Майчинството счетоводно-53

  • 30 093
  • 767
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 544
Цитат
Цитат на: Peppery в Съб., 06 Окт. 2012, 11:57
Здравейте момичета, моят въпрос е-
По майчинство съм в края на първата година, от месец ноември ще започне втората- отпуск за отглеждане на дете до 2г.
Мога ли да започна нова работа с втори трудов договор без да напускам старата от където съм по майчинство. И ако детето ми не посещава ясла, а аз започна работата колко ще получавам 50 или 100% от 240лв.?


Да, можете и ще получавате цялото обезщетение от 240лв.


Момичета копирам си едно старо питане в темата и отговорът към него. Имам още въпроси:
- При назначаването на новата/втора работа нужно ли е да споменавам, че съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г. възраст в другата фирма?
- Мога ли да започна със стандартния трудов договор с 6мес. изпитателен срок?
- Как да процедирам с трудовата книжка? Трябва ли да я представя на новата/втора работа?
- Изобщо как стои документално започването на нова работа, докато майчинството си остава при старият работодател.
Искам да уточня, че с този стар работодател проблем няма, тъй като след края на 2г. майчинство местата за връщане на работа не са сигурни..
Сърдечни благодарности на всички, които отговарят на въпросите тук!   bouquet

# 346
  • София
  • Мнения: 33
Здравейте!
Казусът ми е доста заплетени и много ще се радвам, ако получа компетентен отговор на въпросите ми.
От ноември 2009 се водя на работа във фирмата на бившия ми вече мъж. До май 2012 бях в майчинство за второто ни дете. От май до септември 2012 се водех, че работя при него и че получавам заплата /което реално не е така/, а от 13,09,2012 съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете. За целия период от май до сега не са ми внасяни осигуровки. Продължих да се водя на работа във фирмата, заради точката, която се дава на работещи родители в системата за детските градини. Сега обаче дъщеря ми е приета вече и нямам повече нужда от тази точка и искам да прекратя трудовите си отношения с фирмата. Трябва да отбележа също, че от октомври 2012 имам сключен комисионен договор за извършване на дейност като финансово-застрахователен консултант. По този договор съм получила и една комисиона в края на декември. Наясно съм, че доходите по този договор трябва да се отчитат пред НАП/НОИ и трябва да се регистрирам като самоосигуряващо се лице. Към този момент все още не съм го направила.
И тука вече възникват въпросите ми:
1. Разбрах, че трябва да подам данъчна декларация заради тези доходи до 30,04,2013, но не знам в какъв срок трябва да си внеса дължимите данъци и осигуровки.
2. Задължителна ли е регистрацията като самоосигуряващо се лице или е възможно да декларирам доходите си само с данъчна декларация?
3. Ако с бившия ми се разберем да ме съкрати от фирмата /в която се водя като съдружник/ имам ли право да се регистрирам в Бюрото по труда и да получавам обезщетение, при положение че осигуровки не са ми внасяни? Съкращаването по чл. 328, ал .1, т.3 от КТ ли е? И дължимото обезщетение по чл. 222 ал.1 от КТ ли е?
4. И изобщо имам ли право да съм на борсата, ако съм самоосигуряващо се лице?

Ще съм безкрайно благодарна, ако някой ми отговори. Много ми е важно да получа отговор на въпросите си. Благодаря предварително!

# 347
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
Здравейте, искам да ви попитам нещо. В момента съм в болнични поради бременност, терминът ми е далече чак юли месец и нямам намерение да си прекъсвам болничните до тогава... Но шефа ми ме повика че иска да ме праща в командировка в чужбина, пред това време аз би трябвало да се водя на работа, което значи че ще ми прекъснат болничния по време на командировката и след това пак ще продължа да се водя в болнични ли? Тогава не прецаквам ли положението със сумата за болничните и в последствие с майчинските като направя прекъсване с болничния сега заради командировка?

# 348
  • София
  • Мнения: 273
Здравейте.Много се извинявам че ще питам тук но не мога да намеря тема за болничните EmbarassedНе съм ползвала болничен за децата от много много отдавна и сега ми се налага та искам да разбера актуално колко процента се изплаща болничният когато е за дете и колко дни се плащат от работодателя и колко от НОИ?Много ще бъда благодарна ако ми отговорите или ме насочите към тема за болничните където да попитам Hug

# 349
  • Мнения: 2 200
Здравейте.Много се извинявам че ще питам тук но не мога да намеря тема за болничните EmbarassedНе съм ползвала болничен за децата от много много отдавна и сега ми се налага та искам да разбера актуално колко процента се изплаща болничният когато е за дете и колко дни се плащат от работодателя и колко от НОИ?Много ще бъда благодарна ако ми отговорите или ме насочите към тема за болничните където да попитам Hug
Както и ако ползваш болничен за теб - 80% от брутното, но не повече от нетното за последните 18 мес. Първите три раб. дни от работодателя след това от НОИ. Имате право /ти и съпруга ти/ на 60 кал. дни за една кал. година за гледане на дете с право на обезщетение от 61-я ден няма да ти се плаща, а ще служи като оправдание за отсъствие от работа.

# 350
  • София
  • Мнения: 273
Здравейте.Много се извинявам че ще питам тук но не мога да намеря тема за болничните EmbarassedНе съм ползвала болничен за децата от много много отдавна и сега ми се налага та искам да разбера актуално колко процента се изплаща болничният когато е за дете и колко дни се плащат от работодателя и колко от НОИ?Много ще бъда благодарна ако ми отговорите или ме насочите към тема за болничните където да попитам Hug
Както и ако ползваш болничен за теб - 80% от брутното, но не повече от нетното за последните 18 мес. Първите три раб. дни от работодателя след това от НОИ. Имате право /ти и съпруга ти/ на 60 кал. дни за една кал. година за гледане на дете с право на обезщетение от 61-я ден няма да ти се плаща, а ще служи като оправдание за отсъствие от работа.
Много благодаря  bouquet

# 351
  • Мнения: 101
Здравейте, искам да ви попитам нещо. В момента съм в болнични поради бременност, терминът ми е далече чак юли месец и нямам намерение да си прекъсвам болничните до тогава... Но шефа ми ме повика че иска да ме праща в командировка в чужбина, пред това време аз би трябвало да се водя на работа, което значи че ще ми прекъснат болничния по време на командировката и след това пак ще продължа да се водя в болнични ли? Тогава не прецаквам ли положението със сумата за болничните и в последствие с майчинските като направя прекъсване с болничния сега заради командировка?
Шефът ти не може да ти прекъсва болничните. Ако искаш да пътуваш - сметни за конкретните дати да не си в болничен, а като се върнеш ще започнат отново болнични. Заплащането на болнични е на базата на доход за минал период, така че няма да има разлика.

# 352
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
Здравейте, искам да ви попитам нещо. В момента съм в болнични поради бременност, терминът ми е далече чак юли месец и нямам намерение да си прекъсвам болничните до тогава... Но шефа ми ме повика че иска да ме праща в командировка в чужбина, пред това време аз би трябвало да се водя на работа, което значи че ще ми прекъснат болничния по време на командировката и след това пак ще продължа да се водя в болнични ли? Тогава не прецаквам ли положението със сумата за болничните и в последствие с майчинските като направя прекъсване с болничния сега заради командировка?
Шефът ти не може да ти прекъсва болничните. Ако искаш да пътуваш - сметни за конкретните дати да не си в болничен, а като се върнеш ще започнат отново болнични. Заплащането на болнични е на базата на доход за минал период, така че няма да има разлика.

до колкото знам ако има прекъсване после сумите не са същите или се бъркам? А и тя датата е фиксирана за пътуването, няма как да я нагодя да не съм в болничен през това време...

# 353
  • София-Младост
  • Мнения: 23 399
Здравейте, искам да ви попитам нещо. В момента съм в болнични поради бременност, терминът ми е далече чак юли месец и нямам намерение да си прекъсвам болничните до тогава... Но шефа ми ме повика че иска да ме праща в командировка в чужбина, пред това време аз би трябвало да се водя на работа, което значи че ще ми прекъснат болничния по време на командировката и след това пак ще продължа да се водя в болнични ли? Тогава не прецаквам ли положението със сумата за болничните и в последствие с майчинските като направя прекъсване с болничния сега заради командировка?
Шефът ти не може да ти прекъсва болничните. Ако искаш да пътуваш - сметни за конкретните дати да не си в болничен, а като се върнеш ще започнат отново болнични. Заплащането на болнични е на базата на доход за минал период, така че няма да има разлика.

до колкото знам ако има прекъсване после сумите не са същите или се бъркам? А и тя датата е фиксирана за пътуването, няма как да я нагодя да не съм в болничен през това време...
Прави се преизчисление на болничният след командировката разбира се на база дохода.

# 354
  • Мнения: 6
Не знам дали въпросът ми е за тази темичка, но ако не е извинете ме.
Вчера видях 2 черти, а в същото време бебето ми навърви 1 годинка и ще си ползвам обещетението за отглеждане на дете. Водя се фиктивно на работа на висока заплата. С предната бременност излезнах болничен, за да си взимам 80% от заплатата. Та , сега мога ли да направя пак така и дали пак това ще е благоприятно от финансова гледна точка. Има ли някакви съчетания и изобщо какви са ми вариантите? Благодаря предварително.

# 355
  • Бургас
  • Мнения: 1 002
Здравейте, искам да ви попитам нещо. В момента съм в болнични поради бременност, терминът ми е далече чак юли месец и нямам намерение да си прекъсвам болничните до тогава... Но шефа ми ме повика че иска да ме праща в командировка в чужбина, пред това време аз би трябвало да се водя на работа, което значи че ще ми прекъснат болничния по време на командировката и след това пак ще продължа да се водя в болнични ли? Тогава не прецаквам ли положението със сумата за болничните и в последствие с майчинските като направя прекъсване с болничния сега заради командировка?
Шефът ти не може да ти прекъсва болничните. Ако искаш да пътуваш - сметни за конкретните дати да не си в болничен, а като се върнеш ще започнат отново болнични. Заплащането на болнични е на базата на доход за минал период, така че няма да има разлика.

до колкото знам ако има прекъсване после сумите не са същите или се бъркам? А и тя датата е фиксирана за пътуването, няма как да я нагодя да не съм в болничен през това време...
Прави се преизчисление на болничният след командировката разбира се на база дохода.

това в благоприятен аспект или не ще се отрази на сумата която ще взимам за следващите си болнични и за майчинството?

# 356
  • Мнения: 11
Здравейте! Имам въпрос, ако някой може да ми отговори: Използвах калкулатор за изчисляване на майчинство и установих, че сумата от среднодневното обезщетение на ден, изчислено от 24 месеца преди първия болничен-45 дни преди раждането (до навършване на 1 г. на детето) в зависимост от броя работни дни - понякога е по-високо от нетната ми заплата за периода, в който съм получавала заплата! Това възможно ли е? Примерно съм получавала около 390 лв нетно възнаграждение, а обезщетението, ако е 18,44 на ден и имаме 22 работни дни става 405,68! Благодаря предварително!

# 357
  • София-Младост
  • Мнения: 23 399
Здравейте! Имам въпрос, ако някой може да ми отговори: Използвах калкулатор за изчисляване на майчинство и установих, че сумата от среднодневното обезщетение на ден, изчислено от 24 месеца преди първия болничен-45 дни преди раждането (до навършване на 1 г. на детето) в зависимост от броя работни дни - понякога е по-високо от нетната ми заплата за периода, в който съм получавала заплата! Това възможно ли е? Примерно съм получавала около 390 лв нетно възнаграждение, а обезщетението, ако е 18,44 на ден и имаме 22 работни дни става 405,68! Благодаря предварително!
Изчислява се дневно обезщетение, което не може да епо-високо от среднодневно нетно за периода. Но сумата месечно ще се мени точно заради различният брой работни дни. Ако сумата 18,44 е по-малка от среднодневно нетно за периода, може в някой месец сумарно обезщетението да е над вашето нетно възнаграждение. За сметка на следващият месец, когато дните ще са 18 примерно.

# 358
  • Мнения: 11
Благодаря! Всъщност среднодневното нетно възнаграждение е 19,60 за месец. А изчислено с калкулатора за 24 м. разделено на дните се получава 18,44! Значи приемам 18,44 за среднодневно обезщетение. Имам още един въпрос:За периода на платена борса залагам МРЗ на брутно възнаграждение, а на нетно какво да заложа-това, което съм получавала от НОИ като обезщетение ли?

# 359
  • София-Младост
  • Мнения: 23 399
Благодаря! Всъщност среднодневното нетно възнаграждение е 19,60 за месец. А изчислено с калкулатора за 24 м. разделено на дните се получава 18,44! Значи приемам 18,44 за среднодневно обезщетение. Имам още един въпрос:За периода на платена борса залагам МРЗ на брутно възнаграждение, а на нетно какво да заложа-това, което съм получавала от НОИ като обезщетение ли?
Мисля, че пак МРЗ. Обезщетението не играе роля в случая.

Общи условия

Активация на акаунт