Ей го лятото дойде, МАРТЕНЧЕ се готви за море - тема 18

  • 68 144
  • 639
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 214
Бета още нещо, ходенето по лекари можеш да го отложиш за още около 1 година, защото нямат опит в диагностициране на толкова малки деца. Ако ме питаш докторите даже не са това което те бих посъветвала, но както казах млъквам и чакам да питаш съвет и чак тогава ще помисля какъв ще е той.

# 226
  • Мнения: 81
Здравейте, влизам да ви пожелая на всички топло посрещане на Коледа и весела Нова Година! Бъдете живи и здрави всички! 
Аз ще се отчитам догодина, че сега се очертава да са натоварени дни и може да няма време за форума Simple Smile

# 227
  • Мнения: 359
Стихия, мога да кажа, че точно ти и Томасито сте хората, които е редно да се включат в такава дискусия  и именно от вас се очаква Wink Особено от теб - задаваш въпрос, получаваш отговор и после мълчание...

# 228
  • Мнения: 2 214
Мълчах защото ме нямаше.
А и преди да казвам нещо би трябвало да задам още 50 въпроса за да пиша каквото и да е или пък още повече да изказвам категорично мнение.

# 229
  • София
  • Мнения: 688
г-жа Стихийно бедствие, благодаря ти за желанието да помогнеш  Hug.
Относно обезпокоителните признаци в поведението на Бобо, вярно, има някои. Но ми се струва, че повечето са, че няма аутизъм. Например:
- Вярно е, че като го викам, изглежда, че не чува и забелязва, но кажа ли "Дай гуш", почти винаги идва и се опитва да се покатери като маймунче по мен. И въобще обича много да се гушка, любвеобилен е и обича игри със зрителен и телесен контакт. Сутрин се събужда към 7.30 часа, а аз обичам да си поспивам и на него основното му занимание до 8 и нещо, докато се осеферя, е да се катери по мен, да се хвърля върху мен със засилка, да ме язди и прочие тормозителски дейности Simple Smile. Обича и да се показва през отвора на кошарата, да ме чака да го погледна, после да се изправи, да чака да се изправя, пак се показва от другата страна и се залива от смях.
- Вярно е, че като че ли не забелязва други деца, освен кака си, но ако види деца да ритат топка, се радва и побягва и той след тях.
- Вярно е, че обича да прави нещата в определен ред, но ако аз ги направя в друг ред, не изпада в ярост, а по-скоро се мъчи да ме "поправи". Аз също съм много педантична в някои неща Simple Smile.
- На хора, които не познава, пак не обръща внимание, но и ние се разхождаме главно двамата, нямаме много социални контакти в парка. Освен една майка на моята възраст с негова връстничка, почти не се спираме да говорим с някого (аз казах ли ви, че веднъж ми казаха, че съм баба му  Rolling Eyes). Ако някое дете го закача, то обикновено му дърпа някоя играчка и аз съм свикнала да го взема настрани, вместо да слушам писъци.
- Спокоен е, а ако се раздразни, лесно се успокоява, ако го разсея. Само ако му се спи, е много крив.
- Не говори наистина, не се и опитва да повтаря, но пък, както казах, и баща му късно е проговорил.
Това, че не говори, все пак си ме безпокои, чудя се какво не правя или правя грешно, естествено. Все се надявам да ми се размине ходенето на логопед, но ако се налага, ще ходим. Мисля, че поне трябва да направи 2 години.

Все пак, ще се радвам да се запозная лично с теб, г-жа Стихия и ако имаш желание и възможност при някое от идванията ти в София, обади се да се уговорим. Вярвам, че и сиренце ще се включи с радост, особено ако срещата ни е нашето клубче Simple Smile.

WithinTemptation, като че ли ще ни се размине свършването на света засега, ще трябва да купиш подаръци Wink.
Аз не съм особено по празниците, а и като бях малка, не се празнуваше такова нещо като Коледа, но за децата си е тръпка. Та чакам вече с нетърпение да им видя муцунките, като отварят подаръците. Пак ще ги снимаме по пижами Simple Smile.

Лъки
, приличаш ми на мен, когато не си доспивам - дай си почивка, мила, не можеш да свършиш всичко на света  Hug Hug Hug.

# 230
  • Мнения: 26
Естествено че не пише, това е тема която всеки се притеснява да обсъжда, защото веднага се приема като порицание или даване на акъл.
Исках да пиша, любезно, тактично, но като гледам как се прие поста на Весито, аз със сигурност няма да успея да съм кой знае колко по тактична, така че познания имам, опит също, специалисти също, ако някой търси пътя и иска помощ, отсреща съм.
Не мога да отрека...Аз също избягвам да давам в детайли мнението си,гледам да е някак по-обобщаващо.Но след като това е въпрос по който ти си компетентна не мисля,че някой би приел мнението ти като даване на акъл или още по-малко порицание  Peace

Betta,няма да се оттървем толкова лесно  Wink Ще се тича по моловете и това е.Аз пък много се вълнувам като дойде Коледа,като дете съм направо   Blush Та двете с Ани подскачаме от радост,дори ММ ще се облича като Дядо Коледа-купил си е костюм,голям смях ще падне  Laughing

# 231
  • Мнения: 1 919
Стихия, мога да кажа, че точно ти и Томасито сте хората, които е редно да се включат в такава дискусия  и именно от вас се очаква...

Какво е редно?! Да давам не поискани съвети или предположения.Не ми е работа, ако видя конкретен въпрос ще отговоря, ама така да нахлувам и да размахвам пръст не ми е в характера Mr. Green 
За логопеда какво да кажа , Елия и без проблем засега ще ходи профилактично, но след навършване на 2г и половина.Няма нищо лошо в логопеда да подпомогне говорното развитие на детето.

# 232
  • Мнения: 44
Току-що си получих изненадата за Марио от томболата - е мнооого съм впечатлена и благодаря от сърце на пловдивската мама  Hug - то са плетива, то са шевици по картичката; а подаръка - в десятката - интерактивно лаптопче с българската азбука, песнички, думички.... Започвам да оставам с впечатлението, че в Пловдив има много хубави интерактивни играчки, преведени на български, които в магазините в София не съм ги виждала - това дали е така ?  newsm78


Не съм наясно с много неща за аутизма, така че не си поволих да се изказвам. Темата е наистина сериозна, и си мисля, че и при най-малко съмнение, е необходимо да се потърси по-конкретна интерпретация от хора, които са навътре в материята. Много е важно, че Стихията и Томасито са готови да се разговорят с Бета, та тя да си даде отговори на някои въпроси, и да помисли за евентуална консултация. 
Иначе и аз като Бета вярвам, че някои от изброените странности на Бобо е възможно да са си просто индивидуални особености, което обаче не означава, че върху тях не може и дори трябва да се работи с педагогически средства. Бета, ще се видим скоро  Hug

Мама Веси,  и с теб   bouquet Вики е много сладък на снимката! Благодаря на теб, на Скреч и на Лъки, че ще ми пратите инфо за проучването!  Hug А на теб и кака Диманка много мерси и за другата изненада   bouquet

Абе въобще - знаете, че съм отворена за всякакви социални контакти (е, без един - Фейсбук, и ме яд, защото направо ви изпускам...)

Размишлявайки върху повърхностните ми знания за аутизма, си дадох сметка как в края на деветдесетте, когато активно работих с деца, през мен са минали поне 300 деца, но не съм се сблъскала с подобен род разстройства. Какво се е променило през последните десетина години - храната, водата, въздуха, хората...?

Съвсем наскоро моята любима съседка ми припомни нещо, което бях съвсем забравила: стана дума за очилата, които детето й трябваше да носи като беше на две годинки за една-две години, и после се оправи. Била съм на дванайсет , когато съм й казала, че нещо не е наред с очичките на момченцето, и тя тогава чак е забелязала, та са сложили очилата, и проблемът навреме е бил решен.  Тя сега ми каза колко много ми е благоодарна за това. Та си мисля, че всички ние трябва да се вслушваме повече  - и в търсени, и в нетърсени съвети, както и не винаги да замълчаваме, ако имаме какво основателно да кажем. На първото аз самата имам много да се уча.


Бета, е как можа онази да те помисли, че си му баба  #Crazy И си си достатъчно млада, и си си готина! Еле пък сега така вталена!!! Ти трябваше със спокоен тон да я щокираш: "Извинете, но грешите - но мисля, че  мога да ви се доверя, като ви кажа, че всъщност .... съм баща му"   Joy

Лъки, още нямам време за цялата книга в суетата на предколедните празници, но това, което зачетох и ме привлече е, че има описани различни подходи в зависимост от възрастта, на която за пръв път се започва методиката. Бих използвала някои моменти, ама така системно да работя по нея - не е за мен - аз о преди писах, че съм преди всичко за непреднамереното учене и за цялата предучилищна възраст, а какво остава за яслена Wink Браво на Ади за дългите изречения  Hug
 Я кажи - ама казва ли "на мама" или прескача предлога "на"?

Маринелка  Hug  bouquet Колко са ти хубави двете лентички   bouquet Ами такава си си ти - ако не беше фотографа, сигурно Дядо Коледа щеше да бъдеш, и пак вътре да си била Simple Smile Да ти е леко бременеето и да се обадиш да се видим в София след празниците Simple Smile
Скреч, и на теб да е леко  bouquet Писах ти на лични.
А Андули, как сте вие?  Hug

# 233
  • Мнения: 359
Какво е редно?! Да давам не поискани съвети или предположения.
Томасито, имах предвид, че вие двете сте капацитети в тази област и много може да помогнете. Едно е да си чел за аутизма, друго е да си наясно какво е това. Аз например от Стихията научих много за заблудите си. Мислих си, че  е много характерно, че детето не прави очен контакт и не му е приятно да го докосват, а се оказва, че изобщо не е така. И от филма, който ми беше препоръчала да гледам това ми се е запечатало. Затова и изобщо не си и помислям да давам съвети на тази тема. Изглежда ми като да излезна пред професор по медицина да му обясня какво ще ми преподава  Laughing
Лъки[/b], приличаш ми на мен, когато не си доспивам - дай си почивка, мила, не можеш да свършиш всичко на света  Hug Hug Hug.
Бета, тотално съм си изкривила режима. Снощи при намерение да си легна рано, легнах в 1 часа, но при положение, че напоследък лягах все в 3.30 може и за ранно лягане да се брои. Но тези дни ще си наваксам.
"Извинете, но грешите - но мисля, че  мога да ви се доверя, като ви кажа, че всъщност .... съм баща му"   Joy
Joy това определено щеше да е забавно! Но някой според мен си е направил майтап, каква баба?!?
Я кажи - ама казва ли "на мама" или прескача предлога "на"?
Сиренце, почти винаги го казва, но се случва и да го изяжда. Понякога казва и "ма мама". Научила се е от това, че постоянно обясняваме коя дреха/чаша/шише за вода на кой е.
П.П. Ето току що видя фотоапарата и каза "ма мама таапът"  Simple Smile

Последна редакция: сб, 22 дек 2012, 20:47 от Лъки

# 234
  • София
  • Мнения: 688
"Извинете, но грешите - но мисля, че  мога да ви се доверя, като ви кажа, че всъщност .... съм баща му"   Joy
doh  Joy Как не ми хрумна да го кажа?
Абе беше малко недоглеждане случката, ама аз много се подтиснах: Седим около батута в парка и чакаме дечурлигата да се наскачат, всеки си гледа неговото отроче. Става време да излиза, викам му "Ела, Бобо", а той се прави, че не говоря на него (мнооого обича батути). Една от майките с по-голямо дете му казва "доведи бебето при баба му"  Rolling Eyes. Аз й се озъбих, че съм му майка, а тя започна да се извинява, че чула "Ела, бабо"  #Cussing out.

Сиренце, гледам си хисторито от отчетната на Яна:

Цитат
От днес вече забелязвам, че ползва предлози - например на мама ганицата (на мама възглавницата), преди казваше например "Яна пие мама шишето" (Яна пие на мама от шишето)   Simple Smile. Обаче все още не може не може да му хване цаката на това 1 лице ед. ч. - не го разбира това "аз" и си казва Яна, дори и като се опитвам да я поправям. Но и аз имам вина, защото съм свикнала да й говоря в 3 лице - "Мама сега ще ти направи сок" и сега не мога да отвикна.

Тук Яна е била точно на година и 10 месеца.

Томазито, ако нямаш нищо против, моля да коментираш предишния ми пост за особеностите в поведението на Бобо.

# 235
  • Мнения: 1 919
http://www.autism-bg.org/bg/markers

Ветта това за ранни маркери, ама и те не са гаранция. Мен когато ме притесни нещо в поведението на Елия гледам да разчупя стереотипа. Ако нещо те притеснява реда е...УНГ, невролог, психолог, логопед. Унг е да се изключи проблем със слуха/например да не се чудиш защо не се обръща да име, при повикване, не изпълнява команди. Видимо , няма проблем например, но може да има проблем с някой честоти/ниски- високи/.Прави се аудио грама и проблем със слуха се изключва.Това, че не реагира на повикване може да си е до характер на детето..Елия не винаги се обръща и идва ...детето може и да не си знае името, по простата причина, че много от родителите не използват имената на децата си а разни прозиводни....бонбонче, шуши, мушиии и т.е т.е използвайте имената им....Кирил, Борис....Иван, Драган и т.е нека си знаят имената.

Реденето по цветове  няма проблем, докато не започне да прави кризи ..ако се пробваш да го изместиш от това му занимание или да смениш реда....но може и това да си е характер....за въртене на гуми си е хем притеснително, хем не....детето може просто да изучава предмета как е направен , какъв цвят и т.н аутизъм и норма границата е много тънка на малка възраст. С порастването, нещата придобиват по-ясен контур. Например на 2 г е нормално да не говори, но на 3-4г. не.
Някой деца се развиват по-бързо , други по-бавно.

Ако нещо те притеснява просто след празниците си запиши час в клубчета Пумпелина, слънчогледи и производните , които под формата на игра ще ти дадат насоки какво да изчистиш от поведението на детето ако те притеснява..хванат рано аутизма може да се размие ..но ако има проблем детето  ще се затваря все повече в себе си ..Аутизма има няколко под-категории ..много рядко се среща само като  аутизъм...Може да е атипичен...има очен контакт, има имитация, обича да се гушка....но няма реч, има стериотипни движения....ако имаш въпроси на среща съм.

# 236
  • Мнения: 40
Започвам да оставам с впечатлението, че в Пловдив има много хубави интерактивни играчки, преведени на български, които в магазините в София не съм ги виждала - това дали е така ?  newsm78
Не мисля, просто не си попадала на тях. А интересен ли му е на Марио? Аз мислех да й вземем сега за Коледа, но реших че е много малка за това...тъкмо ще споделиш сега и имам време за реакция Simple Smile

А за бременеенето - минаха ли 11 седмици, вече съм топ. Сега и както не го усещам още да мърда хич не се чувствам бременна Grinning Задължително ще се обадя като идвам за повечко в София, че обикновено е я за някоя лекция само, я за изпит и не ми остава време.

Анастасия се разболя Sad аз май бях ви казвала, че тя от 2-3 месеца е с някаква задна упорита хрема, от която кашля и нищо не я излекува - нито хомеопатия, нито АБ. Е от вчера е с сополи като развита чешма, текат й очите, вдига, но не сваля по-малко от 37.3-4 температура и кашля ужасно. Снощи е заспала чак в 2 от тази кашлица  Sad И като за капак лекарката, на която имам най-голямо доверие не е в града и няма да се върне скоро,идваше ми да се гръмна снощи. Днес я заведох при друг, който каза че нищо не чува в гърдите, чисти са, гърлото било червено и толкова....

За аутизма и т.н. - смятам, че всяка майка най-добре познава и усеща собственото си дете и ако нещо я тревожи, то по-добре да е изчистено на време. Но приятелите/колегите и т.н. не са в "нашите обувки" и предположенията им могат само да ни насочат вниманието, но не и да са миродавни.

# 237
  • Мнения: 44
Маринелка, жалко, че сте болни - ние същ - ангина, и то на АБ. Sad
Всички болнички да се оправят бързо!
Прегръдки за Бобо на Мигео  Hug Hug Hug
Маринелка, вярно са малки за такива играчки, но виждам, че му харесва и постепенно започва да удължава времето , прекарано с лаптопчето. Аз обичам изпреварващи развитието играчки - дори и да не се използват от детето по предназначение, определено равиват въображението Wink Марио сега най-харесва две клипчета от интернет - едното е Alphabet train, a другото - Alphabet Rhyme - все са английските букви на вагончета на влакчета - обича да ги повтаря. И най-любима му е  W!!! Wink
За пловдивските играчки - може наистина да не съм попадала на тях - аз ходя главно в Джъмбо, Хиполенд и Марсел, а там може да ги няма. Но благодарение на пловдивчанките ни тук  вече имам цели три интерактивни пловдивски играчки, които никъде тук не видях.
Лъки, Бета - браво на вашите момиченца за приказките им  Hug
Ж

# 238
  • Мнения: 40
Маринелка, жалко, че сте болни - ние същ - ангина, и то на АБ. Sad
Всички болнички да се оправят бързо!
Прегръдки за Бобо на Мигео  Hug Hug Hug
Ох милите  Sad Бързо да се оправяте и вие...да пишеш как сте.

# 239
  • Мнения: 359
sirence, бързо оздравяване на Марио и да са весели празниците ви!

Общи условия

Активация на акаунт