Кога се налага по-ранно захранване на бебето?

  • 1 455
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 79
Здравейте,
Имам едно притеснение свързано със началото на захранването на моето 4 месечно бебе и ще бъда много благодарна, ако намерите време да ми отговорите.
Накратко, имах намерение да започна захранването след 6 навършени месеца, но след поредната консултация педиатъра ми каза, че съм закъсняла, детето не наддава добре и трябва да започна веднага с пюрета и сокове.
Въпросът ми е след като сме наддавали първите месеци 1-1300гр, 2-900гр, 3-600, 4-400гр. има ли място за притеснение, че кърмата ми е недостатъчна и трябва ли да избързвам със захранването, като не замествам хранене?
Притеснението ми идва от 400-те грама последния месец, страхувам се, че не му достига храната. Разликата в см. между 3 и 4 месец е съответно 62 на 64.5
В летните горещини суче само по 5-10 мин. от едната гърда през деня на 3-4 часа, а през нощта се буди и изсуква и двете.
Бебчето ми е изцяло на кърма, като приема от 4-ти месец в горещините по около 30-40мл вода за 24-часа. Сменям по 5-6 мокри пелени. Изхожда се по 3-4 пъти на ден.

Благодаря предварително!!
Хубав и успешен ден!

# 1
  • Мнения: 27 524
Аз не виждам абсолютно никакви пробелми и нужда от захранване. Почти половин кило качени за месец си е иделано, само първия месец се кчава повече, не може всекис ледващ все по килограм да е, това дете накрая на слон ще заприлича. Пълните памперси и спокойното бебе са показател стига ли му на бебето кърмата или не.
Ако искаш задай си и въпросът тук, в Хедра ще ти отговори на всички притеснения  Hug

# 2
  • Мнения: 15 379
Аз не виждам абсолютно никакви пробелми и нужда от захранване.

И аз. Не бих захранвала изобщо на тази възраст.

# 3
  • Мнения: 11 068
Seana,
захранване в тази ранна възраст не е удачно, но, във връзка със спадналото наддаване, все пак ти препоръчвам да прочетеш ето тази статия.

# 4
  • Мнения: 27 524
Да добавя само, че от сокчета и пюрета изобщо не се трупат килограми  Wink

# 5
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 863
Съгласна съм с всичко казано дотук, само ще добавя, че може да се ориентираш и по признаците за готовност за захранване:

    * Детето е удвоило теглото си от раждането;
    * Изчезнал е рефлексът на езика да изтласква – чест проблем при захранването е ситуация, при която майката поднася лъжичката към устичката на бебето, а то избутва лъжичката вън от устата с език и не поема храната. В подобна ситуация не се опитвайте да напъхате лъжичката в устата насила или да залъжете и разсеете бебето, така че да не забележи, че се опитвате да вкарате нещо в устата му. Рефлексът на избутване е инстинкт, който новороденото притежава, за да го предпазва от поемане на нежелани твърди предмети в устата, които могат да предизвикат задавяне или задушаване. На възраст около половин годинка този рефлекс изчезва и тогава бебето е готово да се храни освен с течно мляко и с твърди храни. При първите няколко хранения, когато бебето все още не е свикнало с формата на лъжичката в устата си и с консистенцията на твърдите храни е добре да не вкарвате цялата лъжичка в устата на бебето, а само връхчето на лъжичката. Така ще избегнете инстинктивното избутване и плюене. Ако въпреки това бебето ви все още притежава рефлекс за избутване на лъжичката, значи не е готово за захранване. Изчакайте една – две седмици и опитайте да захраните повторно;
    * Детето може да седи. В състояние е да се накланя напред към лъжичката или да се дърпа назад в отказ да се храни, както и може контролирано да върти глава, с което да показва иска ли храна или не (като извърта глава в другата посока);
    * Ако кърмено бебе изяжда цялото мляко и от двете гърди и все още не се е заситило и търси храна; или бебе, което се храни с адаптирано мляко не му е достатъчен 1 литър адаптирано мляко на ден;
    * Ако може да хваща предмети и целенасочено да ги слага в устата си;
    * И основното: ако бебето е започнало да проявява интерес към храната на възрастните – следи с интерес, когато се храните вие и иска и то да опита това, което ядете.


# 6
  • София
  • Мнения: 79
От всичко изброено не може само да седи само, но това става някъде към 6-ти месец мисля.
Реших да отложа захранването и да кърмя на по-къси интервали и да се цедя и дохранвам колкото мога, като се надявам на следващата консултация теглото да е около 500гр.
Благодаря на всички за съветите!!!    bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 2 481
Моят син наддаваше по над килограм първите си три месеца, след това намали рязко темповете, доколкото знам това е нормално  Peace. Не разбирам защо трябва да се цедите и дохранвате, ако детето не проявява признаци на глад...по това време кърмата се е регулирала спрямо нуждите му и всяко доизцеждане може да доведе до хиперлактация, но но да се изкажат по-компетентните.

Публикуваното от Светлица се прояви чак след като го отбих от кърма /с изключение на седенето и удвояването на теглото/. Надали някой в този форум ще препоръча захранване в четвърти месец.

# 8
  • Мнения: 3 527
Seana, моето детенце е захранено в четвърти месец. Слабичко и дребничко е. От ранното захранване изобщо не е имало полза - в момента на 1,8г. е 8,3 кг. Много съжалявам, че не е имало възможност да бъде захранено по-късно.
Не слушай педиатъра, съветите, които са ти дали горните потребители за мен са правилните.

# 9
  • София
  • Мнения: 44 073
не виждам нито проблем, нито причина да захранваш....

Общи условия

Активация на акаунт