Посещавали ли сте психолог?

  • 8 832
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 036
Ролята на психологът не е да трие емоции или спомени  Peace
При мен ролята му беше да ми помогне да приема някои неща, които преди това отхвърлях и отказвах да осмисля като факти, които човек не може да промени, а трябва да се научи да живее с тях.

И да, една изневяра може яко да ти бръкне в съзнанието и емоции, както и една раздяла, както и загуба на близък човек и т.н.

# 16
  • Мнения: 10 547
Посещенията ми при психолог се налагат от преживяна травма, която след мен изживя и моя позната, но прие по коренно различен начин.

# 17
  • Мнения: 22 528
Посещавала съм, от любопитство и интерес.
Психолога явно беше много зле....повярва на всяка казана от мен дума.
Минавала съм и доста психологически тестове, заради работата ми. Но това е друго.

# 18
  • София
  • Мнения: 17 393
Да и да.
И много се дразня на хора, на които не им се е налагало, ама са абсолютно убедени, че с всичко могат да се справят сами, щото тва си е тяхна работа.
То и да научиш нещо си е твоя работа и няма как някой да я свърши вместо теб, ама има учители.

# 19
  • Мнения: 6 365
Съгласна съм, че психологът може да ти помогне и да те насочи къде да гледаш и към кое да положиш усилия. Но все пак самата идея, че имат претенции за система и наука, а се опитват да се занимават с душата, където няма системи и наука, ме притеснява. Може теориите и вижданията им да те накарат да гледаш на грешното място.

Всъщност да, имах нужда от помощ- само че я открих с музиката. Музикалното изпълнение е едно от малкото неща, които поставят пред теб като на длан душата ти с болките й, задръжките, притесненията. Докато свириш, ги изживяваш безопасно и малко по малко разрешаваш всичко.

Няма нищо неземно или чудодейно в психолозите. Те са само един метод. Да, помощ понякога трябва, но според мен дисциплината е с прекалено много претенции именно тя да е главната помощ.

Апропо, за описаните терзания наскоро се появиха не психологически, а философски методи за справяне. Има хляб в тях.

# 20
  • София
  • Мнения: 17 393
Е, ти просто имаш по-високо мнение за душата от мен.

# 21
  • Мнения: 101
Посещавала съм психиатър. Психолог не.

# 22
  • Мнения: 28
Посещението при психолог беше 25 лева на час. Урок по музика- 10 лева на час. Познай кое избрах. С психо приказки Дебюси не се свири.

Имам проблем с претенциите за психологическа помощ. В крайна сметка само аз и никой друг може да свърши работата по изграждането на душата. Психологът може с нещо да помогне, да облекчи процеса, но кой е казал, че именно трудността на процеса не е най-ценното за душата?

Скептична съм заради идеята, че негативните неща трябва да се избягват и прескачат. Вместо това, реших да направя обратното- търпеливо да опозная гадостта до дълбините й. Да остана с нея и тя с мен. Изненада: накрая съм щастлива, но без да съм предала чувствата, без да съм избягала. Както е казал Монтен, най-великото нещо е да бъдеш в себе си. Заслужава си да си в себе си, дори когато там не е много приятно. С изкуствени средства не става- дори човек да е на най-високия престол на вселената, пак е седнал върху задника си, казва Монтен. А Иисус е казал- блажени са нищите духом. Тоест, и тяхната позиция е ценна, и тя е благословена. Не само от силна позиция се достига до резултати, а и от сдухана. Няма нужда от корекция на сдуханата позиция- и от нея може да се излекува душата. Има ли разлика дали ще се възнесеш като ангел в простора или ще полетиш like a bat out of hell? За мен няма особена разлика.

Смятам, че психолозите са мили и добронамерени, но понякога най-доброто за душата е да им покажеш среден пръст и да извикаш едно Fuck you, go to hell!

Междувременно се грижи за тялото си. От мръвки, бира, салата и слънце никой не е пострадал.

И не забравяй, че от сто години човечеството лежи по диванчетата, но от това не е стигнало далеч.

Просто прави музика.
Няма такава идея в психологията!!! Цялата наука се базира на ПРИЕМАНЕТО на ВСИЧКИ неща от живота ти и НАЙ-ВЕЧЕ НЕГАТИВНИТЕ, защото те са, които те пращат отвъд борда.
Доколкото схващам, очакванията от психолога са като от врачката - да даде магическата отвара за решаване на всички проблеми. Няма как да стане. И не това е целта. Психологът помага именно да БЪДЕШ В СЕБЕ СИ. И не трие никакви спомени и не променя мироглед. Дори не ти казва нещо, което ти да не знаеш. Напротив. Психологът може само да те накара да чуваш себе си. И да вярваш, че гласът ти, собственият ти глас, заслужава да бъде чут. Най-вече от теб самия.

# 23
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Да,посещавала съм психолог.Имах един труден период в живота,с който не можех да се справя сама нито чрез споделяне с близки.Само за три посещения всичко беше зад гърба ми  Simple Smile Даже само след първото имаше огромна разлика.Много съм доволна.Имам близки,които при някакви проблеми търчат веднага при врачки.Е,много им се ядосвам,честно!Психологът е човека,още повече като знам,че ми помогна.Врачка никога не ми е помагала  Laughing

# 24
  • сф
  • Мнения: 394
здравей!

умишлено не четох двете странички отговори, пради да напиша...
да, ходих няколко месеца. причината не беше конкретна травма, а отклонения в поведението в следствие серия от травми в детска възраст. при мен имаше (и все още има де) голям ефект, но не пълен (но и това предстои в бъдеще). важно е психологът да е добър, довери се на собствената си интуиция и подходи сериозно. ако чувстваш, че това не е твоят човек, не отлагай смяната. аз си намерих своя от първия път.

успех!

# 25
  • Мнения: 17 546
Според мен психологията не бива да се титулува като наука. Човек или е психолог, и улавя трептенията на душите на другите хора, или е бот, и нищо не е в състояние да го направи съпричастен. С пълен успех и напълно безплатно един човек, който е добър слушател, и трезво мислещ, ще бъде много по-полезен на стресиран човек, който има нужда да поговори с някого, отколкото някой, който развява диплома по психология, която няма никаква стойност без изучавалият въпросната наука да разбира човешката душа. Та аз смятам, че човек се ражда психолог, а психолог не се става. Тези, които си мислят, че като си платиш, някой ще те спаси от раздиращите те мисли, грешат. Единственото нещо, което е в плюс, е това, че, ако все пак имате близък човек, който е достатъчно съпричастен да ви слуша, той ще се трогне от проблемите ви и ще говори с вас един, два... пет пъти. Но, ако вие по природа сте хленчещо същество, в един момент ще му писне, а "психолога", на когото плащате безумни суми, ще се прави че ви слуша и ви съчувства заради таксата. Предпочитам трезв разговор един или два пъти с някой, на когото му пука за мен когато имам проблем, отколкото 20 платени сеанса на някой, който се прави на заинтересован от проблема ми, защото това го храни. Мерси от пишман психолози! Имам чувството, че повечето хора, ще повярват безусловно на онова, което ще им каже и някой, на когото плащат, за да им го каже, отколкото, ако някой близък им каже същото.

# 26
  • Мнения: 28
Според мен психологията не бива да се титулува като наука. Човек или е психолог, и улавя трептенията на душите на другите хора, или е бот, и нищо не е в състояние да го направи съпричастен. С пълен успех и напълно безплатно един човек, който е добър слушател, и трезво мислещ, ще бъде много по-полезен на стресиран човек, който има нужда да поговори с някого, отколкото някой, който развява диплома по психология, която няма никаква стойност без изучавалият въпросната наука да разбира човешката душа. Та аз смятам, че човек се ражда психолог, а психолог не се става. Тези, които си мислят, че като си платиш, някой ще те спаси от раздиращите те мисли, грешат. Единственото нещо, което е в плюс, е това, че, ако все пак имате близък човек, който е достатъчно съпричастен да ви слуша, той ще се трогне от проблемите ви и ще говори с вас един, два... пет пъти. Но, ако вие по природа сте хленчещо същество, в един момент ще му писне, а "психолога", на когото плащате безумни суми, ще се прави че ви слуша и ви съчувства заради таксата. Предпочитам трезв разговор един или два пъти с някой, на когото му пука за мен когато имам проблем, отколкото 20 платени сеанса на някой, който се прави на заинтересован от проблема ми, защото това го храни. Мерси от пишман психолози! Имам чувството, че повечето хора, ще повярват безусловно на онова, което ще им каже и някой, на когото плащат, за да им го каже, отколкото, ако някой близък им каже същото.
Близък човек ще каже онова, което мисли, че е редно да ти каже, а психологът ще те накара да чуеш това, което е в собствената ти душа!! Аз наистина съм безкрайно изненадана от това масово неразбиране на психологията... Психологът НЕ КАЗВА НИЩО!!! Той кара теб да говориш! Психологът не дава съвети, не те поучава.... Боже, нищо общо няма с това, което е в представите ви за тези неща!!! Психологът не ти съчувства, не търси решения за живота ти. Той не улавя трептенията на душата ти, единственото, което може да направи е да ти помогне ти самия да уловиш трептенията на своята си душа (само ако искаш!!!), и да ти харесва да ги слушаш. Той не трие болки и проблеми. Не казва, че лошото е добро. Всъщност, той не казва нищо за твоя живот. Просто ти помага да приемеш, че да, случват се страшни неща в живота, и да, те са страшни, и да, те те чупят, и да, те болят винаги. Но въпреки това собствения ти живот можеш да го направиш (ти самия, по твой уникален начин) полезен и да го изживееш удовлетворен и познал щастието (въпреки болките). Общоизвестна истина, но пътят към нея е уникален за всеки и всеки има собствен начин да стигне до там. Психологът може единствено да ти помогне ти, САМ, да намериш СВОЯ СИ ПЪТ. Нищо повече.

# 27
  • Мнения: 17 546
Ако нямаш достатъчно трезво мислене, ако ще и най-скъпия психолог да посетиш, никога няма да се справиш с проблема си, колкото и да те подтиква психологът да говориш за него и да търсиш ПЪТЯ.

# 28
  • Мнения: 24 467
А според мен зависи от специалиста, на когото човек е попаднал, както и това, дали между него и пациента може да се прояви някаква близка връзка и доверие.

# 29
  • Мнения: 86
Именно доверието е ключовият момент. Това важи и за лекарите и зъболекарите - не на всеки лекар можем да се доверим, нали? Даже това важи за всички професии, свързани с намеса в здравето и живота на хората.

А психолозите имат специален начин на слушане (който са изучавали дълго). Ако ставаше само с изслушване, майките щяха да изслушват наркотично зависимите си деца и да ги излекуват сами. Също и хранителните разстройства - приятелката изслушва анорексичката и тя започва да се храни. Ясно е, че не става така.

Врачките, леячките на куршуми и развалячките на всякакви цветове магии използват психологически подходи през цялото време. Самият акт на отиване при такава врачка вече е един вид психологическа намеса. На подобен сеанс се случва "нещо" - човек е осъзнал някакъв проблем, дефицит и е предприел решителна стъпка да работи върху това. Потърсил  е помощ!!!!

Съгласна съм и с Мамасита - изкуството лекува стахотно. Освен това внася красота в живота   bouquet Подобно въздействие има и спортът. А също така и животните (не случайно някои деца ги терапевтират с яздене на кончета или с делфини). Без да си психолог, ако ти е тъжно и самотно ще се сетиш да си вземеш я коте, я куче, което да ти дава любов и да те усмихва и забавлява!

Общи условия

Активация на акаунт