Гледате ли телевизия?

  • 8 555
  • 168
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 2 511
Трябваше ми месец да свикна да заспивам без телевиозр но...свиканх..

От лаптопа се отказвам,от телевизора не! Laughing

Аз така бях свикнала от малка и все още не мога да заспя без шума от телевизора, като съм сама. Ако милото се случи да не е вкъщи или да се прибере по-късно, аз задължително се приспивам в хола... Simple Smile Голяма краста е.

# 151
  • София
  • Мнения: 1 010
Вдигам темата заради анкетата. Интересно е да видим дали 7 години по-късно тенденциите са се изменили. Simple Smile

# 152
  • Мнения: 2 485
При мен не са. В повечето случаи тя духовно ограбва хората и даже намалява тяхната образованост. Образованието остава на диплома, но знанията и мисленето пропадат......За съжаление интернет и вестниците правят същото.....Все пак има и образователни предавания и филми на високо ниво, но те са рядкост......

А ти защо се интересуваш? И за гласуването преди няколко години прояви невероятна активност......Защо???


https://www.vesti.bg/tehnologii/zdravoslovno/televiziiata-haraki … za-mozyka-3846131


Купи си фабрична душа

Имало същество по-глупаво и по-манипулируемо от избирателя. Това същество стои с дистанционно в ръка и си въобразява, че телевизиите се правят за зрителите. И през ум не му минава, че телевизиите не се правят за хората, а за рекламодателите. Телевизията е стока, която се продава на рекламодателите, за да могат те от своя страна пък да продават на зрителите своята стока.

От екрана се продават много храни – една от друга по-некачествени. След това се продават много хапчета за смилането на тези храни – със съответните рисунки на черва. После се продават други хапчета и активии за изваждането на храната от червата. И накрая ти продават нужната за случая тоалетна хартия.

Зрителят е потребен на телевизията само като бройка. Колкото по-голяма е бройката, толкова повече шанс има съответната телевизия да продаде време за реклама. Работата и на най-обществено чувствителните водещи се свежда главно до това да не наруши времето за реклама. Като кажат, че е време за реклама, дъхът трябва да спре по средата дори и на най-важното изречение. Работата на водещите също така е да осигурят края на изречението преди началото на рекламите.
Ето ти напоследък и нова трудност. Започват рекламите по една програма и зрителят съответно пришпорва дистанционното към друга. (Да биха знаели рекламодателите, че никой не им гледа рекламите, не биха си давали парите.) Освен че рекламодателите трябва да бъдат излъгани, че зрителите се заглеждат в рекламите, има и нещо още по-трудно – зрителите трябва да бъдат примамени обратно в същия канал, който са напуснали заради обявяването на рекламите.

Те вече са отишли в съседна програма и каквито са си разсеяни, може да се загледат, да забравят да се върнат. Затова водещите напоследък имат още една задача: да обявяват, че след рекламите ще се случи нещо изключително важно, нещо уникално и сензационно, нещо абсолютно непредвидимо. Зрителят обаче през това време наистина се е загледал в съседно шоу и се усеща, чак когато и там обявяват рекламите, след които и там ще се случи истинска сензация.

Пришпорва зрителят дистанционното обратно към предишния канал, тръпне дали не е изпуснал сензацията. Ядосва се на самия себе си, такива хубави неща са произвели за него телевизиите, а той от едната разсеяност не ги удостоява с вниманието си. И през ум не му минава на зрителя, че той е нужен на телевизията като статистика, за да печели тя от него индиректно.

Дотук нещата са долу-горе като в политиката, ако сменим телевизиите с партии и зрителите с избиратели. Но те отиват и по-далече. На телевизиите не им е достатъчно да печелят от зрителите индиректно. След толкова труд да си отгледат глуповат и добричък зрител, те решават, че могат да печелят от него и директно. След като са го продали като бройка на рекламодателите, защо да не му продадат и на него нещо, тъй и тъй им е застанал на прицел пред екрана.

Какво, какво да му продадат… Сълзите са много вървежни – значи благотворителност. Завистта и любопитството се търгуват добре – значи много звезди, събрани на едно място и наблюдавани с камери. Зрителят си пада по раздаване на справедливост и най-вече по елиминиране – значи хора, които зрителят да решава дали могат, или не могат да пеят, ще му продадат. Иска да се чувства значим зрителят – значи илюзия, че от него зависи избора, който ще му предложат. Всички тези неща зрителят ги купува с помощта на мобилния или стационарния си телефон.

Този зрител е същият избирател, който не отива да пусне бюлетина в деня на изборите. Той си спестява усилието да направи нещо, от което зависи неговия собствен живот, но си плаща за илюзията, че решава живота на други хора. Това е вече дън… - не, не е дъното, защото се оказа, че дъно няма, - това е върхът на българския мазохизъм. Онова веселяшко опростачване, което върви от години, вече дава печеливша реколта - „...ако музиката им е пошла, за да ти я продават, те ти фабрикуват пошла душа” (Екзюпери). А ние позволяваме да ни я фабрикуват, че им и плащаме на всичкото отгоре.

Веселина Седларска

Последна редакция: чт, 16 яну 2020, 15:20 от vl

# 153
  • София
  • Мнения: 16 217
Интернет? Както четеш в него зависи от това, какво търсиш, т.е. какви са ти интересите.

# 154
  • Мнения: X
Ей сега гледам "Новите съседи"... Simple Smile страхотна комедия. Ако нацеля и някой трилър - ужас-кървища, пак гледам чат пат.... Най - често големите годишни колоездачни обиколки по Евроспорт... май с това се изчерпва гледането ми. От реклами (ако видя такива изобщо) нищо не купувам, не гласувам, не благотворителствам телевизионно.

# 155
  • София
  • Мнения: 62 595
Гледам. А брои ли се гледането на чужди програми вече на запис в ютубето?
От нашенските излъчвания май новини, някое реалити, за да клюкарим тук. Но любимите ми са документалните тип дискавърски и исторически, абонирана съм за НВО и Синемакс. Руските канали са доста по-добри от нашенските (западняшките не ги коментирам в случая) и дори политическите им предавания са по-интересни от нашите, да не говорим за публицистика, шоута и т.н.  Много съм разочарована от постните нашенски предавания. Май само Референдум ми се струва изключение от политическите. Едно свястно ток-шоу и реалити нямаме!

# 156
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 993
Има промяна в отговора ми отпреди.  Да, гледам. Но основно защото “телевизия” е вече едно по-различно и обширно понятие. Гледам някои програми, сериали и филми по Нетфликс, Ейч би О, Епъл ТиВи+...

# 157
  • София
  • Мнения: 5 214
vl, много ми харесаха двата материала,  но моля те, посочи оригиналния източник с текста на Веселина Седларска, намирам само цитати.

Аз вече съвсем съм забравила какво е това някакви хора от телевизор да ми влизат на конвейр  в личното пространство.
Нямам телевизор. Гледам онлайн два пъти годишно новини и на запис публицистични и документални предавания.

# 158
  • София
  • Мнения: 15 509
Преди съм кликнала на сериали и новини, сега бих кликнала на научно-популярни програми.Ама и го пускам само за фон, без звук и много по-рядко.Но пък сериали и филми, а и всякакви научно-популярни неща гледам на компа, в разни онлайн сайтове и в ютуб.

# 159
  • Мнения: 760
Аз гледам предавания като "Гласът на България", "България търси талант", "X Factor". Това е в общи линии, други неща по-рядко гледам.

# 160
  • Мнения: X
Гледам толкова рядко, че отговорът може спокойно да е 'не'. Не ми харесват водещите - с кофти облекло, грим и прическа, личи им как понятие си нямат от темата, но се мъчат да звучат като специалисти; или като започнат да коментират с един скръбен вид някаква лична трагедия, все едно не я отразяват като прости мършояди. Не ми харесват и предаванията - посредствени и глуповати. И накрая зрителите - 'знаеш ли какво видях по телевизията', чули-недочули, и те вече големи спецове, коментират и съдят.
А проблемът с рекламите е съвсем отделно...
Като цяло, телевизията ме оставя с едно усещане за адска глупост и скука.

От друга страна, не ми допада позьорщината на негледащите ТВ и особено на онези с довода, че нямало нищо образователно. Големи образователни трегери, брех да му се не види. А всъщност са същия дол дренки - претенцийки без покритие.

# 161
  • Мнения: 2 485
vl, много ми харесаха двата материала,  но моля те, посочи оригиналния източник с текста на Веселина Седларска, намирам само цитати.

Аз вече съвсем съм забравила какво е това някакви хора от телевизор да ми влизат на конвейр  в личното пространство.
Нямам телевизор. Гледам онлайн два пъти годишно новини и на запис публицистични и документални предавания.

Вече не го намирам. Чудя се дали не са го изтрили. Добре, че копирах целия текст преди години, за да мога сега отново да го покажа.

Днес по  ZDF гледах ски спускания и спускания с шейни. А по TV1 Моцартов концерт.

Последна редакция: нд, 19 яну 2020, 00:08 от vl

# 162
  • Мнения: 413
Гледам постоянно, само каквото ми харесва, но на лаптопа.
Нямам телевизор.
Гледахте ли снощи благотворителния концерт по BTV "Концерт от вкъщи"?
Аз го гледах по интернет от по-късно, че да махам  рекламите и изпълненията, които не ми харесват.
Идеята за събиране на пари за храна, беше сполучлива.

# 163
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не гледам. Аз също като vl смятам, че телевизията ограбва хората духовно и ментално. Информационните емисии са просто средство за дезинформация и манипулиране. Филмите и развлекателните предавания са ми тъпи. Предпочитам да чета.

# 164
  • Мнения: 24 467
Особено в момента бг - телевизията е в плачевно състояние. Не бих си причинила подобно нещо, дори да ме задължат от МС и Министерство на здравеопазването с някоя заповед или декрет да им гледам и слушам чудесиите!

Последна редакция: чт, 09 апр 2020, 15:20 от Judy

Общи условия

Активация на акаунт