Девет постни ястия за бъдни вечер . Моля ?

  • 18 899
  • 398
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 006
У нас се броят и салатите, и плодовете, и пуканките, питката, и десертът, така остават някоя и друга манджа да се сготви Laughing

# 31
  • София
  • Мнения: 3 064
Aз пък харесвам традицията за Бъдни вечер. Откакто съм омъжена, ходим при свекърва ми, но последните години и аз приготвям по нещо, обикновено сармите - защото го правя по-добре Wink
Иначе, не броя ястията, ама има боб, цедено мляко с орехи и чесън, питка, разбира се, меденки, ошаф, туршия...

За тези, които не можели да се нахранят с  постно, препоръчвам католическата традиция - те смятат рибата за постна храна и е традиционна за Бъдни вечер.

# 32
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
задължително не вдигам масата  защото баба ми е разказвала  ,че през ноща '' Богородица слиза да вечеря ''
И ние не вдигаме масата, нали Дядо Коледа обикаля цяла нощ и огладнява.
Ако не друго, задължително му оставяме от нашите курабийки и меденки. И всяка година, когато бяха малки, децата забелязваха, че мноого намаляват, явно му харесваха,  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 1 253
И на мен тази вечеря ми е любима, но аз обожавам содена питка и правя малки питки винаги, когато не ме мързи. Не е задължително всичко да е традиционно, въпреки че бобът в гърне и сърмичките са си достатъчно голяма вкусотия. За разнообразие, ето някои лесни идеи вечерята да стане по-специална, ако на някой му се струват твърде скучни традиционните манджи:

Песто, дипс или разни мазилца за содената питка като:
- хумус (нахут, тахан, лимон, зехтин, чесън, сол и пипер)
- гуакамоле (авокадо, лайм, домат, зехтин, лук, сол и пипер, може и някоя люта чушка)
- лютеница (не знам как се прави, но някой ден ще се науча, защото тази в магазините е ужасна)

Леща - за да е по-специална, може да се направи черна леща "белуга". Тя е по-едра, лъскава и много вкусна. Може да е гъста, тип салата или гарнитура. Или даже пасирана с добавени подправки и други екстри на вкус. Мммм.

Фалафели - тестото е сложно за правене заради многото странни за нас подправки, но се продават готови смеси. Аз купувам от Карфур, от био щанда една арабска. Не е никак евтина, но пък е много качествена. Стават по-хубави от готовите фалавели по улиците и магазините. За малките деца е супер, това са си кюфтенца. Прави се за нула време, само вода се добавя към сместта, оформят се и се пържат. За съжаление, на бъдни вечер не може да се сервират с млечен сос, както си е редно.

Печени картофи във фурна - цели, разрязани на половинки. С едра каменна сол и зехтин. Е, с масло са по-хубави, но може да се поръсят с пресен ситно нарязан магданоз, чесън, разни подправки или с някои от мазилцата. Сервиран половин печен картоф (голям) със салата си е ястие. Или допълнение към фалавелите. Пак не е сложно.

Щрудел, ако тиквеникът е омръзнал или някой в къщи не обича тиква (като мен). Щруделът обаче е висока топка, аз не го мога, купувам го от един ресторант, в който готвачката го прави само за бъдни вечер. Името на ресторанта го давам само на лични и то след като аз се обадя да си запазя тази година  Wink

Плодове, трушия. Антипасти като маслини, сушени домати и кисели краставички... Винаги има с какво вкусно нещо да се допълни бройката.

Ще се радвам ако пишете още идеи  Simple Smile

Последна редакция: ср, 19 дек 2012, 04:39 от Кинче Кривошапкова

# 34
  • Мнения: 9 912
фалафели и хумус на Бъдни вечер, о йе!

# 35
  • Мнения: 1 253
И защо не? Нали някои хора се оплакваха, че са им скучни традиционните постни манджи? Освен това, някое чужбинско допълнение (гуакамолето, сушените домати и щруделът също не са български) изобщо не изключва боба, сърмите и питката. Fusion бъдни вечер е това, тити, fusion   Grinning

# 36
  • Мнения: 9 912
да се борят със скуката сами, като им е скучно.
Гуакамолето дори не го забелязах, така ме впечатлиха арабските манджи.

а традицията на Бъдни вечер е да се сложат храни, които набъбват - леща, боб, царевица, жито, сухи чушки. Мед,чесън, орехи и лук имат друга символика.
дори картофите не са традиционна храна за Бъдни вечер.

но всъщност трапезата да ни е кусура....

# 37
  • Мнения: 3 784
Какъв е проблемът точно с арабските манджи, дето го няма с мексиканските? Някой да помни на чия територия се е родил рожденикът?  Wink

# 38
  • Мнения: 3 743
През ден ядем постно, не ми е проблем постното за Бъдни вечер. Миналата година имаше содена питка, постен боб яхния, пълнени чушки с ориз и домати, ядки и орехи, сушени плодове на ошаф /не се оцени, тази година ще са сухи/. Освен това на масата имаше маслини и сурови плодове и зеленчуци. Не сме имали остатъци.

Друг е въпросът, че Коледните пости започват доста преди Бъдни вечер Peace

# 39
  • Мнения: 1 253
Не знаех, че трябвало да набъбват. Обаче нахутът (който е в основата на хумуса и фалафелите), също набъбва.

Сега разбрах, всъщност, че теб те притеснява арабския произход... Ами то сигурно 80% от нашата кухня идва от турците, които пък доста са взели от традициите на арабите, все нехристияни се падат. Не съм виждала някой у нас да се притеснява от присъстието на кьопоолуто на масата на бъдни вечер, например, а то не идва от различно място. Австрийците и те са се научили да правят известните си сладкиши (щруделът е производно на баклавата) и кафе по време на турската обсада и после са се прочули с кафенетата си, та са научили и другите европейци. По тази логика и щруделът и баклавата и кафето са нехристиянски ... Виното е от онези езичници древните гърци... Ще трябва да гладуваме за по-сигурно  Simple Smile

Иначе, да, ясно че не са традиционни, аз затова и ги предложих - за разнообразие и допълнение към традицията. Peace

# 40
  • Мнения: 1 175
Не, че нещо, ама салата "Снежанка", хайвер, яйца не са постни ястия.  Laughing
Но щом не постите, няма проблеми да си ги хапвате.
Е, зависи кой какво разбира под "постни"  Wink Особено ако го прави за символиката, а не от някаква нужда от пълни пости. Има различни значения - без месо, без месо и млечни продукти, без месо и млечни продукти и яйца, или и без риба - от вегетарианство до веганство цял спектър. Нашата Бъдни вечер е от по-щадящо постните  Laughing - изключва само месо. Мазвам си жължък на содената питка и си пийвам айрянче с вечерята.

# 41
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 293

Тази година ще опитам нова рецепта - към ориза се добавят орехови ядки - счукани или смлени и праз вместо кромид.

Освен сърмите ще сложа компот от ошав, варена тиква, питката и пълнени с картофено пюре сухи чушки.

# 42
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Наскоро някъде четох, че ястията са 12, а не 7, 9 ...
Колкото са апостолите.
Поправям се

# 43
  • Мнения: 9 865
Почти цялата ни кухня е арабска придошла през турска, на целите Блкани имам предвид, така че мен не биха ме притеснили фалафели, може да се казват кюфтенца от нахут, а нахутът си е традиционна храна. Аз много обичам да си правя разядка подобна на хумоса, само че от варен фасул, научих го от майката на милото, търлян боб му казват те.
Иначе на моята маса има 7 до 9 блюда, ние си ядем повече постна храна, така че изобщо не отчитам липсата на месо.

# 44
  • Мнения: 11 747
В Сирия има православни християни, какво ли ядат те на Бъдни вечер  Thinking Допускам, че са фалафели и хумус. Не ме притеснява. Нахута е бил доста традиционен за България, както и булгура, повече от ориза, сега минават за екзотични тези неща.

По темата - нищо не планирам, вероятно няма да празнуваме този празник, нито ще готвя, нито ще редя софри, може да ядем пица поръчана по телефона или кой знае какво и къде.

Общи условия

Активация на акаунт