Почивка на планина по време на бременността

  • 6 571
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте,не намерих отговор на моя въпрос и затова го пускам в нова ,тема ,но ако има вече такава моля да ме извините.
Бременна съм в 14 седмица и много ми се иска отпуската да я изкарам на планина в леки преходи на височина някъде около 2000 метра.Преди да забременея ходихме с мъжа ми много по планините,но сега разни приятелки ме уплашиха ,че може да е опасно.Питах докторката и тя ми отговори ,че щом искам да го направя,но да внимавам над 2500 метра.
Търся 2 дни в нета и изчетох май всичко ,но не намирам нищо конкретно какви биха били опасностите и изобщо опасно ли е?
Моля за вашето мнение.
Благодаря  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 241
Еми много на високо е опасно, да.
Въздухът е по-разреден, аз лично не бих го направила  Peace

# 2
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Опитай се да намериш място за планинска почивка, което да е горе-долу на надморската височина, на която живееш.

# 3
  • сф
  • Мнения: 394
бих се съобразила с препоръката на лекаря за не повече от 2000-2500 м. надморска височина. бременните (особено ако има понижен хемоглобин) са много чувствителни на разредения въздух на  прекалено високото (изключвам разбира се тези, които по принцип си живеят на много високо). не знам дали нещо ново бих могла да ти кажа, след като твърдиш че си чела досега. на твое място, бих отишла на планина, ама някоя ниска. Родопите например...
относно преходите - всеки си знае, съветът ми е да не се пресилваш. да не е стръмно и да са не по-дълги от 2,5-3 часа. и пак много зависи...
сега като се замисля, има доста подходящи места в бг, даже всъщност прекалено високите са рядкост относителна. ти какво какво точно изпитващ затруднение да решиш? а колко точно си бременна все пак, в коя седмица си? като цяло някакви оплаквания имала ли си до момента?

ох, извинявай - ти си писала в коя седмица си...

айде пак ще се редактирам - според мен преход от смолян (езерата) до връх перелик е идеално като за тебе. може да спиш в хижата.. там има и къде още да си походиш ако останеш за ден-два-три...

Последна редакция: пн, 27 авг 2012, 16:06 от 4play

# 4
  • София
  • Мнения: 2 217

Ако ходиш, просто не се напъвай да превземаш баирите, а си изкарай приятно с леки разходки по планината....Не е нужно да забодеш знаме на Мусала....нали така....
Смяна на климат и надморска височина оказват влияние и на цикъла при жените....

# 5
  • Мнения: 8
Благодаря на всички за отговорите  Simple Smile

Относно знамето на Мусала- не не мисля да го правя тази година поне Grinning

Идеята ми беше за Седемте рилски езера,като се качим с лифта , нощуваме на хижата и без разходки до най-високите езера. Общо взето 2200-2400 метра надморска височина,а и разходките да са около даже по-малко от 2 часа.

# 6
  • Мнения: 10
И аз съм любител планинар и с мъжа ми много ходим, но тази година след като разбрах за бременността се отказах от подобни начинания. Лекарят ми каза, че не е много здравословно и по-добре да остана вкъщи или да почивам някъде край морето без да се излагам на жегите.

# 7
  • Мнения: 531
Моят съвет е, ако се чувстваш добре, отивай! Без никакви притеснения. Освен това си в ранна бременност. Аз в началото си ходих без да се замислям за височината. Естествено с малко повече почивки, за да не се задъхаш. Последно ходих в 6 месец на Юндола, тогава вече гледах да не се изкачвам много, пък и бързо се морях, беше и доста горещо.
Щом лекарят е позволил, не си поставяй ограничения. И не слушай останалите бременни, защото всеки организъм е различен. Ако си ходила много и преди и нямаш проблеми с бременността не може да лежиш 9 месеца и това да ти действа добре Crossing Arms

# 8
  • Мнения: 140
Не се притеснявай щом се чувстваш добре - аз всяка седмица от бременността бях в планината, имало е моменти да ме стегне корема като прекаля, но при теб е рано - сигурно лекаря ти е казал, но си носи но шпа за всеки случай - а като се има предвид, че все пак избрания маршрут не е най-тежкия мисля че няма проблем Peace

# 9
  • Мнения: 8
Благодаря на всички за отговорите  Simple Smile
Понеже реших ,че съм само бременна а не болна реших да отида.
Всичко е наред и се чувствам прекрасно. Grinning

# 10
  • Мнения: 390
Ники333, ако нямаш проблемна бременост не виждам причина  Peace, на езерата не съм била, но май не са съвсем леки за качване като терен. За сметка на това миналата седмица бях в Рила и правих преход от Ястребец /лифта/ до хижа Мусала - около 9 км равен терен   и един преход от хотел Рила до Черната скала - 12 км равен терен . Това в рамките на три дни. Маршрутите са леки и не се усещат, но аз много се задъхвам и не бих се наела да качвам баири  Naughty

Само ако се чувстваш добре и точно до момента в който се чувстваш добре се разхождай из планината  Peace сега не е момента да се правим на герои  Wink Носи си но-шпа и магнезий, макар че аз нямах нито веднъж втвърдяване на корема  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 8
2в1,благодаря за мнението  Simple Smile

Героизмите съм ги оставила за някоя следваща година,разходката беше само до четвъртото езеро от долу нагоре,и то с дълги почивки до всяко езеро.
Чувствах се много добре ,но наистина много внимателно-само да се задъхам и спирам( мъжа ми ме чака .....)
Всъщност терена не е много по-труден от Ястребец-хижа Мусала  Simple Smile



# 12
  • Мнения: 48
Да споделя и аз.... мисля че не е проблем да се направи такава почивка, ако бременната се чувства добре. Щом си е практикувала и преди планинарство не би трябвало да е пречка. нека все пак се внимава и преходите бъдат в рамките на нормалното. Аз преди седмица бях на почивка в планината - Пирин. Дори се качихме с мъжа ми на връх Вихрен и си бях ок. Лекарят ми каза единствено да не влизам в басейни поради хигиенни причини и най-вече в топли минерални басейни, защото топлата вода предизвиквала контракции. Дано съм била полезна

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 179
Аз да се изкажа, макар че виждам, че вече си ходила  Simple Smile И аз много обичам ходенето по планини, но от както съм бременна не бях ходила никъде. Обаче преди няколко дни нещо не ме свърташе, мъжът ми си беше вкъщи, и му казвам "Дай да отидем да се поразходим на Витоша", а той - "Е как ще ходим, ти си бременна". Аз му казах, че точно - бременна съм, а не съм болна, отидохме и си изкарах много хубаво. Заредих се с много положителни емоции, подишах чист въздух, смятам че ми се отрази добре.   Е вярно, вървяхме бавно и постоянно почивахме, но все пак съм бременна  Wink  Joy Joy Joy

# 14
  • Мнения: 355
Хм, току-що се връщам от 3500 м надморска височина. Не съм имала никаква драма. Бременността не е болест, абсолютно си права, и изчетох безумно количество форуми и мнения на американски и англо-езични бъдещи и настоящи мами, които са на мнение, че стига да се пазиш и да внимаваш (да не паднеш, да не се катериш по твърде стръмни баири и т.н.) няма никакви рискове и драми.

Смятам да продължа да съм сред природата, и стига да е хубаво времето, Рила и Стара планина ще са моите места за уикендите докато мога да си нося корема  Peace

Общи условия

Активация на акаунт