Хлебна диета

  • 30 486
  • 195
  •   1
Отговори
# 45
  • SA
  • Мнения: 3 196
В интерес на истината, голяма част от познатите ми, които имат проблеми с теглото , споделят, че в името на отслабването могат да се откажат от сладко, но за особено трудно намират отказване от тестени храни, особено ги влекат разни питки, тутманици, козунаци, баници.
luss, ти явно нямаш здравословни проблеми, а също и нямаш кой знае колко килограма за сваляне. За хора като теб не е проблем за няколко седмици да проведат каквато си искат диета и да поотслабнат с 4-5 кг.
W'A'S'P' е права, обаче, че последиците от прекаляването с въглехидрати и теста стават явни след 20-тина години хранене по този начин. Наблюденията ми показват, че едно 80% от хората започват да имат проблеми с теглото си след като прехвърлят 35-40 години, в случай че се хранят според общоприетата високовъглехидратна хранителна пирамида.
А, luss , забравих да те питам - продават ли в руските магазини сметана? Руснаците май доста я използват в тяхната кухня. Набелязала съм един руски магазин в Пловдив и ще го посетя при първа възможност, особено щом има и хайвер!  Simple Smile

# 46
  • Мнения: 1 273
Тук копирам стар мой постинг:

"Is ASP the overlooked flaw in low-carb dieting?

There were a lot of posts saying in effect: “What Tuabes and the rest of the low-carb community don’t like talking about is a little compound called acylation stimulating protein (ASP) which stores dietary fat in the fat cell with ZERO rise in insulin levels.”

I started doing some digging and found statements like these in peer reviewed research (I’m paraphrasing to make them readable and concise):

#1.  “ASP is far more powerful than insulin in stimulating the creation of new body-fat.” (1)

#2.  “ASP is released in response to an oral fat load.” (2)"

http://josefbrandenburg.com/what-if-low-carb-is-wrong-does-asp-p … hat-really-count/


http://carbsanity.blogspot.com/

От това, което изчетох и изгледах напоследък, стигнах до извода, че проблемът не е във въглехидратите, а във фруктозата (50% от захарта е фруктоза, другите 50% са глюкоза). Фруктозата предизвиква инсулинова и лептинова резистентност. Проблемът е, че, веднъж достигнато такова преддиабетно състояние, вече и бавните въглехидрати може да не помагат. От друга страна, лептиновата резистентност е нарушила вече нормалните механизми за сигнализиране на мозъка кога е достигната ситост и това води до постоянно преяждане. Правени са експерименти с животни, които доказват всичко това. Успехът на ниско-въглехидратните диети се обяснява с премахването на фруктозата.

Това е обяснено от проф. Robert Lustig, като негови лекции се намират в youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=dBnniua6-oM
Дург американски професор от университета в Колорадо е издал цяла книга по темата. Можете да чуете лекцията му тук:
http://www.thelivinlowcarbshow.com/shownotes/438/dr-richard-johnson-ep-223/

# 47
  • SA
  • Мнения: 3 196
Цитат
В крайна сметка, всички ще умрем, какво да ти кажа...

 Joy Joy
Е, това мисля никой няма да отрече. Но на някои им е важно в какво здравословно състояние ще живеят до този неизбежен момент.
И наистина, примерите , които постоянно даваш - обхващащи периоди от 1-2 дни- седмица, абсолютно нищо не означават.
Анемията ти очевидно , че не е свързана с тази диета, която спазваш от седмица, както и на нея не се дължат добрите резултати от другите ти изследвания.
В друга тема говорихме за този acylation stimulating protein (ASP). Естествено, че тялото има механизми за складиране на излишъци от енергия, която не може да оползотвори. Въпросът е, че 99% от хората, хранещи се високомазнинно, не преяждат с мазнини и не се пристрастяват към тях. Нещо , което не може да се твърди за хранещите си с високовъглехидратна храна.

Последна редакция: сб, 11 авг 2012, 15:06 от kameloth

# 48
  • Мнения: X
Адрианке, много си ми смешна, като почнеш да ми пускаш линкове, които си научила от мен
ама погледни и другите поне малко

иначе една шведска поговорка: "Съвременните хора умират на 40 и ги погребват на 80"
точно в духа на последния пост

# 49
  • София
  • Мнения: 2 265

А, luss , забравих да те питам - продават ли в руските магазини сметана? Руснаците май доста я използват в тяхната кухня. Набелязала съм един руски магазин в Пловдив и ще го посетя при първа възможност, особено щом има и хайвер!  Simple Smile


да, има я сметана руска, но всичко е на доста по-висока цена... Обаче все пак, който иска да се поглези с вкуса на детството си.... Peace

# 50
  • SA
  • Мнения: 3 196
Благодаря ти,  luss Hug

# 51
  • Мнения: 131
Е, то ясно за въглехидратите, аз по принцип ги избягвам, но да спазваШ една такава диета 1-2 седмици едва ли е голям проблем, за здрави хора имам предвид. чак да си навлека сериозни здравословни проблеми за кратко спазване на диетата не ми се вярва. Според мен хората прекаляват с коли4ествата храна, няма зна4ение каква, яде се много, оттам идват проблемите. Моят дядо по4ина на 93 години, никога не е бил болен от неЩо сериозно. ХранеШе се по-малко, наистина малко, от вси4ко. Не се хранеШе ве4ер. По4ти до края си беШе супер енерги4ен, работеШе в градината наравно с баЩа ми. И беШе един такъв спокоен винаги..
Аз съЩо имам този проблем за тестените храни, не оби4ам сладко, плодове съЩо много не ям, но хлебец обичам, добре 4е умея да се въздържам..

# 52
  • Мнения: 6 365
Само ще добавя едно нещо, главно свързано със свалянето на килограми.

NB: Свалянето на килограми не значи автоматично подобряване на фигурата.

Цитат от последната история за успех с палео диетата:

" I dropped 36 lbs and went from a size 8 to a size 4 following conventional wisdom. I’ve dropped a whopping 0 lbs and have gone from a size 4 to a size 0 following the Primal Blueprint."

"Свалих 18 килограма и 4 размера с конвенционална диета. Свалих НУЛА килограма и 4 размера с Primal Blueprint."

Кое според вас е по-здравословно? Аз избирам второто- не се тегля, защото знам, че съм около 57 килограма, но на тези килограми съм била и дебела, и слаба. Парадокс.

Колкото до тестените- наскоро излезе една книга Wheat Belly, която разглежда защо толкова трудно се отказваме от тестени. Част от историята е, че съдържат опиоидни вещества и действат като наркотик. А и сме свикнали да ни е комфортно, като ядем тесто. Това не е храна, това е вид хранителна наркомания.

Да, по инерция проктолозите препоръчват пълнозърнести храни, само дето с тях може да си утежниш проблема и то страшно много. Човек е направен така, че и без несмилаеми вещества да има нормално храносмилане. Това с фибрите е продукт на цивилизацията, може и без него, даже е по-добре да е без него. Повечето "здравословни" съвети са за хора, които едвам я карат, застояли са и "здравословното" малко помага за нещата, но това не е оптималното хранене за човешки същества. Това е някакъв смешен цивилизован заместител, от който за щастие имах съзнанието и способностите да се откажа навреме.

# 53
  • София
  • Мнения: 2 265
Само ще добавя едно нещо, главно свързано със свалянето на килограми.

NB: Свалянето на килограми не значи автоматично подобряване на фигурата.

Цитат от последната история за успех с палео диетата:

" I dropped 36 lbs and went from a size 8 to a size 4 following conventional wisdom. I’ve dropped a whopping 0 lbs and have gone from a size 4 to a size 0 following the Primal Blueprint."

"Свалих 18 килограма и 4 размера с конвенционална диета. Свалих НУЛА килограма и 4 размера с Primal Blueprint."

Кое според вас е по-здравословно? Аз избирам второто- не се тегля, защото знам, че съм около 57 килограма, но на тези килограми съм била и дебела, и слаба. Парадокс.

Колкото до тестените- наскоро излезе една книга Wheat Belly, която разглежда защо толкова трудно се отказваме от тестени. Част от историята е, че съдържат опиоидни вещества и действат като наркотик. А и сме свикнали да ни е комфортно, като ядем тесто. Това не е храна, това е вид хранителна наркомания.

Да, по инерция проктолозите препоръчват пълнозърнести храни, само дето с тях може да си утежниш проблема и то страшно много. Човек е направен така, че и без несмилаеми вещества да има нормално храносмилане. Това с фибрите е продукт на цивилизацията, може и без него, даже е по-добре да е без него. Повечето "здравословни" съвети са за хора, които едвам я карат, застояли са и "здравословното" малко помага за нещата, но това не е оптималното хранене за човешки същества. Това е някакъв смешен цивилизован заместител, от който за щастие имах съзнанието и способностите да се откажа навреме.

АМИН

# 54
  • Мнения: 292
Не е ли по важно да се яде от всичко, но по малко и да не се прекалява??????
Ако трябва да погледнем всяка една книга която излиза на пазара, е ми ще ме прощавате ама това си е живо промиване на мозъците.
Било то на Дюкян, който толкова милиони са луднали по него  Shocked Shocked ... в по големите европейски държави го отричат, дори препоръчват да се свалят книгите му от книжния пазар.
Едни ти казват закусвай, други не закусвай ... сега излезна един англичанин, написал книга със милиони продажби и набляга на това, че закуската е без мислена, докато в други диети те задължават.
Ограниченията са много, диетите 3 пъти повече.
Ако трябва да сме честни, една диета се прави след като си направиш изследвания за да ти кажат от какво пълнееш, от какво слабееш.
Всяка една диета правена на своя глава и не следена от доктор е неправилна.
Така, че дали ще ядеш само хляб или само чушки зависи от всеки един човек.
Съгласна съм и с luss, че е изключително грозно да се напада мнението/ идеята в нечия тема. Има по културни начини да се говори/ пише.

luss поздравявам те за резултатите!!!

# 55
  • Мнения: 6 347
Да се яде от всичко и да не се прекалява е принцип, който работи сравнително добре при здрави хора, т.е. хора без здравословни проблеми, включително без метаболитни нарушения. Ако е налице някаква степен на инсулинова резистентност, е необходимо сериозно ограничаване на храните с повече въглехидрати, иначе положението се влошава - не само теглото се увеличава, а започват и проблеми с холестерола и триглицеридите (а това може да доведе до сърдечни проблеми), също проблеми с кръвната захар и евентуално в бъдеще захарен диабет, в картината често присъства и високото кръвно налягане... Хората си мислят, че това не важи за тях и е рядко срещано, но истината е, че този тип метаболитни нарушения са много разпространени, а вече включително и сред децата и младите хора. Пряка връзка с метаболизма на въглехидратите има и поликистозата Embarassed И при всички тези състояния не е оптимално да се яде по малко от всичко, а трябва да се ядат правилните храни.

Но дори и за напълно здравите хора, с добър метаболизъм и без никакви сериозни здравословни проблеми, храни като хляб и изобщо тестено, захар и сладкиши, а до голяма степен и картофи и ориз в перспектива могат да доведат до проблеми, затова е най-добре да се консумират колкото може по-рядко. Същото се отнася и до растителните мазнини (без зехтина). Не сте ли забелязали, че в детството повечето нямат проблеми с теглото и със здравето, но след 20-ата или 30-ата година обикновено започва да се появява напълняване - тогава вече трябва да се обърне внимание на храненето и да се подбират храни, които помагат на метаболизма, а не му пречат. Физиологията ни е една и съща, организмът ни реагира еднакво на внесената отвън с въглехидратите глюкоза - повишава се кръвната захар, оттам се повишава и инсулинът. Някои организми имат способността да се справят добре с тези повишения продължително време, но повечето рано или късно "дават фира". А при други "фирата" е още в детството или в ранната младост. Така че за всички в крайна сметка важат едни и същи принципи, защото физиологията ни е еднаква.

# 56
  • Мнения: 6 365
"Всяка една диета правена на своя глава и не следена от доктор е неправилна."

Аз затова не съм на диета, а на режим.

Напротив, нападането на идеи е съвсем нормално. Това се нарича аргументиран диалог. Забележи, че аз не просто казвам- тази диета е тъпа, аз показвам защо е тъпа. Ненормално е нападането на хора зад идеите, но и това може да се преглътне, честа практика е, форум сме все пак.

Сега за яденето на "от всичко по малко". Аз отказвам да ям зърнени храни, но още чакам разумен аргумент кои точно незаменими вещества пропускам, като се храня по този начин. Според мен причината за "всички хранителни групи" е по-скоро пропагандна, отколкото медицинска.

Не знам кой лекар прави изследвания от какво се пълнее и от какво се слабее. Знам обаче следното: лекарка, която се хвали с "чела съм много дебели книги", твърди, че за проблемите на цивилизацията спасение няма, с изключение на лекарства с много странични ефекти. Аз пък все гледам снимки на хора с тези проблеми, които за година-две се променят напълно с режим без зърно, е и с други работи, но се започва от храната.

Не на последно място, не забравяйте, че идеи, лечения, терапии и теории, които днес приемаме за градивни камъни на медицината, са били отхвърляни от медицината. Малък пример: бактериалната теория. Пастьор не е лекар. Лечението на язва с антибиотик срещу хеликобактер става обичайно около 40 години след откритието, дотогава се смята за модна простотия, поне до 2005, когато за откритието дадоха Нобелова награда.

Не на последно място, следя си тялото. Аз не пазя диета по книга, а по усещане. Забелязвам, че когато ям истинска храна, съм по-силна и издръжлива, отколкото като се храня с хляб и "балансирана диета".

Така че спокойно, не се водим от книги, диети и мании, за разлика от други диетуващи. Водим се от телата си и от идеята, че човек има оптимална генна експресия, когато се храни в съответствие с еволюционното си наследство, а то в по-голямата си част не включва филии, бисквитки, глутен и фибри от жито.

# 57
  • Мнения: X
...Съгласна съм и с luss, че е изключително грозно да се напада мнението/ идеята в нечия тема. Има по културни начини да се говори/ пише.

luss поздравявам те за резултатите!!!

не си разбрала
не се напада мнение
а се опитваме да кажем защо е вреден такъв режим
именно защото някои от нас са били там и са се борили с привързаността към тестеното
и защото знаят тя до какво води и колко трудно се излиза от този омагьосан кръг
и да, резултатите са важни, но е важен и пътят до тях и какво ще донесат на тялото ти и дали щетите няма да са по-големи от ползите
иначе и тук един професор-диетолог казва, че може да се отслабне и с гумени бонбони
да, може
а после?


...Единствената проблема - хемороидите, които ми се появили след второто раждане. като проктолог , който ми състави продуктите за да имам "добро изхождане" включи като задължително - пълнозърнест хляб!!! Мога да сканирам препоръчаните продукти.... Не съм отслабнала от тях, но има доста ограничения....

пак от личен опит - фибрите в повече носят само вреди и утежняват положението
друга е битката с хемероидите
ама от лекар няма да го чуеш как става
те всичките нали обичат да предписват именно това, фибри и пълнозърнести боклуци, които да ти ферментират в корема и да хранят патогенни бактерии
и след години ... олеле

тайната е в глътка масло, гхи или зехтин сутрин на гладно
и никакво тесто, още повече пък фибри

Последна редакция: нд, 12 авг 2012, 09:29 от Анонимен

# 58
  • София
  • Мнения: 2 265
W'A'S'P' - със сигурност си проктолог със стаж,
-Mamacita Bandida със сигурност си диетолог със стаж

И двете сигурно имате най-малко докторска степен в областта за която напирате тук...
Но със сигурност нямате грам понятие от психологията на човека...

Ако искате със своите твърдения да "помогнете" на хората или да ги убедите поне да се прислушат към мнението ви, намерете други думи за да поне заинтересувате хората, поне да тръгнат да ви питат -а за какво става дума, ама споделете, направете ме по прав път.....

Вашето "писане" провокира обратна реакция...



# 59
  • Мнения: 6 347
luss, личният пример и промяната в собственото тяло пред очите на хората са най-добрият начин да бъдат убедени неверниците Wink Разбира се, трябва и малко здрав разум, за да се вслушат в съветите, трябва и готовност да направят промяната.

Остани си със здраве и отслабвай с хляб, желая ти успех!

Общи условия

Активация на акаунт