Частни детски градини - София (6)

  • 78 648
  • 745
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 6 323
Зависи от частна и от държавната градина, но няма как 30 деца (поне в Сф) да ги гледаш качествено. Няма как да обърнеш внимание на всяко, няма как да не им се стреснеш, ако искаш да има някакъв ред. Да не говорим, че в подфорума за детски градини, мине не мине време и се оплакват, че децата се извеждат само следобед, защото сутрин няма как учителката да помогне или да изчака 30 деца да се облекат и обуят.

За езика- те сега натрупват осносно пасивен речник и е много важно да им се говори всеки ден. В държавната градина ни предложиха англ. език 2 пъти седмично по 1 час  Tired


И аз точно така мисля, благодаря за мнението, става ми по-добре, като видя, че и други родители мислят по същия начин, значи не съм много в грешка. Защото реакцията на повечето познати и колеги, ако спомена за частна градина, е еднаква - ти луд ли си, е какво толкова ще ги научат, как може да даваш толкова пари и всякакви дивотии от сорта. Включитлно даже и на родителите ни реакцията е такава.
Аз и за езика мисля, че е важно, в частната градина всеки ден имат език, вярно, че 2-3 годишни деца няма чак толкова да научат, но ще свикнат да го слушат и после от І клас ще им е лесно, защото частното училище, за което мислим, от І клас още имат по 20 часа седмично език.

За гледането, дано наистина в частните да е по-добро. Но си мисля, че градината не е хич маловажна, тъй като детето трябва да си формира представа за света, за опознае явленията, животните, птиците и т.н. Нивото на лелките в държавните май не е много високо, а за детето е важно все пак, в каква среда ще бъде по цял ден и от кого ще се учи. Ами че то ще е 10 часа на ден в градината, там е основното му място, ами много е важна средата, как.

# 706
  • София
  • Мнения: 30 209
Татко Мецан, ние бяхме в по-голям стрес от детето  Simple Smile

Постоянно четях в интернет и говорих с познати, които имат деца. Мненията бяха супер разнопосочни- от "браво, че сте се насочили към частна градина" до "вие не сте добре, да давате толкова пари за градина, ще кажеш, че там ще ги хранят със златна лъжица."  Crazy

След много мислене и четене, изяснихме някои основни критерии, с които не можехме да направим компромис и някои, в/у които можеше да се помисли.
На база на мнения из форумите и от познати (както и от интернет сайтовете на градините), направихме списък с градините, които се доближаваха до нашите изисквания и започнахме да си уговаряме час за посещение. И........."о, ужас", не всичко изглеждаше такова, каквото беше описано или чуто. Нормално, все пак всички сме различни и търсим различни неща за детето си. Така съкратихме списъка до 3 градини. Обикаляхме с детето и то ни служеше като "лакмус". Веднага си пролича, къде му харесва и къде- не  Peace

Последно посетихме държавната детска градина, седнахме с директорката и тя ни обясни много спокойно, какво може да очакваме. В групата бяха 42 деца. Всеки ден ходят м/у 20-25 до 30 деца. Учителките са 2 (на смени), англ. език 2 пъти в седмицата, индивидуален подход- почти невъзможно и не защото нямат желание, а защото физически е почти невъзможно. Иначе условията бяха приемливи (като база и т.н.), но в крайна сметка преценихме, че това не е за нашето дете.

Надявам се, да сме постъпили правилно. Времето ще покаже  Peace

п.с. В заключение да ти кажа, че всеки разсъждава различно и да не се влияете много от мнения, а да си съставите свое на място  Peace

# 707
  • Мнения: 8 321
missence видях поста ти за частно училище. Ми то твоето дете е по-голямо от моето а ние вече сме в организацията. Поради факта че догодина 2013 е 1 подготвителна група. Повечето училища предпочитат при тях да са карали предучилищните групи.

# 708
  • Мнения: 6 323
Missence, а колко голямо ви беше детето, когато обикаляхте градините с него?
Защото ние направихме същото, но детето е малко, на годинка и 2 месеца и няма никаква реакция, навсякъде се чувстваше еднакво, а в градините, които обиколихме, нещата изглеждаха наистина съвсем различни от впечатлението, което си бях създал от форума и от разкази на други родители Shocked И при нас е още по-сложно, защото избираме градина и с оглед по-нататъшното продължаване в същото училище. Пък там където най-много ни хареса градината, училището е по-назад в класациите по сравнение с други училища, където градините ни харесаха по-малко Mr. Green А пък детето е прието и в държавна градина, та съвсем става голяма чуденката Mr. Green Shocked

# 709
  • София
  • Мнения: 30 209
missence видях поста ти за частно училище. Ми то твоето дете е по-голямо от моето а ние вече сме в организацията. Поради факта че догодина 2013 е 1 подготвителна група. Повечето училища предпочитат при тях да са карали предучилищните групи.

Ние ще си изкараме подготвителната група вероятно в градината, защото сме доволни от учителката. Може и друг акъл да ни дойде. Засега съм в период на проучване и правене на новия списък  Peace

Татко Мецан, е ние не сме ходили на ясла. Беше на почти 3, когато започнахме да избираме  Peace Нещата трябва да се мислят в перспектива, но пък не може да си сигурен, че след няколко години няма да има по-добро училище от първоначално избраното, така че според мен първо се насочете към градината и си изяснете въпроса: частна или държавна  Peace

Успех!

# 710
  • Мнения: 1 153
За мен предимството на частната градина е не само количеството знания, които може да даде на детето (тъй като на тази възраст всеки средно-статистически заинтересован родител може да образова детето си), но и отношението на уважение към детето.
По темата за транспорта - това е просто още един аспект за обмилсяне - за едни е съществен за други - не толкова. За това е и предварителното проучване - ако това ви е важно и градината не покрива очаванията ви просто не се записвате там.
В нашия случай това беше нещото, което приехме като компромис в избора си - градниата ни е на 20 мин с кола (30-40 мин с бусчето на връщане). Откакто пътува с буса, моето дете категорично не иска да го взимам аз, та явно може и да е забавно това пътуване, децата имат съвсем различна нагласа към нещата.
Съгласна съм, че децата много добре улавят атмосферата на мястото и помагат много за избора на градина - и моето детенце беше почти на 3, когато обикаляхме.

# 711
  • Мнения: 6 323
(тъй като на тази възраст всеки средно-статистически заинтересован родител може да образова детето си

Така е, може, но ако е с детето през деня, а не на работа. Като се прибереш в 18+ часа, оттам нататък да тръгнеш да го образоваш, някак вече не върви:(

# 712
  • София
  • Мнения: 30 209
(тъй като на тази възраст всеки средно-статистически заинтересован родител може да образова детето си

Така е, може, но ако е с детето през деня, а не на работа. Като се прибереш в 18+ часа, оттам нататък да тръгнеш да го образоваш, някак вече не върви:(

За съжаление си прав  Tired А, е важен и педагогическия подход. В къщи понякога се глези, не иска да повтаря всичко, което му казвам, а в ДГ е супер изпълнителен и някак в група нещата стават по-лесно  Peace

# 713
  • Мнения: 1 437
Навиците и предпочитанията се възпитават. Детската градина е важна не толкова какво точно ще научат като знания, а като отношение, което ще развият към детските заведения, защото това отношение и нагласа остава и се пренася после и към училището. Ако свикне в детската градина да е с още 40 деца да се бият, хапят и бутат и да расте като Маугли в джунглата, после и в училище ще коства години да му се внуши, че трябва да слуша, да внимава, а как точно се мотивира дете да постига резултати и да се конкурира в среда, която му е неприятна ми е напълно непонятно. В това отношение считам, че има частни детски градини в които наистина успяват да възпитат в децата уважение към учителите и другарчетата, да събудят у тях интерес към това, което им се преподава и т.н. Далеч съм от мисълта, че от едната градина ще излезе полиглот или плувец, но когато му се покаже, че спорта е нещо забавно, хубаво детето и след това ходи с желание на тренировки. Най- големият ми страх е след училище да се прибере и да седне с чипса и течния шоколад пред компютъра и да не можеш да го мръднеш да излезе навън, какво остава да иде примерно на баскетбол...
Относно транспорта вече близо 6 месеца обмислям "за" и "против" полите на Витоша Simple Smile От една страна хубавия въздух от друга страна пътя с кола и обгазяването, което тотално убива ефекта от въпросния чист въздух...за мен темата е безкрайна и вкрайна сметка правя компромис с едно за сметка на друго.

# 714
  • Мнения: 6 323
В къщи понякога се глези, не иска да повтаря всичко, което му казвам,

Точно така прави и нашият Simple Smile

# 715
  • Мнения: 6 323
Навиците и предпочитанията се възпитават. Детската градина е важна не толкова какво точно ще научат като знания, а като отношение, което ще развият към детските заведения, защото това отношение и нагласа остава и се пренася после и към училището. Ако свикне в детската градина да е с още 40 деца да се бият, хапят и бутат и да расте като Маугли в джунглата, после и в училище ще коства години да му се внуши, че трябва да слуша, да внимава, а как точно се мотивира дете да постига резултати и да се конкурира в среда, която му е неприятна ми е напълно непонятно. В това отношение считам, че има частни детски градини в които наистина успяват да възпитат в децата уважение към учителите и другарчетата, да събудят у тях интерес към това, което им се преподава и т.н. Далеч съм от мисълта, че от едната градина ще излезе полиглот или плувец, но когато му се покаже, че спорта е нещо забавно, хубаво детето и след това ходи с желание на тренировки. Най- големият ми страх е след училище да се прибере и да седне с чипса и течния шоколад пред компютъра и да не можеш да го мръднеш да излезе навън, какво остава да иде примерно на баскетбол...
Относно транспорта вече близо 6 месеца обмислям "за" и "против" полите на Витоша Simple Smile От една страна хубавия въздух от друга страна пътя с кола и обгазяването, което тотално убива ефекта от въпросния чист въздух...за мен темата е безкрайна и вкрайна сметка правя компромис с едно за сметка на друго.

 Именно - тва все едно аз съм го писал newsm10 newsm74  202uu

Имало значи и други да мислят като мен, благодаря ви:)  bouquet

# 716
  • София
  • Мнения: 30 209
....Ако свикне в детската градина да е с още 40 деца да се бият, хапят и бутат и да расте като Маугли в джунглата, после и в училище ще коства години да му се внуши, че трябва да слуша, да внимава, а как точно се мотивира дете да постига резултати и да се конкурира в среда, която му е неприятна ми е напълно непонятно. В това отношение считам, че има частни детски градини в които наистина успяват да възпитат в децата уважение към учителите и другарчетата, да събудят у тях интерес към това, което им се преподава и т.н. ...

Тук идва обаче и другият въпрос, ако след ЧДГ попадне в ДУ, където са много деца и повечето са расли точно в описаната от теб обстановка, как ще се приобщи  newsm78

# 717
  • Мнения: 915
Щях да напиша няколко неща, но вие сте ги изчерпали в няколко поста, затова няма да повтарям същото. Мога само да кимам в знак на съгласие Simple Smile

Между другото за въздуха- да дам още една посока на размисъл - попаднах на нещо в статия по друг повод, но отдавна съм чувала за някакво си въздушно течение, което минава през Бояна.
Това е от интервю на един банкер за имотите в тези райони

"А и както стана ясно, вятърът от "Кремиковци" отивал точно в Бояна, Драгалевци и Симеоново.

- Преди 10-и ноември имаше едно изследване, което казваше, че въздухът в Бояна не е от най-чистия. Имало течение, което изтласква част от зъмърсения въздух на София в тази посока. В Драгалевци, не че съм пристрастен - от 1966 г. имам една малка вила от родителите ми, но въздухът там е по-чист от този в Бояна и от този в Симеоново."
Идея си нямам дали е вярно, не съм специалист, само споменавам Simple Smile

# 718
  • Мнения: 6 323
За въздуха, може би ще бъде откровен спам, а може би и не, тъй като при избор на градина всичко се взема предвид, включително и въздуха;)

Та аз пък каквото знам, розата на ветровете в София е такава, че най-чистият въздух е в Люлин. Там по такъв начин духа, че мръсен въздух не се задържа. Относно Бояна, те градините май и не са баш там, а например Увекинд, Света София, са ПОД панорамния път Княжево - Бояна, т.е. не в Княжевската гора, ами НАДОЛУ под нея, а мръсния въздух отива надолу, пък панорамния път е доста оживен.

Лично на мен местоположението например на Света София ами никак, никак пък не ми харесва, едни криви смотани улички и долу в ниското. Верно че нагоре, в княжевската гора, си е благодат, ама тя е доста, доста нагоре.

Така че, да се лашка детето дотам сутрин недоспало и вечер преуморено, лично за мен не е добър вариант. А жалко, защото ако гледам мненията във форума, то Света София е най-доброто училище в София, а и като предучилищна.

# 719
  • Мнения: 23
Здравейте,
Търся детска градина (ясла) за малкия, който на есен ще е почти на 2 години. Искам да е наблизо до вкъщи, т.е кварталите около Борово. Моля, ако някой има отзиви от градините наоколо да помага.
Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт