За емиграцията...по-различно.

  • 58 424
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
Марица, всичко е до нагласат и до това на какъв начин на живот си свикнал. Има хора не могат да живеят в голем град, както и такива които не могат да живеят в малък. Но аз познавам хора, които на и 70+ ни от басей се отказват, ни от соарета или др събирания с приятели/ки. Това, че живеят в малък град въобще не им е проблем, а и не виждам да са стресирали околните с начина си на живот.
Не веднъж съм заявявала, че сериозно обмисляме връщане в България ( всъщност сме го решили, но ще е след 7 години)...и от двете страни има и плюсове и минуси. Просто си правиш преценката.

# 691
  • Мнения: 8 803
Severina, темата е за това. Къде може след една определена възраст човек да се оттегли, за да живее по - спокойно.
Животът в чужбина е различен от живота в България. Ако мнозинството млади в България са обвързани прекалено с родители, получават подкрепа и финансова и за отглеждане на деца, извън Бг не е така. Тук хората предимно разчитат на себе си, отглеждат си децата трудно. Много ясно, че след една възраст им олеква и започват да живеят. Това обаче не значи, че напълно трябва да се самозачеркнеш като човек, имай си радостите в живота.
А на тази възраст в България започва връщането на услугите - обгрижване на възрастните, които вече са грохнали и на младите също. Ето затова ти дадох примера с басейна - ще цепиш мрака, предвид нагласите и очакванията.



И тук, в нашата област с децата  се държат зверски и неадекватно. Възрастните не възпитават, не говорят нормално, те са едни крясъци и брутални обиди... Жестоко е. Рядко се срещат свестни родители.
Публичен транспорт не използвам заради отношението на хората към бременни и деца. Няколко пъти ми се е налагало да се кача на автобус и тези няколко пъти е имало скандал, провокиран от недоволни, че детето се е облегнало (не седнало)!!! някъде.
В болниците отношението е нечовешко и зверско. Налагало се е да се обаждам на полиция, за да си оттърва детето. При все че моето не е лигаво и го подготвям добре ако се налагат манипулации, свързани с болка и е доста сдържана, не прави циркове. И при всичко това те просто грабват детето и започват да му крещят да го блъскат, такъв им е манталитета, така са се държали с тях, те друго не познават. И си мислят, че по този начин вдъхват респект. И това е цивилозована държава уж! Забраниха всякакъв достъп на родители по време на манипулации и малко са като мен които си знаят правата и не го допускат.
А в държавните им училища какви травми на психиката им нанасят! Тотален провал. Живота бил тежък, казват и от малки ги оставят да оцеляват някак си.
 В България има други проблеми по отношение на децата, там ги третират малко като държавна собственост. Не е цветя и рози и който има различно отношение и манталитет се гледа като ексцентрик.









 Shocked Shocked Shocked
За бога! Какво пишеш?! Не мога да повярвам това за Испания... doh

# 692
  • Мнения: 3 098
Titina , така е.
Но имам чувството, че възрастните от поколението на баба ми и дядо ми в България сякаш имаха по - голяма свобода и по- весело живееха, отколкото от поколението на майка ми и баща ми.
Сега много се промениха нещата, всеки е обременен с нещо си, някак си не са спокойни.

unadaptable, говоря за Валенсия, която не е цяла Испания.
Има осезателна разлика между испанците в различните области. Тези, при които съм аз са доста лоши и самовлюбени и за останалите от страната.

# 693
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Марица
за съжаление не само валенсианси са такива.Работя с хора от цялата страна и  мога кажа, 4е процента на  приятните хора е доста малък.
Обикновено се държат така, като, 4е ли  са кралете на Мамбото и  вси4ки са длъжни да им правят  с  реверанс.Говоря  за хора от вси4ки слоеве.Е има и свестни хора...Вицепрезидентът на Манго , който е мултимилионер примерно е много по земен и то4ен 4овек(може би за6тото  не е с испански произход) отколкото  някакъв среден 6еф в средноголяма фирма а за държавните служители изоб6то да не говорим...
Сега със задълбо4аването на кризата излизат доста подтискани инстикти рефлекси и т н т.
Нарцисизмът,  6овинизмът, злобата, завистта,  ограни4еността  лъсват все пове4е напоследък.
Все тпо трудно ги понасям а се налага и да им се усмихвам...
В интерес на истината имам много добри приятели,  испанци, които са 6ироко скроени космополити.За които не е нужно да обе6тават не6то или да се кълнат, 4е 6те го направят, а просто го правят.
За6тото ти знае6, 4е много хора тук с4итат за по  възпитано да те хвърлят на върбата,  вместо просто да ти откажат.


Последна редакция: ср, 17 апр 2013, 21:02 от sl

# 694
  • Мнения: 4 458

Някой може ли да каже горе-долу как вървят наемите в Панама? Уругвай? Аржентина?
Половинката и аз владеем писмено и говоримо испански и понякога си мислим да мръднем натам....

За Панама сити мога да кажа, че ако търсиш нещо сносно е скъпо. Отделно в града има много голям трафик и с часове не можеш да стигнеш до определена дестинация.
Отделно, от панамец знам, че всеки месец пие някакви лекарства за да не се зарази от малария, жълта треска или коремен тиф които са МНОГО често срещани по тези места.

Сега говорят за разширяване на канала (в Панама) което ще доведе до повече морски трафик, сиреч замърсяване.

От моите проучвания съм стигнала до извода, че Уругвай е най-приемливо за живот.

Щом говорите езика ще ти е много лесно да намериш сайтове за наеми и да поровиш из форуми на чужденци живеещи в тези държави.

Трябва да не се забравя и факта, че по тези земи съществуват нарко картели и рисковете някой да пострада (извън големите градове) не са минимални.

# 695
  • Мнения: 3 098
sl, много съжалявам да го прочета. Тук и преди кризата бяха гадове, а сега е ужас. Вие имате ли групировка за тормоз на всякакъв вид чужденци?


За6тото ти знае6, 4е много хора тук с4итат за по  възпитано да те хвърлят на върбата,  вместо просто да ти откажат.

Знам, знам. Предпочитат лицемерието пред удоволствието да бъдеш себе си.

# 696
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
Понякога ме разбивате с това "мислим да мръднем". За емиграция в дадена държава се прави сериозно проучване... например необходима ли е виза, като начало, трябва ли да се държи тест ( за Панама задължителен тест на испански и др подобни важни подробности

# 697
  • Мнения: 4 458
.... В Куба живота е спрял в 60-те. Сьс сьщия успех може да се преместите в някое Бьлгарско село, разликата ще е в липсата на океан.....

Също така и факта, че там всяка година ги забърсва поне един ураган и това, че отидеш ли там си затваряш вратите към други държави (като САЩ).
От познати които са следвали там чувам, че месо трудно се намира и съответно не се консумира в Куба, на всякъде е сиво и сградите се разпадат.... Учителя по физическо на децата ми беше кубинец и хич, ама хич не обичаше да говори за Куба, търсеше връзки да се задържи извън страната и след това да изведе и семейството си от там. Учителката им по балет също идваше от куба за няколко месеца и после се връщаше.
Забелязах, че при тях го има доброто образувание и дисциплината, но май само това е позитивното.


Titina за какъв тест споменаваш?

# 698
  • Мнения: 2 093
.... В Куба живота е спрял в 60-те. Сьс сьщия успех може да се преместите в някое Бьлгарско село, разликата ще е в липсата на океан.....

Също така и факта, че там всяка година ги забърсва поне един ураган и това, че отидеш ли там си затваряш вратите към други държави (като САЩ).
От познати които са следвали там чувам, че месо трудно се намира и съответно не се консумира в Куба, на всякъде е сиво и сградите се разпадат.... Учителя по физическо на децата ми беше кубинец и хич, ама хич не обичаше да говори за Куба, търсеше връзки да се задържи извън страната и след това да изведе и семейството си от там. Учителката им по балет също идваше от куба за няколко месеца и после се връщаше.


Забелязах, че при тях го има доброто образувание и дисциплината, но май само това е позитивното.


Titina за какъв тест споменаваш?

сьщо медицината им е на високо ниво. Мисля че нямат лекарства единствено.

kiara, а ако знаеш какво изобилие на храна е в Кубинските курорти; всичко в прясно. Сега като пишеш и се сещам за всички тези туристи, които се оплакват от храната там. Направо трябва да се засрамят

# 699
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
При проверка за емигрански визи за Панама излиза, че е задължителен тест по испански.
За Куба, само ако не си ходил там и си видял как живеят хората можеш да си фантазираш за емиграция. Не знам какви са им условията за емиграция, но те виза искат, какво остана за др. Едно е курортите, съвсем др си е нормалния живот. Ако си попътувал малко из Куба ще си "запленен" от нищета, бедност..а липса на транспорт да не говорим

# 700
  • Мнения: 4 458
Linden, това за медицината умишлено го пропуснах защото умения и знания без лекарства и машини не струват. Много чужденци учат за лекари там и са добри специалисти, но от много завършили там съм чувала за това как липсват елементарни неща....


Titina, точно за това още в началото писах/ме, че има огромна разлика м/у туризъм и живот.

Това за изпита не го знаех. По принцип за гражданство се държи изпит, но знам също, че е много трудно да получиш техен паспорт защото са много тясно свързани със САЩ. То дори виза трудно дават камо ли за гражданство...

# 701
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
kiara, пшреди паспорта има нещо, което се нарича пърманънт ресиденси...там не е чак толкова трудно, особенно ако си гражданин на:Sweden, Chile, Uruguay, Singapore, Switzerland, Check Republic, Norway, Holland, United States of America, Spain, Germany, Argentina, Australia, Austria, Brazil, Belgium, Canada, Slovakia, France, Finland, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and Japan.   Това всичко за Панама.

# 702
  • Мнения: 4 458
Да, постоянно жителство е това. Ние не сме в списъка с "лесните" така, че ще е бая трудно.
Моя познат работеше с българин и от него знам, че единствения начин да "издърпат" човека е било да го наемат в компанията, нещо като съдружник. Ако не, разрешавали само кратък престой и се налагало много документация която трябва да се подготви от адвокат, който ставал нещо като гарант че този човек не е потенциален емигрант и т.н.

# 703
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 775
Имат работни визи, миналата година са дали мисля около 6000, имат и още един интересен вид визи- за пенсионирани туристи. Шефката ми ми разказваше че смятат да отидат там като пенсионирани туристи, но те вече ходиха да гледат условията и се отказаха заради здравните застраховки. А и с разширяването на канала са се покачили цените на имотите и са влезли много емигранти, и от там е паднало и нивото на заплатите - имам съседи имали са бизнес там и се преместиха в САЩ.
Имат също и специален вид виза ако отглеждаш панамски гражданин.

Това с "издърпването" го използваме само ние българите. Има си легални начини за емиграция където и да е но трябва добре да се проучат, толкова официални държавни сайтове бъкат от информация по въпроса.
На всичко отгоре Панама има подписани много споразумения за свободна търговия, като тези споразумения обхващат и пазара на труда и предвижването на работна сила от страна в стърана ( т.е. има мн законови улеснения...та да не се налага "издърпване").

# 704
  • Мнения: 4 458
Съгласна съм! Има такива визи и възможности. Аз просто казвам една страна, а те са мноооогоо. Имам познати които с години живеят там, други които са се върнали от там и никой не е чак толкова доволен. Всъшност зависи и какво търси човек. Ако искаш една спретната къщурка с две палми от пред, сигурно си заслужава  Grinning Преди две седмици една позната която живя там няколко години ми разказваше за училищата, че били хубави. Около $2000 май каза на дете в частно училище, държавните не стрували.

Общи условия

Активация на акаунт