Текст на диктовка за втори клас

  • 36 572
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 18 039
Спомням си в първи клас едно текстче за чичо Пейо и кобилата. Тогава ми беше много смешно, ама сега, на този ми акъл, определено не ми се струва подходящ. И кой знае колко още такива е имало...  Thinking

Може ли да ми припомниш, ако не те затруднява. Flutter  bouquet

# 16
  • София
  • Мнения: 9 517
предполагам, че е това
http://prikazkite.blogspot.com/2008/12/blog-post_09.html
Чичо Пейо
Качил се чичо Пейо на кобилата си и тръгнал за града. Пътят му минавал между
градините и над главата му се надвесвали клони, отрупани с узрели череши.

Спрял кобилката си чичо Пейо, опрял краката на стремената, поизправил се малко
и почнал да бере. Бере, яде, бере, яде и си мисли:

"Както съм сега, да има някой да каже на кобилката: "дий!" - ще падна да се
пребия."

Както си мислил чичо Пейо, тъй, без да иска, изплеснал му се езикът и казал:

- Дий!

Кобилката тръгнала и чичо Пейо се намерил на земята.

само дето нас ни чака във втори клас - синът ми обаче беше силно впечатлен от Чичо Пейо - наистина децата възприемат нещата по различен начин  Peace

# 17
  • Варна
  • Мнения: 18 039
 Laughing Забравила съм го! Благодаря!   bouquet

# 18
  • Мнения: 25 824
А, не бил толкова брутален текстът, значи. Аз имах някакви смътни спомени, че чичо Пейо се е пребил.  Laughing

# 19
  • Мнения: X
А, не бил толкова брутален текстът, значи. Аз имах някакви смътни спомени, че чичо Пейо се е пребил.  Laughing

В книжката от моето детство, в която е включена приказката за чичо Пейо има една друга приказка с по-брутален край - тази за умник Гюро. Може за нея да си спомняш.

http://prikazkite.blogspot.com/search?q=%D0%98%D0%BC%D0%B0%D1%88 … D1%8E%D1%80%D0%BE

# 20
  • Мнения: 25 824
Чичо Пейо беше в читанката за първи клас, в урока за ЙО. За Гюро нямам спомени дали е присъствал в учебниците, освен в сборника приказки на Елин Пелин. Но и него го възприемахме откъм смешната страна, както и тримата глупаци, които се бяха метнали да се търкалят в облаците и пак се бяха изпотрепали.  Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 401
Мен,честно казано, би ме притеснил текста на диктовката. Най-малкото им дават идеята за съществуване на вариант за самоубийство. Още повече без някакъв мотив...

# 22
  • Мнения: 403
нали сте наясно, че дацата си пишат диктовката механично и въобще не се замислят кой какви мотиви има, а кой какъв правопис  ще покаже;
а всичките тея вълци и ловци, порещи кореми...не ме учудват..да не говорим за хелоуин

# 23
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
Все пак не забравяйте, че децата нямат нашия опит и възприятията им са съвсем различни. Към днешна дата на мен повечето приказки ми се виждат зловещи и безчовечни, но за децата не е така. Колко канибализъм има само в приказките на Братя Грим ... Ами приказки от типа на тези, за златното момиче - тръпки ме побиват от тях (бабичката и златната река страшно много напомнят за смъртта и златното момиче с ковчежето със скъпоценности сякаш идва от царството на Плутон). Но като дете не съм възприемала така нещата. Това, което ни кара да четем различно тези приказки, е точно повечето опит, който децата нямат.

Не съм съвсем съгласна с това. Поне моят опит показва, че приказките оказват силно емоционално въздействие върху децата. Синът ми трябваше да чете точно братя Грим след втори клас. Всяка нощ се будеше от кошмари (но му бях дала пълните версии). Като погледнах за какво иде реч, директно прибрах книгата. А и въпросните приказки съвсем не са били предназначени за деца. Цитат от Уикипедия: Преводите на приказките, разпространявани сега, са силно пречистени и сладникави версии за деца, въпреки, че немските народни приказки, събрани от братя Грим, не са смятани за истории, подходящи за деца. Вещици, гоблини („таласъми“), тролове („зли великани“) и вълци дебнат в тъмните гори до гримовите едновремешни села и в дълбоките гънки на психиката на изолираните немски градове-държави от онова време. Съвременните психолози и етнолози намират в приказките доста емоционална тревога, страх от изоставяне, родителско насилие и сексуално развитие в приказките, които често се четат преди заспиване на Запад.

Що се касае до горния цитат от диктовка,  смятам, че е неуместен, още повече изваден от контекста.

# 24
  • Мнения: 8 567
За мен най-зловещата детска книжка беше тази:

http://www.prikazki.com/t.php?p=1394



# 25
  • Мнения: 3 447
Любима!!! Grinning

# 26
  • Мнения: 7 837
Моят второкласник пък, е залепнал за книги с вампири, чудовища, вещици и пр. И не само че не му се отразяват емоционално, а дори го карат да чете непрекъснато и са добра мотивация. Колкото по-страшна е една книга, толкова по-добре.
В момента чете "Книга за гробището" на Геймън и снощи ми обясни, че се разказва за момче, на което лош човек убил цялото семейство и т.н.. Първоначално и аз леко изтръпнах, дори ще я чета паралелно с него, но наистина, той не възприема случващото се, както аз го асоциирам.

Сега остава някой да ми каже, че в бъдеще ще му се отразят лошо на психиката. Не вярвам.  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 498
Напълно безсмислен текст за диктовка, глупав и несъобразен.

А що се отнася до книгите с ужасите мисля че оказват влияние на нервната система най често в бъдеще .

# 28
  • Мнения: 7 837
А що се отнася до книгите с ужасите мисля че оказват влияние на нервната система най често в бъдеще .

Подкрепи го с факти, моля.

# 29
  • София
  • Мнения: 401
Моето дете например,като гледа нещо по-страшничко/детско/,после сънува кошмари. Аз също отдавна не гледам любимите си психарии,защото после ме спохождат в сънищата Laughing

Общи условия

Активация на акаунт