Ей го лятото дойде, МАРТЕНЧЕ се готви за море - тема 18

  • 68 128
  • 639
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 44
Новина за голямо намаление: от 5 до 10 януари в Комсед 40 %!!! на всичко! Струва си да се направят покупки сега, имайки предвид че нашите бръмбарчета ще пораснат скоро Wink


Маринелка, браво на Анастасийка!   Hug
Скреч, много благодаря за инфото, което ми прати - много ще ми е полезно  Hug Дали осъзнато Никола пита "Защо?"(а не например просто да подражава на баткото) Какви реплики на Никола следват след като му отговориш на някое "Защо?"?  Макар че е бърборанчо голям, малко ми се струва раничко. Но то с тази акселерация, от бъдещото сестриче/братче кой знае какви сложни изрази на същата възраст можеш да очакваш Wink

"Дим да ме няма" явно всички малчовци я харесват Wink

Мур  Hug Благодаря, че ще пуснеш анкетата - ще помисля за една подобна на тази горе, но по-конкретна, и другата седмица ще я пуснем - който има желание, да отговори.

Последна редакция: сб, 05 яну 2013, 18:37 от sirence

# 271
  • София
  • Мнения: 2 348
sirence, забравих да ти пиша, че няма реплики след отговора на "Защо?". Или спира да иска/да прави нещото или опитва още един път да го получи и пак отказ и пак "защо" и пак отговор(т.е. същото се повтаря още един път) и това е. Брат му научи думата тогава, когато можеше да продължи с "ама искам" или "виж дали има още" или с продължаващи въпроси "а защо свършиха бананите?"

# 272
  • София
  • Мнения: 2 060
За статистиката на Sirence, любимият израз на Тео е: "А това е.....?" и очаква отговор от нас - да назовем какво е това. По цял ден това правим. Иначе казва отделни думи, не са много - около 10-12 може би, по случайност е правил словосъчетания, но с "Това е...." за момента компенсира всичко, което му липсва в речника. Обикновено пита по два пъти за едно и също нещо и после се прехвърля на друго.

# 273
  • Мнения: 26
sirence,за компютрите на Ани и е любимо сега Улица Сезам.Иска да го гледа навсякъде-лаптопи,рийдъри.Научила се е да си го пуска сама при заредени филмчета преди това.Гледа с голямо внимание и интерес около 10 минути и после и писва и пак започва да ни влачи насам натам  Simple Smile  На ден може би гледа около 2-3 пъти по 10тина минутки.
Ние пък сме сега на вълна НЕ.Казва не на почти всичко.Аз я питам "Искаш ли да излезем на двора?",тя "Не!","Добре тогава искаш ли да си седим вкъщи?",тя пак "Не!"  Simple Smile "Тогава няма да правим нищо",тя "Не" и като види,че няма накъде и ме хваща за панталона и почва да вика "ънка,ънка" (вънка).Но това го казва съвсем съзнателно,нарочно за да ми се противопостави  Grinning
Сега се сещам,че първата думичка я каза на годинка някъде-мам (мама)

# 274
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Да ни е честита новата 2013 г., скъпи мартенки! Нека тя бъде изпълнена много любов и семейно щастие, успехи в начинанията, здраве и късмет!

Много отдавна не съм писала, а и преди не бях редовна и сигурно не ме помните, но от време на време влизам да чета какви ги вършат вашите сладурковци и много им се радвам. Hug

Моята дъщеря се очертава голяма бърборана, точно като баща си и съвсем не като майка си. Crazy Постоянно нещо си дърдори с интонация с физиономии на нейния си език все още, но знае и доста "истински" думи. Изречения - тридумни "Ето я мама/баба/леля, ето го тати/мечо/Ойда(Йода) Grinning/дядо Коид (Коледа) и пр... животни и предмети, иначе и няколко двудумни ползва. Обича да повтаря след нас, тогава вече и четиридумни ги нацелва. Grinning Много е музикална. Още преди година го разбрахме, когато тананикаше 3-4 песнички, а сега има богат репертоар, всичките парчета от уинампа ги знае като мелодия, пее ги свободно с нейни думи, които понякога са съвсем близки по звучене до оригиналните. А баща ѝ и направи караоке, купи истински микрофон и миксерче. Заиграва се сама с почти всички играчки, само да и покажа как и се заинтригува. От малка обича книжки, сяда, разгледжа ги и ги разказва. Най-голямото ѝ постежение е че брои до 10. Показвам и пръстчета (или други предмети изброявам) и почва: "ено, де, ти, тетии, пееть, сьеес, шебе, оше, деве, десеее...". Ако съм и ги припомнила ги изброява без грешка, иначе понякога  пропуска 3, а след 6 казва пак 5.

# 275
  • Мнения: 44
Noelle, това с на Тео "това"-то го има във вариации при вече три дечица - както и ти казваш за компенсирането, и аз мисля, че показва находчивост на детето с малкото думички, които може да употребява, да се разбира с околните.
WithinT, вие сте на двата езика, нали така? Много добре си бърборка, имайки предвид това. Ще пусна и на Марио "Улица Сезам", да видя дали ще му хареса. Сега, като няколко мами написахте, че след десетина минути губят интерес по компютрите децата, засекох, че всъщност на петнадесетата минута и нашият го напуска, така че ви благодаря.
Акаша, вярно те нямаше твърде дълго, но не сме те забравили. Браво на момиченцето ви  Hug

 

# 276
  • Мнения: 26
sirence,да на два езика сме-английски и български.Говори предимно български,но много думички казва и на английски та става една каша  Grinning А Улица Сезам е голям фаворит,много я впечатлява явно Simple Smile

# 277
  • София
  • Мнения: 688
Привет,

тъкмо се зарадвах, че темата се раздвижи и пак нещо се успахте Wink.

Ние сме добре, аз най-накрая мога да кажа, че почти съм спряла да кашлям, повече от месец се мъча Sad.
Бобо утре става на година и 10 месеца и днес ми показа някои нови постижения Simple Smile.
Първо, след една седмица проби успях да го накарам да нареди един дървен пъзел от 6 животни. Амбицирана от Ади на Лъки, която вярно е много добра на пъзелите, му купих и аз един миналата седмица, но той не желаеше да го реди, само ги вадеше частите, ако го види нареден. Днес обаче го нареди и както винаги, пак си установи някаква негова си последователност - кучето, овцата, кравата и т.н. и ако сложа някое, което не е на ред, го оставя настрани и си търси това, дето си му е ред според него Simple Smile.

Друго интересно, че докато го гушках за следобеден сън, ме притисна и каза "ма-ма"  Heart Eyes. Общо взето, надявам се да е казал мама, де, засега не е повторил.

И едно постижение: по едно време дойде с гърнето, беше минал около час от последното пишкане и се канех да го слагам пак, беше сух и се изпишка. Надявам се, че и това е признак, че ще започне да си казва за тоалетна.
Иначе пък за акането ми прави бойкот, ака веднъж на няколко дни, но няма запек. Въпреки това обаче не желае да седне на гърнето и се налага да бърша мръсни дупета, нещо, което не се случвало от повече от година  Rolling Eyes. Чудя се вече дали е проблем с коремчето или някакъв период изживява  newsm78. За всеки случай взех да му давам БиоГайа, надявам се да му урегулира стомахчето и го наблюдавам с надежда да не се налага да ходим по доктори.

Сиренце, у нас лаптопът се пуска, когато Бобо спи. И Яна трудно я отлепях, а и се пускаше само за нейно удоволствие - ако исках да си свърша работа, пак докато спи. Аз и затова все по такива времена пиша (а и по принцип съм си нощна птица).
За Бобо нямам какво да ти пиша, но ако искаш, мога да ти извадя от отчетната на Яна какви ги е говорила и на каква възраст.

WithinTemptation
, наскоро си припомних една история на Яна, на 2 и нещо: аз й казвам, че роклята й е на точки, а тя "не, не е на точки, на други точки е". Така де, да не е на мойто, на нейното да е, ама тя е раче все пак Wink.

Лъки, голяма съм тиква, чак сега се наканих да си проверя пощата, страхотна е картичката, която сте сътворили   bouquet. Аз тази година не съм пращала на никой, нещо не ми беше коледно много, но ще се реванширам.

г-жа Стихийно бедствие
, благодаря за желанието за съдействие, ще се радвам да се обадиш и да успеем да си наместим среща помежду задачите.

# 278
  • Мнения: 26
Betta,ти беше казала,че няма да пишеш,защото след теб следва голямо затишие  Simple Smile Ето,че след мен следва по-голямо  Grinning
Да кажа голямо БРАВО на Бобо за думичката мама!Ще повтори сигурна съм.Ето,че и пъзел реди,всичко е наред  Wink Обаче това за Яна и другите точки ме накара много да се смея  Joy Страшна е.Аз четох,че при децата настъпва такъв период на отричане и себедоказване един вид около 2-3 годинки.Може пък това да е.

# 279
  • Мнения: 3 622
Честита Нова Година
Желая най - вече здраве на нас и семействата ви

Алекс не говори освен мама, баба, тата
Бърбори и някакви други неща, но неразбираеми за мен
Всяко нещо, което иска го сочи или ме води за ръка

Любима игра за сега ни е кухнята, която му купихме за Коледа
Оказа се голяма атракция
Рови в шкафчетата, реди си чинии и тенджери
Носи си там и филийката да я хапва 
Сипва си вода вчашките от шешето и пие
Доста време се задържа при нея

А да каже че сме болни в момента и от варицела
На Коледа бяхме контактни и от три дни и ние сме болни
Леко я кара, две вечери вдигна по малко Т и няма много пъпки

# 280
  • Мнения: 44
Ехооо, привет!
Нямам време да пиша от много задачи - в работата; вкъщи имам за писане, а от 1 февруари оставам без гледачка, че леля ми започва работа от борсата в родния й град - това за нея си е голям шанс, та се радвам, обаче съм много притеснена кой ще гледа Марио...
Таша, с тези двуполови имена за миг се замислих дали Алекс не беше момиче Wink Но ние сме точно по същия начин - на кухнята се заиграва сам най-дълго - колкото и на влакчето. Гледa по десетина пъти tu ti tu kitchen. Сега му взехме още една преносима кухня за момчета - нали най-великите готвачи са мъже!
Направо си е добре, че сте с варицела сега, и я карате леко.
Бета, браво на Бобо за мама-та! Много ще ми е полезно за Яна инфо-то, като знам каква е бъбривка и с какво въображение е. При първа възможност ще се видим  Hug

Марио се научи да прескача дървеното креватче сам, и трябваше да извадим от едната страна и да отрежем от другата две пръчки (втората и третата откъм крачетата), за да ограничим опасността да прескача сам - сега с такъв интерес и удоволствие си влиза многократно в "хралупката". И като сложа отгоре като покривче едно юрганче - голяма игра пада.
Within, все си мислех, че вторият език ви е френски.

Последна редакция: пт, 11 яну 2013, 10:15 от sirence

# 281
  • Мнения: 40
обаче съм много притеснена кой ще гледа Марио...
Сиренце, а нали живеехте с някой от родителите ти, той/тя не е ли вариант? Държавата предлага опция да 3 години мисля да ти осигури детегледачка от бюрото по труда, като тя плаща или половин или цяла минимална заплата, а ти додаваш остатъка до колкото се разберете. Проучи въпроса, може и това да ти е вариант...

Таша- лека да мине баба Шарка  Hug

# 282
  • Мнения: 44
Marinelka, с майка ми живеем, но тя работи и засега не може да си позволим да спре. Знам за програмата "Отново на работа" и ми беше вариант, но жената, с която бяхме говорили да го гледа  отказа, защото ще си има внуче. Не мога да взема непознат човек - държа да е някой, който познавам от години, и одобрявам педагогически. Имам още един шанс, ще видим - дано. Ако не се бях вече заявила да раста в работата в близките няколко месеца, щях да си изляза отново в майчинство, дори и неплатено. То и сега фактически не за парите работя. Наесен вече се надявам да сме на градина - дотогава ми е проблемът.

Я малко да разредя напрежението си, като ви попитам следното:
Вече е време за плануване на лятната почивка, и понеже моят мъж не е бил на нашето море, тази година съм решила - освен в Гърция при техните,  да прекараме една седмица и по българските плажове. Мисля си за Албена (до 31 януари имат -10%), ама нещо съм на път да се откажа - дали не е твърде соц? Иска ми се да му хареса. Та моля да ми предложите конкретен хотел - където и да е по нашето море ( и все пак желателно е да бъде сравнително близо до Варна или Бургас), като отговаря на следните условия:
-хубав широк и чист плаж и хотел на първа линия (на не повече от 20м от брега);
-да има удобен градски транспорт, защото сме без кола;
-на база всичко включено предпочитам, но може и да не е , ако има не скъп ресторант на самия плаж или в хотела;
- интересна детска площадка;
- хотелът да е добър - не държа на лукс, но да е нов или реновиран, с нови мебели, да е чисто, да няма мухъл, да не са захабени баните и т.н.
За Албена моля да кажете от къде сте доволни, и от къде - не.

Последна редакция: пт, 11 яну 2013, 11:25 от sirence

# 283
  • София
  • Мнения: 2 060
Сиренце, хотел "Калиакра" на Албена отговаря на изискванията ти -  на плажа е. Аз лично съм била в "Гергана", не е лошо, но не ми хареса особено. Всеки има различни критерии, разбира се. Там почти всички хотели са реновирани и в комплекса има много място за разходки и забавления с децата.
Аз от доста години /от 2008 г./ не ходя по такива курорти, но си имат и своето обаяние, разбира се.

# 284
  • Мнения: 26
sirence,по принцип в Канада се говорят английски и френски да,но в провинция Онтарио (където е и Торонто) говорят само английски.И понеже ние вкъщи говорим бг,затова казах,че дефакто за Ани се получава да говори на английски и бг.Не мога да помогна с хотела обаче  Rolling Eyes
Tasha,бързо оздравяване  Hug Ани така си играе по цял ден с куклената къща.Къпе куклите,храни ги-дава им кекс и бананче  Laughing Решила е,че това ще им е менюто.

Общи условия

Активация на акаунт