Дете на предната седалка на колата?

  • 22 162
  • 100
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 650
Мога ли да возя малката до мен, на предната седалка? В стола естествено..
Как е по закон? Някой знае ли?
Причината е, че не искам да заспива докато е в колата....

# 1
  • Мнения: 3 241
На колко е?

Разрешено е само за бебета в кошници, с гръб към движението и изключена въздушна възглавница.

# 2
  • София
  • Мнения: 650
На 2 и половина
Баща и твърди че е разрешено, но аз не съм сигурна  Thinking

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 831
Предполагам,че вече е в столче а не в кошче.Ако е така не може.

# 4
  • Мнения: 2 231
На колко е?

Разрешено е само за бебета в кошници, с гръб към движението и изключена въздушна възглавница.
Ето за това и аз знам, че могат да се возят само бебета, назад в кошница и при изключена въздушна възглавница. Така возя и малката. Но скоро ще заминава при кака си отзад в столче  Peace

# 5
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 814
Мой колега вози голямото си дете (на 5 години) в обезопасителна седалка отпред, тъй като майката се вози до бебето отзад. Консултирал се с негов познат полицай и му цитирали този член (същата извадка от закона е разпечатана и стои в колата, за всеки случай  Mr. Green):
Чл. 133.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

# 6
  • Мнения: 2 231
Мой колега вози голямото си дете (на 5 години) в обезопасителна седалка отпред, тъй като майката се вози до бебето отзад. Консултирал се с негов познат полицай и му цитирали този член (същата извадка от закона е разпечатана и стои в колата, за всеки случай  Mr. Green):
Чл. 133.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

Tова звучи много добре за пред полицаите  Mr. Green
Аз може би ще се възползвам, поне докато ги водя на градина в квартала.
Иначе за извънградско или по-дълъг път, независимо какво казва закона, за моя сигурност си ги връзваме и двете отзад  Peace

# 7
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 814
Така си е, ronisum. И аз съм категорична децата ми да са отзад независимо какво казва закона и на какво разстояние се возят.

# 8
  • Мнения: 21 293
"Самостоятелно обезопасителните колани не се препоръчват за използване при превоз на деца.При тях главата е сравнително тежка,а шийните прешлени са слаби и има опастност от счупване на гръбначния стълб.Тяхното превозване трябва да става със системи за обязопасяване (специални седалки),тъй като и най-лекият инцидент застрашава живота и здравето им.
В автомобилите,които са оборудвани със системи за обезопасяване (колани и ключалки),децата с ръст под 150 см се превозват с допълнително поставена система за обезопасяване ( детски столчета).Системите за обезопасяване на деца са в зависимост от теглото на децата,за които са предназначени и се класифицират в 5 групи: от 0 до 36 кг.

Не се допуска превозването на деца в детски столчета,обърнати в посока,обратна на посоката на движение на превозното средство,когато те са закрепени на седалка с предно разположена въздушна възглавница,освен ако възглавницата не е деактивирана."

# 9
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Аз съм возила малката на предната седалка до към годинката,в кошницата отпред с обезопасителен колан,както са описали другите.След това на столчето отзад.
Дори и да има такава пролука в закона,не бих се възползвала от нея,не им е там мястото на децата  Naughty

# 10
  • София
  • Мнения: 650
Днес са спрели малката и татко и. Тя беше на предната седалка в столчето си. Не е имало проблем с полицаите...  Thinking

# 11
  • Мнения: 2 231
Днес са спрели малката и татко и. Тя беше на предната седалка в столчето си. Не е имало проблем с полицаите...  Thinking
сигурно тези са знаели за чл.133  Mr. Green

# 12
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 889
Законът не забранява да се вози дете с специална седалка на предната седалка. Това предполагам означава, че е разрешено.

# 13
  • Мнения: 3 241
Изненадана съм от този закон.
Преди не можеше да са отпред децата.

Във Франция и Германия независимо от седалки и т.н. под 12г и 150см си отзад.

# 14
  • София
  • Мнения: 650
Изненадана съм от този закон.
Преди не можеше да са отпред децата.
Преди нямаше столчета. Едно време де....

Общи условия

Активация на акаунт