Двойкаджиите, или ако се случи детето да не издържи изпита след 7 клас

  • 13 439
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Започвам тази тема, за да може да информираме и успокоим такива родители.

Децата със СОП имат право на:

- удължено време за изпита

или

- присъствие на консултант

Още от март се предлагат такива деца от директора на училището и се праща списък в РИО.

За всичко това ходим и напомняме самите родители - Това ме информираха в РИО - София.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
записвам се с моя второкласник.

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И така, може дете да изкара двойка на ВО, тогава направо се се записва в такива паралелки, които се наричат Общообразователни паралелки. Например случва се да се разболее и да не отиде на ВО, пак същото, записва се в ОП.

Да ама искаме да дадем някаква професия. Е това може да свършим, чак след 8 клас.

# 3
  • Мнения: 474
Dori strashna si ,da tova e polojenieto savsem vqrno.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 942
Dorothy, много хубаво, че се сети да отвориш тази тема. Ние сме догодина, но цяло щастие е за нас, че имаме хора като теб, да вървим по утъпкана пътека. Имаш почерпка cheers

Предлагам да се поразтърсим из гимназиите и да намерим всички, в които има общообразователни паралелки, т.е. където децата ни може да учат без да държат изпит.

# 5
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
В РИО, ни казаха, че от сайта им можели сме да видим, да ама аз такава информация никога не съм виждала там  newsm78.

Почти във всяка гимназия има такива паралелки, но след 8 клас, но този 8 клас трябва да намерим и съответно да питаме, дали ще ги запишат.

Аз знам за 8 клас ОП в 19-то (за осмокласници) .

# 6
  • София
  • Мнения: 1 942
Виж колко добре работим заедно  Laughing
Аз пък ги намерих. Трябваше ми само малко да ме подбутнеш    smile3555

Тук ги изреждам:
ПРИЕМ В 8 клас – непрофилирана подготовка за учебната 2012/2013 година:
14 СОУ „Проф. д-р Асен Златаров” - Ул.Ген.Чернаев” №8;
21 СОУ „Христо Ботев” - Кв. Лозенец, ул.”Люботрън” № 12;
23 СОУ „Фр.Ж. Кюри” - Бул. Ситняково № 21;
29 СОУ „Кузман Шапкарев” - Ул.”Г.С.Раковски” №20;
39 СОУ „Петър Динеков” - Ж.к. Младост 2, до бл.209;
90 СОУ „Ген. Хосе де Сан Мартин” - Ж.к. Люлин 2 Ул.204, №3;
97 СОУ „Братя Миладинови” - Ж.к. Люлин V микрорайон;
105 СОУ „Атанас Далчев” - Ж.к. Дианабад, Ул. „Св. Пимен Зографски” № 7;
128 СОУ „Алберт Айнщайн” - Ж.к. Младост 2 до бл.219;
138 СОУ „Проф. В. Златарски” - Ул. „Алфред Нобел” №3;
176 ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” - с. Негован, ул.”Училищна”№6

Това последното като е ОУ май има само 8 клас, но предвид това, че е в Негован, едва ли ще има наплив Mr. Green.

Ето и линк към РИО София-град, където са изнесени тези училища

Моля, майките от другите градове да ме извинят, че тук писах само за София, те могат да си направят справка в сайтовете на съответните регионални инспекторати.

Ето сайтовете по региони

Последна редакция: пн, 21 яну 2013, 16:46 от Sash

# 7
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Божее, нито едно не ми е удобно  newsm78.

Знаех си аз, че с общи усилия, ще свършим работа по информацията

Сега видях, че и спортните училища могат да ни огреят - без изпит са и без балообразуване  newsm78

Последна редакция: пн, 21 яну 2013, 20:06 от Dorothy

# 8
  • Мнения: 5 531
Благодаря и аз за новата тема и информацията в нея. Аз също съм се замислила за спортно училище. Може би и аз към такова ще насоча моят син.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
В спортните училище съвсем никакви изпити ли няма???? Мисля си, че има изпити по физическа подготовка. А в края на краищата това не е съвсем без изпит. Моето дете, колкото и да е с нормално телосложение, не мога да кажа, че е много спортна натура, едва ли може да избяга нещо за норматив, или пък да скочи на дължиа над еди колко си метра...
А само в общообразователни паралелки ли може да кандидатства дете без матура???
Има ли начин да се усвои някаква професия. Във всеки град си има техникуми, за които от време се говори, че не са много по ученето, но поне усвояват професия. Доколкото си спомням от спрвочника за след 7 клас на баткото, имаше няколко училища, които бяха до 10 клас и ставаа градинари, цветари и т.н.

# 10
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да по физическа подготовка има, гледам има баскетбол - е с това ще е, ама дано тази година има пак.

Могат техникуми след 8 клас - тези техникуми, които са без изпит, ами ще проучваме още.

# 11
  • Мнения: 182
Здравейте!Аз съм майка на вече пораснал дислектик и ще ви кажа как се случиха при нас нещата
Никога не е имал ресурсен-аз учих с него.Нито математика  му е вървяла ,нито българския,но английския определено му вървеше-между другото езика го научи от детските сам,така че се оправяше добре в училище.Когато дойде време за кандидатстване решихме да опита в английска паралелка-така и така му е лесен и успя.Имам  в предвид ,че ако на децата се отдава даден предмет може да ги запишете в подходяща паралелка,така  на тях ще им е по лесно.Относно матурите поне при нас бяха така направени ,че колкото и да не можеш поне 3 се изкарва.
Сина изкара четворки и му стигна да влезе в английската.
Така че не се плашете не са толкова страшни нещата.Тогава и аз бях втрещена и не знаех какво да правя,но чак сега си давам сметка ,че съм се притеснявала.
Успех ви желая и спокойно всичко ще се оправи!









# 12
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Като гледам в сайта на РИО,  последно са публикували общообразователните  паралелки, значи ще почиваме до есен и няма да се притесняваме до тогава.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 942
На мен не ми се вярва да са само тези училища.
Примерно сега се сещам за едно, покрай което съм минавала и съм запомнила номера, изписан с големи цифри - 103 ОУ, със сигурност няма приемни изпити Simple Smile ...

# 14
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И аз мисля така

# 15
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Аз съм още далеч от темата, но е важно да разберем какво го влече детето и какво му се отдава.
Големият много обича да моделира с пластелин и да рисува. Когато почива - това прави. Да са му заети с нещо ръцете. Върти ми се из главата в тази насока да го бутнем.
Шие на машината ми, баща му го научи да пробива дупки с бормашината и подобни занятия му се отдават.

# 16
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Даа, точно ръкатите хора няма нужда да правят анализ на произведение.  Така е. Търся такова училище, занаят, ама били чак след 8 клас. За една година къде ли ще попадне  newsm78

# 17
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Да му е някъде наблизо, че да не пътува много   Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 1 942
Какво съветвате да предприемат майките на не дотам успяващите деца, за да запишат детето си във все пак не дотам лошо училище след 7 клас?

- да натискат отроците си да учат повечко (трудно постижимо, почти непосилно)

- да им вземат добър учител допълнително

- да търсят училище, което не приема с изпит от НВО (национално външно оценяване)

- от всичко по малко

- някакъв друг съвет

# 19
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Замислила съм се за спортните училища,

# 20
  • София
  • Мнения: 1 942
Мен ме спира убеждението, че спортът не е подходящ за професия. За мен спортът трябва да е като хоби, дори и интензивно да се занимаваш, не бива това да ти е работата. Професионалният спорт ограбва тялото, времето, свободата, здравето...
Освен ако не всички деца, които завършват спортно училище стават спортисти по професия после. Не знам.

# 21
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Във всички училища си учат всичко на днешно време. Няма предмет, който да изпускат.

# 22
  • Мнения: 6
моята прекрасна щерка и се отдават английски компютри и рисуване.нейното желание не без моя помощ е професионална гимназия по изобразителни изкуства николай райнов -паралелки компютърна графика и графичен дизайн кандидатства се с рисуване и правят курсове безплатни от март месец и продължават още за кандидатстването .директоркат и преподавателите са страхотни а и това училище е малко познато и се влиза по-лесно провере го супер е .ние сме седми клас и това ни е желанието за записване след изпитите

# 23
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
ЕЕ как по-рано не разбрах за това училище.

# 24
  • Мнения: 1
моята прекрасна щерка и се отдават английски компютри и рисуване.нейното желание не без моя помощ е професионална гимназия по изобразителни изкуства николай райнов -паралелки компютърна графика и графичен дизайн кандидатства се с рисуване и правят курсове безплатни от март месец и продължават още за кандидатстването .директоркат и преподавателите са страхотни а и това училище е малко познато и се влиза по-лесно провере го супер е .ние сме седми клас и това ни е желанието за записване след изпитите

много хубаво училище, но нас ни е много далече Sad

# 25
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
И аз разгледах и на нас ни е далеч

# 26
  • София
  • Мнения: 778
Имаме справочник с училища и балове от миналата година. Някои училища изобщо ги няма в справочника-това значи ли, че приема не зависи от оценката от НВО?

# 27
  • Мнения: 6
националната гимназия по изобразителни изкуства приема и след 8ми класи се стига много бързо до него с трамвай 18.4.3 и автобус 100 и с метрото до лъвон мост а оттам с 18.4или 3 тамвай и е на 200-300 метра от спирката  .А ние вече чакаме изпиита по рисуване да видим там отценката че всъщност от нея зависи дали ще влезе защото се удвоява  А и да ви се оплача -на нас само ни увеличиха времето с 40минути на модул нито ни дадоха да ползваме калкулатора нито да имаме текста за преразказа през цялото време въпреки че имахме право .Направо съм бясна на ресурсната дето я пазеше

# 28
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
В сайта на РИО има публикувани непрофилираните паралелки, които са били тази година. Пускам ги за да има в темата и тази годишните непрофилирани паралелки.

Банкя   78 СОУ
Витоша   64 ОУ
Витоша   52 ОУ
Витоша   26 СОУ
Връбница   140 СОУ
Връбница   146 ОУ
Връбница   74 СОУ
Връбница   СОУДНЗ "Луи Брайл"
Възраждане   136 ОУ
Възраждане   67 ОУ
Изгрев   105 СОУ
Илинден   113 СОУ
Искър   108 СОУ
Искър   150 ОУ
Искър   65 ОУ
Искър   68 СОУ
Искър   69 СОУ
Красна поляна   123 СОУ
Красна поляна   135 СОУ
Красна поляна   17 СОУ
Красна поляна   28 СОУ
Красна поляна   75 СОУ
Красно село   132 СОУ
Красно село   19 СОУ
Красно село   25 ОУ
Кремиковци   156 ОУ
Кремиковци   117 СОУ
Кремиковци   85 СОУ
Лозенец   21 СОУ
Люлин   27 СОУ
Люлин   56 СОУ
Люлин   40 СОУ
Люлин   96 СОУ
Люлин   97 СОУ
Люлин   33 ОУ
Люлин   77 ОУ
Люлин   79 СОУ
Люлин   90 СОУ
Младост   10 СОУ
Младост   128 СОУ
Младост   131 СОУ
Младост   144 СОУ
Младост   39 СОУ
Младост   81 СОУ
Надежда   54 СОУ
Надежда   102 ОУ
Надежда   3 ПУ
Надежда   15 СОУ
Надежда   16 ОУ
Нови Искър   160 ОУ
Нови Искър   170 СОУ
Нови Искър   176 ОУ
Нови Искър   179 СОУ
Оборище   1 СОУ
Оборище   112 ОУ
Овча купел   53 ОУ
Овча купел   149 СОУ
Овча купел   66 СОУ
Овча купел   88 СОУ
Панчарево   192 СОУ
Панчарево   200 ОУ
Панчарево   202 ОУ
Панчарево   71 СОУ
Панчарево   84 ОУ
Подуяне   124 ОУ
Подуяне   130 СОУ
Подуяне   24 СОУ
Подуяне   42 ОУ
Подуяне   95 СОУ
Сердика   14 СОУ
Сердика   29 СОУ
Сердика   58 ОУ
Сердика   59 ОУ
Сердика   48 ОУ
Слатина   138 СОУ
Слатина   148 ОУ
Слатина   23 СОУ
Слатина   93 СОУ
Студентски   55 СОУ
Студентски   8 СОУ
Триадица   121 СОУ
Триадица   47 СОУ

Последна редакция: сб, 09 ное 2013, 23:04 от Dorothy

# 29
  • София
  • Мнения: 1 942
Да му се не види, в този град няма ли такава община с името Средец! Започвам да си мисля, че има заговор за изселването на жителите на центъра от там. От всякъде ни прецакват. Не можем да паркираме пред дома си, децата ни не могат да учат в училища близо до дома и още какво ли не! В тозисписък има само две училища от район Триадица (който е дооста голям по площ и население) и нито едно в Средец!!! Дискриминация.

# 30
  • Мнения: 9 197
 Peace
1СОУ под Операта

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Момичета, кажете как точно се "именуват" учебните заведения, които приемат без изпит от НВО? Мисля си че са все след 8-ми клас, но само за това се сещам. А и чичко Гугъл нещо мълчи...Питам, тъй като софийските училища от предишната страница са ми има няма на 120-140 км  Mr. Green Просто някакви насоки за издирването им по някакви всеобщи критерии....

# 32
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Непрофилирани паралелки - кандидатсваш в паралелка, не в училище.

В нашето има и профилирани и непрофилирани паралелки.

Зависи къде такава правят паралелка, официално излизат на по-късен етап, гледат първо профилираните да запълнят.

След осми клас има някои професионални, зависи какво ще обяват

Последна редакция: ср, 12 фев 2014, 08:08 от Dorothy

# 33
  • в моя свят
  • Мнения: 849
А какво знаете за приема на деца със заболявания, за които не се гледа резултата от ВО и са с предимство? Аз не съм от София, но ще се местим и детето ми ще кандидатства там. Искам да разбера повече за професионалните гимназии, кои се водят елитни, кои не чак толкова..? И аз се притеснявам за изпитите, но тъй като с детето ще бъде и ресурсен учител и тя ме убеди, че не ги оставят да се провалят и 3 все ще изкарат. В кои училища с професия мислите, че може да се влезе с нисък бал, все трябва да има и такива?

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Те са по списък одобрен и съответно се класират отделно , дори не държат изпит.

# 35
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Задължително е ВО дори и за децата със заболявания. Дори има вариант ако не са доволни от това в кое училище ги е насочила комисията да кандидатстват като всички останали, но пък вече няма гаранция къде ще ги приемат. Къде е този списък с училища и специалности за тях? Аз знам, че има само списък само на заболяванията. Моя син е с дислексия, но има намален слух и разбрах, че може да подаде документи с предимство, но се вземат за балообразуващи оценките от първия срок.

# 36
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ми на място в РИО ги имало и давали консултация за какво могат да кандидатстват със съответните проблеми на децата.  Иначе техникуми има с много нисък бал за кандатстване.

# 37
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Благодаря, Дороти!   bouquet

# 38
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Да споделя как минаха матурите Simple Smile
В училището на сина ми от 7-мите класове има 5 деца със СОП. Били са в отделна стая и всяко дете е имало помощник учител плюс един квестор, който да ги пази. Най-притеснено ми беше по бел, а се оказа, че теста бил много лесен (според детето). Доста трудни му били задачите по математика, помощник учителката му казала, че с нищо не може да му помогне, защото не разбирала задачите. Simple Smile Останалите тестове по език и науки минали долу горе добре.
Чакам сега резултатите да излезнат утре. Притеснявам се за математиката, защото ще учи в професионална гимназия и там се държи много на математика.
Междудругото подадохме документи с предимство в РИО като дете с намален слух, резултатите вече излязоха и е приет с компютърна специалност по първо желание. Приема е по оценките от първи срок и резултата от матурите не е от значение, но разбира се ще ги видят и се надявам да ги е взел.
Някой знае ли оценките от изпитите по език, природни и обществени науки пак ли с този служебен номер по интернет ще излязат заедно с бел и математика?

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 1 428
Браво на детето на me4ta22 дано да се справя все така добре в новото училище. Всъщност май това е отговора на въпроса ми - как аджеба се кандидатства без матура....Само дето в този списък, който аз намирам, май нашите двойкаджии май няма да могат да се "вместят". Тоест дислексия, или аутизъм, или ХАДК ги няма!!! Ние имаме цифром и словом 3 години до тогава, може много неща да се променят, както с детето, така и с образованието като цяло.

Последна редакция: сб, 07 юни 2014, 23:58 от mama mariana

Общи условия

Активация на акаунт