Основно почистване на дома- кога, как и колко продължава?

  • 41 635
  • 271
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 286
Стени не мия Peace .

Това за прахта и аз често се чудя "има ли смисъл?" и продължавам да чистя Tired . НЕНАВИЖДАМ бърсането на прах.

# 121
  • Мнения: X
Обичам да ми е чисто вкъщи.Отнема ми 30-40 мин.на ден.Пускам прахосмукачка всеки ден, прах се бърше също всеки ден,подовете се мият на два дена, тоалетна и душ кабина  всеки ден.Прзорци се мият,когато се зацапат.Килими имаме само в стаите на децата,лятото се перат и се прибират.Пердета нямаме, само щори.Тях ги бърша през ден.Дивана  ни е кожен и се чисти лесно.Кухнята я чистя след всяко готвене както и фурната и котлоните.Моето мнение е ,че ако всеки ден се отделя по 30 мин. за почистване ,къщата се поддържа и не е нужно никакво 'основно' почистване.НО пък не обичам да готвя.
Явно не ходиш на работа. Така всеки знае...

# 122
  • Мнения: 54 413
Любопитно ми е какво се чисти за тези 30 мин. ?
Аз чистя 4 стаи , антре , 2 тераси и баня/тоалетна .
За 30 мин. не мога нито прахосмукачка да пусна навсякъде , нито прах да избърша .
На мен са ми нужни 3 часа .

При мен най-удачно е бърсането с обикновена хавлиена кърпа - леко влажна.

Прах бърша с леко влажна микрофибърна кърпа .
Не мога да си представя как се бърше със суха кърпа ?
Миналия ден имахме спор с колежката на тази тема .
Тя ме убеждава , че със суха и Пронто ставало ОК .
Ами тя не се ли замърсява тази кърпа ?
Аз си изплаквам моята в кофичка с вода и след няколко забърсвания , водата ми е мръсна , сменям я , пера кърпата и продължавам .
Чудно ми е със суха какво се случва ? Thinking

# 123
  • Мнения: 10 547
Аз ползвам домакинските мокри кърпи, които оставят някакъв антистатичен слой, отблъскваш прахта. Купувам ги от Кауфланд, при това вземам най-евнините.

# 124
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз ползвам домакинските мокри кърпи, които оставят някакъв антистатичен слой, отблъскваш прахта. Купувам ги от Кауфланд, при това вземам най-евнините.

Не знаех за такива!
Аз често бърша със суха микрофибърна, обръщам я докато се замърси отвсякъде, понякога ползвам и две.

# 125
  • Мнения: 931
Прах и аз бърша с микрофибър - но както казах вече, почти нямаме открити повърхности на мебели, които да събират прах , а и живея в по-спокоен и проветрив район, където сякаш наистина не се събира много прах. Дори веднъж седмично ми е много. Преди, като живеех в центъра (а и дограмата беше стара и зееше) - ооо, за какво ставаше въпрос там - не просто прах, а черна пепел влизаше на талази ежедневно ooooh!

И аз исках да питам тези, които успяват да чистят всеки ден (прахосмукачки, перални, миене на под, бърсане на прах), чисто като време - кога успявате? Сутрин, вечер, наобед? Аз може би съм много неорганизирана, но сутрин времето ни стига да приготвя заксуска, да закусим и да се приготвим да излезем на работа. Ако ми остане някакво време, предпочитам да сготвя, за да има какво да се яде вечерта, в редки случаи успявам да мина и с една метла (моето също още го е страх от прахосмукачката и предпочитам четката тип метла).
Вечер пък като се приберем към 20.00 ч., определено вече нищо не ми се  прави, освен да нахраня детето и да седнем да си почиваме...
Затова, наистина ми е интересно, кога го намирате този половин час (който също у нас няма как да е половин) за ЕЖЕДНЕВНО чистене.

Май обърнахме темата от основното към ежедневното почистване, извинявам се за което Embarassed

# 126
  • Мнения: 10 547
Аз ползвам домакинските мокри кърпи, които оставят някакъв антистатичен слой, отблъскваш прахта. Купувам ги от Кауфланд, при това вземам най-евнините.

Не знаех за такива!
Аз често бърша със суха микрофибърна, обръщам я докато се замърси отвсякъде, понякога ползвам и две.


Има, има. Даже има и такива, с които се почистват и керамични плотове когато не са силно замърсени.

# 127
  • София
  • Мнения: 38 476
Ще трябва да видя за тези кърпи.
Аз казах и преди - чистенето ми е почти мисията невъзможна, ако децата и мъжът ми са вкъщи.
Таман посъбера калта в коридора, обръщам се - малкия е грабнал хляб или нещо сладко и ръси по пода! Едно направя - друго се почва.
Така че не знам как ще успявам да направя нещо вечер след работа.
Искам пак да почна на смени - тогава ми беше много удобно.
Когато съм си вкъщи сама през деня, поне има няколко часа, в които мога да се насладя на труда си.

# 128
  • Мнения: 54 413
Искам пак да почна на смени - тогава ми беше много удобно.
Когато съм си вкъщи сама през деня, поне има няколко часа, в които мога да се насладя на труда си.

Ей това ми липсва най-много ! Confused
Сега , като чистя в почивните дни , докато свърша и пак има нещо за чистене ...
Не обичам да ми се мотаят хора , ама няма как ...
На смени е супер ! Peace Peace

# 129
  • Мнения: 46 511
...
Така че не знам как ще успявам да направя нещо вечер след работа...

Така е най-лесно, защото цял ден никой нищо не е преместил вкъщи  Laughing докато си бяхме по цял ден вкъщи всичко е точно така, както го описваш, едно безкрайно чистене. А като няма никой - всичко си седи мирно и кротко  Mr. Green

# 130
  • Мнения: 931
Ще трябва да видя за тези кърпи.
Аз казах и преди - чистенето ми е почти мисията невъзможна, ако децата и мъжът ми са вкъщи.
Таман посъбера калта в коридора, обръщам се - малкия е грабнал хляб или нещо сладко и ръси по пода! Едно направя - друго се почва.
Така че не знам как ще успявам да направя нещо вечер след работа.
Искам пак да почна на смени - тогава ми беше много удобно.
Когато съм си вкъщи сама през деня, поне има няколко часа, в които мога да се насладя на труда си.

Ха-ха, много ми хареса това Simple Smile Все едно аз съм го писала. Наслаждението на  труда ми трае точно няколко минути :~ Аз без малкия вкъщи не оставам, той не спи на обяд, а вечер си ляга поне в 22.30 - така че в нашия случай чистя, после се връщам да събера трохите, после минавам пак с мопа, където е разлял нещо и така, докато не ми писне и оставя белите за следващото чистене Simple Smile

Междудругото, работя не точно на смени, но работното ми време не е нормирано и така съм го организирала, че да имам 2-3 сутрини в седмицата, когато да съм си вкъщи и тогава готвя и чистя `уикендите пак работя), но това не спасява много положението (времето не ми стига за  цялата къща и цялото готвене - в най-добрия случай готвя и изчиствам една стая).

# 131
  • Мнения: 54 413
Моята дъщеря е на смени , майка ми е пенсионерка , постоянно има някой в къщи .

# 132
  • София
  • Мнения: 2 497
Хаха, и на мен всяко почистване ми се струва,като основно!
През деня, когато съм си вкъщи, или като повечето от вас - понареждам нещо като ми скимне. Кухненския шкаф пренареждам, като нещо се издразня, редовно променям реда в кухненските шкафове. Прахосмукачка у нас се пуска всяка седмица задължително, последвана от парцал по паркета, но аз някой път откачам и пускам и веднъж между чистенията.
Чистим двамата по следния ред:
Всичко се подрежда по местата. Пуска се прахосмукачка, през това време аз оправям кухненския кът.  Минавам с парцал, чакаме да изсъхне и през това време оправяме в спалнята - шкафове, хвърляме разни хартийки, подреждане, аз се захващам с гардероба. И това отнема не повече от 2-3 часа, за какви отпуски говорите Simple Smile
Пердетата са ни нови, но смятам да ги пера заедно с чистенето на прозорците - два пъти годишно.
Банята - основно веднъж в месеца, иначе със седмичното почистване прахосмуча и позабърсвам и там. Даже плота около мивката и санитарията си ги мия по няколко пъти седмично, просто като видя нещо и забърсвам всичко.
Терасата - през лятото само.

# 133
  • Мнения: 5 160
И аз в групата на ненавиждащи прах Simple Smile))
Задължително първо обирам всички възможни повърхности с мека четка на прахосмукачката. След такава процедура може и да не минавам с кърпи:)
Така няма какво да се замаже по кърпите. Използвам т.нар.мокри, влажни и подобни кърпички (уж без алкохол:))) И веднага със суха кърпа - но тези тип салфетки в картонените кутии.
Всичко друго ми замазва, и оставя власинки и др.

# 134
  • Мнения: 10 547
Новите повърхности наистина ужасно се чистят от прах. Защо така не зная, но както описва lorenca, всичко се замазва и оставя власинки.

Общи условия

Активация на акаунт