БХК съди държавата, защото няма регламент за домашно раждане

  • 79 966
  • 3 420
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 8 933
Не виждам, каква е пречката, за желаещите да си раждат вкъщи? И като искат да им е най-естествено, защо им е специализирана помощ?

# 16
  • Мнения: 2 457
Аз не разбирам какъв е смисълът да раждам в къщи, като има клиники в които можеш да си родиш като принцеса. Никой от персонала няма и да му мине през ум да те обижда, напротив  Wink
 Не е толкова недостъпно, мъжете ви за телефони дават същите пари.
Какъв е тоя зор да си цапам в къщи и да се чувствам като преди 100 години Tired

# 17
  • Мнения: 984
... Има група активистки, които считат това да родят в къщи за свое право, което никой не може да им отнеме, защото в болница не е сигурно да родиш. ...
Любопитно ми е колко хора мислят по този начин, извън привържениците на раждането в къщи.

Аз.
Жената следва да има избор къде да осъществи това, което природата й е предоставила като възможно най- естествено.
Хич не е лоша идеята да има стандарт затова и жената да получи адекватна специализирана помощ, осъществявайки този свой избор.
Не виждам и защо да не е по каса, щом жената се осигурява и осъществява един естествен и законов свой избор.

... Ако все пак се гласува такъв закон, ще има ли желаещи акушерки, които да асистират в къщи. ...

Зависи как и какво се предлага.

И в тази тема се касае за възможност жената да избира. Но и за регламент, който да може директно да се приложи. За какво ви е законодателство и наличие на алтернатива, ако изборът, ако се направи, ви поставя в нераностойно положение спрямо мнозинството.

Условията на социалната политика в нашата държава са такива, защото в Парламента 80% са мъже, които въобще не ги интересува, че има някакви си там раждащи и отглеждащи деца жени...мърли някакви, които просят постоянно пари и привилегии.
Това е истината.


Аз съм "За" регламент" и "За" поемане на разходите от ЗК, ако майката се е осигурявала както трябва. "За" съм и за специално обучение за акушерки, което да е финансирано за желаещите от държавния бюджет чрез колежите и университетите.

# 18
  • Западен парк
  • Мнения: 394
Има и още неща за обсъждане.
Ако настъпи смърт, кой носи отговорността - майката или акушерката? Как се обезпечава тази отговорност т.е. какво е наказанието? Ако раждането е протекло без усложнения, но 20 мин. по-късно възникне спешност за майката или бебето, какво се прави тогава. Акушерката си е свършила работата безупречно и си е тръгнала...
И дори и в София да е - майката ражда в "Люлин", в час пик колко време ще отнеме на една линейка да тръгне от "Тина Киркова" или Втора градска, да вземе пациентите и да се върне до специализираното отделение? Отново въпроса - при фал в такъв случай, линейката ще бъде ли съдебноотговорна и какво ще е наказанието?
В страните с регламентирано домашно раждане има линейка, която чака пред дома на родилката в готовност да ги извози с бебето при нужда. Тогава времето от горния пример спада наполовина, но като знам сутрин за колко се взима разстоянието от "Люлин"4 през тунела до бул. "Опълченска", на момента би ми се изпарило желанието да рискувам. С живота на бебето си, защото може някоя санитарка да ме овика...
Та законовата регламентация при наличната специализирана автомобилна база и инфраструктурата според мен е невъзможна за прилагане.  

# 19
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
... Има група активистки, които считат това да родят в къщи за свое право, което никой не може да им отнеме, защото в болница не е сигурно да родиш. ...
Любопитно ми е колко хора мислят по този начин, извън привържениците на раждането в къщи.

Аз.
Жената следва да има избор къде да осъществи това, което природата й е предоставила като възможно най- естествено.
...

Някой може да реши, че природата му е като тази на пра-пра баба му, която е раждала на нивата. Акушерката също трябва да има избор в каква среда ще асистира.

# 20
  • София
  • Мнения: 679
Акушерката също трябва да има избор в каква среда ще асистира.

Не мисля, че ще има насилени акушерки Laughing

# 21
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Не мисля, че ще има насилени акушерки Laughing

Дано да има и такива, които ще се навият да бабуват  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 4 892
Все в някоя от чужбините туй е измислено, някой да сподели.

Мненията на белинда, Джуди и Мишон подкрепям. Макар аз лично да не съм сигурна бих ли се възползвала. Но по-скоро проблемът е в мен, аз съм закостенял традиционалист по отношение на себе си до мозъка на костите си.

# 23
  • Мнения: 6 993
Аз бих се възползвала, при нормално развита бременност, без индикации за проблем до края...

# 24
  • Мнения: X
ето това е "моралът" на хората, които стоят зад тази идея
хора, за които смъртта на едно бебе няма значение, само и само да са верни на идеята си:

http://lappland.snimka.bg/details/referendum17maj.631632.25503784.big

още пазя копие от тайния форум на Родилница, където убеждаваха една жена "да не си разваля рахата"
а после групово медитираха за умрялото и бебе

за тях бебето няма право на живот
кога ще бъдат осъдени за това, че убиха едно бебе?

# 25
  • Мнения: 1 849
Аз бих се възползвала, при нормално развита бременност, без индикации за проблем до края...

Точно след такива две ми се наложи секцио... Това са дивотии с раждането у дома. Колко линейки трябва да има София, за да може да обслужи всяка жена щукнало и да ражда в къщи. Вместо линейките да са за спешните случаи ще се угажда на капризите на наивни женици.

# 26
  • Мнения: 6 993
Именно за това е и медицинското лице, за да види дали не се налага секцио, ако нещо се обърка по време на нормалното раждане. За това и аз в сегашните условия не бих, но ако има медицинско лице - да. Мен така или иначе сигурно ще ме режат, ама по принцип си говоря.

# 27
  • Мнения: 11 103
Преди два дни почина поредното новородено в болница във Варна, което е било "родено здраво" и "наблюдавано от трима лекари през бременността".
Там кой ще носи отговорност, а?

Подкрепям всичко, което ще разчупи кошмарното статукво. Не бих родила вкъщи и не планирам повече раждания именно заради опита си от болнично раждане. Но смятам, че другите жени, на които това предстои, имат право на законни алтернативи.

Те и сега доста си раждат по къщите, макар без медицинска и законодателна подкрепа. Що се отнася до акушерките - голяма част от тези инициативи тръгват от акушерските сдружения. Явно са се пообучили, пък са решили да си сложат "главата в торбата". Що ли?

П.П. Между другото намирам темата тук за излишна, тъй като всички, които са решили да бият тъпаните "против" (пък и много от тези "за"), си изливат редовно страстите в алтернативния.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 565
Мисля, че преди всичко е необходима обективна информация, което предполага да се спре с тази мантра за чакащата линейка пред дома на раждащата вкъщи в страните, където това е регламентирано, защото това НЕ Е ВЯРНО.
Имам две приятелки, които родиха вкъщи в Холандия и никакви линейки не са чакали пред тях. Едната роди тъкмо два пъти вкъщи.
За правото на избор съм. Самата аз съм с отрицателен резус фактор и предвид възможни усложнения за бебето не бих родила вкъщи.

# 29
  • Мнения: 326
За себе си, не бих се възползвала никога.
Не ме интересува дали акушерката ще ми вика или дали детето ще види първо стените на родилната зала или тапета вкъщи.Интересува ме ако нещо стане да реагират на секундата,а не 10 минути(няй-малко), когато линейката успее да се добере до болницата.
А реално това раждане ти го правиш заради детето.Всичко е в името на неговото появяване на този свят, а не удоволствието ти по време на раждане.И не мога да разбера за какво " възползване" от тялото на друг  говори жената от линковете.  Ти си решил то да се " възползва" от тялото ти...сега земи да ревеш, че те ощетява по нвкакъв начин, с правото си на медицинска грижа още преди да е излязло на бял свят.

Общи условия

Активация на акаунт