Хубав град за живеене в България?

  • 5 094
  • 14
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 972
Живея в София от рождението ми, но намирам все повече причини да се изнеса в някой по-спокоен град (най-вече търся промяна), дали ще е голям или не толкова голям (като Ловеч да кажем) - не зная, решаващ фактор ще е добрият шанс за професионална реализация (по специалността - химия или печат). В момента търся стаж/работа в София и извън нея.

Ако ми се отвори възможност за добра работа в някой от въпросните градове - ще я приема с охота.
 Може и да е временно.  Rolling Eyes

Относно критериите ми:
 - Българите да са над 80-90% от населението (за етнически става дума). Ще погледна данните от последното преброяване.  Thinking
 - Въздуха да е поне сравнително чист (или по-чист от софийския);
 - Климата да не е влажен и ветровит.
 - Добре уреден;
В плюс ще е ако има културен живот, да е в близост до планинска местност (или море), заплатите да не са осезаемо по-ниски от другите големи градове.
 Имам симпатии към Бургас, но една приятелка ми сподели, че заплатите не са много високи.

Намерих това като класация, но не става ясно кои са критериите и в кой критерии преобладава в дадения град:
http://dariknews.bg/city2012.php

На прима виста съм се спрял на Пловдив, Бургас, Стара Загора, Варна, Велико Търново, Плевен, Пазарджик, Кюстендил...

Относно въздуха - чух лоши неща за Пловдив и Стара Загора - има ли изгледи скоро това да се промени?
 bowuu

Последна редакция: ср, 27 фев 2013, 09:32 от hakama

# 1
  • Мнения: 78
Заповядай в Русе-европейски град!
Средно голям град с богат културен живот и чист въздух. Лесно ще намериш и добре платена работа и по двете специалности. До морето са 2 часа, а до Букурещ 1.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 5 039
За Пловдив и Пазарджик - направо ги отписвай...ако гледаш заплатите... а и етноса...Wink

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 012
Варна - влажно и ветровито, това мога да кажа. Аз не знам да има град в България, където заплатите като цяло да са по-високи от София.

# 4
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Родена съм в Ловеч,градчето е страхотно:спокойно,чист въздух ,климата е супер ,но безработицата е жестока,а и заплатите са много малки.Иначе с удоволствие ,когато имам време се връщам там.
Сега живея във Варна - още не мога да свикна с ветровете и влагата,вече 8 години.Работа се намира трудно и с познати,заплащането не е като в София.

# 5
  • София
  • Мнения: 9 972
Държа да подчертая, че не търся заплата като в София, ясно ми е че това е почти невъзможно, не ми е решаващ фактор.
Но, може  да споменете в дадения град как стоят нещата. Peace

# 6
  • Мнения: 12 031
Варна - влажно и ветровито, това мога да кажа. Аз не знам да има град в България, където заплатите като цяло да са по-високи от София.


Във Варна и въздухът не е много чист вече.
Някога, в детството ми от април- май се носеше един особен морски аромат във въздуха, сега- само прахоляци.

Но в сравнение със София е много по- приемливо да се живее.Само че имам чувството, че всичко е по-скъпо отколкото в София, доколкото мога да направя сравнение при служебни пътувания.

Много ми харесва в последно време В. Търново

# 7
  • Мнения: 102
С химия-Димитровград ,а с печат Стара Загора или Велико Търново.
Не съм живяла в никой от тях Sad

Последна редакция: нд, 03 мар 2013, 14:00 от Християния

# 8
  • Мнения: 4 709
Всеки си хвали града, аз ще ти препоръчам Благоевград, не съм оттук, но го харесвам за живеене, и вече 20 години живея тук.
- Българите да са над 80-90% от населението (за етнически става дума). Ще погледна данните от последното преброяване.  ДА
 - Въздуха да е поне сравнително чист (или по-чист от софийския);ДА
 - Климата да не е влажен и ветровит.ДА, а и много рядко има тежки зими, за последните 20 години са 2 или 3, което е много добре по отношение на отоплението.
 - Добре уреден; - ДА
В плюс ще е ако има културен живот, да е в близост до планинска местност (или море), заплатите да не са осезаемо по-ниски от другите големи градове. -
Имаме си културен живот, а и както знаеш е близо до планина, заплатите са горе долу добре за провинцията, ако работиш разбира се, и е близо до София, чисто административно ако се наложи да отскачаш до там, няма човек, който като е дошъл до тук, да не му хареса.

# 9
  • Мнения: 6 713
За Ботевград съм чувала добри отзиви. Близо е до София. Но не съм живяла, за да дам мнение от първа ръка.
Друг град, който мисля че е добър вариант,е Асеновград, Пещера.
Ще следя темата.

# 10
  • На земята
  • Мнения: 215
Отговарям за предложението Ботевград. Първо, климата е много лош, да не говорим, че напоследък ни обгазяват и никой не иска да направи нещо. Второ, ромското население е доста и е много нагло, не ви трябва да знаете. Средната заплата е около 400лв, цените на жилищата са необяснимо високи и не са падали от няколко години. Полицията е... за нея не намирам думи, повече от безхаберна и неефективна. Културен живот - някакво подобие. Не съветвам човека да избира този град.
 Но, моят фаворит за живеене е Сандански. Прекрасен климат, активен културен живот, плюсовете за мен са повече от минусите. Може и Благоевград, който е в близост.

# 11
  • Мнения: 1 232
София си е София.По улиците да ходиш,все 5лв. ще намериш-Беше казал бате Бойко.

# 12
  • Мнения: 200
София си е София.По улиците да ходиш,все 5лв. ще намериш-Беше казал бате Бойко.

Ммм дааа,гражданинът Борисов от това събиране по земята,баровец стана,ееех  Grinning.   Аз по-отвратителен град от столицата ни не съм срещала  ooooh!.

# 13
  • Мнения: 4 709
milisa Абсолютно съм съгласна с теб, има и предимства едното е, че там има работа за повече хора, и второто, че по отношение на болници, лекари, ако не дай боже ти се наложи, там са се събрали добрите, и имаш право на избор, в провинцията това е ужасно, освен ако не живееш близо до Сф, тогава второто предимство ти отпада, щото ако се наложи може да прескочиш до там.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 588
И аз предлагам Благоевград. Много предимства има - чист, спокоен, тих, с много млади хора. Има и културен живот. В близост - планини, а Бяло море е на по-малко от 200км.
 Не съм наясно само каква работа би могла да си намериш по твоите специалности. Заплатите в Благоевград БТ са много добри, ако успееш да се уредиш там:)
 И е само на 100км. от София.

Общи условия

Активация на акаунт