Бебчо гука и се смее - цяло лято ще дивее!

  • 36 029
  • 742
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 479
Благодаря за топлия прием и споделените мнения  Hug

Аз се включвам чак сега, защото мислех, че няма смисъл да обсъждам какво що, нали ми е второ дете...
Да, ама не.
Към 2я месец забелязахме, че Васко си държи главата, обърната предимно надясно. След известно време на наблюдение, да не би да сме се заблудили, го отведохме на преглед при детски невролог, който постави диагноза "тортиколис" и назначи рехабилитация. Това е увреждане, в следствие на дърпане на главата при нормално раждане, а той е роден с планово секцио... Още на първата процедура, стана ясно, че няма тортиколис, а просто сме позволили да си изгради вреден навик и с гимнастика и масажи ще отшуми. Основната причина е липса на достатъчно стимулиране на движение и оставяне в една и съща поза.
Сега всеки ден правим масаж и гимнастика, ще продължим, докато навикът съвсем изчезне.
Освен това нямаше никаква упора на ръцете и краката и по корем почваше веднага да плаче. И това вече е доста по-добре. От гръб по корем се е обърнал 2 пъти сам, обратното не. По-често се обръща само на стани, но и на двете.

Това беше причината да ви питам за двигателното развитие.

Откакто почнаха жегите, противно на останалите, разреди и намали кърменето. Добре, че суче през нощта, иначе не знам.

Зъбчета няма още, но активно лигави, лапа и смуче, каквото му попадне. И това беше причината на "дърти години" да се окичи с биберон  Laughing

Не искам в никакъв случай да си налагам мнението и го казвам, само за да го споделя, във връзка с ваксините, е добре да се помисли, на на какво може да се дължи бума на алергии, астма и аутизъм при иначе здрави деца.

А ранното захранване (преди 6я месец) е отдавна отречено дори и от Световната здравна организация и ако някой педиатър го препоръчва, значи просто не е в час.

# 61
  • под дъгата
  • Мнения: 89

Не искам в никакъв случай да си налагам мнението и го казвам, само за да го споделя, във връзка с ваксините, е добре да се помисли, на на какво може да се дължи бума на алергии, астма и аутизъм при иначе здрави деца.
От една страна има опасност да се случи всичко това,от друга - една ваксина може да спаси детето от тежките последици на някои сериозни болести....Все повече се замислям струва ли си да ваксинирам детето си!!! Много спорен въпрос! Бог да пази децата ни!!!

# 62
  • София
  • Мнения: 1
Добре дошли на новите майки! Къде бяхте до сега, а? Wink
Аз бях при гостите   Embarassed
  bouquet Реших да се регистрирам и да остана. Бебка е родена на 28.02, но тъй като термина беше март, реших да се включа в мартенската тема.

# 63
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Привет MarSiaMama,

и моите бебоци са родени на 28,02, но пък бяхме с термин 16 март и за това и ние сме тук  Wink

# 64
  • Стара Загора
  • Мнения: 81
Здравей MarSiaMama и ние бяхме с термин 02.03, но се родихме на 24.02. Нашата мартенска дружинка си е най готина Simple Smile

# 65
  • Мнения: 45
Е хайде и аз да се включа, че досега бях само сред гостите, но иначе съм с Вас още от 1-вия ден от както разбрах, че съм бременна, но тъй като 1-вата ми бременност беше неуспешна и от суеверие ли или нещо друго не исках да пиша.
Термина ми беше на 5-ти март, но родих със секцио на 6-ти март - бебка хич и не искаше да излиза  Simple Smile.
Имам си момиченце, което се казва Дарена - роди се 2770 г, 49 см и сега сме вече 6750 г и 64 см.

По отношение на ваксините сме много назад -имаме сложена само 1-вата, тази след болницата на 1-вия месец. След това имахме хрема, сега е горещо, но тези дни ще трябва да слагаме втората по план.
Ами това е засега - чета активно за захранването - не че бързам, ама да се информирам.
 Wink


# 66
  • София
  • Мнения: 1 635
Здравейте момичета и добре дошли на новичките!

Не съм писала тези дни, защото пак ни налегнаха болестите. Най-много каката, но не се размина и на бебето, пък и на мен. Вчера даже се наложи да пратя каката при дядо й, защото започна нов вирус да я тормози. Много ми е мъчно, но се надявам поне да опазя Ния, че минала седмица се наложи да я "захраня" със сироп за кашлица. Crazy Сега ходя из къщата с маска и стискам палци кърмата да е достатъчно "лекарство".

За двигателното развитие не мога да пиша много. Заради рефлукса не смея да слагам много-много малката на равни повърхности и по корем. На всичко отгоре прекарваме всяка свободна минута навън и детето си е завряно в количката. Милата не е имала много шансове да се търкаля и обръща. Тези дни я забелязвам, че се напъва в легълцето си да се обръне по корем от легнало настрани положение. Даже успя няколко пъти, но пък матрака й е под наклон, та не знам дали се брои за обръщане. Главата и гърба държи чудесно и много се кефи да е изправена, за да оглежда наоколо. Ръчичките се пъхат в устата при всеки удобен момент. Играчки още не умее да задържа нарочно в ръцете.

За захранването - ще чакам да си седне стабилно на дупето. Сокове преди годинка-две няма да предлагам, освен ако не се наложи по някаква причина. Дано няма такава. Имам си схема за захранване от каката и ще карам по същия начин - картоф, тиква, морков, ябълка, круша са първите в списъка. Хич не ми се бърза с цялата хамалогия.

Ваксините - сложили сме само един прием от Пентаксим и Синфлорикс за момента. В голяма чуденка съм дали да не отложим Синфлорикса за след 6м. Особено, ако това ще ни спести един прием. Имам спомен, че когато се поставяше след 6м. приемите бяха само два, но не знам дали това важи, ако единия е сложен преди това.

И на не-съвсем-последно-място... бирата. Laughing Не мога да се лиша от нея. Гледам да не прекалявам с количествата и замених в по-голямата част от случаите с нископроцентната лимонова, но пийвам биричка почти всеки ден. beer

# 67
  • Мнения: 92
Ехо маменца ето една почерпка за вас . Днес голямото ми момиче има рожден ден. Хайде до после. Чао и хубав ден.

# 68
  • София
  • Мнения: 1
Ехо маменца ето една почерпка за вас . Днес голямото ми момиче има рожден ден.
Да ти е жива и здрава, и много лъчезарна!

# 69
  • София
  • Мнения: 1
Jilllian, дано бързо да оздравеете!
Аз си мислех, че моето момиченце не иска да лежи по гръб в количката, заради рефлукса и повръщането, но явно си зависи от детето. Иначе повдигнатия матрак, ако е до 30 градуса на нас не ни пречи за обръщането от гръб по корем. Снощи както е спала, се беше обърнала (когато я боли корема много се върти), та я оправях. Бях пробвала да го повдигна над 60 градуса, но няколко пъти намирах детето хоризонтално завъртяно долу в ниското (не успях да повдигна цялата дължина 1,40) и го свалих. Ние основно се носим в изправено положение, макар че понякога без да искам я притискам по корема.
За захранването не смея да мисля. Много ме е страх, като знам как повръща, макар да разчитам, че тогава ще отшуми.

# 70
  • Мнения: 0
Здравейте на всички мами!И ние сме новички тук Simple SmileМного се радвам,че можем да обменяме инфо за нашите малки мартенички Simple Smile А темичката е страхотна,браво!
packa123 за сокчетата да ти споделя давам от 2 седмици и половина.Сега бебката ми е на 4 месеца(официално от днес Simple Smile).До колкото знам сокче може да се дава от 3 месец.Аз започнах с ябълка(възможно е малко да запече бебчо,но не е нищо сериозно).След това морков,пъпеш и нектарина.Приготвям ги вкъщи,като беля плодовете,мия ги с топла вода и ги рендосвам на пластмасово ренде(предварително изварено).След това ги слагам в стерилно тензухче и изстисквам сокчето.Първия ден дадох 10 мл.След това 15 и така постепенно до 30-35 мл. на ден на 2 пъти-сутрин и следобед.Моят съвет е,след вкарването на определен плод,да изчакаш 2 дни,за да следиш за евентуална алергична реакция,за всеки случай Simple Smile Успех ! Hug

# 71
  • София
  • Мнения: 1 635
MarSiaMama, мерси Hug
За разходки си ползвам столчето за кола, което има пълно легнало положение и още две нива. Най-често я возим на второто ниво, за да не връща и я пускам в легнало, когато заспи. А за леглото - не е чак на 30 градуса, но определено наклона й помага да се обърне, не й пречи.

Rosi Valova, много мислих дали да пиша нещо повече по въпроса за соковете, но някак си ми се струва редно. Моля, не го приемайте като намеса в решенията ви. Всеки преценява и взима решение за децата си. Просто според мен соковете са супер агресивни към бебешките стомахчета и в никакъв случай не бих започнала с тях. Още повече на такава малка възраст.

# 72
  • Мнения: 92
Ето ме отново. Малките уж заспаха, та имам малко време да драсна някой ред.
Двигателните умения - ами главата я държи изправена за около минутка и после клюма и то все на дясно. На дясно спи , на дясно виси и взе да ме притеснява нещо да не се изкриви.
За обръщането - обърна се няколко пъти от гръб по корем , но ръчичката остава под телцето и като неможе да я измъкне се сърди.
Матрака  и нашия е повдигнат ама пак си повръща. Вие как разбрахте че е рефлукс?, на лекар ли водихте бебоците? Въпреки че Теодора повръща нон стоп и то по много, засега наддава по 1кг на месец.
За захранването - този път ще изчакам. С Пламена слушах педиатрите и дадох сок от ябълка към 3 месец, за което съжалявам. Такива зверски колики имаше милото. Сега мисля към 6 месец да захраня с картоф. Може и по рано да е , но задължително зеленчук. За сега е само на кърма и около 10 - 20 мл вода на ден. Каквото изпие всичко връща.

# 73
  • Стара Загора
  • Мнения: 81
Ох, малкия заспа при дядо му и аз реших да си открадна няколко минутки и да драсна два три реда.
Ние вече много рядко връщаме, изглежда малкия е започнал да го израства. По едно време сериозно се бях притеснила, защото след всяко ядене, независимо дали е изял 50 или 150 мл, ми връщаше. Но нещата се нормализираха.
Да ви питам вашите сладури имат ли желание да стоят седнали. Малкия постоянно се напъва дърпа и иска да е седнал. Ако го държа в полулегнало положение, примерно подпрян на някоя възглавница, и веднага започват едни коремни преси да се изправи. Знам, че преди 6 м. не е хубаво да се оставя седнало детето, ама като е готово и си стои стабилно, не сам разбира се, да го спирам ли?

# 74
  • Мнения: 479
Попадна ми една брошура на ЛаЛече Лига с много интересна информация за кърменето и захранването и реших да я споделя - http://lllbg.org/spisanie/LLLbr1.pdf

За захранването, вече си казах мнението, но да кажа, че и аз споделям, това, че соковете са прекалено агресивни за стомахчето на толкова малко бебе. Ябълковият, този от цитруси, а и други дори прясно изцедени сокове са на киселинна основа и могат да подразнят стомаха и на възрастен човек - http://www.puls.bg/health/food/news_2061.html

rosinka_k, Васко също се опитва да се изправи (до седнало положение, а понякога и направо прав) и аз му помагам, като го задържам за кратко. Рехабилитаторката, която му прави масажите и упражненията, му обясни, че щом сам иска и се опитва, трябва да се стимулира, без да се прекалява, за да не се претовари гърба.

Последна редакция: ср, 11 юли 2012, 14:31 от Гнидка

Общи условия

Активация на акаунт