Погача

  • 2 419
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 488
Не съм правила погача, не съм водила детето на църква, аз самата не съм стъпавала на такова място от много години. Иначе съм била на погачи на бебета- 40 дневни, само жени бяхме, разчупваше се питата над главата на майката с детето и после с кърпата върху която беше питата обикаляха за пари.

# 16
  • Мнения: 1 463
Майката (лехусата) ли прави питката и бабата?

# 17
  • София
  • Мнения: 2 082
Питката се прави от жена с двама живи родители, в идеалния вариант от майката.

# 18
  • Мнения: 472
На църква се ходи точно на 40-я ден и се чете чиста молитва за бебето и майката. Събирането на приятелките може да се съчетае или да бъде по-късно от този ден. Събират се само жени и питата се държи над главата на майката от неомъжена мома с двама живи родители. Всички гостенки пожелават нещо на бебето и слагат парички в една кърпа. После кърпата се завързва и се слегьа на високо. Сервират се само сладки храни. Поне аз така знам.

# 19
  • Мнения: 2 658
Можеш да правиш всичко, което ти се прави, както и можеш нищо да не правиш Wink
Повечето от тези нашенски обичаи граничат със (или са си абсолютни) суеверия, което значи... пълни глупости. Каквото, когато ти се прави - правиш, ама не се втелясваш...
Ако си вярваща, ще си заведеш детето на църква. Ако не обаче - не, разбира се.. Как би могло нещо подобно изобщо да се нарече "задължително"?

Последна редакция: вт, 11 сеп 2012, 11:13 от Сова

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Питката се прави от жена с двама живи родители, в идеалния вариант от майката.

И ако няма такава жена наоколо  newsm78

Човек може лошо да му стане за всички тези неща да мисли и да ги спазва стриктно ...

# 21
  • София
  • Мнения: 2 082
Има хора, които искат да спазват всичко както "трябва".  Peace

И а двете погачи купих питка  Wink Всеки сам преценява за себе си коя част от обичаите му е по сърце и коя не.

Общи условия

Активация на акаунт