Студенти в чужбина - 3

  • 66 836
  • 804
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 0
Здравейте! Всъщност може би не се вписвам във форума, защото съм 11 клас, но виждам, че като имате деца в чужбина сте доста информирани. На моите връстници още ни е рано с кандидатстването и не знам къде да получа точна информация, затова реших да се регистрирам тук и да попитам. Извинявам се, ако сте обсъждали тези въпроси, но нямам много време и само прегледах набързо старите теми. Насочила съм се да кандидатствам в Англия или Шотландия. като цяло Шотландия не ми харесва много като вариант, но от друга страна обучението там е безплатно. Знам, че в Англия може да изтеглиш заем, който докато не почнеш да печелиш 21000 паунда годишно не трябва да връщаш. Въпросът ми е всеки ли може да се възползва от тази опция или трябва да кандидатствам и да ме одобрят? Тоест има ли някаква вероятност да се налага аз да си плащам тези 9000 паунда годишно? Защото предполагам родителите ми биха имали възможността да ги платят, но знам, че ще ги натоваря страшно много финансово по този начин, а не искам да завися чак толкова от тях, доколкото е възможно разбира се.  И ако след завършването не печеля тези минимун 21000 паунда нищо ли не трябва да  връщам?Другото, което искам да питам, отново свързано с парите, е вашите деца с колко паунда се справят месечно? Също така, ако имате някакви наблюдения, много по-скъп ли е самият начин на живот, без образованието, в  Англия в сравнение с Шотландия? Благодаря предварително на отговорилите. Simple Smile

# 46
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
 Здравей, livelovelaugh, добре дошла в темата и напълно си се вписваш Hug.

Заемът за Англия, да, всеки го получава, ако си изпратиш всички необходими документи в срок, ще ти го отпуснат. Да, кандидатства се за него всяка година, но го отпускат на всички. Със сигурност ще го получиш и следващата, и последващата, че чух за дете отказало се да учи там, защото не били сигурни дали след първата година пак ще им го отпуснат  #Crazy. Не съм чула на някого  да са му отказали, освен ако не е учил вече за бакалавър, но ти не си от тях .

Разходите, при нас, наем 260 паунда на месец, ежедневните разходи бяха до 50 на седмица, но често  и с 20 са минавали, за транспорт не даваха пари, за битови сметки между 30-50 паунда месечно, зависи от сезона, отоплението е повече, хранят се в къщи. За учебници, книги - май си зависи от специалността.
Ами цените, аз мисля, че единствената разлика е в наемите на квартири и общежития. Цените за храна зависят от веригата магазини, не от града. Като цяло Лондон се смята за скъп град, там наемите са по-високи и разходи, може би за транспорт повече. Впечатленията са ми от Манчестър и Портсмут.

Други разходи  newsm78 , не се сещам в момента.

Каквото те интересува питай, имаш време да се ориентираш.
Моята малката също не хареса Шотландия.

# 47
  • Мнения: 35
livelovelaugh, здравей. Моят син избра Шотландия заради високите такси в Англия. Независимо, че се взема заем, той все пак трябва и да се връща. Ние не искахме заем. А пък магистратурата се плаща навсякъде. За това всеки сам си преценява. Той е доволен от избора си. Общежитието му е 400 паунда на месец, за други разходи около 300 на месец, понякога и по-малко. Храни се основно в къщи, излиза с приятели петък, събота, транспорт не ползва, защото е в центъра и близо до университета. Ти прецени какви са ви възможностите. Вашите със сигурност ще ти помагат и трябва поне за две години да са предвидени предварително пари. Така, че имаш време да избираш. Където и да решиш, извън България, за съжаление, е за добро. Успех!

# 48
  • Мнения: 0
Благодаря ви много! А за този заем в крайна сметка, ако не печеля  21 000 паунда на година, какво става с него, напълно ли отпада?
А към тези от вас, които имат деца, учещи в Англия и Шотландия... какво е отношението към българите, лесно ли се адаптират? Вярно, че второто зависи от човека, но все пак всяка допълнителна информация би ми била от полза.

# 49
  • Мнения: 8 218
Благодаря ви много! А за този заем в крайна сметка, ако не печеля  21 000 паунда на година, какво става с него, напълно ли отпада?
А към тези от вас, които имат деца, учещи в Англия и Шотландия... какво е отношението към българите, лесно ли се адаптират? Вярно, че второто зависи от човека, но все пак всяка допълнителна информация би ми била от полза.

20 неща, които трябва да знаем за студентските заеми през 2012
За ориентир.

# 50
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Благодаря ви много! А за този заем в крайна сметка, ако не печеля  21 000 паунда на година, какво става с него, напълно ли отпада?
А към тези от вас, които имат деца, учещи в Англия и Шотландия... какво е отношението към българите, лесно ли се адаптират? Вярно, че второто зависи от човека, но все пак всяка допълнителна информация би ми била от полза.
  Много си зависи от теб, някои бързо се адаптират, моите са от тях, други много по-трудно свикват. Не мога да кажа, че има някакво отношение към тях нито в университета, нито на работата, даже в работата много ги ценят. Когато препоръчаха техни приятелчета-българчета мениджърите им бяха казали - ако са като вас , веднага ги взимаме ( за различни места става въпрос).
Питах едната дъщеря, как е след всичко това, което се изсипа по медиите - никъде нищо не е чула, някой да коментира, нито в работата, нито в университета, единствените коментари са били между тях си, български и румънски студенти.

За заемите вече pticasprujina ти е  отговорили, да отпада, след определено време.
Някои университети в Англия, май дават допълнителни стипендии, които намаляват заема. Хубаво разгледай сайтовете на университетите, ако трябва пиши на самия университет, те отговарят на имейлите.

# 51
  • Мнения: 0
Ясно, благодаря ви. А какъв е планът на вашите деца след завършването- да продължат да работят във Великобритания или да се върнат в България? Питам, защото една от специалностите,на които съм се спряла (психология), няма почва  за развитие в България, а от друга страна не знам дали искам да остана да живея в чужбина. Но пък и не виждам смисъл да пръснем толкова пари и накрая да се върна... Съжалявам за многото въпроси, с които ви обсипвам, но мисля, че може да ми дадете информацията, която ми трябва. Simple Smile

Между другото, почнах да чета старите теми и сте говорили за някакъв албум със снимки. Може ли линк, защото не го видях? Simple Smile

# 52
  • Мнения: 106
Аз така и не получих отговор на писмото си до външно министерство, ама видяхте ли какво стана - министъра преждевременно остана без министерство! И без това беше много слаб министър, по-слаб от тези по комунистическо време! Това се случва с всеки, който ме ядоса  Twisted Evil.

# 53
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Аз така и не получих отговор на писмото си до външно министерство, ама видяхте ли какво стана - министъра преждевременно остана без министерство! И без това беше много слаб министър, по-слаб от тези по комунистическо време! Това се случва с всеки, който ме ядоса  Twisted Evil.

   Joy Joy Joy




Ето и статията http://www.manager.bg/news/balgarski-studenti-v-manchestar-s-vas-sme-snimki

# 54
  • Мнения: 330
Но пък и не виждам смисъл да пръснем толкова пари и накрая да се върна...
Защо смяташ така? В един момент при равни условия всеки ще предпочете завършил в чужбина, или поне почти всеки, без специалности счетоводство и право вероятно. Виж разговора за психологията е дълга тема. Моят син живот и здраве ще учи психология в Англия от есента и доста проучвах когато ни застреля с тоя избор. За съжаление младежите си мислят, че психология ще им помогне да си отговорят на вечните въпроси за смисъла и това е напълно естествено на тази възраст, но реално от образованието не е много реално да го искаш.
Бакалавърска степен по психология е доста престижно, а за магистратура може да се избере нещо практично.

# 55
  • Мнения: 0
Но пък и не виждам смисъл да пръснем толкова пари и накрая да се върна...
Защо смяташ така? В един момент при равни условия всеки ще предпочете завършил в чужбина, или поне почти всеки, без специалности счетоводство и право вероятно. Виж разговора за психологията е дълга тема. Моят син живот и здраве ще учи психология в Англия от есента и доста проучвах когато ни застреля с тоя избор. За съжаление младежите си мислят, че психология ще им помогне да си отговорят на вечните въпроси за смисъла и това е напълно естествено на тази възраст, но реално от образованието не е много реално да го искаш.
Бакалавърска степен по психология е доста престижно, а за магистратура може да се избере нещо практично.
Ами като цяло говорих за специалността, която аз съм си избрала, тъй като мисля, че наистина не е достатъчно развита и хората, които познавам и ще учат това, нямат намерение да се връщат...  А от това, което съм ровила из интернет, съм останала с впечатлението, че на много места, сред които и Англия, психологията  е много развита.
Вашият син къде ще учи, приет ли е някъде и кои университети е писал? Той всъщност има ли желание след това да се върне?
А всъщност даже не се бях замисляла за това относно вечните въпроси за смисъла и така нататък.. просто някак си ме влече и това е нещо, което бих правила с удоволствие.
А тъй като не съм се интересувала от тези бакалавърски и магистърски степени, може ли да ми разясните какво точно имате предвид? С това, че за магистратура може да се избере нещо по-практично? Магистратурата не е ли някаква по-висша степен на това, което си учил за бакалавър? Може някаква голяма глупост да съм казала всъщност Grinning

# 56
# 57
  • Русе
  • Мнения: 129


Захапали са ни здраво....и не пускат. Sad

# 58
  • Варна
  • Мнения: 3 359
А днес Британска лира   GBP   1  -   2.225320   лв. Скоро може да стане равна на еврото  Mr. Green.



Абе тия след няколко години ще реват за висококвалифицирани кадри от Европа , ама хората ще са  се насочили към по-гостоприемни държави. Сякаш Ирландия като си отвори трудовия пазар за нас беше залята от няколко милиона българи. А долу -горе системите им на управление и социални услуги са идентични. Съжалявам само ,че синът ми вече не е пред завършване и още 3 години ще трябва да им търпи ксенофобските изблици.

# 59
  • Мнения: 106
Тези 55 лири едва ли ще спрат някого. Лошото е, че няма да имаме работещо правителство според мен до края на годината. То не че досегашното кой знае какво направи, но ми се струва, че ще изпаднем в абсолютно безвремие и хаос. Дано да отпаднат ограниченията за работа в началото на 2014 и да се молим да не измислят нещо ново, че тежко ни!

Общи условия

Активация на акаунт