101 заблуди за "Чужбината"

  • 70 573
  • 2 413
  •   1
Отговори
# 2 355
  • Мнения: 2 786
На мен не ми пука кой какво изкарва или как го искарва, стига да не ощетява другите и да е легално.

Много от високо гледаш, прекалено си им извисена на другите.  Wink И претенции ще имаш сега да е легално. Това е непопулярно мнение в тоя форум. И коренно различно от мнението на всички без мен, така че бързо си променяй мнението и се изкажи в полза на работата на черно (нелегално, без данъци и без отговорности), за да не те охулят като неразбрала, невиждала, незнаеща и изобщо ... нямаща право да се изкаже.  Laughing  bouquet

Ивенце, то големи критики бяха към Саркози навремето, ама като дойдоха критиците на власт - направиха точно като него.  Crazy

# 2 356
  • Мнения: 3 242
И що си мислиш, че не съм? Или че само твойто мнение и преживявания са общовалидни?
Случвало ми се е, в България, да ми задържат и трудовата книжка и парите да не ми дадат. И в бюрото по труда ходих, и по различните инстанции. След 3месечна борба си прибрах и двете.

Гейке, малко трудно би сравнила това което става в Бг и някоя друга европейска държава. Едно е да си търсиш правата в БГ , където си си у дома и съвсем друго в чужбина, където си никой.

# 2 357
  • Мнения: 2 786
Мда, в България е много по-трудно.  Thinking

# 2 358
  • Мнения: 2 658
И що си мислиш, че не съм? Или че само твойто мнение и преживявания са общовалидни?
Случвало ми се е, в България, да ми задържат и трудовата книжка и парите да не ми дадат. И в бюрото по труда ходих, и по различните инстанции. След 3месечна борба си прибрах и двете.

Гейке, малко трудно би сравнила това което става в Бг и някоя друга европейска държава. Едно е да си търсиш правата в БГ , където си си у дома и съвсем друго в чужбина, където си никой.

Даа, само че понякога в чужбина си повече "някой", отколкото си в собствената си държава  Wink
Е, не че от вратата ставаш автоматично "някой" - първо обикновено си "никой" на едно ново място.. ама става, не е невъзможно. Не е лесно, но невъзможно не е.

# 2 359
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 915
Става, Сова, щото се спазват законите, а в България не се Confused

# 2 360
  • Мнения: 3 242
Сова в момента ми развиваш теории на вероятностите Simple Smile
Нали се сещаш, че този който е някой едва ли ще работи на черно и едва ли ще има проблеми с вземането на заплатата си Wink
Също така няма гаранция дори ако си редовен работник и това се случва доста често при тези които работят на строежите Simple Smile Обикновено работят като под изпълнители и като им кажат сори ама фирмата фалира и нямаме пари да ви платим и си остават с по една студена вода Simple Smile

# 2 361
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 915
Тереза, трудно ми е да се променя, не ме е учил другояче тати Simple Smile Така ги разбирам нещата, така ги пиша. Peace

# 2 362
  • Мнения: 2 658
Сова в момента ми развиваш теории на вероятностите Simple Smile
Нали се сещаш, че този който е някой едва ли ще работи на черно и едва ли ще има проблеми с вземането на заплатата си Wink


Не, Трой - нищо не ТИ развивам, говоря единствено от собствен опит и впечетления, писах го вече. Ще дам даже и един пример накратко, макар че... реално не е особено нужно да защитавам позиция, най-малко тук.
Представи си, че един човек е дошъл.. където е дошъл, като не е знаел и дума език И даже - представи си Wink - е работил на черно в началото (само дето не е казвал "аз не знам, че работя на черно Wink ), както казах.. никого не съдя и идеално разбирам, че случаи има всякакви. Както и да е, представи си и също, че само няколо години по-късно същият човек (с доста усилия) се е легализирал напълно, вече работи в голяма фирма. Където решават, че понеже било време на криза да му намалят заплатата, явно надявайки се.. номерът да мине (понеже е чужденец ли, не знам..., ама не намалят само неговта заплата). Е, той осъжда фирмата, плащат му и обезщететние... Същият оня, дето преди години.. е бил никой. И така.
Няма да уточнявам кой е. Все едно, ако искаш вярвай. Аз човека го виждам всеки ден  Laughing, та си знам, че е съвсем вярно...
Така става. Ама (може да е клише, но...) като си знаеш цената и полагаш немалко услия.
Затова за мен мрънкането и оплакванията, както и "ама аз не знаех, сега оправдан ли съм..." са по-често пълни глупости.. използвани в повечето случаи от недотам можещите хора.

# 2 363
  • Мнения: 3 242
Отплесна се тотално Simple Smile
Говорим за хора които работят на черно и евентуално имат проблеми.
Такива истории като твоята всеки може да разкаже, но те нямат нищо общо с темата  Wink
И за да те върна отново към темата- питах те как един човек работещ на черно ще си търси
правата ? Влез в bghelp.co.uk и ще намериш един тон такива теми как да си взема парите  Mr. Green
Преди 10 ина години ми се е случвало да не ми платят за 2-3 месеца и на края трябваше да взема с мен един приятел с вид на тъмен балкански субект и добре, че този който ми дължеше парите беше страхлив и ми ги плати , но и аз бях редовна ! Ако не бях редовна щях да пия една студена вода от раз.

# 2 364
  • Мнения: 2 658
 Laughing
Ма не знам защо искаш все аз да ти казвам някакви неща..
НЕмам идея как еди-си-кой да си "намери правата" и какви изобщо си ги е надробил (може би) и сам.. Както и как да си вземе парите и т.н. Иначе бих направила едно консултанстско бюро поне...
Същият, за който писах си е получавал винаги парите, и като е работил на черно. Не знам другите какво, защо и как да правят...
Та може и да си е до човек, демек.. доколо си оправен изобщо, като се захванеш с нещо.

Или даже и да не е само това... това със сигурност доста помага  Wink

# 2 365
  • Мнения: 4 300
Oх, Сова, сега за секунда си представи, че този същия човек, дето е работил на черно, идва от някое село или градче, от барака, в която няма топла вода или канализация, едвам пише и чете и на родния си език и изобщо си няма и понятие от това, че има такова нещо като работа на светло и каква е разликата.
В най честия случай на този човек вечно му е седнал някой по оправен на врата, който го използва буквално и преносно като муле. За него няма закони, за него работната ситуация се изчерпва с някой посредник, който му дава парите, а той му работи.

# 2 366
  • Мнения: 2 093
Oх, Сова, сега за секунда си представи, че този същия човек, дето е работил на черно, идва от някое село или градче, от барака, в която няма топла вода или канализация, едвам пише и чете и на родния си език и изобщо си няма и понятие от това, че има такова нещо като работа на светло и каква е разликата.
В най честия случай на този човек вечно му е седнал някой по оправен на врата, който го използва буквално и преносно като муле. За него няма закони, за него работната ситуация се изчерпва с някой посредник, който му дава парите, а той му работи.

не взимам страна, но така написано звучи странно, вероятно бих се съгласила ако говорим за края на 19-началото на 20 век, например сещам се за бг градинари. На днешно време ако човека е бил достатъчно оправен да замине в друга страна и да знае как да си потърси работа, дори и на черно, едва ли може да се твьрди че човека си няма представа за обстоятелствата си.
Единствено ако говорим за хора жертви на трафик, там е точно така-хващат те, затварят те и ти взимат документите; но това е друга тема.

# 2 367
  • Мнения: 4 300
От България до Канада - може би. По европейските дестинации върви такъв човешки и стоков обмен, че шапката може да ти падне.

# 2 368
  • Мнения: 3 242
Напротив сигурна съм че 19-20 век времената не са били такива вълчи както в момента и е било много по лесно!  

# 2 369
  • Мнения: 2 093
От България до Канада - може би. По европейските дестинации върви такъв човешки и стоков обмен, че шапката може да ти падне.

дай пример, защото така както го разбирам, става вьпрос за трафик на хора.
другото което се сещам е жени които гледат вьзрастни хора в Гьрция, Италия, но от това което сьм чела/ чула повечето от тях имат поне средно образование.

Общи условия

Активация на акаунт