Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 76 110
  • 732
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 18 059
Записвам се при вас, справям се отлично за мене си със старата версия, но с новата в къщи /не ме питайте коя  Embarassed/- ужас  Shocked, все едно за пръв път виждам Ексел  Cry
Уж бил много лесен новия, ама аз се убивам да си търся из менютата....мъка

# 496
  • Варна
  • Мнения: 3 249
Скрит текст:
Простият вариант, който обедниява еднакъв тип данни е =A1&" "&B1. С тази формула обединяваш клетки A1 и B1, като оставяш интервал между тях. Това, което указва обединяването е символа "&".

По-сложният вариант който обединява почти всякакъв тип данни и който аз НЕ препоръчвам за повечето случаи е формулата =CONCATENATE( text1; text2; ... text_n ).

По-горната формула би изглеждала така:
=CONCATENATE(A1;" "; B1)

Изглежда от по-късните версии на ексел и двете формули обеднияват всичко, което може да се обедини. Аз понеже си карам на архивната машина с архивният ексел все още ги ползвам отделно.

Под "събиране" в предишния пост се имаше предвид сумиране, а не слепване. & и Concatenate не вършат работа в случая с датите, защото резултатът е текст. Трябва след това с Value да се преобразува в стойност, но  тогава пак трябва Custom формат за да изглежда като дата и час. Всички тези упражнения са излишни обаче ако още от началото се дефинира формат и стойностите се въвеждат като дата и час.

# 497
  • Варна.
  • Мнения: 1 102
Да, като правих проби вчера "&" не ми свърши работа, датата беше добре, но часа се превърна в едно дълго число.

Последна редакция: вт, 18 ное 2014, 17:55 от Diki

# 498
  • Мнения: 1 292
... & и Concatenate не вършат работа в случая с датите, защото резултатът е текст. Трябва след това с Value да се преобразува в стойност, но  тогава пак трябва Custom формат за да изглежда като дата и час. Всички тези упражнения са излишни обаче ако още от началото се дефинира формат и стойностите се въвеждат като дата и час.
Просто подхождаме различно към проблема. Не смятам, че има нужда от конвертиране на стойността, ако всички операции се извършват преди тази стойност да се покаже. Целта на това не е да се работи със съответната стойност, а само тя да придобие по-лесен за разчитане вид. Идеята беше просто да се смята предварително, а в клетката която е крайната стойност да се изписва по-"човешки" резултата - без повече преработки.

# 499
  • Варна
  • Мнения: 3 249
Идеята беше просто да се смята предварително, а в клетката която е крайната стойност да се изписва по-"човешки" резултата - без повече преработки.

Разбрах каква ти е идеята, но аз предпочитам да си спястявам излишни операции. При моя вариант "смятането" и представянето става в една клетка. Затова са измислени форматите в крайна сметка Освен това, стойността на клетката е числова и може да участва в по-нататъшни обработки.

# 500
  • Мнения: 1 292
Разбрах каква ти е идеята, но аз предпочитам да си спястявам излишни операции. При моя вариант "смятането" и представянето става в една клетка. Затова са измислени форматите в крайна сметка Освен това, стойността на клетката е числова и може да участва в по-нататъшни обработки.
А ти всъщност опита ли да направиш поне една операция с този формат? Само питам... Grinning
Понеже реда за формули (formula bar) не се zoom-ва ще напиша какво има в него =A1-B1...


Макар, че по принцип може да се използват различни стойности в една клетка, като цяло не е добра идея да се смятат заедно. Ексел, както и всяка друга електронна таблица или дори база данни почва да се "обърква" и да връща "странни" резултати. Написах го в кавички, защото Ексел всъщност изобщо не се обърква... приложението прави, каквото си го накарал...

Последна редакция: вт, 18 ное 2014, 13:19 от гадняр

# 501
  • Мнения: 1 292
... за триене...

# 502
  • Мнения: 1 292
... за триене...

# 503
  • Варна
  • Мнения: 3 249
А ти всъщност опита ли да направиш поне една операция с този формат? Само питам... Grinning
Понеже реда за формули (formula bar) не се zoom-ва ще напиша какво има в него =A1-B1...


Макар, че по принцип може да се използват различни стойности в една клетка, като цяло не е добра идея да се смятат заедно. Ексел, както и всяка друга електронна таблица или дори база данни почва да се "обърква" и да връща "странни" резултати. Написах го в кавички, защото Ексел всъщност изобщо не се обърква... приложението прави, каквото си го накарал...

Естествено, че го тествах. Макар да са ми ясни нещата, винаги преди да пиша пост, тествам дали вървят. Никога не пиша наизуст. Виж ми предишните постове, там съм написала какво точно трябва да се направи.

Не става въпрос за "различни стойности", защото типът е дата/час, т.е. няма тип "дата" и друг тип "час". Числовата стойност на тип дата/час се интерпретира по следния начин: цялата част показва серийното число на датата (т.е. броят дни от 1.1.1900), а дробната част - каква част от денонощието е измината. Дори когато пишете например 6:00 без да посочвате дата, Excel го възприема като 1.1.1900 6:00ч.

Не можах да схвана с каква цел си вмъкнал картинката. Разликата на две еднакви числа е 0, няма нищо странно. Ако искаш тази разлика да се покаже като дни и часове, трябва да дефинираш друг формат - "d hh:mm:ss", a не този, който си използвал. И пак при положение, че няма разлики, по-дълги от един месец, както уточних преди.

# 504
  • Мнения: 1 292
Не можах да схвана с каква цел си вмъкнал картинката. Разликата на две еднакви числа е 0, няма нищо странно. Ако искаш тази разлика да се покаже като дни и часове, трябва да дефинираш друг формат - "d hh:mm:ss", a не този, който си използвал.
Така, е съгласен съм, че разликата от две еднакви числа е 0, а не 1, както показва снимката (т.е 12-12=1 според снимката). Формата, който съм използвал е copy/paste от твоят пост...

Може да се обединяват дати и час в един формат. Format Cells - Number - Custom dd-mm-yy hh:mm:ss. Трябва да има интервал между yy и hh.

# 505
  • Варна
  • Мнения: 3 249
[
Така, е съгласен съм, че разликата от две еднакви числа е 0, а не 1, както показва снимката (т.е 12-12=1 според снимката). Формата, който съм използвал е copy/paste от твоят пост...


Но на снимката резултатът не е 1, а 0. Можеш да го видиш като смениш обратно формата с някой числов.
Тази единица, която виждаш, означава месец януари, защото датите започват да се измерват от 1.1.1900 г. Няма дата със серийно число 0 или отрицателна стойност, най-малката дата в Excel e 1.1.1900 със серийно число 1. Единствено нулата може да се покаже обаче с датов формат, но това не означава, че е валидна дата. Случаят, който се коментираше, беше да се намери разлика между дати. Разликата между две дати е число, чиято цяла част показва брой дни, а дробната разликата между часовете. Затова не е подходящ пълен датов формат, както ти си го използвал. Аз писах кой формат да се използва за представяне на разликата - "d hh:mm:ss" т.е. да се виждат само дните и разликата в часовете. И допълвам, ако няма разлика, по-голяма от 1 месец.

# 506
  • Мнения: 1 292
Виж - не ми се спори, защото "победа" в този "спор" няма. Всеки смята своят начин за по-уместен - иначе не би го предложил, нали? Wink

Така или иначе работата със смесени формати е нещо, което според поне мен (наречи ме консерва Grinning ) е по-добре да се избягва.

# 507
  • Мнения: 320
Здравейте! Нуждая се от помощ.
Искам да сумирам в отделен лист стойностите на  една и съща клетка от 26 лист. Как става това с каква формула. Надявам се някои да е разбрал въпроса ми. И благодаря предварително на обърналите ми внимание.

# 508
  • Мнения: 1 292
Здравейте! Нуждая се от помощ.
Искам да сумирам в отделен лист стойностите на  една и съща клетка от 26 лист. Как става това с каква формула. Надявам се някои да е разбрал въпроса ми. И благодаря предварително на обърналите ми внимание.
Не, съжалявам - лично аз не разбирам много добре, какво имаш предвид.

Искаш да сумираш стойностите на клетка А1 да кажем от лист 1 до лист 26? Ето най-простият вариант направен за три листа:

=Sheet1!A1+Sheet2!A1+Sheet3!A1
SheetX! указва от кой лист (1,2,3... n) да вземе клетка A1. Удивителният знак (!) указва, че тази формула няма да бъде премествана - например към клетка B1.

Имай предвид, че ако твоята версия на Ексел кръщава листовете с друго име то ще трябва да го смениш - т.е. няма да е Sheet1/2/3, а например Лист1/2/3 или както там ги кръщава. За да заобиколиш някои проблеми с кирилицата те съветвам да ги прекръстиш на 1/2/3/4/5... 26 - без букви, само цифрите.

Последна редакция: вт, 02 дек 2014, 06:42 от гадняр

# 509
  • Мнения: 320
Гадняр правилно сте ме разбрали. Имах в предвид формула т.е. кратко записване а не да цъкам до 26, нещо от род на SUM( B1:B12 ). Благодаря все пак за отговора.

Общи условия

Активация на акаунт