Избрахте ли домоуправител-трета серия :)

  • 39 682
  • 506
  •   1
Отговори
# 15
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 304
.....
по радиото вчера чух за предложения/промени в законите, според които, ако се монтират соларни панели или колектори, данък сгради ще се намали. имаше и нещо за отпускане на безлихвени заеми за целта.

някой нещо знае ли?

Малко информация за европейските програми за саниране, където става дума и за поставяне на соларни батерии.
http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/podgotovkata-n … ata-prava,136463/

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4943191

...

много ти благодаря  Hug

 Confused превеждат се "на името на сдружението на собствениците". май нямаме шанс  Confused

# 16
  • BG
  • Мнения: 2 217
Хората не искали да дават пари, пък и не се разбирали... А откъде ще събереш тогава и за ремонтите, и за домоуправител от фирма  newsm78 newsm78

Домоуправителят може и да организира майстори и т.н., ама сумите трябва да са налични  Sad

Съчувствам ти много - казвам го от многогодишен опит!

Имаме прогрес по отношение на домоуправителя и с надявам скоро да бъде назначен, ако е добър.  До колкото чух, искал 100лв на месец. Но скоро ще разбера със сигурност как стоят нещата. А за сумите, незнам как ще се разберем, защото сега имам съкооператорка, която иска да не се плаща по идеални части, а по равно тъй като апартамените са ни еднакви. От няколко години имаме направо нетърпими взаимоотношения в коооперацията.
Благодаря за съчувствието, мама Меца! Дано всичко да завърши добре! Crazy

# 17
  • BG
  • Мнения: 2 217
.....
по радиото вчера чух за предложения/промени в законите, според които, ако се монтират соларни панели или колектори, данък сгради ще се намали. имаше и нещо за отпускане на безлихвени заеми за целта.

някой нещо знае ли?

Малко информация за европейските програми за саниране, където става дума и за поставяне на соларни батерии.
http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/podgotovkata-n … ata-prava,136463/

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4943191

...

много ти благодаря  Hug

 Confused превеждат се "на името на сдружението на собствениците". май нямаме шанс  Confused

Ние със сигурност нямаме! Дъвкахме 100 пъти тази тема, но без резултат. Хората са много мнителни, а според мен това е единствения начин да се свърши работа без някой от съседите да бъде обвиняван във взимане на рушвети и лоша работа ....

# 18
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 304
...Вчера нашата ЕС имаше среща в домоуправителя Емил Китанов, от който един потребител в предишната тема не беше доволен. Дано да се включи отново, защото много бих искала да разбера подробности.

..Имаме прогрес по отношение на домоуправителя и с надявам скоро да бъде назначен, ако е добър.  До колкото чух, искал 100лв на месец. ...

не е въпроса колко ще иска, а каква работа ще върши  Confused
оплакването от него беше, че събира парите и после се покрива и не прави нищо.
това, че е написано във форумане е гаранция, така че най-добре поискайте референции, след това проверете адресите, които ви е дал и така  Hug
успех

# 19
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
Ние ще сменяме дограмата на входа.
Някои от фирмите обясняват, че трябва да поставим К стъкло, защото такива били изискванията и до 2 години трябвало да се сменят. Някой има ли идея къде са тези изисквания? Thinking

# 20
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ние ще сменяме дограмата на входа.
Някои от фирмите обясняват, че трябва да поставим К стъкло, защото такива били изискванията и до 2 години трябвало да се сменят. Някой има ли идея къде са тези изисквания? Thinking

Доколкото знам, не К стъкла, а задължително да е дървена е изискването или нещо което да не е толкова опасно както пластмасата при горене, но това съм чула, нека ако знае някой да пусне това наистина. Нещо било норми на ЕС

# 21
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
 Shocked
Че ние точно дървената ще махаме ooooh!
Моля, ако някой е по-запознат да пише.

# 22
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 897
Тази тема ми е болна. Ние имаме избран домоуправител - човек от входа е. Заплатата му е по 5 лв. от семейство или 90 лв. на месец. За тези пари почти нищо не е направил. Имаме единствено домова книга и се боядиса една малка част от входа - отвън пред входа и вътре пред пощенските кутии. Отчетност никаква няма за приходите и разходите. Един Господ знае за какво отиват парите, които се събират всеки месец. Общо от семейство се събират по 12 лв, а тези, които ползват асансьор плащат по 17 лв. На мен лично тези суми ми се струват големи, при условие, че нищо не е направено или поне нищо значимо не е направено. Еднолично няколко човека решиха да си ремонтират асансьора, понеже беше повреден и го направиха от общите пари. По събранията са само караници и накрая нищо. Имаме покрив за ремонтиране, дограма за сменяне, вход за ремонт, но така и не се знае за какво отиват събраните пари, нито пък може да се изиска някакъв отчет.

# 23
  • BG
  • Мнения: 2 217
Shocked
Че ние точно дървената ще махаме ooooh!
Моля, ако някой е по-запознат да пише.

Laluni, това е единственото, което намерих  за изисквания за пожароопастност - дано да ти е полезно! http://www.dogrami.bg/php/statiq.php?id=221

# 24
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 304
Тази тема ми е болна. Ние имаме избран домоуправител - човек от входа е. Заплатата му е по 5 лв. от семейство или 90 лв. на месец. За тези пари почти нищо не е направил. Имаме единствено домова книга и се боядиса една малка част от входа - отвън пред входа и вътре пред пощенските кутии. Отчетност никаква няма за приходите и разходите. Един Господ знае за какво отиват парите, които се събират всеки месец. Общо от семейство се събират по 12 лв, а тези, които ползват асансьор плащат по 17 лв. На мен лично тези суми ми се струват големи, при условие, че нищо не е направено или поне нищо значимо не е направено. Еднолично няколко човека решиха да си ремонтират асансьора, понеже беше повреден и го направиха от общите пари. По събранията са само караници и накрая нищо. Имаме покрив за ремонтиране, дограма за сменяне, вход за ремонт, но така и не се знае за какво отиват събраните пари, нито пък може да се изиска някакъв отчет.

от това по-горе ставя ясно, че човека иска да вземе пари, а даже не си е направил труда да разбере за какво ги взима  Tired
не се събират пари "на врата"/"на семейство"/"на апартамент", а на обитател;
събира се "фонд "ремонт" задължително... и още много други

трябва да имате и контрольор или касиер, т.е. да иам някой който да контролира и проверява разходите

свикайте общо събрание, изискайте отчет и го сменете

# 25
  • BG
  • Мнения: 2 217
Тази тема ми е болна. .............Имаме покрив за ремонтиране, дограма за сменяне, вход за ремонт, но така и не се знае за какво отиват събраните пари, нито пък може да се изиска някакъв отчет.
от това по-горе ставя ясно, че човека иска да вземе пари, а даже не си е направил труда да разбере за какво ги взима  Tired
не се събират пари "на врата"/"на семейство"/"на апартамент", а на обитател;
събира се "фонд "ремонт" задължително... и още много други

трябва да имате и контрольор или касиер, т.е. да иам някой който да контролира и проверява разходите

свикайте общо събрание, изискайте отчет и го сменете

За съжаление, понякога се случва така, че поради липса  на време или желание, някои хора с гласувано доверие злоупотребяват.
В нашата кооперация, например, на съседите не им се занимава с направени вече залоупотреби и някои неща продължават с години. Често ми се случва да се питам, дали аз съм най-безумната за да се боря с несправедливости. Най-много ме дразни двуличието, но за съжаление то е навсякъде. (извинета за спама  Embarassed)

st. Dobri, още един много полезен линк  Проект BG161РО001-1.2.01-0001
„Енергийно обновяване на българските домове”

Последна редакция: чт, 13 сеп 2012, 14:01 от Stephy

# 26
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 304
...Laluni, това е единственото, което намерих  за изисквания за пожароопасност - дано да ти е полезно! http://www.dogrami.bg/php/statiq.php?id=221

това е рекламна статия  Tired не видях изискванията ясно и точно описани, само указания вратите/дограмите/димоотводните системи на фирма Х или У са най-добри  Confused

ще  потърся това: "Наредба Iз 1971/29.10.2009 за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар"

стефи, като не им се занимава, занимавай се ти. на мен не ми харесваше, че няма отчетност и на практика не виждам резултати и поех нещата. давам отчет на тримесечие, казала съм, че който иска може да дойде и да провери документацията, оформила съм всичко по закона (не съм юрист, може не всичко да е перфектно), пари за това не смятам, че е уместно да вземам   Hug

# 27
  • BG
  • Мнения: 2 217
това е рекламна статия  Tired не видях изискванията ясно и точно описани, само указания вратите/дограмите/димоотводните системи на фирма Х или У са най-добри  Confused

ще  потърся това: "Наредба Iз 1971/29.10.2009 за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар"

стефи, като не им се занимава, занимавай се ти. на мен не ми харесваше, че няма отчетност и на практика не виждам резултати и поех нещата. давам отчет на тримесечие, казала съм, че който иска може да дойде и да провери документацията, оформила съм всичко по закона (не съм юрист, може не всичко да е перфектно), пари за това не смятам, че е уместно да вземам   Hug

Извинявай, не прочетох цялата статия, просто видях, че има информация за пожароопастност ...
Проблемът при нас е, че има хора на които хем не им се занимава, хем не искат и другите да го правят. Затова се принудихме да се обърнем към външен човек за домоуправител. Притеснена съм, че искат да му дадат и касата, а аз хич нямам доверие на външни хора за пари. Няма да имаме полчзни ходове, ако си загубим парите. Аз лично имам впечатления за осъдени хора, които никога не са върнали сумите, които са откраднали. При нас ситуацията е малко "Не е важно на мен да ми е добре, по-важно е на Вуте да му е зле".  ooooh!

# 28
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 304
...външен човек за домоуправител. Притеснена съм, че искат да му дадат и касата ...

а как си представяш домоуправител без достъп до касата?

# 29
  • BG
  • Мнения: 2 217
...външен човек за домоуправител. Притеснена съм, че искат да му дадат и касата ...

а как си представяш домоуправител без достъп до касата?

Ами ние понастоящем имаме касиер и домоуправител, както и контрольор. Така не могат да се харчат пари без съгласие от мнозинството, т.е поне двама от контролния съвет би трябвало да са съгласни с разхода.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт