Отговори
# 720
  • Мнения: 0
 hahaha la vie est belle,.."аз пък пуша и пия"!!! Joy Извинявай, ама избухнах в смях , като го прочетох! И аз обичам да пийна нещо малко, най-често водка, чиста , без лед, портокалови или доматени сокове. Тук открих розето. В Бг никога не съм купувала,  там за празници сме си взимали най-често асеновградски мавруд, защото върви с мръвките.  Grinning Но преди две седмици, когато ходихме в Арас, седнахме в нещо като нашите изби и там според това, което си поръчах ми предложиха да си взема розе. Е....страхотно беше на аромат и вкус! Ама хем ми го казаха 5 пъти хората, хем сега да ме убиете няма да се сетя как беше.  Laughing

Ох, Мария, с годините нощните дежурства се трупат и започват да тежат много. На месец, в продължение на 15 години, съм давала по 8-9 нощни и още толкова дневни, всичките по 12 часа. Сега като се замисля съм била луда за връзване, някак си изведнъж се уморих психически, може би. При нас понеже е много напрегната и нервна обстановката  често ни избиваха балансите на всички, улавяхме се как не си говорим нормално , а си крещим, без дори да има някакъв екшън покрай нас. А моите домашни любимци - мъжът ми и детето, просто свикнаха да ме няма нито в събота и неделя, нито на празници.  Имахме един пациент на времето, работил в урановите мини. Построил три къщи на по два-три етажа, купил коли , отгледал деца и внуци , обаче уранът си каза думата и дойде при нас за смяна на двете клапи. Та ...той ми каза: Ех, Алексче, като сме млади даваме здраве за пари, а като остареем даваме пари за здраве. И е много прав.

Да сменя темата - яли ли сте Трианон. Това е много вкусна шоколадова торта, която купуваме от Карфур. Намерих рецептата, ама пак Роца ще ме спасява, защото не разбирам някои съставки, когато ги превеждам ми звучат странно  Grinning.

 Офффф, при нас ВАЛИ и продължава да спира! Joy

# 721
  • Мнения: 628
Ааа, трианона на карфур нищо не е в сравнение с този, в някоя марсилска сладкарница! Пробвай от сладкар и ще видиш какво е кеф! А за розето - и аз го "открих" тук из френско - много си е хубаво, и Бандол, и Кот де Прованс. Ама само май ние с теб пием в тази тема Joy Я си кажете, кой какво е заобичал (алкохол) тук из Франция Simple Smile

# 722
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 729
Алекса, в розето е истината  Wink! С което казвам, че и аз пия, ама нещо напоследък взех съвсем да разреждам чашите... и почнах да усещам, че почвам да губя тренинг. А едно време каква алкохолдехидрогеназа имах, еееех  Mr. Green
Сега потърсих да видя този Трианон (понеже Карфур ми е по-далече и не му познавам много асортимента... за сметка на това Ошан го знам почти наизуст  Laughing). Оказа се, че съм го срещала като Royal и, ако не ме лъже паметта, май в една книга на Пиер Ерме му гледах рецептата. Ще ти заема идеята, понеже започвам да се оглеждам за рецепти за торти за рождения ден на Камбанката.
Давай рецептата, ще помагам с превода, колкото мога.

Ариел, с теб да не се окажем нещо като колежки? И аз едно време работих в областта на имунологията, а дисертацията ми е на тема естествени автоантитела  Grinning.

Боби, да поздравиш пазара в Екс утре Simple Smile. Приятно възползване от слънцето на южна Франция!

Сега ме подсетихте, че наскоро гледах "Роксолана" в Читанката - http://chitanka.info/book/1705-roksolana Ще трябва да си я смъкна за по-нататък. между другото през лятото едно от предаванията Secrets d'histoire беше посетено на Сюлейман Великолепни и там доста разказваха за Роксолана.

П.С. Сега видях питането на Боби  Wink. Освен розето, което ми стана слабост, тук поопознах част от вината, бели и червени. Пастис така и на се научих да понасям, но пък научих за съществуването на chouchen, trouspinette, kir (royal), pousse-rapière и разни други такива благинки   Laughing Иначе съм голям почитател на бирата, ама да е тъмна... и белгийска  Grinning

Последна редакция: пт, 05 окт 2012, 23:16 от Роца

# 723
  • Мнения: 405
аз, алкохола си го обичам от Бг...  Drunk  Joy
Дет се вика дойдох си научена няма нещо, което да не съм познавала...  Mr. Green
Розето не ми е любимо, още от Бг предпочитам бяло вино...
Определено алкохола не ми понася на стомаха, ама си пийвам, когато съм в добро настроение с добра компания  hahaha
А пък, метаболизмът ми е мноо бърз и колкото и да пия, все съм с 0,1 промила...
След една дискотека ни спират полицаи и ме питат пила ли сте, викам *даааа*...
 Духайте!!!! Викам кво да духам, 0,1 съм... Духам, гледа  #Crazy .. **мдам, пила сте. Не е хубаво, прибирайте се....  newsm78 Прибрахме се  Joy

Последна редакция: пт, 05 окт 2012, 23:18 от la vie est belle

# 724
  • Мнения: 0
Боби, непременно ще го  пробвам при сладкар! Дано и до Марсилия да отидем някой ден! Май Кот де прованс се казваше!!!Да си призная тук открих табулето и мароканския кус-кус!
Роца, благодаря много! Hug Ето рецептата http://www.cuisine-et-saveur.com/desserts/trianon-133.html Роксолана я има в Читанката и аз от там я зачетох, но купувам книгите , заради родителите ми- те много обичат да четат, но ако аз не им купя книги или сестра ми, не могат да отделят 20 лв, защото за тях това са доста пари.

# 725
  • Мнения: 1 194
Аз също съм от пиянките Wink Твърд алкохол не понасям, но пия вино всякакво. На периоди съм, ту бяло, ту червено. Това лято открих розето също-корсиканско, Кот дьо Прованс и тн. Лятото пия и бира като ожаднея. Не ходя по купони и кръчми, но пийвам чаша вино с вечерята. Даже, обратно на Роца, взех да си казвам, че трябва да намаля чашките, да пия само уикенда... Не обичам шампанското от "френските специалитети".

Стана ми любопитно за този Трианон, не се сещам какво е.

Иначе за нощните дежурства, наистина изведнъж ми дойдоха нанагорно. Допреди година давах чат-пат, но се почувствах много изморена, и най-вече ми е невъзможно да се възстановявам. Като казвам, че моите имат нужда от мен, имам предвид, че всичко е на мой гръб и няма кой да го свърши. А ако трябва всичко да правя след дежурство, без час почивка, ами...лишавам се от парите заради здраве! Wink
Ариел, мъжа ти в София ли е завършил? Кой випуск (аз съм 98).
А ти с кой клас психотропи лекарства изучаваше фармакогенетиката?

ПС: Алекса, писала съм докато си публикувала рецептата. Купувам го често този сладкиш от нашата сладкарница, наистина е много хубав. От рецептата само gavottes не зная какво е, иначе мога да я преведа, ако Роца няма време (нейните обяснения ще са по-професионални, аз сладкиши не мога да правя Embarassed)

Последна редакция: пт, 05 окт 2012, 23:30 от Мария К.

# 726
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 729
Мария, gavottes са едни тънки и хрупкави вафлички, бретонски специалитет. Казват им още crêpes dentelles.
Утре вечер ще преведа рецептата, ако не е спешно  Peace, понеже ще сме навън почти през целия ден.

Май е време за новата тема?

# 727
  • Мнения: 628
Роца, пастис, ама много разреден ще ти хареса, освен ако нямаш непоносимост към анасона като мирис. А за кир-а,  това ми беше на мен хит - а през 2007, като се преселих тука. Звучеше ми като киш, и не исках, но гледах, че на другите носят розови напитки в чаши за шампанско...мъжа ми се скъса от смях, но аз не знаех френски и така...сега винаги имам у дома сиропи, за да си правим кир Simple Smile

Роца, тъкмо "креп дантел" съм си взела две кутийки за наобратно, но ще ги гризкаме така, че съм с две леви и не мога да правя сладкиши...иначе бих.

# 728
  • Мнения: 0
Момичета, не е спешно, безкрайно сте мили!   bouquet Намерих в интернет тези вафлички, утре в Ошан  ще видя дали ги има. Laughing

# 729
  • Мнения: 1 194
Има ги, алекса, на щанда с бисквитите Laughing Знам ги аз като дантелени палачинки, с шоколад или натюр (мерси Роца!).

Кир-а дълго време ми беше хит, също имах редовно сироп в къщи. Нещо съм го забравила напоследък, заради розето Laughing А лятото даже опитвах пастис , нали бяхме в южна Франция. Мнооого разреден: 1 част пастис+6 части вода+ лед Joy

Вярно, че това е най-бързо изписаната тема, във "френската" история! Благодарение на активните нови попълнения! Simple Smile
Как да я кръщаваме следващата?

# 730
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 729
Боби, точно заради миризмата на анасон не ми харесва... а уж по едно време в България пиех по малко мастика. Souvent femme varie  Mr. Green

# 731
  • Мнения: 1 194
Става за заглавие на тема Joy

# 732
  • Мнения: 628
И тъй като хем е края на темата, хем някой ме питя как е в БГ...да ви кажа какво си нося "наопаки" (от ФР назад към БГ), но моля седнете и не се хилете:
пампери за бебе (по-добро качество), АМ за бебе (няма такива в бг), шампоани, кремове, лекарства (дори тукашния долипран), кърпи за почистване на под (прах, паркет, плочки), паста за зъби, четки за зъби, разни безобразни...мъжа ми го е срам от мен, но после казва винаги "имаше право, тук няма..." (за в БГ). Ако можех и въздух да пренеса...че е по-чист...

# 733
  • Мнения: 628
Става за заглавие на тема Joy

много готино заглавие ще е ... давайте, аз не мога да правя теми Sad

# 734
  • Мнения: 1 194
Боби, аз мислех, че в България вече "всичко има". Знам,че хранителните продукти, лекарствата и козметиката май по-сигурно да са от тук,ама ...хм, освен четките за зъби май нищо не остана Grinning

Общи условия

Активация на акаунт