Отговори
# 585
  • Мнения: 296
Момичета, благодаря на всички за пожеланията!
Аз Ви чета редовно, но не ми се пише, че нещата с нашто око се закучиха нещо  Cry Сега сменяме доктори и правим изследвания...
Хубава вечер на всички  Hug

# 586
  • София
  • Мнения: 8 017
Ето ме отново. Завърнахме се, поляхме празника в един италиански ресторант. Дребният се държа прилично, спа като кърт в кенгуруто и аз си похапнах пастата на спокойствие. Mr. Green Предвид факта, че сме "млада двойка", която е заедно от 13 години, 10 от които съвместен живот, май повече празнувахме Трифон Зарезан. Simple Smile
Успях да попрочета страниците назад, та да се включа по темите:
Захранването - ще бъде след 6-тия месец, още не съм решила с какво. Продължавам да чета, имам време да го измисля (сега е на 3 месеца и 5 дни). Засега мисля да спестя соковете. Не се изказвам категорично, защото зависи от изчетената информация, все още това правя.
Съня - това беше огромен проблем при Андрей, както всички знаете. Влияе му, ако не е спал - става кисел и нервен. Първо започнах да го приучавам, че в кошарата се спи и се лежи. В началото имаше бурни протести и писъци, когато го сложех там. След това започнах да въвеждам часове за лягане. Преди месец и половина си лягаше в интервала 24-1-2ч. Постепенно въведох да се заспива в 24ч. За целта го пускахме да плува във ваната или го разхождахме навън. После започнах да приспивам около 22ч., най-накрая забихме на 21ч. Не къпя всяка вечер, така че ритуалът е - в 20.45 го слагам в леглото и окачвам играчките да си ги удря. С това се занимава до 21ч., когато гася осветлението. Оставям лека светлина и подбутвам матрака с крак и шъшкам. Понякога заспива и без това, но по-често се налага да помагам. Избягвам да приспивам вечер на места, различни от кошарката. Нощна пауза няма. В най-добрия случай интервалът е около 4.5 часа, но и като новороден беше така. Случва се и на 3 часа да си търси млякото. Не правя никакви опити да го отказвам - предоставям услугата, след като има клиенти за нея. Simple Smile
Следобедите бяха доста по-трудни. Започнах с това, че го оставях в кошарката за известно време и стоях отстрани и му говорех. После започнах да лежа на голямата спалня и се обаждах периодически, че съм там. Най-накрая го оставях да си "излежава" времето от 14 до 17ч., като ходех да подавам биберона и да успокоявам, но не го махах от леглото. По някое време заспиваше от скука, но за не повече от час. Това, с което свикна, беше, че около 14ч. вече леко му се доспива. Далеч по-често го приспивам в количката на терасата. Предварително проветрявам и оставям прозореца отворен. Навън температурата е между 0 и -5. Около 13.30 и 14ч. на Андрейчо му се притварят очите. Чакам да стигна този момент, защото в противен случай ще опищи квартала. Когато видя, че се кани да дреме, го обличам, слагам шапката и космонавта. Той вече знае, че това са атрибути за излизане. Случва се да заспи, когато го облека. Понякога се налага да друсам леко количката и да шъшкам малко. В началото седеше около 1ч. После започна да посвиква и увеличи времето. Ако преди 17ч. му се изчерпа търпението да стои на терасата, отива в леглото и там стои. Мисля, че свикна с идеята, че това са часове, в които се почива.  Напоследък застъпва и поне 1 хранене на терасата, та дзиндзирикам по рокля с тънки презрамки и моржувам, докато яде, но не го мърдам от мястото му. Има и дни, в които бодърства и не иска да спи, което означава, че след 18ч. ще ми стопи лагерите от писъци, врясъци и капризи.
По едно време беше започнал да заспива около 11ч. и аз полагах усилия да го държа буден, за да спи следобяда. Не помня кой ме посъветва да не го правя, че е на метода на Мечо Пух - "Колкото повече, толкова повече". Така и постъпих - сега спи и преди обяд, и следобяда (часовете са според подредбата на звездите за конкретния ден  Mr. Green).
Ваксините - извън всякакви календари е. Засега има поставени само тези от болницата. След това постоянно му имаше нещо я на него, я на мен, та до сега нищо не е поставено. Не мисля, че е болка за умиране, с педиатърката се разбрахме да караме по поредността, макар и със закъснение от няколко месеца.
Играчки за гризане - засега има само грозния жираф, с който не знае какво да прави. Има и някаква играчка на Фишер прайс с накрайници за гризане, но предпочита ръцете. Предполагам, че като му стане належащо, сам ще се сети какво да прави.
Стана километрично писание, пък който има нерви, ще го чете. Simple Smile

# 587
  • Мнения: 25
Милинка, винаги те чета, че все сме в крак с темата спането, пък ти все имаш с какво да обогатиш репертоара ми за приспиване. И аз го установих това с девиза на Мечо Пух. Обаче при нас се изразява в следното: колкото повече се опитвам да наложа някакъв ритъм, толкова повече се дере вместо да подремне. Съответно става все по-кисела и недоспала. И аз с нея, аз не съм ли се наспала съм за никъде, взе и често да ми премалявя и да витая нанякъде. Обаче и да извикак баби да помагат, пак няма да свърши работа, и аз системно трябва да се наспивам. Откъде се извъди това дребното такова будно, не ми е ясно Simple Smile.
Сребре, на нашето мляко пише да се дава до 15-20 минути след приготвяне и в никакъв случай да не се запазва за следващо хранене. Може би марката има значение newsm78

# 588
  • Мнения: 3
А,Ренка,то и на Хип-пише да се изхвърля,ама понякога ме е яд да хвърлям половината мляко.
Милинка,четем те,четем те!Щях да те питам за сухата кожа на Андрей,дали си ползвала нещо натурално като:преварен зехтин или бадемово масло?Малко по-цапащо е,ама може и да проработи.

# 589
  • София
  • Мнения: 3 789
Милинка, моите нерви са железни, чета абсолютно всичко в темата  Mr. Green

Аз почетох и поразсъждавах за захранването и стигнах до следните изводи:

- Ще купувам готови пюрета от реномирани марки. Зеленчукови – „Ганчев”, плодови – „Хипп”. Съображения: над детските храни има строг контрол (да се надяваме, де, но при всички положения ще съм по-спокойна, отколкото да купя нещо от пазара с неизвестен произход), пюретата са обогатени с минерали и микроелементи, практически невъзможно е вкъщи да приготвя нещо в стерилни условия. Изключение ще прави само кашата от елда, защото такава едва ли ще намеря тук и някой друг зеленчук, който ще искам да въведа, но няма да го намеря готов.

- Избирам традиционното захранване, започващо със зеленчук (зеленчук-плод-каша-месо-риба) в определен ред на въвеждане на продуктите, млечните - най-накрая. Тук изключително много ми помогна линкът към екселската таблица, който пусна red_nelitka  Hug, само малко ще го модифицирам, за да изключа оризовата каша в началото и да добавя сока и жълтъка.

- Въпросът със започването се реши от само себе си – захранването се започва 1 седмица след последната профилактична ваксина. Имаме да правим последната в началото на март, Зарчето тъкмо ще е навършил 5 месеца (живот и здраве!), така че да успея да започна преди следващата на 6 месеца.

- Остана да разгадая още една-две тънкости, да проуча коя фирма точно какви пюрета произвежда, да попълня табличката и май ще съм готова  Simple Smile.

# 590
  • Мнения: 16
 smile3525 Добро утро, момичета! Поред на номерата:
- за цикъла - появи се първо на третия месец на Влади /17.01/, след това и по законите на Мърфи - на 14.02 #Cussing out 
- за акането - откакто започнахме с пюретата - ака поне по 1 дневно, а често и по 2, но в никакъв случай не е рядко, а дори е с консистенцията, вида, цвета и аромата на нормално бебешко /леко киселиникакво, а не смъртовонно  Mr. Green/; освен пюретата сменихме и млякото и минахме на Милупа и с тази комбинация вече не ни се налага да пием дори чая за разхлабване  newsm44
- за играчките - мия ги с топла вода и бебешкия препарат за съдове, не изварявам /аз и шишетата рядко изварявам - 1 месечно  Embarassed , ама да свиква - батковците не винаги си мият ръцете преди да ги пипат, а и Влади така или иначе лапа всичко, което докопа - не мога да стерилизирам цялата къща  Joy
- за гризалките - има всякакви форми и размери, но най-обича на тати пръстите, щото като си стиска своите го боли и плаче  hahaha Мина ми през ума да му замразя някоя от тези с течността, но само при мисълта в какъв потрес изпада, когато го докосне някой със студени ръце, с баща му изпаднахме в див смях  smile3532
И сега една питанка - от около 2 седмици Влади е субфебрилен /Т около 37.5/. Няма хрема, кашлица, ухобол или стомашни проблеми - преглеждан е 2 пъти. Когато стане много неспокоен, съм давала   за целия период точно по 2 пъти Нурофен и Панадол. Вчера пуснахме кръв и урина - всичко е чисто. Имам някакви съмнежи, че може би е от зъбите, защото в устата е съсредоточено цялото му същество, но с батковците съм нямала такива температурни изпълнения. Идеи?  smile3529
Толкова като за добро утро. Желая лек и успешен ден на всички!!! newsm51

# 591
  • Мнения: 40
Добро утро,

Jeni _75 по колко пюре даваш, аз давам по 1-2 лъжички и не ще пак ака.

# 592
  • Мнения: 16
Вече сме на 100 гр  Mr. Green и не му стига - иска още и се сърди кат спра да давам. Но реално ефектът започна, когато стигнахме около 50 гр - давах м/у 2 хранения, а не вместо основно хранене. От вчера вече се опитвам да замествам хранене, но ми казаха да увелича количеството до 130 гр и да добавям мляко в пюрето, за да го засища.

# 593
  • Мнения: 3
Добро утро, момичета! smile3525
Деси, би ли ми пратила линка с екселската таблица,че аз уж отварям всички,ама този съм го пропуснала!Благодаря ти! Иначе,радвам се,че си взела решение за захранването.Интересно ми е защо се спря на различни марки?
Жени,не съм много компетентна,но ще напиша това,което съм чувала за Т-рата:до 37,5 градуса,измерена в дупето,т.е. 37-реална телесна,предполага само наблюдение,защото може да значи започващ възпалителен процес.Ако стане 38,5 в дупето, тогава се дава нещо температуропонижаващо.Ти споменала ли този факт на лекаря?Какво обяснение даде той?
И да питам нещо,след поставянето на ваксината за пневнококи,Калоян има зачервяване на мястото,където е убождането?Някоя мама имала ли е такова?
А,да,още нещо,не знам колко от вас влизат във Фейсбук,но една мама там подарява пакет памперси 3-ка на Пуфис.Ако някой ги ползва да й пише.Реших да дам по-голяма гласност, че май не срещнах такова съобщение във форума  Embarassed
tanchoo, и вие ли не акате?На Калоян вече ще му е 3-ти ден.Хем аз вече давам по цяло пюре,около 130 мл. и пак не ака.Замествам цяло храене и в пюрето слагам лактулоза и пак няма радост в памперса!

Последна редакция: пт, 15 фев 2013, 08:38 от Srebrina81

# 594
  • Мнения: 16
Сребрина, не меря в дупето, а под мишничката. За антипиретиците - знам, че се дават над 38, но ги давах заради обезболяващия ефект, при очеизбодна нужда.

# 595
  • Мнения: 3
Сребрина, не меря в дупето, а под мишничката. За антипиретиците - знам, че се дават над 38, но ги давах заради обезболяващия ефект, при очеизбодна нужда.
Ясно!Еми,тогава и зъбки може да е!Не че имам други деца,де  Joy Съжалявам, че не мога да бъда полезна.

# 596
  • София
  • Мнения: 8 017
Сребре, мисля със зехтин да пробвам. Вчера ми го препоръча една приятелка и мисля да го пробвам. Снощи го  мазах с много мазен крем и поуспокои кожата. Зорът е да установя какво причинява реакцията, защото сега и да ида на дерматолог, ще изпише кортикостероид. И аз, и мъжа ми сме с тежки кожни алергии и малкият явно ни е наследил в това отношение.
Деси, аз също мисля да захранвам с готови пюрета, защото тук пазарът на зеленчуци е по-безконтролен и от нашия. Все се надявам, че пюретата са малко по-контролирани. Иначе тук има Хип, Семпер, Бебивита, Hame, Хайнц. Има и някакви руски, но не знам с какво качество ще са. Кашите не ги знам, не съм стигнала до тях. Имат някаква млечна кухня, но нямат детска, каквато е при нас. Направо не знам с какво ще го храня, особено в светлината на алергията напоследък. Заради това ще задържа захранването максимално, пък дано да се поуспокои имунната система и да не реагира така остро.
Рени, теб те оставих за накрая, защото отговорът ще е дълъг. Андрей също мина през фазата с ревовете. В началото категорично отказваше и за секунда да стои в леглото. Озоваваше се там, след като е заспал вечер и самата мисъл да е буден и в кошарата, му беше непоносима. Заради това написах, че с това започнах - да го уча да свиква с идеята, че може и да се стои там. Един ден го оставих цял следобяд там и му давах биберон и го успокоявах, когато се разреве. Това беше най-дългата съпротива. Следващите дни мъркаше, но аз бях в спалнята и се обаждах, стоях до кошарката. Пробвала съм и да лежи до мен на спалнята, без играчки. И аз си чета нещо. И когато видя, че започне да се унася, го местех (след като беше посвикнал с кошарката). Въпросът беше в един и същи час да го слагам в покой.  
Решиш ли едно или друго, да си последователна. Ще има брожения в началото, то е ясно. Полека-лека свиква с условията. Може да има и друга причина да не иска да спи. При нас въздухът е прекалено сух от парното и купихме 2 овлажнителя, за да поддържаме влажност. Също е прекално топло, та го обличам леко. Установих, че следобяд на терасата е по-вероятно да спи с часове, отколкото в леглото. Ако бушува и не заспива, го оставям само по космонавт. От по-хладния въздух заспива бързо, след което слагам одеалото. Сега следобедите изкарва предимно на терасата и следобедният сън в леглото е допълнение на времето за почивка (ако към 15-15.30 сериозно се размрънква, го местя от терасата в кошарката). Следобяд го дебна да започне да попритваря очи, за да има по-големи шансове да заспи. Притварянето на очите се появи като навик, след като се понаучи, че около 14ч. се почива.
Всичките напъни, които описах в последните си два километрични поста, ми отнеха около 1.5 месеца. На моменти ми се налагаше да проявявам дебилно търпение и упоритост. Все още съм далеч от успех, защото денем в леглото не спи повече от 1 час. Истинският сън е на терасата. Но поне започна да спи, че иначе спеше като заек за по 15 минути и после не се траеше.

# 597
  • Мнения: 25
Такааааа, добро утро и от мен! Като писах малко по-рано на Сребрина, аз днес съм се понаспала. Дани след вчерашното лигавене, спа 8 часа. Чак се бях препълнила, сега ме притеснява да не ми намалее кърмата, че много се влияе. Това ще го оправя обаче.

Сребре, мен много ме притеснява да давам храна, която не е съвсем прясна. Аз съм с много чувствителен стомах, и се притеснявам да не се повлияе нещо и тя. Веднъж й бях дала една кърма от хладилника, явно беше престояла повече, и беше много неприятна на вкус. Чудих се, чудих се защо не ще да я яде това дете, пробвах и щях да се издрайфам. Слава богу, нищо й нямаше на Дани. От тогава много следя.

Деси, като че ли и аз съм я пропуснала тази табличка. Иначе и аз смятам да захранвам на същия принцип, макар и да се замислям да започна с оризова каша. На теб какви са ти съображенията да не започнеш с нея?

Ох, Милинка, много ти благодаря за подробното описание на процеса по заспиването. Аз съм много мека, обаче, май няма да имам нерви толкова рев да изтърпя. При вас имаше ли промяна на нощния сън при всичките тези дневни упражнения? Тъкмо се надъхам да действам и Дани като се запъне да се киселее 3-4 дни и ми минава мерака. Лошото идва обаче като започне да свиква по един определен ред през деня, и то ще се оправи времето навън, и ще реша да излезем. В такъв случай, отново отначало започваме. А има дни, в които си е грях да не се разходим. Луда работа! Ще гледаме и ще видим. Мен не ме притеснява, че сега не спи и няма режим, а че ще си тръгне така и после няма оправия.

Толкова с моите премеждия, отивам да нацедя малко, че ще се пръсна заради това спане. После пак ще ви нагледам  Simple Smile

# 598
  • Мнения: 40
Srebrina81 така сме от както се роди , първо през 2 дена,след това през 3 и сега от 4 ден не е акала.Затова почнах пюрета да давам но по 1-2 лъжички да минавам без лекарства ама не става .Само на кърма сме надава добре.Пробвах почти всичко което чух и си имам опитно зайче.

# 599
  • София
  • Мнения: 8 017
Рени, при мен беше въпрос на оцеляване, не на режим. Не съм садист, който с кеф слуша ревящи малки дечица, но ситуацията беше извън контрол. А няма кой да ми помага и за 5 минути, съпругът ми се прибира в 20ч., когато Андрей е пред заспиване. Бабите ни са на 3000 км, домашна помощница нямаме. Домашна работа, нощни смени, денем също не почивах грам и бях станала като привидение. Не се хранех, даже и тук съм писала, че не ям нищо. По едно време мъжът ми предлагаше да ходя на хотел за 2 дни, за да се наспя и да заприличам на човек.
За излизанията не знам какво да те посъветвам. Смятам, че ако се научи да спи около някакви часове, няма да е от съществено значение дали спи навън или вътре. Разбира се, ти ще си прецениш какво смяташ за приложимо и кое - не. Успех пожелавам. Simple Smile
P.S. Забравих да добавя и нещо много съществено. До голяма степен целият процес по заспиването зависи и от нервната система на детето. Ако детето е по-спокойно, може и много по-бързо и меко да свикне да почива в някакъв момент. Андрей не е от спокойните деца, той е нервен, активен, сприхав и изискващ. Вероятно заради това и процесът по напасване протече по-бавно и по-бурно.

Последна редакция: пт, 15 фев 2013, 10:12 от милинка

Общи условия

Активация на акаунт