Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 75 914
  • 732
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 805

Интересно ми е кое се определя като "Excel - високо ниво".

Ако цял ден правиш справки, работиш с големи бази данни, микроси, пивоти и какво ли не, според мен това е високо ниво.  А не просто да си сумираш 2 клетки, да си групираш колонки и да си слагаш филтър.

Точно. Само запис на макрос влиза в нивото за напреднали по класификацията на Майкрософт.
По-сериозно боравене с макроси си е програмиране и съвсем отделен курс.

# 556
  • Мнения: 1 292
... Само запис на макрос влиза в нивото за напреднали по класификацията на Майкрософт.
По-сериозно боравене с макроси си е програмиране и съвсем отделен курс.
Макар, че по същество съм съгласен с частта за "отделния курс" мисля, че от Майкрософт знаят защо записа на макроси влиза в новото за напреднали. Попаднах на ужасяващо много хора, които дори не могат да го направят както трябва, а могат да си напишат сами повечето неща.

# 557
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Excel има изключително много функции за анализ, които аз бих определила като "високо ниво" - Analysis ToolPak, Solver, PowerPivot, PowerView, PowerMap, PowerQuery. VBA пък вече е съвсем друга работа, както отбелязахте.
Vlookup и обикновен Pivot не са "високо ниво", те са си основни умения, ако Excel ще се използва не само за изчисляване на ДДС и отстъпки примерно.
Затова ми е любопитно какво работодателите имат предвид под "владеене на Excel на високо ниво". Сигурно всеки си има различни представи, но все пак...

А за Vlookup.
Представете си, че попълвате данни за продажбите през деня. Имате колони "Код" и "Име на стока", наред с останалите. Логично едни и същи стоки се въвеждат многократно. Вместо да пишете всеки път името на стоката, може да въвеждате нейния код, а в колоната "Име на стока" функцията Vlookup ще "погледне" в една допълнителна таблица с кодове и имена на всички стоки и ще върне името, което съответства на въведения код. (това се нарича търсене по точна стойност).

Друг пример с Vlookup. Трябва да изчислите сума на транспортна услуга, която зависи от разстоянието и се определя според това, в коя група попада. Групите могат да са: до 10 км; 11-20; 21-30; 31-40 и т.н. Ако трябва да го направим с IF ще е доста трудно, а ако групите са повече от 7 и невъзможно. Затова използваме Vlookup, който ще потърси разстоянието в таблицата с групите. ще види в коя група попада и ще върне цената, която ни интересува. (това пък се нарича търсене в диапазон).

Записът на макроси е елементарен. Трудното идва ако трябва да коригираш макроса.

# 558
  • Мнения: 2 298
Ексел с книжка не се учи! Трябва практика, която само с упражненията от книгата ...не става.
От друга страна работодателите очакват, че няма да се налага да обясняват що е ексел, кое му е иконката, как се работи с него. Никой няма време за губене. Тънкости се учат непрекъснато, но основни познания може от един курс  да се придобият.  Peace

# 559
  • Мнения: 1 292
Записът на макроси е елементарен. Трудното идва ако трябва да коригираш макроса.
Да перифразирам... "Записът на макроси е елементарен. Записа на макроси НЕ е елементарен". В момента това казваш.

Ще навляза леко в офтопика защото темата ми е леко болна...

Няма нищо елементарно в записа на макроси. Трябва да си съставил всичко в ума си в детайли и да е ПЕРФЕКТНО за да запишеш дори и доста елементарен макрос. Това не е за аматьори... Факта, че масово го подценявате, като ниво на трудност за мен просто означава, че скоро не сте записвали макрос, който върши повече от две-три операции една след друга.

По-горе го казах в съвсем прав текст - няма значение, колко сложна материя се обсъжда... Или лектора ти я предава (което е неговото задължение) или не успява да ти я предаде. В няколко думи - или курса работи, или следващият курс.

# 560
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
На vlookup и pivot таблици и аз се опитвах да се самообучавам в къщи, но освен че не ми остава време, нямам и реален материал, с който да пробвам. А за по-сериозни позиции го изискват и никой не иска да ти го обясняват на място, а да го знаеш и да го работиш.  Peace Не знам има ли курсове точно за тях.....за мен биха били интересни.

# 561
  • София
  • Мнения: 8 121
Благодаря ви за отговорите. Аз не кандидатствам за IT специалист. Областта в която работя, работодателите осигуряват обучения от всякакъв вид. От 7 години работя в тази сфера, и смело мога да заявя, че съм добра там. За съжаление не съм се родила с Excel тапия. Това е някаква нова мода, преди го нямаше определено в обявите като изискване. Ще направя каквото зависи от мен, първоначално. В крайна сметка те губят, като не са ме взели на работа  Wink

Последна редакция: сб, 17 яну 2015, 08:10 от Аглея

# 562
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Записът на макроси е елементарен. Трудното идва ако трябва да коригираш макроса.
Да перифразирам... "Записът на макроси е елементарен. Записа на макроси НЕ е елементарен". В момента това казваш.


Казала съм, каквото е трябвало. За да уточня "записване на макрос"= Record Macro, а не писане на макрос. Та, значи записаният макрос ще прави винаги едно и също - това, което е записал. Но, в повечето случаи искаме да въведем някакви параметри и тогава се изисква да знаем поне основни неща от VBA.
Само по-елементарните макроси не се нуждаят от корекция, затова казах, че е лесно да се запишат, но по-трудно е да се редактират.

"Excel-тапия" не мисля, че има някаква практическа стойност. Може да служи за допускане до интервю, но пак ще трябва да се покажат някакви умения.

# 563
  • София
  • Мнения: 4 349
Малко тъп въпрос. Мога ли да се запиша на курс някъде?

Скрит текст:
Вече две интервюта за работа изтървам, защото не мога да работя на Excel?  Cry

Аз бих препоръчала тези: http://itraining.bg/kurs-microsoft-excel-top5/. Имат и други подобни практически ориентирани курсове.
 Peace



Не е ли малко скъпичко 150 лева за 8 часа курс  ooooh! ooooh! ooooh!

# 564
  • Мнения: 29 420
Обикновено на интервютата за работа с Ексел искат да направиш малка таблица, да нанесеш няколко цифри, да сумираш или разделиш нещо. Най-прости неща. Проблемът е после, когато трябва да работиш, а не си наясно как да стане...

# 565
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Лично мнение. За мен такива курсове са крайно безсмислени. Прежалваш си един работен ден и 150 напълно неоправдани лева, сядаш и започват да ти пълнят главата с неща, които:
1. е възможно да се сблъскваш с тях за първи път, съответно оттук натам с преподаването се забатачва всичко;
2. стремиш се хем да слушаш, хем да си водиш записки, хем да правиш нагледно това, което ти се каже- НЯМА КАК ДА СЕ СЛУЧИ ЕДНОВРЕМЕННО; Зщото дайте да не се убеждаваме, че ако при комп.курс  се водят само записки, то той те учи на нещо.
3. просто нищо не ти остава в главата накрая, защото нещата се претупват набързо, информацията е много и за 8 часа нали се сещате и колко кафе паузи ще се направят.

Та, моят съвет е: Има достатъчно сайтове с информация за работа с ексел, отделно има достатъчно книги  на пазара, подробни при това, отделно и в тази тема тук се помага доста разбираемо...с една дума: Самообучение!

# 566
  • Мнения: 805
И е така и не съвсем.... била съм от всички страни - работила съм с ексел, била съм на курс, водила съм курс.
Била съм на 3 курса по 2-3 дни по трите нива на Майкрософт - имаше смисъл, при положение че вече работех активно с програмата. Пивот и VLOOKUP си ги бях научила сама.
Не можеш да приложиш 100% от наученото естествено но помага.
Няма нужда да правиш 3те неща едновременно - обикновено получаваш материалите от курса. Един добре подготвен преподавател отделя време за говорене и показване, акцентира и изчаква когато нещо трябва да се запише и си има отделно време за практическите задачи.

# 567
  • София
  • Мнения: 4 349
Някои работодатели искат и сертификат, в такъв случай е необходимо да изкараш курс, но да не е толкова скъп. А иначе като започнеш да работиш и нещо те затруднява, можеш да попиташ някой колега или чичко Гугъл и така по-лесно и бързо ще се научи да работиш  Thinking Thinking Thinking

# 568
  • Мнения: 29 420
Ходила съм на много интервюта и никъде не са ми искали сертификат. Питат дали работиш на Ексел и може да ти дадат да направиш нещо на него.

# 569
  • София
  • Мнения: 2 271
На последното ми интервю за работа направиха точно това - дадоха ми да направя на Ексел това, което ще трябва да правя в работата си. Изискваше се да проверя списък от около 20 000 фактури, дали са платени и дали са налични в системата, след което да определя кои ще са за плащане и да ги систематизирам по определени критерии. Използвах vlookup и  pivot table и ме взеха на работа, защото видяха, че ще се справям със задълженията си.
После, когато обучавах колежка да поеме моята работа, тя не можеше да използва тези функции, но и ги обясних и ме разбра точно за 1 час и започна да работи  Simple Smile
Сама се научих да записвам макроси и да ги променям, според специфичните ми нужди. Не е толкова сложно да разбереш кода на вече записан макрос и да го промениш по подразбиране.

Общи условия

Активация на акаунт