Ей го лятото дойде, МАРТЕНЧЕ се готви за море - тема 18

  • 68 160
  • 639
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 30
Здравейте и Честита Нова Година, да е здрава и успешна! Hug

sirence, както ти казах в Албена съм била само във Вита парк и не мога да ти препоръчам някой хотел на първа линия от личен опит, отвън ми харесва около Лагуна гардън, виж Лъки и Betta, май бяха в Албена, те са твоите хора  Wink

Аз вече намерих нашето местенце за майските празници пак в Гърция и след това се връщам на работа.

sirence, стискам палци да се наредят нещата така както ще е най-добре за теб и Марио и да продължиш спокойно на работа, без да ти се налага да излизаш в отпуск  Peace

# 286
  • Мнения: 44
Савана Hug Много добре си се подреждат нещата за вас   bouquet Ще се видиииим Simple Smile
10x идеите за Албена, и на Noelle също   bouquet

Нахвърлях една по-подробна анкета за говора, но явно няма да може горе да я сложим, има някакви ограничения. Сега я пускам тук анкетата - както всички други анкети, които сме правили в доброто старо време на нашия форум Wink (Мур  Hug) Който иска, може да отговори тук, който не - може на лични. Накрая ще обработя цифровите резултати от двете места и ще ги пусна тук, за да бъдат полезни на всички. Само един отговор на всеки въпрос може да се отбелязва, тъй като я мислех да влезе във възможния формат за анкета в шапката на темата, а и да се смята лесно.
Само да ви кажа, че това е просто проучвателна анкета. Някои по-високи степени в отговорите могат да ви се сторят доста сложни за умения в нашата възраст, но те са провокирани от наличието им при единици деца, за които пряко имам информация, т.е. имайте предвид, че изобщо не са масови, и това, че някои деца не са стигнали още дотам, не означава нищо друго, освен, че това им предстои поетапно  - на някои по-скоро, на други -  по-късно.
Само е дълга на вид анкетата, иначе е просто избиране на шест отговора (можете просто да напишете 1.Д; 2. Г; 3.В и т.н., т.е. най-много шест минутки ще ви отнеме.

Анкета за говорното развитие на деца на годинка и девет – годинка и десет месеца  (автор:   sirence)
Макар че при отделните деца може да бъде и различно, приемаме, че предложените отговори са йерархично подредени в посока към по-високите нива на говорно развитие, и в тази връзка на всеки от шестте въпроса може да изберете само един отговор  - този, който в най-голяма степен съответства на етапа на детето ви в момента.
1)   Във връзка с лексикалното богатство (количеството думи, които детето употребява). Освен ясните и точно изречени думи, тук броим и неясно артикулираните или половинчати думи, които обаче детето употребява осъзнато в комуникацията си; включително и звукоподражанията, имитиращи животни):
А) Не говори.
Б) Употребява осъзнато от 1 до 10 думи.
В) Употребява осъзнато от 20 до 50 думи.
Г) Употребява осъзнато от 50 до 100 думи.
Д) Употребява осъзнато от 100 до 150 думи.
Е) Употребява осъзнато над 150 думи.

2)   По посока на артикулацията на думите:
А) Не употребява думи.
Б) Повечето думи, които детето употребява осъзнато, ги произнася частично, неточно или сбито (например: „мат“ за домат; „канкан“ за луканка, и т.н.)
В) Половината думи ги произнася ясно и правилно, а другата половина – неточно или частично.
Г) Произнася правилно и ясно повечето думи, които употребява осъзнато.

3)   Във връзка със синтактичните  конструкции, които употребява:
А) Не прави изречения.
Б) Прави изречения от типа „Дай топка“, „Няма мама“, „Няма бау-бау“.
В) Прави изречения от типа „Мама папа“, „Бати бута“.
Г) Прави изречения с допълнение от типа „Мечо няма бате(р)ии“; „Мама чисти бок(л)ука“.
Д) Използва няколко свързани изречения едно след друго, за да поиска нещо; за да се опита да обясни нещо и др.
      4) Във връзка със задаването на въпроси:
А) Все още не задава въпроси.
Б) Не употребява въпросителни думи, но използва различна интонация,  за да пита - дори и казвайки само отделни думи, а не цели изречения.
В) Не употребява въпросителни думи, но използва различна интонация на изреченията, които прави, за да пита.
Г) Задава въпроси от типа  „(Къ)де (е) мама?“; „Къде (е) Дядо Коледа?“ (независимо как произнася „къде“-то, и дали казва „е“-то, или не).
Д) Задава осъзнато въпроси с „Кой?“ – от рода на „Кой чука?“, Кой слуша музика?“, „Кой рисува?“

5) Във връзка с отрицанията и отрицателните конструкции:
0) Не употребява отрицания и отрицателни конструкции. (добавих го по-късно, а и е нулева степен -затова е нула, а не буква).
А) Употребява осъзнато "Не" като отговор на въпрос.
Б) Прави изречения с "Няма ..." от рода на "Няма ту-ту"; "Няма па(и)" и др.
В) Използва отрицателна форма на глаголите - "Не (р)аботи"; "Не пее" и др.
Г) Употребява осъзнато отрицателни изречения ("Това не Дядо Коледа")

6) Във връзка с възпроизвеждането на познати стихчета, песнички и други текстчета:
А) Не се опитва да повтаря или да казва никакви части от познати песнички,  стихчета и др.
Б) Опитва се да казва някои римувани думички от познати песнички, стихчета и др.
В) Довършва римуваните думички на познати стихчета и песнички.
Г) Опитва се да казва цяло двустишие с помощ.
Д) Казва цяло двустишие самостоятелно, без помощ.
Е) Опитва се да казва четиристишие с помощ.
Ж) Казва четиристишие самостоятелно, без помощ.


Моля преди да отговорите, да пишете, ако имате някакви забележки към анкетата.

Последна редакция: нд, 13 яну 2013, 00:00 от sirence

# 287
  • Sofia
  • Мнения: 233
1. г
2. в
3. б
4. г
5. б
6. а

# 288
  • Мнения: 856
sirence  Hug

1. Д
2. В
3. Д
4. Г
5. Г
6. Ж

Благодарение на теб много задобряхме по точка 6  Wink Доставя му удоволствие, на мен още по-голямо  Grinning

Последна редакция: сб, 12 яну 2013, 11:10 от Mur

# 289
  • Пловдив
  • Мнения: 3 223
сиренце, много добра идея да събираш инфо за говора на децата ни. Бях започнала подробно да си записвам първи думички и т.н., обаче отскоро Дари говори толкова много и повтаря всичко, което чуе, така че мие  много трудно вече. Само за протокола: първа думичка "тати" на 8 месеца, а името си знаеше и го казваше на 11 м . "Дати"  Heart Eyes. За анкетата: на въпроси 4, отговори г и д и на 5, отговори в и г са различни, т.е. няма как да дам само 1 отговор  Peace.

1.е
2.г
3.д
4.г и д , дори с характерната интонация  Flutter
5.в и г не пропуска и е
6.е

Дано да сме ти полезни  Hug.

савана, много ми харесва новия ти ник  Party.

Бета, браво на Бобо. Аз също купих на Дари много пъзели, покрай Лъки и Ади и аз се запалих, но до сега Дари не проявява никакъв интерес  Embarassed.

# 290
  • Мнения: 30


савана, много ми харесва новия ти ник  Party.
sunflower  Hug

Бета, браво на Бобо. Аз също купих на Дари много пъзели, покрай Лъки и Ади и аз се запалих, но до сега Дари не проявява никакъв интерес  Embarassed.
Давайте линкове към по-интересните  Wink

sirence, заповядай, нашите скромни отговори, както казва Йоана "На Роза момченцето пее песнички на английски, Марти повтаря, а Бобо нищо"  Laughing
1.В
2.Б
3.Б
4.А
5.Б
6.Б

Последна редакция: вт, 15 яну 2013, 11:10 от савана

# 291
  • Мнения: 1 919
1.в
2.г
3.в
4.б
5.а
6.в

# 292
  • Мнения: 44
Ей, много ви благодаря на всичко досега - пуфита, мър, томасито, сънфлауър, савана!  Hug Ще се получи много интересно!
Веднага пренасям отговорите в табличка, и като поотговорите повечето, ще ги онагледя в някакви графики, да ги видим визуално.

Сънфлауър, мерси за инфо-то!  
Въз основа на каквото съм прочела и наблюдавала, в анкетата съм заложила, че най-високите нива са най-накрая на отговорите на всеки въпрос, така че ви зачетох най-последните букви, които си посочила.
Савана, много е сладка твоята Йоанка!   bouquet И какви философски сравнения само прави! Ама Бобо си приказва съвсем достатъчно, ама той и като започне да бърбори повечко, какъвто си е красавец, надали ще го слушат много мадамите ... Joy

Ето ги нашите отговори:

1.Е
2. Г
3. Д
4. Д
5. Г
6. Г


Колко са различни децата - и това е уникалното!

# 293
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Sirence , заповядай
1-е
2-в
3-г
4-г
5-в
6-в

# 294
  • Мнения: 26
ето и от мен:

1.е
2.в
3.б
4.г
5.б
6.а

# 295
  • София
  • Мнения: 117
1) A

2) B

3) B
4) A
5) Б
6) A

# 296
  • София
  • Мнения: 117
Здравейте, мили мами Simple Smile

 Сиренце, горе са отговорчетата ми! аз да те питам за тази кухня, с която Марио си играе...Мове ли снимка? Теди играе с истински кухненски принадлевности и много му харесва а на мен остава миенето им след игра :-0
  По въпроса с лаптопа - не му давам да го пипа, ако стане нещо не мога да си взема друг, а много ми трябва за писане особено сега, когато имам курсови работи и много материали по предметите. Гледаме снимки и клипчета там, където сме снимани заедно, но само аз или баща му пипаме. Той вече си знае и само гледа. Обича техника и телевизора го отнася Simple Smile Имаме счупени мобилни телефони и тях съм пуснала за игра, нашите не ги даваме.

Маринелс, да понаближи времето... Simple Smile Надявам се да се износим поне до средата на 9-ти месец...

Много хубава вечер, а на именничките честито и със здраве да носят името на Св. великомъченица Татяна

# 297
  • Мнения: 26
Anduli,не остана!Леко раждане и здраво бебче!  Hug

# 298
  • Мнения: 3
Здравейте и за много години! Здраве и късмет през 2013!
 
Сиренце:

1) в
2) в
3) в
4) д
5) в
6) в

 Като отговорите се отнасят смесено и за български и английски. Вкъщи ние говорим само на български, английските думи ги ползва и повтаря от брат си с тяхното значение и влага правилен смисъл.  Отрицателните форми са почти винаги на английски придружено или не обикновено с българска дума, за което се отнася.
 Песничките, които запява са на български.
 Ползва предимно глаголи и прилагателни. Предметите  предпочита да ги покаже или произнася по- неясно и неправилно от другите. Ползва добре всички гласни звуци, не произнася добре съгласни в зависимост от положението в думата.
 Не може да си каже името, въпреки че се обръщаме изключително по име към нея.

# 299
  • Мнения: 57
сиренце,   bouquet

1. е
2. г
3. д
4. в
5. а, в, г
6. ж

Като имаш обобщени резултати, моля те пусни да видим. Интресно ми стана

Общи условия

Активация на акаунт