НОРВЕГИЯ - 43

  • 71 090
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 786
Дриймс, няма за какво. Само запомни най-важното - ако отидеш при личния лекар и ти даде болничен, той е в три екземпляра, поне единия е за шефа ти, личния лекар ще ти каже кой. Трябва да го дадеш на работата още същия ден. Ако съвсем не можеш да ходиш или си възпрепятствана по друг начин, поне се обади да кажеш, че са ти дали болничен от тази до тази дата и че ще го занесеш много скоро. Така ако имаш право на платен болничен, ще ти е платен за времето, когато е трябвало да си на работа.

Хубава вечер и на теб и оздравявай.  Peace

# 691
  • Мнения: 0
Е как какво прясно зеле, Нелка, същото като нашето зеле. Купих го от Kiwi. Цяла зелка голяма ми излезе 2 крони.... не можах на повярвам. Беше на промоция по 1 крона на кг. Правя го с домати в тенджера и после го запичам до коричка във фурната и като е готово слагам пресен магданоз.

# 692
  • Мнения: 1 972
Здравейте Simple Smile Някой да метне един линк от наредба,закон,правилник........ да се осветля за размера на осигуровките и данъците, ако съм  самонаета тук. Благодаря Simple Smile

# 693
  • Мнения: 2 786
Силве, как не обичам готвено зеле  Sick Ама щом ви е вкусно ...  Mr. Green Тая вечер направих обикновени пиле с картофи на фурна.   chef Отдааавна не съм го правила и понеже тая манджа много се уважава у нас, ще завършим вечерта със споменатото шоколадекаке (към рецептата добавете и 1 ч.л. бакпулвер в брашното).  Mr. Green

Последна редакция: вт, 20 ное 2012, 21:26 от Teresa of the Faint Smile

# 694
  • Мнения: 0
Благодаря ти от все сърце! Simple Smile Аз имам sykmelding даже е със задна дата, но точно това се чудя дали да го давам.....
 малко ме е срам да си призная, защото хората ми дават работа, а аз се наложи да им кажа, че няма да ходя 3 часа преди работа...  Sad Затова си мисля само да им го покажа следващият път като ме викнат, поне да видят ,че съм била болна.

# 695
  • Мнения: 2 786
Дриймс, ясно.  Peace

Сега видях, че съм забравила да спомена в рецептата, че има и една ч.л. бакпулвер, който се разбърква с брашното преди да се добави към останалото. ooooh! Къде съм бляла ... Та така, и 1 ч.л. бакпулвер.

# 696
  • Мнения: X
Здравейте Simple Smile Някой да метне един линк от наредба,закон,правилник........ да се осветля за размера на осигуровките и данъците, ако съм  самонаета тук. Благодаря Simple Smile

Ще те разочаровам, но си нямаме осигуровки Party

Данъците за фирми са друг въпрос, това си е цяла наука, едва ли с едно законче ще се оправиш.

Виж тук, може да намериш нещо за теб www.skatteetaten.no

Последна редакция: вт, 20 ное 2012, 21:42 от Анонимен

# 697
  • Мнения: 1 972
Здравейте Simple Smile Някой да метне един линк от наредба,закон,правилник........ да се осветля за размера на осигуровките и данъците, ако съм  самонаета тук. Благодаря Simple Smile

Ще те разочаровам, но си нямаме осигуровки Party

Данъците за фирми са друг въпрос, това си е цяла наука, едва ли с едно законче ще се оправиш.

Аз оставам с впечатление , че всичко се брои данък... Точно за фирма ми е питането Peace Ако си направя фирма какви ще са ми ежемесечните задължения без значение работила, не работила. Къде да ги търся ? Благодаря Лъки Simple Smile

# 698
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Ха, Тереска, и в един друг форум (оттатък, моя си ол) има една симпатяга, която точно, ама точно като теб е със зелето. Аз обичам, но малко като се замисля, разбирам проблема.  Laughing

Силве, как така Киви, как така зеле, сега ще ме караш да тръгвам посред нощите в твоя посока. Shocked Ами аз като “нормалното“ зеле по това време никога не съм виждала. Някъде през август свършва лятното и започват да носят онова, което е като топката на боздуган. Верно, не на цвят, ама на коравина точно го докарва.
 Как ли не съм се опитвала да го вкарам в правия път - не става.  Crossing Arms Или остава кораво, или се преварява и става като една блудкава каша. #2gunfire Тези експерименти наистина отдавна съм престанала да ги правя. Сега през лятото си сварявам и затварям малко за зимата и така.

Иначе последните дни лошо...запалих се по тези сладки от Бордо. Много лошо.  newsm78

# 699
  • Мнения: X
Оххх, ти задаваш въпроси с повишена трудност.

Ако си направиш фирма и тя не работи, няма да имаш и задължения.
 
Което от своя страна не ти дава право да станеш член на осигурителната каса.

Ако направиш фирма, за да си плащаш заплата, за да си плащаш данък, за да станеш член на касата, доста пари трябва да налееш. Колко точно не мога да ти кажа.

Всичко си пише в линка, който ти дадох, има го и на английски. От там си вади заключенията за твойта си ситуация.

Но не става работата със самоосигуряване тук. Само ако си ЕТ, но там е друга работа.

# 700
  • Мнения: X
Иначе последните дни лошо...запалих се по тези сладки от Бордо. Много лошо.  newsm78



Лошо, Нелка, много лошо... newsm78 newsm78 newsm78

Тия сладки направо са страхотни, а като знам, че не мога да ги хапна, става още по-лощо. Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Страхотна снимка Laughing

Съгласна съм за зелето. И аз никога не успях да го сваря това нещо, дето го продават сега. Иначе, лятното го обичам на салатка.

# 701
  • Мнения: 2 786
Нелка, готвено зеле е един от детските ми кошмари. Въпреки че майка ми е много добра готвачка, точно това ястие (заедно със зеления фасул и бамята) са ми  Sick Дори не искам да се сещам, детски кошмари.  Laughing

Какви сладки, това ми приличат на малки кексчета. Опитвам се да намеря норвежка дума за "кифлички", но не се сещам за нищо. Вид бакверк е, ама не дава много информация тая дума. Ако някой се сеща за някакъв аналог.  newsm78 Днес бях при фризьорката ми да оформи гривата и стана дума за раираните кифлички, дето пуснах в темата линк с рецепта неотдавна. (тя все ме пита за разни по-български рецепти) И запецнах на думата "кифлички".  Laughing Казвам "бакверк, подобен на кроасаните", а тя: "Другия път направо донеси няколко да ги видя и изям!"  Joy

Лъки е описала това, което щеше да напиша и аз за самонаетите. Но пък всички самонаети, които познавам, си имат активна дейност - кой фризьор, кой учител с частни уроци, данъци, заплата - всичко. Но си имат наети счетоводители, които им водят счетоводството. А на сайта на Скатеетатен си пише наистина всичко по темата.

# 702
  • Мнения: 1 972
Нелка, готвено зеле е един от детските ми кошмари. Въпреки че майка ми е много добра готвачка, точно това ястие (заедно със зеления фасул и бамята) са ми  Sick Дори не искам да се сещам, детски кошмари.  Laughing

Какви сладки, това ми приличат на малки кексчета. Опитвам се да намеря норвежка дума за "кифлички", но не се сещам за нищо. Вид бакверк е, ама не дава много информация тая дума. Ако някой се сеща за някакъв аналог.  newsm78 Днес бях при фризьорката ми да оформи гривата и стана дума за раираните кифлички, дето пуснах в темата линк с рецепта неотдавна. (тя все ме пита за разни по-български рецепти) И запецнах на думата "кифлички".  Laughing Казвам "бакверк, подобен на кроасаните", а тя: "Другия път направо донеси няколко да ги видя и изям!"  Joy

Лъки е описала това, което щеше да напиша и аз за самонаетите. Но пък всички самонаети, които познавам, си имат активна дейност - кой фризьор, кой учител с частни уроци, данъци, заплата - всичко. Но си имат наети счетоводители, които им водят счетоводството. А на сайта на Скатеетатен си пише наистина всичко по темата.

Точно там чета сега Peace  Нямах идея къде да го търся....

# 703
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Лъки, защо, Лъки, не можеш да ги хапнеш?  Sad Не ме разбирай погрешно, това не е любопитство, а е израз на съчувствие.  hug
А лятното зеле и аз си го правя на салата в ...тенджерата. И не ми стига.  Embarassed Много го обичам.

Тереска, бамя, да ти кажа, вкъщи като че ли почти не се готвеше. Маминка ми си пускаше там буквално по 5-6 “пръста“ в ядене, тя някои неща готвеше само за себе си, защото особено ние с баща ми към тях бяхме... Rolling Eyes

За кифлички на тукашен език освен horn...  newsm78

# 704
  • Мнения: 2 786
Нелка, това са рогчета.  Laughing Тия не са извити, ама явно на същия принцип.  Flutter Абе ще й занеса на жената, хем да ги опита, хем да ми каже има ли специална дума.  Laughing Съпружието казва бакверк и че не се сеща за друга, та може и просто да няма.

Общи условия

Активация на акаунт