Разсиновяване: Статия в немския Щерн

  • 3 283
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 712
Аз не бих могла да докажа, че няма нещо. Който твърди, че имма случаи на прекратяване на осиновяването през последните 5 години - нека цитира съдебната практика...
Скоро в цитираната дискусия стана дума за разсиновяванията. Не искам да пиша директно там, защото ще е спам, а според мене темата ("Имам нужда от психолог") напоследък се превърна в една от най-полезните тук ... Преди два – три дни, обаче, попаднах на нещо в тази връзка, което имам желание да споделя с вас и затова отварям нова тема...

Аз не съм юрист и нямам намерение да търся из "съдебните практики", какъв е процента на разсиновяванията у нас. Не ми и трябва. Знам, че социалните (поне преди година-две) говореха за "бум в разсиновяванията"... Но всъщност мисля, че при такъв тежък въпрос статистиката (като сухи цифри) далеч не е  важна... Аз лично знам за два случая, които по един или друг начин са ми вземали съня... Сега, преди няколко дни, научих случайно за трети. Прочетох за него в едно списание – в немския Щерн. Там, в броя от 7.02.2013г., в цели осем страници, е  разказана съдбата на едно немско семейство и момичето, което са осиновили седем годишно от България...

Статията е озаглавена: "Кошмарът-осиновяване: Как мечтата за собствено семейство се превърна най-напред в разочарование, след това в отчуждение и накрая в отхвърляне". Лично мене ме заинтригува не само това, че в чужбина е разсиновено българско дете, а и факта, че това дете до четвъртата си годишнина е отглеждано в дома, в който беше и нашата дъщеря. Понеже са цитирани имена, разпознах това на психоложката (която познавам лично) и т.н.  

Много неприятно ми стана, че ситуацията в България е представена по не особено лицеприятен начин. Пише, че адвоката от българска страна (Георги Кременлиев), "който носел тъмни очила", поискал от кандидатите най-напред 4000 евро, а след това още веднъж 5000 евро, като за това не им е издал квитанция (фактура). Единственото, което кандидатите знаели за детето е, че  то: "е на седем години, обича да танцува и да пее, подредено е, весело и добро е и че носи очила". Като отишли в дома (в Стара Загора,  дом "Незабравка" – мястото, където детето било настанено след 4 годишната си възраст) се оказало, че детето не носи очила. Персоналът обяснил, че тъкмо се били счупили.  Бъдещите родители завели детето на двама специалисти – очни лекари, като единият лекар предписал на малката пациентка седем диоптъра (минус) а другия – единадесет... Хората купуват очила на детето, но нямат чувството, че то вижда по-добре. Те имат 4 дни, които да прекарат с новата си дъщеря, но понеже не получават много подкрепа в дома, понякога дори се чудят, как да прекарат времето и да "убият часовете"... Семейството е притеснено и несигурно, то не знаело нищо за момичето – доста "дифузна" била информацията за това, какво е преживяло, как и кога е попаднало в дома и подобни... И накрая разколебани кандидат-осиновителите поискали време за размисъл. Тогава адвокатът много се ядосал. Помолил ги поне да попълнят документите да са готови в случай, че се решат на положителен отговор. В Германия посредническата агенция също повлияла на решението на кандидатите, припомняйки им, че не са в първа младост (52г. и 57г.), че можело това да им е последния шанс, дали биха могли да си позволят нови финансови разходи и т.н. и т.н...

И тъй, хората осиновяват детето. Всичко минава през съда без тяхно присъствие, без дори да са в България. Те, обаче, явно са били особено неподготвени за предстоящото. Щерн взема интервю от управителката на дом "Незабравка" Радина Стоянова, която си спомня добре тези кандидат-осиновители и разказва за тях: "Други кандидати идват с фотоалбуми с бъдещия дом на детето, снимки на роднините, носят подаръци, пълна подготовка.. А тези двамата пристигнаха и външно и вътрешно напълно неподготвени, знаеха малко и бяха доста дистанцирани".  

Само няколко дни след пристигането на момичето в Германия то бива изпратена на училище. Новото семейство дори записало детето на училище преди то да дойде в Германия. Те не са потърсили например преводач, не са си купили един немско-български речник поне... Не са посетили консултант, терапевт или  друг специалист – никого. Просто са изпратили на първи учебен ден малката изплашена душичка: "с цветна рокля, огромна училищна фуния [обикновено пълна с бонбони и дребни подаръчета] и разстроено, объркано лице". Момичето постоянно бягало от училище, било проблемно... и понеже имало само 5% зрителна способност, било изпратено в друго  училище – за деца с намалено зрение. В къщи детето се хранело много бързо, гълтало без да дъвче; било твърде активно, скачало насам-натам, изследвало всеки бутон на уред, всичко ново; светвало и изгасвало лампите стотици пъти;...  веднъж нарязало пердетата... И само месец след осиновяването родителите не издържат, обаждат се в младежките служби и ги молят да приберат детето обратно. Онова, което ми се стори особено тъжно, е началото на статията. Тя започва така:

"Те не са виждали малкото момиченце от онзи ден през октомври преди две години, когато с ръце и крака му показват, че ще си тръгва. Детето танцувало на масата от щастие, опаковало ученическата си чанта и една кукла, оставило зад себе си детската си стая с розови балдахинчета,  бели мебели и всички играчки в нея и радостно се качило в колата на Младежката служба, която го отвела. Вероятно е предположило, че ще си отива в къщи. Тогава е било на седем. Еберхард и Лола Л. (57 и 52 годишни) гледат след колата, докато тя изчезне. Последното, което виждат, е малката ръчичка на момичето, която зад прозореца на колата прави движения подобни на махане..."

И тъй, в последствие детето попада при приемно семейство (немско), което досега не е отглеждало деца, а има много кучета. (Проблемът с езиковата бариера си остава) Кучетата и момичето не се разбират особено добре, момичето бунтовничи отново и приемното семейство издържа точно два дена.

Прехвърлят момичето в трето приемно семейство, този път хора с опит (отгледали 4 родени деца и около 20 приемни), но те пък имат намерение след две години да се пенсионират. Там детето остава цели две години. Приемната майка обяснява дори, че се е налагало да дъвче храната и да я изплюва пред момичето, за да покаже, какво трябва да се прави при дъвкането...

Сега детето е в дом, някъде в южна Германия. В дом със заключени врати. Вече е десет годишно. Само на десет, а толкова разкарвано насам-натам... Ужасно е!...

Мислех си, нали международното осиновяване се прави с цел  защитаване интереса на детето. Или става въпрос просто за едно легално печелене на пари?... Защо никой не е обяснил на тези хора (разсиновилите детето), какво да очакват, как да се подготвят, на какво да обръщат внимание... След уж шестмесечен доклад, курсове и прочее, защо никой не е установил предварително, че семейството вероятно няма да се справи, ами дори напротив - положителното решение за осиновяване е повлияно и от българския адвокат и от немската посредническа организация... Къде е бил следосиновителния контрол (естествено, в Германия), имало ли е такъв, защо социални не са реагирали научавайки, че детето е изпратено директно на училище, че не посещава терапевт, че има езикова бариера...

Аз като дойдох в Германия като възрастен човек и с осъзнато взето решение също имах период на носталгия въпреки, че разбирах езика и контактувах с близките си в България,...  представям си ситуацията на това момиче...

П.П. Ако някой има желание да погледне броя на Щерн, може да ми пише на лични и ще му го изпратя по електронна поща в PDF-формат

Последна редакция: нд, 03 мар 2013, 01:30 от Chandra_Den

# 1
  • Мнения: 607
   

 Как да коментирам...Плаках. Но с това не помагам.
 Пълно безхаберие и безотговорност към съдбата на това дете. Прехвърлят си отговорността , обвиняват се едни на други, за да се измъкнат от тоговорност и от гузните си съвести.
Слабостите и неуредиците на осиновителната система( и приемната грижа) в България , и в Германия, лъсват в тази статия. Аз съм още новобранец в тази сфера и не смея да коментирам. Затова ще са ми интересни и полезни отговорите на по-старите  и по-информирани осиновители.

 И да кажа, че не е само до обучение и подготовка да бъдеш осиновител и приемник, ами е и до човещина.
  Чандра, ако статията е 8 страници, защо не ги преведе всичките? Впроччем има глад за такава литература и информация, също и за опита на другите държави в осиновяванията. А за приемната грижа изобщо няма нищо нито преведено,нито от български автори, с малки изклюения.

Информацията е много болезнена, но и много полезна. Нека всеки осиновител  да чете и да си прави изводи за себе си, колко силен трябва да си, колко подготвен трябва да си и.И дали е до сила или е до чувствителност и човещина... А ако  и много подготвен да си, познаваш ли себе си и знаеш ли как реагираш пред ежедневните  предизвикателства на осиновяването. Аз започвам да си мисля, че това не е за всеки.

# 2
  • Мнения: 712
Танюшка, за съжаление са ми твърде къси дните напоследък Wink и не ми остава време да превеждам материали, още повече, че приемното родителство не е "моята тема"... (Между другото, понеже не съм сигурна, че съм разбрала правилно, исках да те попитам, вие не осиновихте ли вашето приемно дете?)

Твоето мнение, че за подобен провал като описания в материала не можем да виним само обучителните фирми и социалните, прочетох и в една друга критика към статията. Предполагам, че ще ти е интересна, затова я превеждам набързо. Съжалявам, че някои неща се повтарят с моите разсъждения по-горе, но цитирам дословно... Simple Smile

Източник:
http://www.adoptionsinfo.de/Stern.pdf

Der „Stern“

Der Stern (издание от 7.2.2013) публикува една обемна статия относно провалено международно осиновяване със заглавие: "Как мечтата за собствено семейство се превърна най-напред в разочарование, след това в отчуждение и накрая в отхвърляне (отказ) ".  

Там е описана  историята на едно семейство от Биберах (Германия) (52г. и 57г.), което чрез немска посредническа агенция осиновява малката Биляна от България. Авторката на репортажа знае, че в Германия идват единствено деца, които: "никой в тяхната родина не желае, понеже са по-големи, инвалиди, болни, неприспособими или травматизирани". Не са споменати и многото други фактори, водещи до международно осиновяване.  Някои деца не ги иска никой в техните родини, тъй като са с грешния цвят на кожата; с грешния пол; защото осиновяването не е нещо естествено или защото няма подходящи осиновители.  
В България явно е чисто и просто невъзможно да се уреди осиновяването на едно ромско дете от не-ромски осиновители.
"В България ромските деца са почти неосиновяеми", се казва в репортажа. Това важи и за здрави малки деца.
Но при Биляна изглежда не става въпрос за такова. Няколко дни след пристигането й в България тя е записана в училище, но постоянно се опитва да избяга от там. Проблематична е, не вижда добре и никой не я разбира. Никой не се сеща да извика преводач, който да разговаря с детето. Осиновителите не търсят помощ от някой консултативен център, не посещават терапевт. Вместо това една ясна утрин месец след това  те се обаждат на социалните (на Jugendamt /служба за младежи/) и искат Биляна да бъде взета обратно.  
Достатъчен ли е един месец,  за да се превърне мечтата "най-напред в разочарование, след това в отчуждение и накрая в отхвърляне (отказ)" ? Защо Щерн прави репортаж от седем страници за една двойка, която след месец осиновяване "прибира платната" (се отказва, разсиновява), а не направи материал за едно от хилядите семейства, които ден след ден се радват на това, че са се намерили (с децата си)?
Всеки, който осиновява от чужбина, поема риск. В повечето случаи всичко върви добре, но понякога не се случва така.
Вероятно Биляна не би могла да остане при родителите си дори в случай, че те се държаха така, както се очаква да се държат родители. Ако се бореха. Ако показваха воля и упоритост. Имало експерти, които вярвали, че: "от четвърт до половината от всички случаи на международно осиновяване, децата в по-голяма възраст не живеят при осиновителите си, а в домове, интернати и други защитени жилища", се казва в материала.
Човек може да се догажда, каква квалификация имат тези "експерти", след като нищо не знаят, а само "предполагат".  И които явно не са си направили труда да се занимаят с интернационалните изследвания относно осиновяването, които в безброй студия доказват, че процентната ставка на провалените осиновявания се движи в долната  едно-цифрена зона и няма доказателства относно това, че връзката родител-дете при осиновителните семейства е по-малко силна, отколкото при останалите семейства.
Вместо да се вземе мнението на експерт се цитира Michael Heuer от Terre des Hommes, чиято организация през 1994г. (т.е. преди почти 20 години) се оттегля от посредничеството при осиновяване. Той (Michael Heuer ) е на мнение че "сцената" е променена. Все повече се търсели не родители за децата, а деца за нежелано бездетни двойки от богати държави.
Това се говори от Terre des Hommes от 20 години.  
И твърдението всяка година става все по-невярно.
Тъй като ежегодно има все по-малко кандидати, на посредническите фирми им е все по-трудно да намерят подходящи осиновители. Дори наскоро една агенция обяви на интернет-страницата си, че в Русия няма период на чакане. Други организации също се оплакаха от намален брой на кандидатите и трудности при намиране на осиновители за съществуващите деца.
Вероятно подобен проблем е имала и организацията, която е посредничела при осиновяването на малката Биляна в Биберах – вероятно са търсили подходящи кандидати, но не са намерили. Вероятно още предварително е трябвало да се разпознае, че съответната двойка не е подходяща. Но грешки при посредничеството не могат да извинят поведението на двойката. Непростимо е, най-напред да обещаеш на едно дете, че ще го приемеш като свое и след месец да го прогониш обратно.
Който постъпва по този начин, би трябвало да се срамува, би трябвало да се затвори в себе си и да остане тих.
Със сигурност не би трябвало да ходи в "Stern". Защото тогава би могло да се случи така, че от личния провал на една единична двойка да се направи история срещу международното осиновяване. Една история, при четенето на която много щастливи осиновители биха желали да имат абонамент за Щерн. За да могат да прекратят този абонамент.

RA Herbert Riedle
Dipl.- Psych. Barbara Gillig – Riedle
Осиновители на три прекрасни деца.

Автори на:
(Съветник по международно осиновяване) Ratgeber Auslandsadoption, ISBN: 978-3981487602
(Осиновяване: всичко, което трябва да се знае)  Adoption: Alles was man wissen muss, ISBN: 978-3980866095
(Приемни деца: всичко, което трябва да се знае) Pflegekinder: Alles was man wissen muss, ISBN: 978-3980866064
[/color]

# 3
  • Мнения: 357
Благодаря за темата Chandra_Den! Аз бях написала преди време , че е по-добре да се използват всички нестандартни, но благородни методи ,които могат да постигнат връзка между дете и осиновител , отколкото тези деца да бъдат разсиновявани.
Съвсем скоро ми разказа близка приятелка, за едно прекрасно дете учило с нейното дете в една и съща ясла , което след 2 г. "гледане"  е върнато отново в институция. 
Избора на осиновителката е хвърлило госпожите от яслата в гневен изблик. Търсели са се всякакви методи детето да остане в яслата и в града.
След разговор със социалните служби се оказва , че дори и да поиска някой да го вземе трябвало да минат  6м. детето отново за да бъде вписано в регистрите за осиновяване. А дотогава има право да бъде върнато от дома, в който е дошло. Ако там няма места , в някой друг дом. newsm61
Знаете ли какъв бил довода на осиновителката -нямала желание повече да се грижи за детето. Държа да подчертая , че тази жена е на важна държавна позиция и от нея зависят съдбите на много хора. В един момент тя просто е преценила , че предпочита да си остане да си живее с кучето и толкова.
Срамувам се, че има такива хора в тази държава и такива "майки".
А във връзка с днешния празник се чудех -къде отиде онзи ген , който е успял да съхрани държавата ни и рода ни.

Общи условия

Активация на акаунт