Времето минава, МАЙчето расте, пролет наближава, ставаме на ДВЕ!- 22

  • 62 708
  • 731
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 669
Здравейте момичета !
Много отдавна не съм писала тук и сега реших да си "сверя часовника " с българските наборчета на моя син  Hug Имам ужасно много въпроси ! Ето ги и тях -

1. Научи ли ли сте детето да пишка в гърне или тоалетната и ако да, колко време отне и какъв метод използвахте? - Не, бяга и пищи от гърне и тоалетна. Май месец мисля да сваля изцяло памперса и да се пробвам.
2.В колко си ляга и става вашето дете ..случва ли се все още да се буди вечер? Ляга в 22,30, буди се по 1-2 пъти, казва Гуш, мести се при нас и заспива пак.
3.Има ли 2,3 -езични деца сред Майчетата .Колко думи средно мислите,че знаят? Казват ли вече цели изречения?Или свързват само 2,3 думи? Кога започнаха ,ако да? - Двуезична е, има сравнително добър реников запас, може би вече са над 50-60 думи, като все ден изниква по някоя нова. Изречения - не, само 2 думи накуп. От около 2 месеца е по-активно това
4.Могат ли вече да се хранят сами с лъжица и да си събличат сами дрехите? Да оцветяват книжки? Сама се храни, но много се цапа, за обличането - само на блузката си пъха ръцете в ръкавите. Не оцветява книжки, но много рисува - по стените също.
5.Могат ли да броят? Познават ли цифрите?Всички цветове и форми? Брои до 5, сега учим до 10, цифрите пак до 5 познава, Цветове и форми - познава.
6.Ходят ли на детска градина? От колко време?Не
7.Могат ли да скачат?От място с 2 крака Simple Smile Да и да.
9.Използвате ли все още бебешкия стол за хранене?Не, от декември насам го отказа.
10.Способни ли са да споделят играчките си с другите деца или не? Ако има желание или харесва детето - да, споделя. Не я насилвам.

Това е за сега ! Прекрасен ден на всички ! Надявам се да са останали повечко майки във форума защото ме няма във Фейсбук групата Simple Smile


  bouquet   bouquet    bouquet



Шени, ти какви фигурки ще твориш, пропуснала съм нещо Thinking

Още не съм ги почнала аз, но ще са цветя и буболечки...И ако остане време - момиченце. Нямам време за повече за съжаление. Имах желание за Маша и аз, нооо то трябва да седна, да се занивамам, а в момента физически не мога да отделя още едно парче от себе си Mr. Green
Много съжалявам за празника на Мони. Тъпо е така. А двор нямате ли, там не може ли да се съберете?Моника е много, много сладка!
Как сте, момичета. Ние се мъчим да правим проект на кухнята и не мога да се вясна... Знам какво искам, но не знам как да го осъществя?!?! Отеделно един майстор ми вкара муха в глават за план коренно различен от това, което си мислехме ние първоначално, тааа и вариант Б се обсъждаше у дома, но от снощи пак се върнахме на нашия вариант А...
Отделно Аля сериозно ме качва на черешата през деня....
Хайде оставям ви, че Алинка пак ме задърпва... Усмихнат ден!

# 166
  • Мнения: 9
Благодаря за Инфото Лече-Буболече  Hug  Но 3тия въпрос е към всички, не само към 2,3 езичните. Наистина съм го написала объркващо.. Отделни въпроси са !

Аз още не съм започнала да го уча да пишка на гърне и не знам как се прави това.
Иначе Давид знае всички цветове, числа и форми, но брои до 3..в смисъл брои до 3 предмета, знае,ако са 1 ,2 или 3 или много  Laughing   иначе казва числата до 12 , но не съм го научила и да се съблича камо ли да се облича ! Може би трябва да спра да правя всичко вместо него ..Оцветяването при нас е едно драскане ..без изобщо да се съобразява с линиите..

# 167
  • Мнения: 9
Кайлис- Звучи чудесно ! Моя син знае ужасно много думи, дори ми е трудно да се сетя за дума ,която не знае да казва(на английски,а на иврит всичко разбира, но не употребява много думи,към 7,8 само),но не прави цели, правилни изречения на нито един от езиците и понякога смесва езиците . За сега свързва 2,3 думи максимума е 4,но това са единични случаи. Вие смесвате ли езиците? И в процентно съотношение еднакво ли използва и 2-та? И смесва ли ги?

Говорих с една българка тук вчера,и тя ми каза,че на година и 10 месеца детето може да прави цели правилни изречения .. Озадачена съм, струва ми се рано за това.
Например The buss is there .. -" bus there"      the flowers are red "- flowers red " така говори моя син,не казва пълни изречения. А тази лейте ми каза,че нейните деца(едно езични) започнали да казват цели изречения на година и 2,3 месеца и до година и половина вече говорили нормално и е трябвало да заведа Давид на Терапевт да го научи да говори правилно ..

# 168
  • Мнения: 1 669
Кайлис- Звучи чудесно ! Моя син знае ужасно много думи, дори ми е трудно да се сетя за дума ,която не знае да казва(на английски,а на иврит всичко разбира, но не употребява много думи,към 7,8 само),но не прави цели, правилни изречения на нито един от езиците и понякога смесва езиците . За сега свързва 2,3 думи максимума е 4,но това са единични случаи. Вие смесвате ли езиците? И в процентно съотношение еднакво ли използва и 2-та? И смесва ли ги?

Говорих с една българка тук вчера,и тя ми каза,че на година и 10 месеца детето може да прави цели правилни изречения .. Озадачена съм, струва ми се рано за това.
Например The buss is there .. -" bus there"      the flowers are red "- flowers red " така говори моя син,не казва пълни изречения. А тази лейте ми каза,че нейните деца(едно езични) започнали да казват цели изречения на година и 2,3 месеца и до година и половина вече говорили нормално и е трябвало да заведа Давид на Терапевт да го научи да говори правилно ..

Ами аз не мисля, че трябва да го водиш на терапевт, даже ми е смешно  Joy Няма база за сравнение при едно - и двуезични деца, в това съм категорична. НИе в къщи сме решили да изчакаме до 2,5-3 годишна въраст. Чела съм доста по темата и съм подготвена за по-късно правилно проговаряне.
Ние също смесваме езиците, даже аз обичайно, докато беше по малка, казвах изречението първо на единия, после на другия език. Сега се опитвам да е 50/50. Тя има афинитет към единия, повечето думи са на него. Иначе, да понякога казва 2 думи, от два различни езика, Примерно "Пие сю" (Ще пия су - вода), но пак ти казвам, за мен това е нормално и ще се промени с времето.

# 169
  • Мнения: 9
Това звучи успокояващо , мерси ! Simple Smile И аз доста се зачудих,че трябва да го водя на терапефт Simple Smile никога не ми беше идвало на ум, а не съм чувала и едноезично дете да говори правилно под 2 годишна възраст, но може би просто аз не съм срещала такова, не,че няма.Тя ми каза,че в България ако е близо до 2 годинки и не говори добре се смята за проблем..

А за гърнето , купих едно и той пишка с голямо желание е него, но не смея да го оставя без памперс.. Защото това,което не ми е ясо е как да му обясня да не пишка в гащите. Много сложно ми се струва и не знам как и от къде да започна..

# 170
  • Мнения: 660
Съгласна съм с Шени! Рая, и аз мисля, че е прекалено рано за какъвто и да било терапевт. Дъщеря ми, която е на 4 г и говори /силно казано, но използва думи/ на 3 езика едва от преди няколко месеца започна да прави разграничаване на езиците и думите, които използва. Peace

Нико е почти като Али, с тази разлика, че той се облича и обува сам почти без проблем - става дума за чорапи, и панталони. На главата си слага блуза...но обичайно е накриво и не може да си прибере ръкавите. Със събличането е по-трудно - панталаните ги сваля, но трудно. Блузи не може да сваля.
Иначе скача, и беснее за 3-ма. Брои до 10, ама защото сестра му го учи. Mr. Green Тя започне ли да брои и той повтаря след нея. Тя, обаче е хитра и по някое време спира да брои и той довършва. Доста думи има и използва, но далеч не всички са изговорими правилно. Правилно изговаря едва 15-тина, или 20... може би думи. Свързва 2, мах до 3 думи и то не в изречение, а някак по смисъл. Гърне не ползва още. Ляга си около 9 вечерта и спи до 8 сутрин обичайно. Храни се сам от 6-месечен и се справя много добре и с лъжица и с вилица. Вече си иска и нож и полза пластмасов понякога. Стол за хранене ползва отвреме навреме, когато е на кеф. На детска не ходи. Реди сам пъзели и сортира по цветове и форми също.
Играчки дава, защото просто няма друга алтернатива с по-голяма кака вкъщи. Peace

Нанди, много неприятно така..замисляш нещо и после нищо... Sad Дано намерите разумен вариант за празнуване. Hug Монката е страхотна сладурана! Heart Eyes Хубава е идеята за Мини - дано успееш да я осъществиш.

Никола снощи го мерих - с дрехите и пантофите е 12,700 кг и 89 см. - това на вратата.

На мен фигурките за великденската тотра ми се получиха много хубавки, чак им се радвам много. Ще покажа на тортата обаче в началото на май. Wink

Mamamicrobia,   bouquet

# 171
  • Мнения: 1 328
Митко много говори, прави си изречения къде с всички думи, къде без.. но се разбираме. Обръщения ако има тип; Саше, ела тук, дай му (на) Митко голямата кола - може да изпусне (на)-то. Обяснява много повтаря всичко.. сега му натяквам да казва думите по-правилно - да пуснем и др., вместо пуснеме, играеме, свириме.. явно така са му по-лесни, а никой вкъщи не говори така и не ги е чул от нас. Та на това наблягам, да се научи да изговаря правилно самите думи. После ще му вкараме постепенно и възвратните глаголи, но за сега не ги казва винаги тях.
Брои до 2-3 осъзнато, до 10 ги рецитира само. Гледа по картинки и казва две козлета примерно, или три лъжици като ги види на масата, но до там.
Рисува и в очертанията на листа и извън него със замах.
Съблича си пижама, панталон с копчета твърдо не; блузките не може ни да ги облича, ни друго.. чорапи по-широчки си събува и сам, обува/събува маратонките.
Гърне - за пишкане, с подсещане, иначе не.
Реди много кули от всичко възможно - кубчета, играчки всякакви, обувките ни в коридора също участват..
Може да скача и да се катери всякак. На градина не ходи.
Цифри твърдо не.. това питане в каква връзка е ми е интересно Simple Smile
Форми и цветове - вижда, че има някаква разлика при рингчетата за нанизване.. аз упорито си му казвам дай зеленото кръгче, дай червеното квадратче.. но няма особен резултат.
Бебешки стол от повече от година не ползва самостоятелен, сложили сме му повдигаща седалка на нашата маса и така се храни сам. Понякога дава и на батко си с лъжица/вилица, като се отплесне баткото.
Играчки дава, ако му поискат. Ако му дърпат си ги пази.

Нанди, ми в някой парк дали не може, без надуваемото?!
Тук някой също може да сподели за цените в клубче, за по-интересно ако прави РД-то.. за мен е безмислен разход и няма да го правим.

Имаме нова форумска изпитана рецепта за козунак на конци, ако някой иска да се представи подобаващо на Великден, да иска линк   chef

# 172
  • Мнения: 1 669
А от къде я имате, м?  Mr. Green
Много ми е трудно да си наредя кухнятаааааа Confused Как да хем красиво, хем удобно, хем функционално...Как да разбера дали проектът, който ми се предлага ще ми свърши работа...Ей, много се дразня значи..Оплаках се...

# 173
  • Мнения: 9
 jenny_b Много благодаря за инфото !
Ами просто се опитвам чрез мини"социологическо проучване" да разбера на какво са способни децата на тази възраст и ние къде сме в общата картинка. Информацията винаги е полезна..Винаги може да изскочи полезен съвет за това как да научим децата да пишкат и изобщо да се справят сами с всичко.  Пък и в случая с говоренето ми е наистина важно да разбера дали не трябва да полагам повече усилия да уча детето да говори. Тази жена ме притесни с коментарите си за терапевт ... и така  Peace

# 174
  • Мнения: 1 328

ИмамЕ, обща форумска рецепта от newsm18 Ш Е Н И newsm18

Мислех, че просто ще се намесиш и ще се самопровъзгласиш за   chef номер 1 Simple Smile
Чакай, че сега заради това номер 1 ще гракнат и другите  Joy Mr. Green

# 175
  • Мнения: 1 669

ИмамЕ, обща форумска рецепта от newsm18 Ш Е Н И newsm18

Мислех, че просто ще се намесиш и ще се самопровъзгласиш за   chef номер 1 Simple Smile
Чакай, че сега заради това номер 1 ще гракнат и другите  Joy Mr. Green

Аз съм "номер едно" в търсенето на елементарни за изпълнение е ужасно вскусни рецепти...Щот' съм природен мързел Simple Smile Шегата на страна, днес пак ще го правя, въпреки че имам вето - ММ казва, че постоянно си мисли за него и не може да не го яде...И така щял да напълнее hahaha

# 176
  • Мнения: 451
Чакай, че сега заради това номер 1 ще гракнат и другите  Joy Mr. Green

е,аз със сигурност нЕма Mr. Green

я се разберете коя от всичките номер 1 ще ми прати за Великден някво подобно вкусно творение Mr. Green Joy

п.п.Нандисимааа,много  Hug за теб и Мончелини Heart Eyes аз онзи ден изпаднах в подобна ситуация с БГ действителността,ама друг път ще разправям,че още ме е яд  Mr. Green

# 177
  • До морето :)
  • Мнения: 328
я се разберете коя от всичките номер 1 ще ми прати за Великден някво подобно вкусно творение Mr. Green Joy

И аз на опашката, ама съм с предимство.  Twisted Evil

Въпрос: А вашите дечурлига как са с прибирането на играчките си?

# 178
  • Мнения: 660
Шени, верно си номер 1! Страхотен става козунакът, ама ще правя пак за Великден, че иначе зле ми се отразява на диетата. Embarassed

Lussy, земи си забъркай едни - ужасно лесен е! Simple Smile

Нелка, Нико събира само като види, че аз, или кака му събираме. Ако му кажа "айде сега да събираме играчки" без да дам тон хич и не ме отразява, но покажа ли му събира и още как. Mr. Green

# 179
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Ох, събираме ги само 2-те, не иска самичка. И след като ги съберем, веднага пак всичко на земята.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт