, но не намирам  Confused

Ани,аз го търся 10-та година Mr. Green

Ани е казала всичко,което и аз бих казала,........за съжаление

# 17
  • Мнения: 499
На моето дете Чавдаров му постави ЦКС 1ва степен, става въпрос за 8 корегирани месеца.

# 18
  • Мнения: 186
Синът ми е роден 900грама,на една от трансфонтанелните ехографии в МД, радулова откри ЦКС 3ст,тогава питах това опасно ли е,какво е?Тя ме успокои,че трябва да се следи,имало случаи и на напълно резорбиране.И не ни е назначаване терапия.При д-р радославова правихме рехабилитация но защото на 8 месеца(от раждането) не си държеше главата и не се обръщаше.Ходили сме на терапии около 7 месеца,сега малчо е вече на 3г и не виждам да има проблем,освен че си е схванат по природа Simple Smile Все се спъва и пада през 10 мин. Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 8
Да! Да, има преодоляли 4 степен на ЦКС! Синът ми е на 10 месеца и 6 дни, от един месец понеже не спирам да търся потвърждения той вече няма никакви неврологични проблеми.
 На месец корегирана точно на датата бяхме при Бенова от клиниката на Чавдаров, незнаехме, че има записване от месец преди това и платихме с надеждата да приключим с това. След неврологичният преглед ни беше назначена Войта, след курса от 10 дни в епикризата оставена на регистратура пишеше 4 степен ЦКС.
 Бяхме и при други доктори - Литвиненко написа ДЦП на долни крайници, а след месеци и при Божинова имахме и спастика в ляви крайници и двамата за наистина отрицателно време поставиха диагнозата, която се припокриваше с Бенова.
 За моите разбирания, прочетено, интуиция Войта не беше нашият път, едвам преживях 10 дни там.
 Отидоме при доц. Георгиева за ТФЕ и така попаднахме при Тонев. Тонев назначи електростимулация в областта на кръста, която се оказа в последствие противопоказна и стяга още повече деца с хипертонус. Благодарна съм, че попаднахме на Нина Томова, да тя е пряма- трудно беше детето, но нейните упражнения правят чудеса. Прочетох в нета съобщение от майка преодоляла с рехабилитатор вкъщи хипертонус и така попаднах на Марина, която идваше в началото по 3 след това по 2, а и по 1 път седмично. Тя също потвърди, че детето е зле. Тя ни отвори очите, че трява да спрем стимулацията, защото дори приложена на здрав човек, каза нашият хомеопат би могла да го доведе до стягане.
 Правех упражненията на Нина и Марина не по 4 пъти, а във всеки подходящ момент, измислях си дори игри с елементи... може и да съм прекалявала, незнам, но той, синът ми вече е добре. Беше ми важно да е весел та незнам дали го товарех,надали.
   bouquet Благодарна съм от днешната си позиция за навременните диагнози, те ни подтикнаха да търсим и да работим.
  Пожелавам успех на всички! Ако се интересувате от още неща ще се постарая да отговоря.

# 20
  • Мнения: 119
Здравейте,

Не съм влизала в темата известно време, виждам че има нови отговори и съм благодарна  Hug.

Бени-Вики, коя е тази Марина? Да не е една рехабилитаторка от Майчин Дом?

# 21
  • София
  • Мнения: 8
Да!  Embarassed , но там са две рехабилитаторки с това име, а аз забравих фамилията.

# 22
  • Мнения: 119
Бени-вики, много се радвам за твоето дете! Да се пълни темата само с такива истории.

Мисля, че в МД са Мария и Марина, и аз се бях объркала, че са две Марии.

# 23
  • София
  • Мнения: 8
  bouquet  Merilin22, благодаря ти! Надявам се във времето всичко да продължи в тази позитивна линия, един огромен страх често надделява над радостта в мен. Марина каза,че са две с това име и за това ми каза фамилията си, но ако някой се инетересува мога да дам нейни координати.
 Много ще се радвам ако някой друг пише с моите позиции и отстоял на времето. А реално втора степен звучи много обнадеждаващо, но е важна - пак да кажа навременната диагноза, за да се вземат Мерки- рехабилитация, тя е в голям процент е решаваща, да, тъжно е,че не във всеки детски живот се реализира пълна корекция, но определено носи напредък.

# 24
  • София
  • Мнения: 865
Мерлин  Hug Hug Hug

Моите деца се родиха в 32 г.с., след 2 прегледа при Чавдаров, все още не ни е препоръчал рехабилитация и дори каза, че няма нужда да го посещаваме за бъдещи прегледи.
Това е по темата за "неправомерното" му пращане на децата по рехабилитации.

Иначе, усещам че едното ми дете има проблем и ще го водя пак при него, защото считам че е добър специалист. За сравнение, онзи ден посетихме Литвиненко, тъй като Чавдаров е в отпуск и просто съм потресена от двете почуквания по крачетата, които струваха 40 лв.

# 25
  • Мнения: 119
Да, за Литвиненко мога да потвърдя същото. Прегледа беше 5 минути, а да не говорим за условията в клиниката - мръсно, неприветливо и непроветрено.

# 26
  • Мнения: 499
Наистина Литвиненко преглежда доста набързо и направо повърхностно на фона на Чавдаров, но е факт, че и при моето дете, а и при доста други, които познавам е поставил правилната диагноза дори след 5минутен преглед.

# 27
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ето колко са различни възприятията ни - предпочитам 5 минутния професионален преглед на добър невролог и правилната му диагноза (или някой е с доказана грешна?) пред едночасовите акробатични подхвърляния на изпаднало в ступор от ужас дете, от някакъв самозванец, респектиращ значителен брой майки с боравенето на някакви термини и нетрадиционни прегледи, а неспособен да разчете най-обикновена трансфонтанелна ехография.

# 28
  • Мнения: 6 604
Да не превръщаме пак темата за и анти Чавдаров.  Peace
То и Томов примерно прави очните си прегледи за 5 мин,ама има доволни мами(включително и ние). С опита,който имам с лекарите ми се струва ,че е малко като лотария всичко. И Марков с неговата ФМ се случва да изпусне нещо. Де да знам-хора са,грешат. А и факт е ,че и час да те преглеждат,ако не разбират нищо пак няма да те диагностицират точно и навреме. Както и за 5 мин. може да открият проблем. Дай Боже по -рядко да ни се налага да стигаме до доктор. Praynig С тези ужасии,които четем всеки ден за грешки и немърливост,направо ми настръхва косата. Sad Confused

# 29
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Да, и аз се сетих и за Томов и неговите бързи, лесни и нетравмиращи прегледи, не само за Литвиненко. Но да не рече някой, че им правя реклама, а пък не е така - просто всички тук имаме опит с тия неща.

Общи условия

Активация на акаунт