Щрудел

  • 5 058
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
Бихте ли ми казали как приготвяте ябълковия щрудел?

# 1
# 2
  • Мнения: 1 777
кори за баница
настъргани ябълки
захар
канела
орехи(по желание)

Ябълките ,захарта,канела и орехите се разбъркват в купа.
Взимам две кори слагам от плънката ,завивам на руло и слагам в тавата.Това се повтаря докато корите свършат.Наредения щрудел поливам отгоре с малко зехтин(олио).Пека на 180 градуса в предварително загрята фурна.Готовия и изстинал щрудел поръсвам с пудра захар.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 855
1 п. фини точени кори Бела 400 г
ок. 500-600 г ябълки
1 к.ч. стафиди
кора на 1 портокал
сок от лимон 1-2 суп.л.
джинджифил, канела, ванилия
галета
захар кристална
олио
пудра захар за поръсване
Обелват се ябълките и се настъргват на едро ренде, прибавят се стафидите към тях и подправките. Отварям пакета с корите, всяка кора прегъвам на две, поръсвам с 1 суп.л. олио, 2 суп. л. плънка, отгоре 1 суп.л. захар, 1 ч.л. галета, завивам краищата и навивам на руло, по-стегнатко да е рулцето. Подреждам в правоъгълна тава, застлана с хартия за печене. Преди печене надупчвам с вилица всички рула на 3 места, да се изпарява течността от ябълките и пека на умерена фурна 180 С градуса до зачервяване, накрая може да се намали фурната на ок. 150-160 С градуса. Изваждам щрудела и след като поизстине го поръсвам с пудра захар.
В моя щрудел нямаше ванилия, защото нямах вкъщи, може да се добавят и сини сушени сливи, нарязани на ситно.

# 4
  • Мнения: 96
Благодаря на всички ви за рецептите! Попитах ви защото и аз правя щрудела с готови кори и не става лош- харесва ми. Но наскоро бяхме с колеги на ресторант и там ни сервираха оригиналния щрудел, който явно не беше правен с готови кори и аз просто се побърках по него. Страхотен е! После изнамерих  в You tube как се прави (http://www.youtube.com/watch?v=6ZcXjDMD_y4 ), ама пусто много е трудоемко,  беее! Та за това реших да ви попитам как се справяте вие  newsm78
Сега, по инструкциите от видеото, ще направя един щтрудел (с готови кори,  Laughing Laughing Laughing)

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ето ти рецепта за щрудел, който не е с готови кори и става бързо. не е труден.
след изпичане е хрупкав, на следвашия ден омеква от ябълките.

сервира се с ванилов сос или сладолед.
добър апетит

# 6
  • Мнения: 8 527
Вчера пробвах един сладкиш с тиква, който може да се приготвя с най-различни плънки

Тестото е: 1 ч.ч. кисело мляко + 1 ч.л. сода за хляб; 1 ч.ч. мазнина (разтопено масло+олио в равни части - аз сложих само масло); 3 ч.ч. пресято брашно (аз смесих бяло с типово по равно). Замесва се меко тесто, което се оставя на плота за 10-15 минути - горе долу докато си направиш плънката.

Когато правя от ябълки - настърганите ябълки ги изсисквам, а тиква - сварявам предварително. Целта е плънката да не е много течна и да не остане клисаво (недопечено) тестото. Ако след добавянето на орехите продължава да ми изглежда водно - добавям стрити обикновени бисквити (може и галета).

Тестото се разделя на две (едната част е малко повече от другата) и се разточват две кори. Долната трябва да бъде по-голяма от горната (за покрива и стените на тавата). В намаслена тавичка с диаметър около 30/35 см се поставя долната по-голяма кора, после плънката, и после горната кора. "Излишъка" от долната кора се навива като крайче с горната - да не изтича плънката. Горната кора се надупчва с вилица, намазва се с жълтък и се пече на около 180 градуса (времено зависи от фурна, вентилатори и т.н.)

# 7
  • Мнения: 22 867

Щрудел от natalyna, превъзходен е! Heart Eyes  Peace

# 8
  • Мнения: 114
Истинският виенски щрудел е мн сложна работа, ето го тук http://dimitranas.blogspot.com/2010/03/wiener-apfelstrudel.html
Аз правя побългарен варинат, който става много бързо и лесно, а е и много вкусен! Simple Smile Лесен ябълков щрудел


Общи условия

Активация на акаунт