Цифрова камера! Помощ...

  • 5 923
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 363
знаеш ли.. има една полупрофесионална програмка - адоб премиер се казва и е доста лесна за работа..
ако си я намериш и попрочетеш хелпа може да правиш доста интересни неща с нея.
аз лично бих използвал Xvid - за да компресирам час и половина на 700 мб + звука и да катеря на ЦД. (ако нямах двд записвачка.. ама аз имам.. при това дуал лейър - т.е. около 8.5 гб пише)

# 16
  • София
  • Мнения: 173
Като се дръпне филма на компютъра къде изчезват датата и часа? И има ли начин да се показват?

# 17
  • Мнения: 1 363
не разбрах въпроса?
ако става дума за това в колко часа е сниман вилма (от долу малки червени цифри) си имаше някаква опция да се записва файла с тези данни.. но по подразбиране не се слага на файла.. търси в настройките на камерата. мисля, че е излишно - след като може да сложиш името на файла с датата - например. на мен винаги ми е било грозно да гледам филмче с дата на него...

# 18
  • София
  • Мнения: 173
В книжката на камерата пише, че когато филма се качи на компютъра няма да се виждат (не знам дали това означава, че напълно изчезват) датата и часа, но предполагах, че като се качи на СД и се пусне на ДВД-то ще се вижда. Аз снимам една касета няколко седмици и е важно за мен да се вижда кои кадри от коя дата са.

# 19
  • Мнения: 1 363
е щом пише така в книжката - значи е така (т.е. камерата няма опция да ги слага по избор на потребителя)

# 20
  • Мнения: 8 163
Цитирам мъжа ми:
"И аз много се блъсках със свалянето на данните от MiniDV камерата на компютъра. Намерих една малка безплатна програмка, която е около 300К или по-малко (DVApp). Тя ми сваля данните без проблем от камерата на компютъра. За целта обаче ми трябва NTFS, защото другите файлови системи под Win не обработват файлове по-големи от 2GB, а една касета е почти 14."
"След като сваля касетата на файл, използвам Dr.DivX - елементарна програма от 3 стъпки, с която можеш да хванеш този файл и да го компресираш, като му кажеш колко голям да е изходният файл. Ако качеството не те устройва, може да го накараш да направи 2 файла по 717МВ. Така ще се събере прекрасно на 2 големи CDта."
"Принципно Dr.DivX може директно да свали данните от камерата и да ги компресира, но нещо имах проблеми с тази функция: подкарваше камерата, но не сваляше коректно изображението (имай предвид, че моето копие не беше регистрирано)."
"Що се отнася до датата и часа, на която са правени снимките, и аз все още не съм намерил разрешение на този проблем."

# 21
  • Мнения: 299
Без да съм навътре с нещата  - но и ние го имаме този проблем с цифрова камера самсунг - най голямото ми постижение е пуснах свалените филми да се записват чрез НЕРО на SVCD на най-бавна скорост / явно и ти искаш да си ги гледаш на DVDто/, като ка4еството стана приемливо. Но сега събираме пари за  DVD записвачка, защото все пак нали затова я взехме тази камера уж за перфектното качество на записа.

# 22
  • Мнения: 1 363
Цитат на: Abadjieva
"Що се отнася до датата и часа, на която са правени снимките, и аз все още не съм намерил разрешение на този проблем."

има опция в някой софтуери - които да ти слагат "уотърмарк" - включително и със дадта (ама за час не знам..)

# 23
  • София
  • Мнения: 173
Цитат на: Abadjieva
Цитирам мъжа ми:
"И аз много се блъсках със свалянето на данните от MiniDV камерата на компютъра. Намерих една малка безплатна програмка, която е около 300К или по-малко (DVApp). Тя ми сваля данните без проблем от камерата на компютъра. За целта обаче ми трябва NTFS, защото другите файлови системи под Win не обработват файлове по-големи от 2GB, а една касета е почти 14."
"След като сваля касетата на файл, използвам Dr.DivX - елементарна програма от 3 стъпки, с която можеш да хванеш този файл и да го компресираш, като му кажеш колко голям да е изходният файл. Ако качеството не те устройва, може да го накараш да направи 2 файла по 717МВ. Така ще се събере прекрасно на 2 големи CDта."
"Принципно Dr.DivX може директно да свали данните от камерата и да ги компресира, но нещо имах проблеми с тази функция: подкарваше камерата, но не сваляше коректно изображението (имай предвид, че моето копие не беше регистрирано)."
"Що се отнася до датата и часа, на която са правени снимките, и аз все още не съм намерил разрешение на този проблем."

След малко ще потърся тази програмка и ще опитам и по този начин.

Опитах как ли не - videoconverter, iVideoMAXq Movie Maker, AVI to VSD. All converter- качеството е отвратително. Най добре става с Ulead VideoStudio, качеството е много добро. Файловете са по 12-13GB за филм от един час. И до тук с успехите.

Като тръгна да качвам с Nero на VCD(директно както си е Video Clip-файл, защото като го направя MPEG или AVI влошава качеството) става файл с големина около 500MB и 352х240 (предполагам разделителна способност) и на DVD-то пак не е добро качеството. С Nero не мога да качвам на SVCD - незнам защо.
Знае ли някой при качването с Nero дали може да се увеличи това 352х240 за да се подобри качеството? Или трябва да си купя DVD-записвачка? Но дали изобщо ще има ефект?

Ох, незнам. Главата ми се пръска вече. Мразя я тази камера!

А някой може ли да ми каже дали тези огромни Video Clip-файлове могат да се архивират по някакъв начин, да се качат на CD и да се пазат за черни дни. Явно ще трябва да си гледаме направо от касетките.
Ега ти камерите! offtopic

# 24
  • Мнения: 1 363
всичко опира до типа и начина на компресия
опитай да компреисраш с Хвид кодек...
не зависи с каква програма го правиш, а каква компресия използваш и как ти е настроен самия кодек..
и все пак можеш да опиташ с мпег4 (в3 трябва да идва стандартно в уиндоуса) - както следва настройките са:
compress control: 75
Data rate Kilobits per second: 2360
т.е. дефаутните (направих тест с 1 минутен филм /част от Диво сърце на Линч/ - 640х272 в 25 кадъра за секунда) и едноминутния ми файл (1500 кадъра) излезе около 3.3 мб.
Което означава, че с подобни настройки, подобен фреймрейт и подобна резолюция - един час видео "тежи" - цели 200 МБ Simple Smile
естествено на вас ви трябва по-"висок" екран - което означава поне още 150  мб отгоре - но все пак бих ви препоръчал - да вдигнете дата рейт-а на около 2600 - за да получите около час за ЦД.
имайте предвид, че има "хитринки" от рода на "дропене на кадри" - да речем не ви трябва 25 кадръда/сек (ПАЛ формат) - а и на 20-22 можете да се задоволите..
също така разделителната спосособност не е задължително да е 640х480 (или повече) можете да се задоволите с 512х384 (т.е. 25% по-малко) - така пестите 25% от предвиденото място Wink и така на татък.
опитайте..
един съвет..
направете си филмче -дълго минута.. и експерементирайте с него.. лесно е.. а и приятно Wink (винаги си пишете настройките - и записвайте колко тежи минутата и вашата оценка за качествотото - може и по 6-тобалната система Wink)

по този начин, освен, че ще решите вашия проблем - може да помогнете и на други потенциални жертви на техниката - които са били заблудени от продавачката в магазина, че видите ли цифровото видео е лесна работа (няма такова нещо - дори и на любителско ниво - си е доста сложно)
та така..
дано съм бил полезен..

# 25
  • София
  • Мнения: 173
BeaZtie, много хубаво обясняваш, ама много професионално бе човек! Shocked
Може ли малко по-простичко: "Иди еди къде си, натисни еди кво си....." - като за обикновения човечец, потребител на тия пущини  Embarassed

# 26
  • Мнения: 1 363
ами.. за жлост никога не съм чувал програмите за които говориш
но винаги, преди да запишеш медийния файл (ави или мов) можеш да избререш настройки (Settings, setup или Бог знае как са го кръстили) и да задаваш разделителна способност, фреймрейт(кадри за секунда FPS го пишат приципно), и настройките на компресията.
дадат ти елементарни настройки на компресията МПЕГ4 (в3) - които и без да ги настрош - стоят така по деафулт (подразбиране)
имай предвид, че звука може да ти изяде около 600-700 мб за час - а и той се компресира (ама аз от звук се пазим и не мога да помогна там) и може да се сведе от 700 мб на час до 10 пъти по-малко с подобно качество.. или да се направи в ниско качество - и да стане около 10-20 мб/час.
иначе - бих ти помогнал.. ама хъхъ трудно ми е... незнам как мога да гообясня на по-елементарен език.. (особено, като не познавам софтуерите)
ако си намериш премиер - може да ти помогна (това софтуерче - средна хубост го имам)

# 27
  • София
  • Мнения: 173
BeaZtiE, виж кво казва човека
Цитат на: Abadjieva
"След като сваля касетата на файл, използвам Dr.DivX - елементарна програма от 3 стъпки, с която можеш да хванеш този файл и да го компресираш, като му кажеш колко голям да е изходният файл. Ако качеството не те устройва, може да го накараш да направи 2 файла по 717МВ. Така ще се събере прекрасно на 2 големи CDта."

Аз го направих. Едно файлче от 30 сек. с големина 111МВ (Video Clip) го направи на 16.2МВ (Video Clip) + още два файла (MV File - 2МВ и Text Document - 36KB) и качеството се запази.
Сега как да го кача на CD и да се гледа на DVD?

Abadjieva, питай половинката си как става номера?
Мерси предварително.

# 28
  • Мнения: 1 363
м.. ДВД-то (настолното) трябва да поддържа DivX (а ти трябвада го нарпавиш дивХ формат) или да направиш видео цд - ама качеството е отврат...
иначе 32 мб/минута - означава, че ще можеш да събереш тъкмо 20 мин на едно ЦД.. имай предвид, че това не е "никаква" компресия Wink
уф.. не разбирам много от любителско и домашно видео - и се протеснявам да не изръся някоя глупсот - което да те заблуди.
но съветът ми е да търсиш около 10 мб/минута - с поносимо качество. т.е. опитай да правиш по-леки файлове.
кажи каква компресия изпозваш? на колко FPS работиш и каква ти е резолюцията

# 29
  • София
  • Мнения: 173
Цитат на: BeaZtiE
м.. ДВД-то (настолното) трябва да поддържа DivX (а ти трябвада го нарпавиш дивХ формат)

Незнам как?
Цитат на: BeaZtiE
иначе 32 мб/минута - означава, че ще можеш да събереш тъкмо 20 мин на едно ЦД.. имай предвид, че това не е "никаква" компресия Wink

Абе устройва ме, важното е да е качествен филма.
Цитат на: BeaZtiE
кажи каква компресия изпозваш? на колко FPS работиш и каква ти е резолюцията

Неразбирам. На Dr.DivX-а на третата стъпка му казах изходна големина 15MB и то си го направи.

Общи условия

Активация на акаунт