ПОМОЩ! Кой поназнайва законите?

  • 1 722
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 243
juliana го е обяснила много добре. Въпросът, който стои пред приятелката ти е как на практика да си поиска увеличението и дължи ли й се изобщо такова.  Тя всъщност къде работи? В много области от бюджетната сфера (всички май), през последните две години имаше увеличения на РЗ. Ако работи в частния сектор, зависи само от работодателя й.

# 16
  • Мнения: 114
Ако приятелката ти работи в бюджетния сектор, тогава би трябвало заплатата и да бъде актуализирана, както вече беше споменато след 10 работни дни за предходен месец. Съответно ако не е направено след този срок/след 2-я месец на работа/, трябва да си търси правата- юрист на предприятието,личен състав и т.н.
Ако работи в частна фирма,това може да реши единствено работодателя, освен ако няма някои задължителни изисквания, които са пропуснати- минимален осигурителен праг за съответната професия напр.
Ако детето не е навършило 2г. и майката е започнала работа,тя ще получава 50% от майчинството към заплатата си, т.е. 60лв и статута и към НОИ ще бъде "работеща майка".

# 17
  • Варна
  • Мнения: 513
Момичета, ние сме наясно, че увеличението=актуализация се полага. Приятелката ми работи 10 дни през предния месец. От вчера е в отпуска, но взима заплатата отпреди почти 3 години (през бременността си е била в болнични). Въпросът е на какъв член или закон да се позове тя като си иска това увеличение. Предприятието е на общинска издръжка, но и е отказано увеличение, защото е била в платен отпуск(при нея за гледане на дете до 2 год.) повече от една година. Правилно ли е?

# 18
  • Мнения: 238
За съжаление е точно така по нормативна уредба.
През времето, когато е била в отпуск за гледане на дете явно е имало увеличения на заплатите във ведомството, но в щатното разписание просто срещу длъжността и името на приятелката не са променяли заплатата и полагащият и се процент е бил преразпределен на други служители там. На нея просто не са и пускали допълнително споразумение с нова заплата. Така че работодателят и се е възползвал от отсъствието и, което не е хуманно, но е законно, уви.
Сега наистина ще и изплаща отпуск по старата заплата, освен ако не договори с нея през тези 10 работни дни друго възнаграждение.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 513
Twisted Evil Мила Беки, не съм съгласна с теб, че това е законно. Аз знам, че когато майката е в платен отпуск по майчинство не и се увеличава заплатата независимо от увеличенията, но върне ли се на работа за 10 дни след майчинството и се полага заплата, която трябва да се изчисли наново. Дано не съм в генерално заблуждение, но в моето предприятие от години така се процедира. Дано ако греша, те да не разберат, че данеби и аз да увяхна. Confused

Общи условия

Активация на акаунт