Бебе на 11 месеца иска само кърма

  • 5 279
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте,
Моето кърмаче е вече почти на 11 месеца, но не иска да яде почти нищо освен кърма. Вече ходи и то доста и изразходва много енергия. Последния път на консултацията не беше качил нищо и докито ми обясняваше, че не му стигала кърмата. Аз не му се връзвам защото е спокоен - спи нормално и ака по 2-3 пъти на ден. Понякога успявам да му дам в ръката хляб, бисквитка, краставица или нещо такова. Слага май по нещо в устата, защото после намирам цели парчета краставица в памперса, но предимно ги събирам от земята. Опитах домашни, купешки пюрета, детска кухня, каши....и каквото се сетя - без успех. Опитвах се да го държа гладен, но пак не става. И кака му е злояда, ама на тази възраст вече успявах да заместя поне 2-3 кърмения с храна, а при бебчо не се получава. Не съм се притеснила, но ако някоя мама може да даде съвет как да го накарам да си отваря устата и да не избутва с език храната ще съм благодарна.

# 1
  • Мнения: 9 503
Насила няма как да стане..т.е. може да има някакъв "успех", но нито ще е постоянен, нито добър за бебето и теб самата..
Природата (в негово лице Flutter) си знае работата, а непрояли няма..така че споко-ще започне да хапва Peace

# 2
  • Мнения: 732
Записвам се да следя темата,защото и ние сме така само дето вече сме на 1 година и почти месец.Нямаме заместено хранене и май скоро няма да имаме.Засега качва по 200-300 гр. но храненето хич не ни върви.Аз не го насилвам,защото още помня мен как ме тормозеха да ям.Само дето вече се тревожа че не приема всичко необходимо за да расте здрав.

# 3
  • Мнения: 11 304
Можете да прочетете и за бейби-лед (водено от бебето) захранване Simple Smile има доста подробна тема тук някъде из подфорума със споделен опит от други майки.
Ситуацията, която описвате не е чак толкова необичайна - всъщност бебета на 11-12 месеца съвсем добре си наддават само на кърма (моята дъщеря без съществени количества твърда храна качваше по половин кило и повече на месец на тази възраст, но сучеше като змей по 10-12 пъти в денонощие).
Би трябвало някъде към 13-14-месечна възраст да се "открехнат" за другите възможности, засега млякото задоволява основните им хранителни нужди. Е има и по-упорити, чиито майки се суетят докъм 18-24 месеца, че не ядат, но са рядкост.
Вашата роля в случая, особено ако не бързате да се връщате на работа или да отбивате, не е да ги наяждате с храна, различна от кърмата Simple Smile, а да не занемарявате предлагането - 3-4 пъти дневно, храни с различно съдържание, вкусове, текстури и начини на употреба (лъжичка, пръстите на майката, бебето само с ръка, бебето само с прибор и т.н. - моята на 12 месеца вече доста добре се справяше с вилица, въпреки че още не ходеше...) Ако детето няма някакви доказани дефицити, напр. нисък хемоглобин, нутритивният фактор не е драма - но ролята на захранването е важна чисто психологически, за говорния апарат, за челюстно-дъвкателния, за моторните умения и т.н.
Ето и още една статия, която може да бъде от полза при спънки в захранването. По-често истински проблеми няма - много пъти се оказва, че главният проблем са очакванията на майката и сравняването с други деца наоколо Grinning


# 4
  • Мнения: 23
Благодаря ви момичета.
Параход , статията наистина е интересна и полезна.
Аз предлагам често храна на моя бебчо, но след малко е изтървана или изплюта на земята Simple Smile Вчера хапна няколко парченца домат на малки кубчета, но след 3-4 хапки вече губи интерес. След малко видя кака си да яде Зайо Байо и тръгна да си иска. Тя му даде и той буквално го всмука. Много му хареса. Знам, че не трябва да яде такова, но поне си опита. Може и проблема при него да е, че още няма зъби. Не бързам да го отбивам и единствено се притеснявам, че може да не получава всичко от което се нуждае.

# 5
  • Мнения: 732
Не мисля че проблема е липсата на зъби,въпреки че и моето бебе още няма.Като му дам домат,хляб или бисквита си ги дъвче с венците,само дето хапва по две три хапчици.От нашата храна иска и опитва с удоволствие,но хапва твърде малко за да се брои че е ял.

# 6
  • Мнения: 11 304
Със зъбите няма проблем, спокойно могат да ядат коричка хляб или бисквита без нито един зъб Simple Smile
Примерът със зрънчото дава още един ориентир - децата да са с вас на масата, и да им се предлагат неща от общото меню (подходящи за възрастта им) - това често дава по-добри резултати от специално да се седне в бебешкото столче и да се храни само бебето.

П.П. Иначе, честно казано, и аз не бих дала зрънчо на 11-месечно за нищо на света:) Всъщност и на по-големи трудно ми се откъсва "от сърцето"  Mr. Green

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
моето бебе също не е от ящните, но от 2 седмици започнах следната тактика: 3 пъти на ден, горе-долу по едно и също време го слагам в столчето, сядам с него на масата и му давам да яде, като и аз ям.

моят яде хляб и оризовки.
предлагам настъргани плодове или на парче, каши, от моята храна (варени зеленчуци).
чат-пат като си отвори устата да хапне хляб и пъхам лъжицата.
първо започна да яде ту хляб, ту да чака лъжицата, сега си яде от лъжицата без да има хляб в ръката. не винаги и не всичко, но има напредък   Party
понякога не яде нищо, само хвърля.

също когато мога го храня навън - зяпа другите деца или дърветата и се залисва и отваря уста.
понякога, не винаги  Sunglasses

скоро му дадах банан - обелих банана на върха само и му го поднесах, като аз го държах. беше като цвете пред него. той започна да опипва първо кората, после да маже меката част на кората. после взе да бърника из банана и след около 10 мин. изследване, реши да го опита. започна да го смуче. не му хареса. пак опита, пак се мръщи. взе да отхапва, да плюе... ама поне имаше интерес. като му дам парче и не го иска.

# 8
  • Мнения: 34
Марина, като прочетох заглавието на темата, първата ми мисъл беше: страхотно Simple Smile
Наистина Simple Smile
Моето дете също беше така…до почти две години. И аз доста се терзаех по въпроса, а сега…като се сетя за онзи период само си мисля как сама съм се вкарвала в някакви филми. Имай доверие на детето си, то само ще покаже кога и какво иска. Самичко няма да направи нищо в своя вреда Simple Smile
Няма да коментирам колко по-лесно беше всичко, когато беше само на кърма… Crazy

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 174
Спокойно, и моя малкият до 1, 5 г. не ядеше почти нищо. Към 8 месец прояви някакъв интерес към храна, но после се върна изцяло на кърма. Важното е да е здрав и спокоен  и няма за какво да се притесняваш. Сега ако го видиш с отварянето на очите вика АМ АМ и въобще  и не се сеща за сучене.

# 10
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 930
Дъщеря ми изкара година и половина 90% само на кърма. Че и след това количествата храна й бяха минимални за възрастта й. Изобщо не бих се притеснявала, дай на детето време, не бързай. Предлагай твърда храна, пък колкото изяде - толкова. Grinning

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 21 751
И моето до към 2г. беше предимно на кърма. На около 1г и 10 месеца стана видимо похапването на твърдата храна, до тогава  след 7ми навършен месец само чоплеше от моята чиния. Предлагах друга храна, но изобщо не съм се косила, че е 90% на кърма - напротив. Водех се изключително само по детето. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 722
Имам подобен проблем, макар и да сме по-малки като месеци ... опитвам да захранвам от повече от месец ... резултатът е сума ти изхвърлена на боклука храна ... опитах да готвя домашни пюрета, да давам готови пюрета ... не иска, опитах каши - също не ги яде ... единствено хапва по малко от готовите плодови пюрета (домашните не ги яде) - круша и ябълка (въвела съм тях и тиквата). Но нали плодовите пюрета не се считат за хранене, а са между храненията или като десерт ... Страх ме е да му давам парчета зеленчуци, защото има 5 зъба (в момента вади 6-я) и като нищо ще откъсне по-голямо парче и ще се задави ... а и също мисля, че няма да яде ... явно не му харесва вкусът на зеленчуците ... месо още не съм пробвала, но подозирам, че и там ще е същото ...

# 13
  • Мнения: 732
Anita_79,ако са сварени зеленчуците можеш спокойно да му дадеш голямо парче,което да може да държи сам и да си хапва.Няма да се задави ако сам слага храната в устата си.А още повече като има зъбки.Моето бебе няма зъби,но и с венците си отхапва парчета от плод(давам му банан,круша,праскова) и от зеленчук(варен морков, брокули ,гулия,пащърнак) или бебешка бисквитка,които си яде сам и никога не се е задавял.За разлика от моментите когато аз му дам нещо в устата,задължително се задавя или повръща.В интерес на истината хапва много малко от зеленчуците,но като пюре не ги хапва никак.Така че опитай с парчета,които да яде сам.

# 14
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 930
Какво е гулия? Rolling Eyes

Anita_79, детенцето е малко, тепърва открива твърдата храна. Не бързай, има време да започне да се хране. И без това не е препоръчително да се замества хранен преди да стане на годинка. Предлагай му, пък колкото хапне - толкова.

Общи условия

Активация на акаунт