(Био)зеленчукова градина - тема 19

  • 69 167
  • 746
  •   1
Отговори
# 330
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Здравей , Авосет!
Снимай,  пиши! Как се справят ингилизите с ввлагата, на тир ли садят, с недостатъчното слънце?
В какво се състоят прословутите студентски  селскостопански бригади?Сигурно са в закрити  площи,а? Да не забравиш фотоапарата!

# 331
  • Мнения: 8 567
Вие вече сте на ракия, вино...
Чета ви непрекъснато, но време не ми остава нито да пиша, нито да качвам снимки.
Моята равносметка относно доматите е, че  моят разсад за трета година се представя добре (освен това, че стават за ядене след 20-ти август), докато купеният ми разсад започва да боледува още от мига, в който го насадя. Вероятно бъркам нещо при транспортирането.
Много зелен фасул обрах, много "парижки корнишони", люти чушки, за първа година - моркови (странно, някои са по една педя дълги, други колкото нокът  newsm78).
За лука и чесъна закъснях, не бяхме на линия две седмици и вече нямаха пера, изкопах ги, но как да ги съхранявам, като не мога да ги сплета?
Убедих се лично защо съседите ми не отглеждат патладжани - моите цъфнаха преди два месеца и аха да вържат, дойде средата на септември.
Може би трябва да пробвам в тенекия, по Куркума.

Днес сях салати и спанак, насадих и арпаджик.  Чесън мисля да не садя есента, някои от главичките при копането се разчупиха, та вероятно са се самонасадили.Салатите и спанака какво се правят през зимата, трябва ли да им конструирам някакво тунелче или не?

За първа година няма дюли - я има 10-15 на дървото, а досега винаги е имало по десетина, ама щайги.

# 332
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Редя си една есенна градинка - ред салатки, ред балучки, ред салатки, ред репички и отново повтарям. Над главата ми непрекъснато подсвиркване, като от полицейски свирки. Сега е ред да прелитат синявиците. Никога не бях виждала. Днес се наредихме с децата на оградата и гледахме как синявиците са се наредили на далекопровода - с ясно сини гърдички, направо приказни, заслепяващи. Оказа се, че са защитен вид.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0
http://www.arkive.org/european-roller/coracias-garrulus/image-G28713.html

Макар и защитени не били редки, но поради скрития си начин на живот ние не ги забелязваме.  

Последна редакция: пн, 17 сеп 2012, 08:52 от amica1

# 333
  • Мнения: 26
Здравейте!
Аз преди седмица се върнах от българско. Там положението си го знаете.
Това, което ми направи впечатление е, че боклука(некачествената храна) се разпространява масово. София и другите по-големи градове са си сметища от десетилетия, но вече и в провинцията трудно може да се купи свестен домат. Даже и биото е някакво менте. Поне това на Гемел(имам снимка за доказателство). Няма голяма разлика между тяхните домати и пластмасата от Полша и Холандия. А като си спомня колко зеленчук се гледаше и изнасяше до преди 20 години... Най-фрапиращото е, че на доста от хората вкусът им харесва  Shocked
Купих си 2 вида шарлан. Този от Кауфланд се оказа фалшиф. Някакъв си Карина май беше. За Балчо вече коментирахме преди в темата и не посмях даже и да го пипна. Яд ме е, че го носих чак до тук.
Поне гроздето е все още добро newsm10. 2 седмици ядох на корем. За закуска, обед и вечеря. Сини сливи. Смокини. Ябълки. Друго не ми липсва.
Докато ни е нямало тук са ставали доста "интересни" неща. Минали са 2 тайфуна (в момента докато пиша навън се вихри 3-ти). Домати те ми от колови за една вечер са станали безколови. Краставиците и тиквичките също. Всичко са помели. Сега ги гледам на земята. Послидните ще ги махна след седмица. Има малко плод, но няма да ги бъде като цяло, а и мястото ми трябва за ряпата. Доматите имат много цвят и плод, но е постоянно мрачно и дърдовно и не зреят.
И едно хубаво нещо - китайско ми зеле е оцеляло newsm44. Пресадих само 4 корена. Дано да се пооправи времето и да започне да расте.
Двата тайфуна са нанесли доста щети на земеделието. Цените са хвръкнали до небето. Като влизам в магазина и на пазара все едно влизам в бижутерски магазин Sad. Ама то почти всяка година е така тук. Та си мисля, колко е хубав Българския климат. Малко сухичко, да. А ма въпреки това е хубав. Богата природа. Плодородни почви. А ние внасяме пластмаса от Холандия! Срамота!  Rage

Последна редакция: пн, 17 сеп 2012, 05:23 от manandy

# 334
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Позната ми разказа, че десетината декара край река Камчия, които бяха насадили с домати за търговски цели били нападнати от тута абсолюта. Изхвърлили тонове с надеждата да се очисти мястото, обаче - не. В момента са много обезверени и ще търсят с друго да се захванат. Щом е заразил Камчия, значи догодина да чакам молеца на Евксиноград.

# 335
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Берете ли гроздето , аз чакам да го поначече малко .Затворих мазето да е топло. Миналата година правих вино от стафиди . Тая година мисля да не я докарвам до там.Трябват му 40 дни да стане. Ще гледам за сбора/ 7-миноември /  да стане.

# 336
  • Мнения: 9
Аз пък докато си подреждах бурканите в мазето намерих една туба вино от дядовото и се почерпих на няколко пъти (даже късно го намерих, мен ако питате  Laughing), много ми хареса .
То аз верно, че съм много пристрастна, ама и на когото съм сипвала, не се е оплакал : ) .

http://avocett.blogspot.co.uk/2012/09/blog-post_17.html
Последните снимки от градината, преди да замина.

# 337
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Берете ли гроздето ...

И ние този уикенд ще берем бялото. А след още 2 седмици - липата. Тази година ще си заделя част от липата и ще пробвам да направя гроздов сок. Баща ми ми подари термометър до 100 градуса, ще е срамота да не го използвам нито веднъж.

Авосет, веселиш ме, разплакваш ме, бъркаш направо в душата.

Последна редакция: вт, 18 сеп 2012, 09:45 от amica1

# 338
  • Мнения: 86
avocett, Hug.Всеки път като надникна в блога ти ми се завива свят.Препрочитам старите ти публикации,замислям се загледана в някоя твоя снимка извикала забравен спомен и усещания...
Смисъл и безсмислие....действие срещу бездействие....многопластовост срещу нищоправене....
А може би  хора с твоите ценности ще надделеят над съвременния,комерсиален,бляскав,но кух свят.... Hug
Тук масово обраха гроздето.
Нашето стои,защото е прекалено малко за вино, newsm78 чудя се на сок ли да го правим,да го подарим ли на някого...

# 339
  • Мнения: 1 705
И нашето грозде беше прекалено малко, направих компот на детето и го изяждаме прясно...
Чудя се, броколито май няма да го бъде, да го скубя ли, да го изчакам ли, ядат ли му се поне стъбълцата  Embarassed
Една добра новина - уредихме се да ни докарат малко тор за градината, сега вече не може да не потръгнат нещата догодина.

# 340
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Мъжо умира за компоти асорти. Гроздето много добре се вписва в тях. Той освен това ми заяви, че много обичал компоти само от грозде, та му направихме 3 бройки, да го видя, дали ще ги изяде.  newsm62
Една тънкост, ако плодовете не са много ароматни, на асортито много вървят следните подправки: джинджифил (за ябълки+грозде/стафиди), канела+карамфил (ябълки+сливи), намачкано във вода индрише за всякакви асортита (1 листо за 1 компот, намачква се във вода, прецежда се и общото количество и се разпределя по бурканите).


Мама Гали, една година се бях вдъхновила и имах броколи, карфиол и брюкселско зеле - някакво безумие за варненския сушав климат. Спомням си, че на нищо не приличаха и някъде през зимата панирах от другите части (условно неядливите) на растенията. Те са все от зелевите, бяха много крехки и никой не разбра какво има под панировката. Всичко се хареса.

Последна редакция: вт, 18 сеп 2012, 13:20 от amica1

# 341
  • Мнения: 154
И аз вече съм американска земя, градината ми е съсипана, имам само цвекло и домати, но доматите са ужасно много, въпреки че са изпопадали на земята. Иде ми да оскубя мъжа си, гледал ми е градината все едно е чужда  #Cussing out Някакви идеи какво есенно мога да засадя, тук вали доста, но температурите не са много ниски. И аз имам избуяли броколи, по някои има даже завързали шушулки Simple Smile)))
Дали има време за моркови? Много ми се ядат моркови, на майка ми са чудни, вярно дребнички, но толкова сладки.

Последна редакция: вт, 18 сеп 2012, 15:18 от Terminator

# 342
  • Мнения: 1 705
Май спанак можеше да се сее сега  newsm78

# 343
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Аз направих 20 компота от грозде. Буркана напълних с 3/4 плод. Неопрашените зърна са малки и няма семки в тях, сложиш и тях. ..Гроздовия сок е изключително полезен Четох някъде че от семките правят лекарство против гастрит.

# 344
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Салатки, репички, балучки. Това ще е моята есенна градинка.
+ дайкон, но той е вече доста надебелял.

Общи условия

Активация на акаунт