НОРВЕГИЯ - 44 Предколедна

  • 51 432
  • 740
  •   1
Отговори
# 300
# 301
  • Мнения: 14
Много весели празници на всички и от мен!  santa2 Nature Snowman

# 302
  • Мнения: 0
Честита Коледа!
Най-искрени благопожелания за здраве и сили,
за ползотворни дела,
за топлота и доброта - дарявани и получавани,
за дни на радост с усмивки и веселие,
за мигове на сбъднати мечти. santa2

# 303
  • Мнения: 50
Честито Рождество Христово, момичета.
Бъдете здрави, усмихнати и много успешни santa2 .

# 304
  • Мнения: 1
Честита Коледа, момичета и момчета!

Да сте живи и здрави и винаги усмихнати! Светлина да огрява пътя ви!

# 305
  • Мнения: X
честито Рождество Христово!
 
С пожелания за здраве и много щастие.

# 306
  • Мнения: 289
   Честита Коледа от мен на всички!
 Ние сме семейство съвременни номади.  Laughing Три години и половина живяхме на горещия остров Кипър. След това хванахме куфарите и се пренесохме в Германия, където сме вече почти 2 години. Мъжът ми работи, има своя фирма за сухо строителство , посещаваше курс по немски и защити ниво Б1 с най-високи оценки, а на мен ми остава още малко до изпита. Справяме се и сме доволни, че избрахме Германия. Напоследък обаче си даваме сметка, че ежедневието ни се топи между хилядите задължения и натоварения градски трафик тук , липсва ни време сред природата и предпочитаме едно по-скучно и спокойно ежедневие. Поради тези и още една две малко странни причини сме се насочили към Норвегия. В момента търсим къде има курсове по норвежки тук и се надявам след немския и другите езици, които владеем да се справим по-лесно. На нас ни се живее като чели по-север в малко градче. Не знам обаче как стои въпросът с образованието, ако живееш по-откъснато от цивилизацията. Може би ще си направим първо едно пътешествие до там, за да разгледаме. Знам, че просто ей така не можем да отидем и да си намерим работа, затова не бързаме, но не се и отказваме да опитаме. Знам, че ще си заслужава!
  Поздрави на всички мами от Норвегия!  Hug

# 307
  • Мнения: 2 786
Как ме изненадаха едни дечица току-що.  Laughing Бях забравила за юлебук, дечицата, които облечени като джуджета обикалят по това време да пеят коледни песнички и да събират лакомства.  Laughing Малко хелоуинско, но добре че ни бяха останали някакви дребни бонбони, та им ги дадох.  Laughing В 9 вечерта не очаквах малки дечица да ми звънят на вратата, но тумбата от 7 малчугана в различна възраст беше прекалено сладокопойна, за да си отидат с празни ръце.  Laughing


Цветето, животът в малките населени места тук си има както предимства, така и недостатъци. Според мен недостатъците са повече, но на някои им харесва такъв начин на живот. Във всички случаи започнете с езика, после другото. Добра идея е да дойдете да разгледате, да си харесате конкретно място и тогава да се преместите. А най-добре първо единия да си намери работа, после да дойдат и останалите членове на семейството.

Вчера беше невероятен кошмар по магазините - всичко живо сменя подаръци.  Laughing Бях в "Г Спорт" да сменя една дреха с грешен размер и 20 минути чаках на опашка.  Crazy Пред мен на опашката имаше една кака, натоварена с 6-7 обемисти подаръка, които искаше да върне, но не й ги приеха, защото точно в тоя "Г Спорт" не продавали точно тия неща. http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/ostfold/1.10853045

# 308
  • Мнения: 1 265
//Вчера беше невероятен кошмар по магазините - всичко живо сменя подаръци.  Laughing Бях в "Г Спорт" да сменя една дреха с грешен размер и 20 минути чаках на опашка.  Crazy Пред мен на опашката имаше една кака, натоварена с 6-7 обемисти подаръка, които искаше да върне, но не й ги приеха, защото точно в тоя "Г Спорт" не продавали точно тия неща.//

ТОВА пък що за чудо е.... newsm78  Искаш да кажеш, че като правя подаръци ТРЯБВА да оставям и касовата бележка  #Crazy..... че да може да се смени или върне в съответния магазин.

ТЕРЕСА.... уверявам се за кой ли път че си цяло чудо. ВИНАГИ МОЖЕ ДА НАУЧИ ЧОВЕК НЕЩО ОТ ТЕБ newsm51
Ако искаш разкажи малко по въпроса на незнаещите.... за разните покупки и..... подаръци.

# 309
  • Мнения: 2 786
Сем22, не касовата бележка, а т.нар. byttelapp, бителап, или бележка за смяна (с която подаръка може да се върне в магазина и да се замени с друг). На нея няма цената на продукта, а надпис, че е бителап, баркод, името на магазина, такъв тип информация. Касовата бележка си е за теб. Но ако нямаш бителап, някои магазини искат да им се покаже касовата бележка, за да ти сменят подаръка (други магазини пък са по-ларж и ти заменят продукта и без това). Основното е този продукт да е в асортимента на магазина, ако отидеш без бителап и без касова бележка. Не можеш да идеш в "Лефдал" да ти сменят яке или в "Г Спорт да ти сменят сешоар.
Също е важно да се уточнят още някои неща.
- Пари не се връщат, прави се замяна с друг продукт, а ако има разлика в цената - си доплащаш разликата.
- Правото на замяна не е законоустановено, магазинът може да ти откаже замяната или да установи свои правила при какви случаи смяната е възможна.
- Някои магазини не връщат пари - трябва да замениш продукта за друг на същата или по-висока цена, а други магазини ти изплащат разликата, ако върнеш по-скъп продукт и го замениш с по-евтин.
- В много магазини отказват да приемат продукти, които са купени на разпродажба (ако подаръка е бил купен с намаление в момент на разпродажба).
- Бельо почти в никои случаи не се заменя, в много случаи и козметика и други продукти за лична хигиена. Ако магазинът откаже да замени, тяхно право е.
- Ако искаш да замениш продукта, не му махай етикета. Ако е дреха, не махай етикета, ако е ДВД, не разопаковай целофанената опаковка или друга опаковка, която е специфична за този продукт. Продуктът трябва да е продаваем в същия вид (да може да се сложи на щанда).


Накрая - бителап се иска изрично на касата като плащаш (досега не ми се е случвало те да ми сложат или те да ме питат дали искам - всеки път аз съм искала).


Π.Π. От сряда започва януарската следколедна разпродажба и много магазини ще имат големи намаления. Хитреци са те - когато хората отиват да си сменят подаръците, да ги прилъжат да си купят още нещо.  Laughing

Аз се оглеждам за нов лаптоп и ще видя какви оферти ще има.  Thinking

Последна редакция: нд, 30 дек 2012, 14:22 от Teresa of the Faint Smile

# 310
  • Мнения: 0
Здравейте,

За съжаление при мен нещата не вървят много добре с работата. Отказ след отказ получавам, заради езика. Вече съм и по-склонен да започна някаква неквалифицирана работа, тъй като времето си минава, а аз вече стопих около 40.000 крони.  Simple Smile

Ще се радвам да споделите ако имате някакви идеи къде мога на място да търся работа. Вече почвам да се отчайвам и ме е яд, че полагам усилия и само за 2 месеца и половина съм напреднал много с езика. Имам изпит края на януари и ще платя още един 2 месечен курс.

На всичкото отгоре и зъб ми се счупи онзи ден и ме закрепиха тук за 3000 крони, но за да си го оправя ще трябва да ходя до бг. Въобще лош късмет имам, дано да се обърнат нещата след Нова година.  Praynig

В полицията бях на дългоочакваното интервю, което отне точно 5 минути и единственото, което направиха е, че промениха статуса ми на arbeidsøker и ми позволиха да седя още 6 месеца.  Не че очаквах повече де... Laughing

Приятно посрещане на Новата година ви пожелавам и ако имате идеи ще се радвам да ми пишете! Simple Smile

# 311
  • Мнения: 2 786
промениха статуса ми на arbeidsøker и ми позволиха да седя още 6 месеца

Искаш да кажеш още 3, а не 6.  Peace

Hевладеенето на езика е голяма спънка за намиране на работа, знам от опит. Иначе на място се търси работа например в магазините, но и за там ще ти искат норвежки. Дано ти се усмихне късмета.

Последна редакция: нд, 30 дек 2012, 15:33 от Teresa of the Faint Smile

# 312
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
sbosh,  ти получаваш откази, а аз в продължение на 1год. дори и такива не получавах.  За хиляди пуснати СВ-та почти нямам обратна връзка, макар че документите ми изглеждаха много добре и мотивационните писма бяха супер (давах ги на приятели - журналисти да ги погледнат, да не би да греша някъде).  Обаче почти не ме отразяваха. И на място съм търсила, оттам ми остана само унижението (лично мое усещане, не че някой с някакви действия ме е накарал да се чувствам така).
Все пак ми се усмихна късмета и сега съм щастлива, че не се предадох някъде по пътя. Конкретен съвет не мога да ти дам, още повече, че съм в различен град. Колкото хора, толкова и варианти. При всеки нещата стоят и се приемат различно. Мога само да ти пожелая късмет и да ти стисна палци още началото на новата година да си намериш добра постоянна работа със 100% контракт  Peace

Весело посрещане на Нова година, момичета! На всеки да донесе каквото си пожелае!

# 313
  • Мнения: 0
промениха статуса ми на arbeidsøker и ми позволиха да седя още 6 месеца

Искаш да кажеш още 3, а не 6.  Peace

Hевладеенето на езика е голяма спънка за намиране на работа, знам от опит. Иначе на място се търси работа например в магазините, но и за там ще ти искат норвежки. Дано ти се усмихне късмета.
Напротив, полицайката ми обясни, че мога стоя още 6 месеца. Изрично я попитах дали не се е объркала, но отговори, че трябва да напусна след 6 месеца от датата на интервюто. Все пак не е толкова важно, тъй като аз ще си отида до България (т.е. ще напусна Шенген) в близките месеци със сигурност. Wink

@Мартини: Благодаря за пожеланията! Дано нещо се получи, гледам ги чужденците в курса ми всички не владеят езика, а всички до един работят. Значи, работа има, само да знаеш къде да търсиш. Поздрави! Simple Smile

# 314
  • Мнения: 2 786
Sbosh, много интересни нови правила, за които нито пише в сайта на УДИ, нито са обявени в сайта на правителството като промени в закона.  newsm78
За пръв път чувам да се броят 6 месеца от датата на интервюто, винаги е било 6 месеца (3+3) от датата на влизане в страната и така е по закон.  newsm78 Интересно дали има повече в темата, на които са им казали същото за 6-те месеца?  Thinking

Аз на твое място ще го приема с голяма доза съмнение (не е новост някой служител да не е наясно).

Общи условия

Активация на акаунт