Деца с телк

  • 129 965
  • 747
  •   1
Отговори
# 720
  • Стара Загора
  • Мнения: 308
Здравейте, малко се пообърках и за това реших да питам тук.
Детето ми е с 50 процента решение за 1 год. Такааа - подавах документи тази година през февруари 2014. , минавахме ТЕЛК  през юни 2104. И решение за 1 год. Предвид това , че 4 месеца чаках да ме извикат на комисия сега кога трябва да подавам документи за преосвидетелстване? newsm78 newsm78
И като ще минаваме за втори път, т.е. като преосвидетелстват по-бързо ли те викат на комисия или пак 4-5 месеца ще чакам?
Кога изобщо да подавам документи и какво ще трябва да направя - имам амб. листи от преминали прегледи и епикриза?

# 721
  • Мнения: 474
Здравейте дъщеря ми е с ТЕЛК на 23.11.13г съм подала документи за месечна добавка двойните детски и интеграционните нямах никакъв проблем до м.11 тази година  получих по-малко пари сега като ви чета не са ми платили двойните детски разбрах пак от вас че се подава молба всяка година независимо че е с ТЕЛК още утре ще отида да подам петането ми е следното ще ми ги преведат ли със задна дата  или съм ги езгубила като не съм подала молба навреме?

# 722
  • Мнения: 1 296
Здравейте дъщеря ми е с ТЕЛК на 23.11.13г съм подала документи за месечна добавка двойнети детски и интеграционните нямах никакъв проблем до м.11 тази година  получих по-малко пари сега като ви чета не са ми платили двойнети детски разбрах пак от вас че се подава молба всяка година независимо че е с ТЕЛК още утре ще отида да подам петането ми е следното ще ми ги преведат ли със задна дата  или съм ги езгубила като не съм подала молба навреме?
Не няма да ги изплатят. И при мен стана така януари месец, хем беше по вина на служителката в соц. подпомагане, която като пратих мъжа ми януари месец да ги подаде, тя му казала февруари. А аз глупачката вместо да си потърся заповедта, взех че се доверих и останах без детски за един месец.

# 723
  • Мнения: X
И мен служителка се оказа, че ме е прееб@ла за 2 месеца по 100 лева  Crazy Crazy когато отидох да подавам октомври ми казаха, че за двойните детски да дойда да подам като излезе социалната оценка.. отивам оня ден със социалната оценка да подам за интеграционни и двойни детски и служителката ми казва, че двойните детски нямат нищо общо със социалната оценка, да съм си била подала  Shocked много се ядосах, имам листчето с длъжностното лице тогава, ама кво от това, нищо няма да стане..сега ще получа чак януари за декември и те така..

# 724
  • Мнения: 2 140
В Свищов доста добре работят. Бях се притеснила, че ме размотаваха по няколко пъти, но всичко си влезе и то по нова банкова сметка, която декларирах. Peace

# 725
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 121
Много четох и се рових из форума, обаче нещо не мога да се оправя.Та затова ще попитам тук- при положение , че синът ми е с Телк и 90% увреждане, полагали ни се винетка, при условие, че колата е на името на мъжа ми или не?Някъде четох, че щом не е на името на детето не се дава, някъде - че се дава, та дано получи отговор.И какви документи ще ми трябват, освен решението на Телк-а.Ние имаме ТЕЛК от 2010-та година, но чак сега разбрах, че имало и винетки.

# 726
  • Стара Загора
  • Мнения: 308
Колата трябва да е на
1.ваше име, ако сте шофьор
2.името на детето , ако нямате брак - тук е малко сложно , защото ако решите да си продавате колата трябва разрешение от ОЗД
3. името на мъжа ви и, ако имате брак
Поне така си спомням, че ми обясниха на мен.
Може да се освободите и от данъка на колата - но имаше някакви изисквания от данъчното - да е до 2000 куб.см. май, но не съм сигурна, проверете в данъчното

# 727
  • Мнения: 14 168
Много четох и се рових из форума, обаче нещо не мога да се оправя.Та затова ще попитам тук- при положение , че синът ми е с Телк и 90% увреждане, полагали ни се винетка, при условие, че колата е на името на мъжа ми или не?Някъде четох, че щом не е на името на детето не се дава, някъде - че се дава, та дано получи отговор.И какви документи ще ми трябват, освен решението на Телк-а.Ние имаме ТЕЛК от 2010-та година, но чак сега разбрах, че имало и винетки.

Ако колата е на името на един от родителите, имате право на винетка, без значение дали сте в брак или не. Молбата се пуска от името на майката, прилага се копие на удостоверението за раждане (това ако нямате брак, а колата е на името на бащата). Ако имате брак не знам дали трябва удостоверението. Трябва да представите големия талон на колата и документ, че имате гражданска отговорност. Важно е колата да е на името на един от родителите, дали сте шофьор е без значение.

# 728
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 121
Благодаря ви за отговорите.Колата е на името на мъжа ми, имаме брак и аз не съм шофьор, но от това, коео сте ми написали може да си я вземем винетката.Преполагам, че това ще е след 1 януари, т.к. сегашната важи до края на януари 2015-та, но ще си проверя в социалните.Още веднъж благодаря.

# 729
  • Мнения: 14 168
Може и през декември да подадеш, макар че сега е лудница. Аз ще отложа за януари. Когато и да я вземеш (декември сега или дори през юни 2015г.), тя ще важи до края на януари 2016 г. Peace

# 730
  • София, Люлин-8
  • Мнения: 1 760
Dara88 Олеее верно ли на мен сега ми предстои да тичам по социалните, ужас. ooooh!

# 731
  • Мнения: 14 168
Роси, ако ще пускаш нова молба (заради ЕР) за чл. 8 и детските, то тя се пуска в другия отдел. Винетките са в отдела за хора с увреждания. Макар че и там трябва да подадеш за добавките.  Confused Късмет, какво да правиш. Hug

# 732
  • Мнения: 12
Здравейте

Имам въпрос на който се надявам на отговор. И така, явихме се с детето на Телк на 27.11.2014 и днес си взех ЕР. Проблема е там, че ДИ е с дата от м.10 тази година когато подавах док. към Телк за освидетелстване. Днес когато го взех, женицата в кабинета ми каза, че няма как да е с по-ранна дата понеже имало някакъв нов закон според който ДИ можело да бъде с макс. 6 м. назад.
Някой знае ли за такъв закон, защото аз колкото и да търся, не намирам нищо такова.
И ако обжалвам само ДИ, Нелк могат ли да ми намалят % даден от Телк.
Сигурно стана малко объркано, но и в главата ми е пълна каша.

Предварително ви благодаря   bouquet

# 733
  • Мнения: 41
Здравейте tova s tozi nov zakon neznam otkade gp ozmisliha ama az vzeh tezi pari s zadna data predi 2 dni tarsi si pravata izvinqvam se 4e pisha na latinica.Zashtoto pisha ot telefona.YSPEH  bouquet

Имам въпрос на който се надявам на отговор. И така, явихме се с детето на Телк на 27.11.2014 и днес си взех ЕР. Проблема е там, че ДИ е с дата от м.10 тази година когато подавах док. към Телк за освидетелстване. Днес когато го взех, женицата в кабинета ми каза, че няма как да е с по-ранна дата понеже имало някакъв нов закон според който ДИ можело да бъде с макс. 6 м. назад.
Някой знае ли за такъв закон, защото аз колкото и да търся, не намирам нищо такова.
И ако обжалвам само ДИ, Нелк могат ли да ми намалят % даден от Телк.
Сигурно стана малко объркано, но и в главата ми е пълна каша.

Предварително ви благодаря   bouquet

Последна редакция: ср, 17 дек 2014, 13:36 от ane_lina

# 734
  • Мнения: 124


 
Gadin4e за какъв закон са ти говорили,според мен нещо се опитват да те метнат.Ние изкарахме тази година телк на детето.ДИ се пише от момента на откриването на заболяването,а не от момента на подаване молбата за освидетелстване.т.е. ако имаш епикриза от болница доказваща  заболяването с по-ранна дата трябва да ти я признаят.Или заболяването може да е вродено и тогава ДИ е от раждането.Във всеки случай как така си измислят някакъв нов закон да ти ограничат времето до 6 месеца?!Това противоречи на друг закон ,които казва ,че добавката за дете със заболявания се дава от ДИ ,но не по-назад от 3 години.Търси си правата  според мен.Иначе те прецакват с една голяма сума.

"(6) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г., бр. 7 от 2011 г., в сила от 21.01.2011 г., бр. 95 от 2012 г., в сила от 4.12.2012 г.) Месечната добавка за дете с трайно увреждане се отпуска от 1-во число на месеца, през който е определена датата на инвалидността в експертното решение на ТЕЛК/НЕЛК, но не повече от 3 години назад, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на решението. Когато молба-декларацията е подадена след този срок, месечната добавка се отпуска от началото на месеца, през който е подадена."


цитата е  от ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за семейни помощи за деца

Приет с ПМС № 139 от 5.07.2002 г., обн., ДВ, бр. 67 от 12.07.2002 г., изм. и доп., бр. 93 от 19.10.2004 г., попр., бр. 97 от 2.11.2004 г., изм., бр. 115 от 30.12.2004 г., в сила от 30.12.2004 г., изм. и доп., бр. 71 от 1.09.2006 г., бр. 34 от 8.05.2009 г., в сила от 8.05.2009 г., бр. 27 от 9.04.2010 г., в сила от 9.04.2010 г., бр. 29 от 16.04.2010 г., в сила от 16.04.2010 г., бр. 41 от 1.06.2010 г., бр. 7 от 21.01.2011 г., в сила от 21.01.2011 г., бр. 95 от 4.12.2012 г., в сила от 4.12.2012 г., бр. 73 от 20.08.2013 г., в сила от 20.08.2013 г., бр. 55 от 4.07.2014 г., в сила от 4.07.2014 г.


Общи условия

Активация на акаунт